Cum vindem/cumparam o masina ?

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Mar 09, 2017 2:10 pm

teo scrie:ca sa-ti dai masina la Rabla trebuie sa ai bulan

Care-i faza, ca nu inteleg..

Intradevar, pana acum am contactat vreo 3 dilari auto, pt oferta prin Rabla 2017, toti mi-au zis ca nu trebuie neaparat cu rabla, imi fac ei reducerea aia de cat e voucherul (acum va fi 8000 RON), si gata.. :think:
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde teo » Joi Mar 09, 2017 2:29 pm

iuliangrecu scrie:
teo scrie:ca sa-ti dai masina la Rabla trebuie sa ai bulan

Care-i faza, ca nu inteleg..

Intradevar, pana acum am contactat vreo 3 dilari auto, pt oferta prin Rabla 2017, toti mi-au zis ca nu trebuie neaparat cu rabla, imi fac ei reducerea aia de cat e voucherul (acum va fi 8000 RON), si gata.. :think:


dealerii dau reduceri si in afara rablei. si eu am primit 2000 euro reducere cand am achitat masina.
rabla era un supliment banesc plus ca ma scapau de beoji. din pacate programul e limitat iar tichetele in cea mai mare parte ajung in mainile dealerilor auto
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mar 10, 2017 10:52 am

teo scrie:ca sa-ti dai masina la Rabla trebuie sa ai bulan :cry:


1. Stabilesti ce masina vrei sa-ti iei
2. Iei legatura cu dealerul respectiv si te inscrii in lista lor.
3 Cand demareaza programul Rabla duci masina la remat, iar cu cuponul respectiv te prezinti la dealer. Multi dealeri faciliteaza predarea masinii vechi la Remat in sensul ca le duci masina lor si ei se ocupa de predare si obtinera cuponului.

Am condus de ceva vreme si un Logan cu 75cp. Initial mi-a fost cam greu mai ales in depasiri, dar am adoptat tactica ce o foloseam cu multi ani in urma la Dacia 1300 cu 56cp incurajand-o, hai,fetita, hai! si ne am descurcat. La inceput mi sa parut usor instabila probabil invatat cu suspensia hydroactiva a lui C5. Pe autostrada am dus-o pana la 160 km/h si a stat destul de mine. Mai mergea, dar deja zgomomotul din interior acoperea sunetul aparatului de radio, iar motorul parca imi spunea, mai am un pic si sar d' aici. De cateva ori am cautat viteza a 6-a. La capitolul antifonare sta rau, dar la banii aia eu zic ca merita.In plus, omul e o fiinta adaptabila si se obisnuieste repede cu greul. De aici si vorba, nu da Doamne omului cat poate sa duca.
Ca un consumator de Citroen C1,C5 si Peugeot 307,407 pot spune ca sunt f. multumit de produsele PSA. C3-ul nu i-o recomand lui Grecu din cauza spatiului interior. In rest, bafta Grecule si dai si tu o bere, macar pe forum p'aici.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde Sindrom » Vin Mar 10, 2017 11:33 am

Eu 407 nu as recomanda. Poate doar ca design si stabilitate, da ca spatiu interior e destul de depasit. Un 307/308 sw cu 1.6 sau 2.0hdi sunt unele din cele.mai corecte masini. Ideea e ca tre sa o gasesti pe aia intretinuta pt ca altfel, devine costisitoare.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde teo » Vin Mar 10, 2017 12:20 pm

damblagiu scrie:1. Stabilesti ce masina vrei sa-ti iei
2. Iei legatura cu dealerul respectiv si te inscrii in lista lor.
3 Cand demareaza programul Rabla duci masina la remat, iar cu cuponul respectiv te prezinti la dealer. Multi dealeri faciliteaza predarea masinii vechi la Remat in sensul ca le duci masina lor si ei se ocupa de predare si obtinera cuponului.


succes :mrgreen:
la toti dealerii acelasi raspuns: nu mai avem, asteptati, cand incepe veniti sa va trecem pe lista......blablabla dupa care ma suna unul si-mi zice haideti ca avem rabla, daca aveti voucher vi-l luam, daca nu vi-l dam noi fara masina veche :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde teo » Vin Mar 10, 2017 12:27 pm

Sindrom scrie:Un 307/308 sw cu 1.6 sau 2.0hdi sunt unele din cele.mai corecte masini


depinde ce intelegi tu prin corecta.
pretul de nou la 308 este nejustificat pt ce si cat ofera. in rest n-am ce sa-i reprosez.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mar 10, 2017 12:51 pm

teo scrie:
succes :mrgreen:
la toti dealerii acelasi raspuns: nu mai avem, asteptati, cand incepe veniti sa va trecem pe lista......blablabla dupa care ma suna unul si-mi zice haideti ca avem rabla, daca aveti voucher vi-l luam, daca nu vi-l dam noi fara masina veche :lol:


Nu inteleg la ce te referi cu,nu mai avem, asteptati, Dealerii nu au vouchere in sertar.
Daca ai voucher il poti folosi la achizitionarea unui autoturism in orice perioada a anului. Daca nu ai trebuie sa-l procuri atunci cand demareaza programul Rabla, sau sa-l cumperi de pe piata gri. Reducerea ce-ti dau ei fara masina veche nu are legatura cu rabla. Dupa ce obtii reducerea respectiva du-te si cu un voucher si vei obtine si reducerea in baza lui :D . In rest, e cum spui tu
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde teo » Vin Mar 10, 2017 1:40 pm

Dealerii au vouchere in sertare


Sent from my iPhone using Tapatalk
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Mar 10, 2017 2:19 pm

damblagiu scrie:
Dealerii nu au vouchere in sertar.


Eu inteleg ca dealerii cauta persoane care duc masina la "rabla" dar care nu isi permit sa ia o masina noua de banii luati pe tichet. De aceea dealerul le cumpara tichetul cu o suma relativ mica iar diferenta o foloseste ca momeli de reducere pentru cei ce vor de la ei masina noua. Prin urmare, cred ca trebuie sa aiba niste sertare ...
Eu mi-am vandut batranul Oltcit la doi ani dupa ce deja imi luasem Loganul. L-am dat la REMAT si tichetul l-am vandut unuia care-si lua masina noua, in anul ala puteai sa colectezi trei tichete de la altii ca sa-ti cumperi tu masina. L-am dat cu echivalentul a aproape 300 de euro parca. Am iesit in castig dat fiindca apucasem sa merg cu Oltcitul vreo 30.000 de km in cei patru-cinci ani (+ mai bine de doi de stationare in ruginire) fata de cand il luasem cu 250 de dolari.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Sindrom » Vin Mar 10, 2017 2:58 pm

teo scrie:
Sindrom scrie:Un 307/308 sw cu 1.6 sau 2.0hdi sunt unele din cele.mai corecte masini


depinde ce intelegi tu prin corecta.
pretul de nou la 308 este nejustificat pt ce si cat ofera. in rest n-am ce sa-i reprosez.


N-am pomenit de nou. Sincer nici nu vad de ce si-ar lua cineva o masina noua, pe care s-o omoare in tara prin orase.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde teo » Vin Mar 10, 2017 3:08 pm

Sindrom scrie: Sincer nici nu vad de ce si-ar lua cineva o masina noua, pe care s-o omoare in tara prin orase.


:lol: :lol: :lol: :lol:
imi scapa aia cu omoratul :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mar 10, 2017 3:13 pm

pozeDECAT scrie:Eu inteleg ca dealerii cauta persoane care duc masina la "rabla" dar care nu isi permit sa ia o masina noua de banii luati pe tichet. De aceea dealerul le cumpara tichetul cu o suma relativ mica iar diferenta o foloseste ca momeli de reducere pentru cei ce vor de la ei masina noua. Prin urmare, cred ca trebuie sa aiba niste sertare ...


Eu vorbeam de a avea in sertar vochere in mod oficial. Din postarile anterioare reiesea ca datorita "nenorocitilor" de dealeri auto nu poate omul sa isi caseze masina si sa obtina vaucherul respectiv.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde Sindrom » Vin Mar 10, 2017 3:29 pm

teo scrie:
Sindrom scrie: Sincer nici nu vad de ce si-ar lua cineva o masina noua, pe care s-o omoare in tara prin orase.


:lol: :lol: :lol: :lol:
imi scapa aia cu omoratul :mrgreen:


Gropi, trafic, zgarieturi.

Eu prefer sa ma misc in oras cu smartu sau cu 206-ele(masini destul de ieftin de intretinut) si sa las vaporu la garaj sau prin parcari acoperite.

Per total ies mai ieftin decat daca mi-as lua o masina care sa le faca pe toate. Ca pretul lor este de 8000E/toate 3 + taxe 450E/an+revizii 350E/an.

Cel putin asa vad eu lucrurile.

Dezavantajul la masinile sh este ca tre sa cauti destul de mult pana gasesti una cu adevarat buna.
Ultima oară modificat de Sindrom pe Vin Mar 10, 2017 3:34 pm, modificat 1 dată în total.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde teo » Vin Mar 10, 2017 3:32 pm

damblagiu scrie: Din postarile anterioare reiesea ca datorita "nenorocitilor" de dealeri auto nu poate omul sa isi caseze masina si sa obtina vaucherul respectiv.


Succes :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Cum vindem/cumparam o masina?

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mar 10, 2017 3:58 pm

teo scrie:Succes :mrgreen:

Am avut
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori


cron