Sithonia - drumuri secundare

Sithonia - drumuri secundare

Mesaj necititde ebirsan » Mar Iun 02, 2015 10:31 am

Salut,

Pt. septembrie ma bate gandul sa aleg Sithonia.
Noi suntem genul "one day - one beach" si cum peninsula are un singur drum asfaltat de-a lungul tarmului ar putea deveni plictisitor.

Ca urmare as vrea sa intreb daca a traversat cineva peninsula pe directia est-west (de exemplu de la Sarti la Neos Marmaras) peste deal pe drumurile neasfaltate.

Multumesc si concediu placut!
ebirsan
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 25, 2014 8:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 46 times

Re: Sithonia - drumuri secundare

Mesaj necititde mischaela » Mar Iun 02, 2015 12:06 pm

si eu care credeam ca e mana cereasca noul topic ... uite am de unde sa ma documentez pentru proxima plecare ...
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Sithonia - drumuri secundare

Mesaj necititde tacl2013 » Mar Iun 02, 2015 3:17 pm

De la Neos, doar pana in Partenonas, ar fi drum ok. Am in incercat in 2 sensuri, sus in Partenonas, dar m-am blocat in ambele.
Aveam si ceva harta, pe hartie, mai detaliata, dar e gata ratacita si nu mai stiu alte drumulete.
Dar am gasit: http://www.viamichelin.com/web/Maps/Map ... 56WXdPUT09
Dar doar drumuri principale.
Iar cu ceva drumulete, aici: http://mapru.com/en/greece/36769-sithonia-greece.html
Nu am testat :-)
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Sithonia - drumuri secundare

Mesaj necititde ebirsan » Mar Sep 01, 2015 7:37 am

Aparent preferintele românilor au depasit zona Halkidiki. Cel puțin așa rezultă din postările de pe forum care sunt destul de vechi.
Peste o saptamina plec pt 12 zile la Sarti.
Conform obiceiului mi-am facut lectiile cu track-uri pt GPS gata prelucrate dupa ceea ce se vede pe Google Earth.
Se pare ca si gazda de la vila unde voi sta fiind din Sikia stie detalii despre hatisul de drumuri de pamând care brazdeaza muntele si s-a oferit sa ne ghideze.
La intoarcere va tin la current cu ce am realizat
ebirsan
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 25, 2014 8:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 46 times

Re: Sithonia - drumuri secundare

Mesaj necititde xulica » Mar Sep 01, 2015 11:04 am

Haha, credeam ca sunt singurul nebun care face asa ceva...
Intre Sarti si Neo Marmaras am mers acum vreo 3-4 ani pe un drum foarte pitoresc, drum de pamant batatorit foarte bun, dar e destul de incurcat, multe intersectii si cred ca am ocolit mult. Nu am folosit GPS, la fiecare intersectie am ales instinctiv drumul care mi se parea mai bun/lat. Am mers cu un BMW seria 3 si a fost ok, dar a durat mai mult decat ocolul pe asfalt. Sincer nu merita decat pt peisaje, si nu o sa castigi nici timp si nici economie de combustibil, dar amintirea e placuta :)
Culmea era ca am intalnit destul de multe masini ale localnicilor pe acolo, dar cred ca ei erau cu treaba pe acolo.

Am mai mers o data dupa un grec din Agios Nicolaos pe un drum de pamant rosu, impecabil, cica pe scurtatura pana in Nikiti, dar a durat vreo juma de ora in loc de 10 min pe asfalt :roll:
xulica
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Aug 29, 2015 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times


Înapoi la Halkidiki

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron