Villa Oinochoe - Astris

Moderator: Publicitate

Villa Oinochoe - Astris

Mesaj necititde Publicitate » Vin Mai 06, 2016 8:02 pm

IMG_4733.JPG

Oinochoe Vila este situată în partea de sud a insulei, în perimetrul localității Astris, dar chiar pe țărm, într-o zonă foarte liniștită, la doar 5 km de dinamicul Potos, plin de viață – unde vă puteți distra sau face cumpărături. In apropiere de Villa Oinochoe există supermarketuri și o tavernă.
"Oinochoe" inseamna amforă / ulcior în care vechii greci puneau vinul.
Proprietatea dispune de două clădiri, situate într-o curte foarte spațioasă de pe coastă. Ambele clădiri au fiecare două unități de cazare.
20160501_154652.jpg
o7.JPG

# O clădire are două apartamente (65 de metri pătrați și 40 de metri pătrați). Ambele au dormitor cu pat king-size și o cameră de zi cu fotoliu și canapea pentru o persoană.
# Cealaltă clădire are un studio si un apartament (40 de metri pătrați și 65 de metri pătrați). Ambele au două paturi de o persoană, precum și canapea pentru o persoană și un fotoliu extensibil pentru o singură persoană. Apartamentul are un dormitor care este separat de camera de zi, iar studioul are o singură zonă dormitor - living.
Toate unitățile de cazare au una sau mai multe balcoane, unele dintre ele sunt cu vedere la mare, ambele clădiri au la dispoziție grătar, curte foarte mare, băi spațioase, cu aerisire, dispun de aer condiționat și televizor cu televiziune prin satelit, internet wireless, seif, uscător de păr, pat pentru copii ( la cerere) și bucătărie utilată.
o4.JPG
o5.JPG
o6.JPG
IMG_4734.JPG

Atât studiourile și apartamentele sunt bine și modern echipate, bucătăriile au plite electrice, căni fierbătoare pentru apă și lapte, cafetiere și frigider.
Toate unitățile de cazare sunt foarte spațioase, au verande mari, dotate cu mobilier nou, totul este foarte curat și bine întreținut.
Curățenia se face zilnic, iar lenjeria de pat și schimbarea prosoapelor se face la fiecare 3 zile.
o8.JPG
PA020296.JPG
PA020299.JPG
P9230081.JPG
PA020306.JPG

Aproape întreaga curte este în umbra pinilor, înconjurata cu verdeață, cu o mulțime de locuri amenajate pentru relaxare și luat masa.
Proprietate este situată în imediata apropiere a unei mici plaje „secrete”. Ascunsă, izolată , sălbatică, cu apă turcoaz, cu pădurea de pini coborând spre mare, cunoscută doar de localnici și de dumneavoastră.
Este o cazare specială, care împreună cu mica plajă creează toate premisele unei vacanțe memorabile, departe de mulțime și de zgomot, dar aproape de oraș (500m de centrul Astris și 5min de condus pana la Potos).
In apropiere aveți frumoasele plaje Astris, Marley, Psili Ammos, Rosso Gremos, Notos.
O1.JPG
O2.jpg
O3.jpg

Despre ospitalitatea noastră nu va povestim, lăsăm prietenii noștri să va destăinuie de ce revin an de an la Oinochoe vila și la noi - prietenii care ii găzduiesc!
o9.JPG
O1.jpg
P9090791.JPG

https://www.google.ro/maps/place/40%C2% ... 4191?hl=en
Astris, Thassos
Tel.: 2593023579 / 6972713093
Email: v11papadopoulos@gmail.com

These users thanked the author Publicitate for the post (total 7):
ThassosiuliangrecuAdeMMVMalexMariaApril
Publicitate
ForumThassos.RO

Has thanked: 90 times
Been thanked: 1469 times

Re: Villa Oinochoe - Astris

Mesaj necititde April » Vin Mai 13, 2016 8:40 pm

Pana acum am păstrat secret locul în care re-venim cu dragoste an de an. Nu pot sa o numesc simplu – cazare. Sunt prietenii noștri, la care și cu care petrecem trei săptămâni de relaxare și de stare de bine in fiecare vara si pe care ii vizitam la scurtele incursiuni Forum Thassos din mai.
Secret, pentru ca este un loc special, cu oameni speciali. Si dorim sa-l păstrăm pentru oameni speciali!
Da, Villa Oinochoe si familia Vassilis ne găzduiesc an de an!
Si dacă nici eu nu știu sa aleg :mrgreen: ...
Haideți sa vedeți câteva motive:
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
HPIM2599.JPG
HPIM2602.JPG
HPIM2620.JPG
Plaja Marley

These users thanked the author April for the post (total 8):
ThassosPublicitateiuliangrecuMalexMMVvalimanMariademential
April
Admin

Has thanked: 17098 times
Been thanked: 17665 times

Mesaj necititde April » Vin Mai 13, 2016 9:02 pm

De acum, din mai 2016:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg

These users thanked the author April for the post (total 9):
MalexThassosPublicitateSilviaaaiuliangrecuMMVvalimandementialMaria
April
Admin

Mesaj necititde Ade » Sâm Mai 14, 2016 8:53 am

Imi place foarte mult! Oare mai gasesc sa rezerv ceva pentru vara 2016?!

These users thanked the author Ade for the post (total 6):
ThassosPublicitateMalexMMVdementialApril
Ade
Consilier

Has thanked: 9404 times
Been thanked: 8658 times

Mesaj necititde April » Sâm Mai 14, 2016 9:17 am

Ade scrie:Imi place foarte mult! Oare mai gasesc sa rezerv ceva pentru vara 2016?!

Email la proprietar: v11papadopoulos@gmail.com
răspunde repede, noi facem rezervarea din ianuarie, sa fim siguri ca prindem iulie. Cine vine o data, nu mai alege alta cazare in anii următori, asa ca ne vedem vara de vara cam cu aceleași familii.
Daca pun poze si cu plaja sălbatică "privata"... mi-e ca pentru la anul fac rezervarea din iulie anul asta :shh:

These users thanked the author April for the post (total 5):
MalexPublicitateMMVAdeMaria
April
Admin

Mesaj necititde MMV » Lun Iun 06, 2016 4:32 pm

“Oinochoe”

În greaca veche, cuvântul “oινοχόη” (pl. oινοχόες) a rezultat din alăturarea substantivului “οινος”, care reprezenta vinul de calitate, produs dintr-un singur sortiment de struguri şi verbul “χέω”, al cărui sens semnifica a turna, a vărsa.

Confirmarea este adusă de informaţiile prezentate de Arhiva Beazley, care precizează că termenul “oinochoe” (pl. oinochoai), a rezultat, în limba greacă, din alăturarea cuvintelor “oinos” semnificând vin şi “cheo”, reprezentând indicativul prezent la persoana întâi singular a verbului a turna şi care descriu acest tip de vas ca fiind unul mai degrabă înalt şi suplu decât scund şi generos în diametru, vas folosit de vechii greci pentru depozitarea lichidelor şi, în special, a vinurilor alese.

Arhiva Beazley este un centru mondial dedicat studierii vaselor de ceramică pictată provenind din Grecia Antică, din cadrul Centrului de Cercetări privind Arta Clasică, Şcoala Ioannou pentru Studii Clasice şi Bizantine de pe lângă Universitatea din Oxford, Marea Britanie (http://www.beazley.ox.ac.uk/tools/potte ... nochoe.htm).

These users thanked the author MMV for the post (total 6):
ThassosPublicitatedamblagiuAprilMalexMaria
MMV

Has thanked: 842 times
Been thanked: 99 times

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iul 06, 2016 11:09 am

MMV scrie:“Oinochoe”
.

MMV, gura ta adevar graieste. Vasilis gazda, un om de exceptie e un mare fan al vinului facut dintr-un singur soi de struguri. Am degustat impreuna cateva feluri din astfel de vin, iar la plecare mi-a facut cadou o sticla de 2L (nu PET) din astfel de vin facut de sora lui care locuiea in Evia. Un vin de exceptie. Singurul inconvenient era ca dupa fiecare pahar baut ma durea inima cand priveam sticla si constatam ca sa mai golit putin.
Acu' despre cazare ce sa zic!? E o locatie de exceptie. Nu veti avea sentimentul ca sunteti cazati la o pensiune undeva in Thassos, ci ca sunteti in vizita la niste prieteni dragi si nu exagerez deloc. Vasilis isi selecteaza oaspetii, asa ca nu veti avea neplaceri cu oameni prost educati. Initial am vrut sa o pastram doar pt noi, dar cum banul e ochiul dracului......... :D
Cand ajungeti in insula , chiar daca sunteti cazati in alta locatie merita macar sa bagati un ochi pt a vedea altceva decat o cazare la o pensiune. Bafta
Nu cere unei femei imposibilul. S-ar putea sa ti-l aduca

These users thanked the author damblagiu for the post (total 5):
MMVThassosPublicitateAprilMalex
damblagiu
Super Fan Thassos

Has thanked: 8161 times
Been thanked: 10595 times

Mesaj necititde April » Joi Iul 07, 2016 12:21 am

Si eu mi-as fi dorit sa păstrez secret acest loc, nealterat de comercial si de aglomerație, cum am făcut-o atâția ani, de când am ajuns aici, la recomandarea lui Damblagiu, căruia ii mulțumesc!
A fost dorința expresa a proprietarului, iar publicitatea in forum este un cadou al familiei mele pentru Vasilis, pentru ca ne este prieten si pentru ca merita sa aibă încărcare 100% tot sezonul.
Confirm faptul spus de Damblagiu, ca oaspeții sunt selectați, iar liniștea si discreția sunt garantate.

These users thanked the author April for the post (total 4):
MMVThassosPublicitateMalex
April
Admin

Mesaj necititde MMV » Joi Iul 21, 2016 10:13 am

Pe această cale, îi mulţumesc lui Damblagiu pentru aprecierile scrise. Confirm veridicitatea acestora prin decizia pe care anual, o luăm, respectiv de a petrece vacanţa de vară în această fără de seamăn locaţie. O minoră corecţie la cele precizate ar fi necesară: vinul de Evia a fost înlocuit cu vin de Chania, Creta. Şi a gusta un pic, seara, pe terasă, sub clar de lună, la o discuţie cu gazda, mereu binevoitoare şi atentă, echivalează cu "finit corona opus" al fiecărei zile minunate, petrecute aici.

These users thanked the author MMV for the post (total 6):
MalexThassosPublicitateAprildamblagiudemential
MMV

Has thanked: 842 times
Been thanked: 99 times

Înapoi la Hoteluri