Cum vindem/cumparam o masina ?

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Cum vindem/cumparam o masina ?

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Feb 21, 2017 6:04 pm

iuliangrecu scrie:Si-a cumparat careva masina dupa noua reglementare, fara plata taxei auto?

Cine nu si-a cumparat, sa se grabeasca, cat credeati ca va tine minunea celor 102 taxe anulate? Caci vorba monkului, rabdare si tutun

http://mobile.hotnews.ro/stire/21624542

"Ministrul Mediului, Daniel Constantin, a anuntat marti ca autoritatile vor prezenta, in perioada urmatoare, o alternativa la Timbrul de mediu, despre care oficialul a mentionat ca va fi "un sistem modern, european pe care l-am gandit, astfel incat sa fie toata lumea multumita si sa ne atingem obiectivele de mediu", informeaza Agerpres.
Există deja de ceva vreme pe agenda APIA o iniţiativă care presupune, în egală măsură, legiferarea intrării în ţară a vehiculelor şi, de asemenea, a posesiei. Asta înseamnă o taxare la înmatriculare şi, în acelaşi timp, un impozit care să catalizeze interesul consumatorului pentru maşinile mai noi, mai puţin poluante. Asta este propunerea pe care o veţi regăsi în mai toate statele din Europa, unde parcul auto naţional are nişte indicatori civilizaţi. Propunerea cuprinde, practic, un impozit mai mic pentru maşinile noi şi un impozit mai mare pentru maşinile vechi.
APIA recomandă, deci, nu de acum, ci de câţiva ani, folosirea unui sistem cumulativ de taxe care să legifereze în egală măsură intrarea vehiculelor în ţară şi, totodată, posesia lor", a susţinut Cristian Milea, membru în Consiliul director al Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA)."
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Ποντίκι » Vin Feb 24, 2017 10:46 am

Salut!
Un coleg vinde https://www.olx.ro/oferta/bmw-e46-318i- ... 803Qf.html .
Ce parere aveti ? "Se merita" ?
Avatar utilizator
Ποντίκι
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Ian 23, 2015 12:01 pm
Localitate: World
Has thanked: 191 times
Been thanked: 105 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Malex » Vin Feb 24, 2017 10:49 am

Părerea mea este că nu merită, este o mașină veche de 16 ani, nu ști ce probleme pot apărea..chiar dacă pare o ocazie, până la urmă se poate dovedi o gaură în buget.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Sindrom » Vin Feb 24, 2017 2:17 pm

De banii aia iti iei un 206sw care are si spatiu si tine si cu casa :)
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Silviaaa » Vin Feb 24, 2017 6:59 pm

Clar nuuuu , avem noi Bmw din 2014 si acum trebuie sa-i facem distributia :oops: De banii astia imi luam inca o masina . Acum si-a dat sotul seama ca nu se merita investitia , piesele sunt foarte scumpe , la fel reviziile .
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde adriansto » Vin Feb 24, 2017 9:05 pm

La trei ani distributia ?
Cam devreme !
Avatar utilizator
adriansto
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iul 28, 2015 7:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 242 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Sindrom » Sâm Feb 25, 2017 1:56 pm

adriansto scrie:La trei ani distributia ?
Cam devreme !

Nici la frantuzoaica nu era asa repede. O aveam la 10 ani sau 180k. Bine am facut-o la 5 ani da e alta poveste.
Masina dupa 2010 nu se merita. Cand faci o reivizie zici ca schijbi tot motoru'.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Silviaaa » Sâm Feb 25, 2017 3:16 pm

Da , sa o ia naiba , are deja 200 si ceva de mii :oops: Nu era noua masina , sotul meu merge destul de mult cu masina .
Este din 2013 masina :D . De neuronii mei .
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Sindrom » Sâm Feb 25, 2017 4:06 pm

Aham o facut km...d-aia tre mai multe masini. Una de vacanta una de oras una de drumuri scurte, una/doua la nevasta si un la barbat...asa de fun
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Feb 26, 2017 9:48 am

Si eu sunt in cautari pt achizitie/schimbare masina, ca tot e liber la taxa mediu.

Intrebare intrebatoare, a folosit cineva, cu succes, situri cu plata pt verificat istoricul unei masini (km, accidente, revizii, etc)? gen: autodna, inspectorauto, vin-info, etc, sunt destule asemena situri care cer bani.
Am un ford focus in vizor, din 2005, la reprezentanta nu e inregistrat istoricul masina fiind veche, astia cu situri cu plata, cum dzeu iti pot gasi istoricul?

Duminica frumoasa!
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Feb 26, 2017 10:03 am

iuliangrecu scrie:Si eu sunt in cautari pt achizitie/schimbare masina, ca tot e liber la taxa mediu.

Intrebare intrebatoare, a folosit cineva, cu succes, situri cu plata pt verificat istoricul unei masini (km, accidente, revizii, etc)? gen: autodna, inspectorauto, vin-info, etc, sunt destule asemena situri care cer bani.
Am un ford focus in vizor, din 2005, la reprezentanta nu e inregistrat istoricul masina fiind veche, astia cu situri cu plata, cum dzeu iti pot gasi istoricul?
Duminica frumoasa!

Am gasit ceva pe SP, in sensul asta https://forum.softpedia.com/topic/10819 ... ic-online/
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Sindrom » Joi Mar 02, 2017 1:04 pm

Pune anuntu acilea cu fordu.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Mar 02, 2017 1:11 pm

Sindrom scrie:Pune anuntu acilea cu fordu

Am dus-o ieri inapoi. Mi-a lasat-o trei zile in teste, m-am indragostit de motorul ala cum mergea. dar cand i-am pus/facut diagnoza, nu se mai opreau erorile, macar le stergeau, faceau o treaba cap-coada
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Silviaaa » Vin Mar 03, 2017 2:21 pm

Sindrom scrie:Aham o facut km...d-aia tre mai multe masini. Una de vacanta una de oras una de drumuri scurte, una/doua la nevasta si un la barbat...asa de fun

Da trebuie :lol: Avem 5 masini , dar el prefera bmw deoarece consuma mai putin decat honda jazz cu care merg eu . De eu duc copilul la scoala, il iau , parc si cumparaturi , nu alerg ca el . Oricum nu-mi plac masinile mari . Acum am achizitionat un suzuky jimny , special pt off road dar cu el vom merge si in Thassos la vara . Numai ca nu-i deloc confortabila masina , asa un drum de 2/3h pana la noi la munte merge , nu stiu cum naiba voi rezista atatea ore pana in Thassos :oops:
Din experienta noastra , ne-au trecut ceva masini prin mana , recomand masinile japoneze . Sunt cele mai fiabile , nu te costa mult reviziile si consumabilele iar la consum este mediu sau chiar mic . De ex nissan micra consuma mai putin decat honda jazz ;) . Bine acum depinde si cat de vitezoman esti , eu una merg regulamentar dar sotul o mai calca :mrgreen:
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Mar 06, 2017 1:02 pm

Adio Opel, dar raman cu tine!
"Tranzacţie pe piaţa auto: PSA, producătorul Peugeot, cumpără Opel de la General Motors cu 2,2 miliarde de euro"
http://www.businessmagazin.ro/actualita ... o-16184035
http://www.reuters.com/article/us-opel- ... SKBN16D0J1
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori