Taxe (auto-moto)

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 16, 2019 9:26 am

Bine. Oricum sunt niste decenii de cand se incearca sa fie definita zona metropolitana a Bucurestiului. Cauza de conflict cu licentierea taximetristilor, cu liniile de transport public care ies din aria RATB (STB), cu incapacitatea de a face dracului centura aia ocolitoare etc
Si in intentia femeii era vorba despre doua taxari, una pe congestie (limitare acces nonrezidenti) si una pe poluare (taxare pe norma sau chiar interzicere pentru cei sub norma, inclusiv rezidenti) desi erau stupid puse sub aceeasi titulatura de element chimic bun de respirat.
Eu n-am zis ca sta sau nu in picioare in tribunal (ce mai este legal si nelegal in tara asta?) ci ca, in principiu, asa ceva e deja inventat la altii. Chestia din regulamentul de Madrid care-ti leaga calitatea de rezident de existenta unui loc de parcare e folosita si la japonezi. Ca sa inmatriculezi un autoturism in Japonia trebuie sa dovdesti ca detii un loc de parcare. Ceea ce la Bucuresti ar putea rezolva multe, dupa cum spuneam. Pe urma, daca e limpede cine e rezident si cine nu sub aspectul autoturismului, pot aparea discriminarile privind tranzitul nonrezidentilor versus circulatia congestionata a rezidentilor. In orice dunga ai citi, nu se poate sa nu intelegi asta. Ca tocmai d'aia s-au apucat sa faca "multimodala" aia, sa-si lase nonrezidentul masina la limita actuala a orasului si sa ia transportul in comun spre centru, daca are treaba in oras. Ar fi un prim pas in teoria aia "sa faca intai parcari si pe urma sa taxeze". D'aia s-au gandit unii ca fac bine invocand cuvantul magic "multimodala" ca sa rada un deal langa gara Sinaia ( https://www.riseproject.ro/parcare-mamut-platita-din-bani-publici-si-avizata-de-ministrul-culturii-ridicata-intr-un-sit-istoric/) .
Si raman la parerea ca folosirea cuvantului "multimodal" e un barbarism, in orice caz atunci cand se extinde de la descrierea tranzitului de marfuri in module standardizate cu mai multe forme de transport la niste simple parcari unde ai si vreo statie de transport public. Alea raman asa, niste parcari care pot fi numite si "noduri de circulatie" daca vrei cu orice chip sa sune mai pretios.

Interesant cum vorbeste de istericale si de imaginatie puitorul de fete verzi ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde teo » Vin Aug 16, 2019 10:13 am

Goe, tu ai dus "ba pe-a mă-tii!" la un nivel cu adevărat 'telectual. Chapeau! :clap:

P.S. De remarcat că de data asta n-ai făcut spume cu Băse! :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Aug 16, 2019 12:32 pm

Acum, că piatra a fost aruncată în apa..

"Vinieta Gabrielei Firea - o altă escrocherie publică, dicriminatorie.
Vrem și în Prahova o taxă pentru bucureștenii care sufocă traficul pe DN1"

https://www.observatorulph.ro/voxpublic ... cul-pe-dn1
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 16, 2019 12:44 pm

iuliangrecu scrie:Acum, că piatra a fost aruncată în apa..

"Vinieta Gabrielei Firea - o altă escrocherie publică, dicriminatorie.
Vrem și în Prahova o taxă pentru bucureștenii care sufocă traficul pe DN1"

https://www.observatorulph.ro/voxpublic ... cul-pe-dn1
DN înseamnă drum național si nu intra sub autoritatea primăriilor. Cei din prahova pot sa ia hotărâri de consiliu numai in ce priveste străzile din localitățile lor.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde teo » Vin Aug 16, 2019 1:32 pm

...cu excepția municipiilor și reședințelor de județ. Iar unele dintre ele sunt chiar așezate strategic.....primul nume care-mi vine în minte: Sighișoara.
Discuția e oricum inutilă, ideile crețe ale MILFOVei nu trec.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 16, 2019 9:49 pm

teo scrie:Goe, tu ai dus "ba pe-a mă-tii!" la un nivel cu adevărat 'telectual. Chapeau! :clap:

Don' Maior, daca asa ti se pare, ar rezulta implicit ca admiti ca interventiile tale se bazeaza in primul rand pe abordarea "pe-a ma-tii". E si asta un progres ...

teo scrie:P.S. De remarcat că de data asta n-ai făcut spume cu Băse! :mrgreen:

Puteai sa ma intrebi mai direct "Ba, da' tu de ce n-ai sapca?"
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde teo » Sâm Aug 17, 2019 8:30 am

Puteai sa ma intrebi mai direct "Ba, da' tu de ce n-ai sapca?"

La ce ți-ar folosi șapca dacă n-ai pe ce s-o porți?
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Aug 18, 2019 12:05 am

Președintele Consiliului pentru Combaterea Discriminării:
Vinieta de acces în București, sub forma prezentată de Primărie, este discriminatorie, deci nelegală.
Gradul de poluare al vehiculului este relevant pentru reducerea poluării, nu județul unde este înmatriculat.
http://onelink.to/quyq4x
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Aug 18, 2019 9:58 am

teo scrie:La ce ți-ar folosi șapca dacă n-ai pe ce s-o porți?

Q.E.D. :sick:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Aug 18, 2019 10:02 am

@iuliangrecu, linkul pus de tine duce in zone comerciale legate de google play - aplicatia biziday mai exact.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Sep 02, 2019 12:23 pm

pozeDECAT scrie:@iuliangrecu, linkul pus de tine duce in zone comerciale legate de google play - aplicatia biziday mai exact.

Imi cer scuze, nu am fost atent.

Astazi, 02.09.2019, s-a anuntat o modificare la proiectul asta:

"Gabriela Firea anunță modificarea proiectului de taxare a mașinilor poluante. Automobilele non-Euro, Euro 1 și Euro 2, înmatriculate în Capitală și în alte județe, vor fi interzise în Centru și vor plăti vinietă în restul municipiului."

https://www.biziday.ro/bucuresti-gabrie ... ce=biziday
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Taxe (auto-moto)

Mesaj necititde garanord » Joi Mar 14, 2024 12:41 pm

Bine v-am gasit la o asa o tema actuala in ziua astazi, vreu la fel sa va duc ideea despre faptul cum mi-am petrecut vacanta in Brasov, am luat traseul din Chisinau - Moldova. Eram cu inca doi prietenasi si luaseram traseul de la Gara de Nord, cel mai mult noi vroiam sa ajungem si sa vedem Brasovul Vechi de sus de pe muntele cela inalt(stiind despre acest loc pitoresc de cand eram mic, pentru ca am fost si am vizitat acest locusor fenomenal cu parintii) deci am ajuns noi si la Palatul lui Karoll, un rege foarte puternic pot sa spun ca si un luptator de favoare mare.
garanord
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 14, 2024 12:35 pm
Localitate: Chisinau
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times

Anterior

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori