Sithonia - Ormylia

Sithonia - Ormylia

Mesaj necititde Μιχαέλα » Dum Ian 18, 2015 5:56 pm


(nu reusesc sa fac sa vedeti direct clipul pe forum. Filmarea e facuta de un prieten)
Cu ceva timp in urma am locuit in Salonic, desi am decis sa renunt la zgomotul masinilor si al motocicletelor, asa ca am ales sa traiesc la tara, intr-o comuna cu multa multa verdeata, aceasta fiind Ormylia.

Situarea comunei Ormylia este la inceputul bratului Sithonia, in frumoasa peninsula Halkidiki, la o distantanta de 87km de Salonic, 27 km de Poligyros, 20 km de Nea Moudania si 7 km de Psakoudia.
Ormylia, este intotdeauna verde, iernile sunt blande cu acest teritoriu, mi-am dorit intotdeauna sa vad fulgi de nea de cand locuiesc, cu toate ca am inteles ca a fost o zapada prin 2008, pe vremea aceea eram inca in Romania, cat si cea de dinaintea Craciunului a anului 2014 o ninsoare de 2 zile fara succese de a se depune :)) .

O mare parte din peninsula este ocupat de livezile de maslini circa 90%, urmat de rodii, portocali si lamai. Ormylia este strabatuta de raul Havrias, punctul de unde izvoreste este din Padurea Skouries.
Ormylia a fost construita pe vechea denumire Sermylia, una dintre colonii infloritoare din peninsula Halkidiki antica.

Comuna inca pastreaza din asezarile stravechi, casele traditionale, stradutele intortocheate si stramte, cu constructii dense. Cea mai veche cladire construita este in 1818, este cea a bisericii Sf. Gheorghe (Agios Giorgos).
Plaja ce ii apartine Ormyliei se afla la sud-vest, cu o frumoasa statiune numita Psakoudia, avand o lungime de 4 km si latime de aproape 2-3km, inverzita de verdele crud al pinilor care se imbina in albastru turcoaz al Marii Egee.

Pe timp de iarna, anumite taverne se deschid numai dupa ora 18, desi pe timpul verii, au programul normal. Va recomand taverna Loukouvitz, o gasiti in piata veche langa stejarul batran in apropiere de biserica Agios Giorgos (Sfantul George), taverna care are preturile destul de bune in comparatie de o alta in apropiere de piata noua (Platia Pefka-Piata Pinilor), se mananca in ambele foarte bine, desi preturile variaza foarte mult.
Ca si pizzerie, singura din comuna, aflata in Platia Pefka, pizzeria Fori, va recomand de fel, o minunatie de pizza si nu numai.

Pe vizavi de pizzerie, pe colt este brutaria si patiseria Delicieux, indrazniti sa cumparati painea cu masline ori cea cu branza in interior, nu veti regreta alegerea facuta, pe langa prajiturile pe care le ofera. Cu numele pe care-l poarta magazinul, atat de bune sunt si produsele. O alta brutarie-patiserie tot atat de gustoasa in bougatsa cu crema, placinta cu branza (tyropita) ori plancinta cu spanac (spanakopita) ori fursecurile umplute cu ciocolata de te lingi pe degete, le gasiti la Lola, langa biserica Agios Giorgos in piata veche. Luand-o pe aleea de langa biserica faceti dreapta si un pic mergand in josul strazii veti vedea la coltul unei case albe aceasta brutarie.

Alte magazine pe care vi le recomand sunt:
- macelaria din piata veche, daca intrebati de Kamarioti va vor ghida de indata. In fata tavernei Loukouvitz se intrevede o strada cu o usoara curba, pe partea stanga, pe colt se afla si aceasta macelarie. Va recomand sa luati carnati cu portocale, aceasta specialitate se face numai in Halkidiki. Nu sunt grasi datorita bucatelelor de portocale care absorb grasimea, se pot gati prajiti ori pe grill.
- Marketul Arista vizavi de aceasta macelarie, preturile se cam joaca cu tine, desi in comparatie cu anumite magazine din comuna ba sunt mai ieftine, ba mai scumpicele cu 1-2 euro... asta daca ai timp sa compari de la un magazin la altul iti vei da seama cam ce ar fi.
- Marketul Smile, magazin care are produse si de Carrefour, preturi acceptabile, altele mai ieftine ca la Arista. Magazinul il gasesti coborand nitel in jos de la macelaria mentionata mai sus.
- Marketul Express il gasesti in piata noua, langa brutaria-patiseria Delicieux, preturi cam maricele, numai din
produsele Mr. Grand sunt preturi bunicele.
- Daca aveti nevoie de o farmacie din piata noua mergeti pe strada principala care duce spre biserica Sf. George (Agios Giorgos), pe partea dreapta sunt 3 magazine: un birou de arhitectura, Posta Elena si farmacia Dl. Manoli, un om care mereu sare in ajutorul celor care ii calca pragul.

Ca puncte turistice si vestigii antice se gasesc in toata peninsula Halkidiki. Este pacat sa vi ca turist cu vreun autocar al unei agentii de turism, astfel nu prea poti vedea tot ce ti-ai dori, daca esti cu masina personala, Halkdiki-ul iti ofera peisaje extraordinare de frumoase.
Va atasez un videoclip facut de un prieten, este prezentata Ormylia, comuna unde locuiesc.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Μιχαέλα
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 10:32 pm
Localitate: Halkidiki
Has thanked: 16 times
Been thanked: 88 times

Re: Sithonia - Ormylia

Mesaj necititde damblagiu » Dum Ian 18, 2015 8:32 pm

Μιχαέλα scrie: Filmarea e facuta de un prieten


Bine ai venit pe forum. Ma bucur si asteptam transmisii live din tara de care ne-am indragostit. De adresat, eu personal o sa ma adresez cu Mihaela gr pt ca literele alea nici cu creionu nu le pot scrie. Bafta.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Sithonia - Ormylia

Mesaj necititde Μιχαέλα » Dum Ian 18, 2015 8:40 pm

Multumesc pentru primire. Imi poti scrie si latin numele, caci nu ma supar :) .
Avatar utilizator
Μιχαέλα
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 10:32 pm
Localitate: Halkidiki
Has thanked: 16 times
Been thanked: 88 times

Re: Sithonia - Ormylia

Mesaj necititde damblagiu » Dum Ian 18, 2015 8:43 pm

Μιχαέλα scrie:Multumesc pentru primire. Imi poti scrie si latin numele, caci nu ma supar :) .


Latin e ocupat si nu se va intelege cui ma adresez.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Sithonia - Ormylia

Mesaj necititde Μιχαέλα » Dum Ian 18, 2015 8:44 pm

Mihaela de Ormylia sau de Halkidiki hahahahha.. suna parca din telenovele
Avatar utilizator
Μιχαέλα
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 10:32 pm
Localitate: Halkidiki
Has thanked: 16 times
Been thanked: 88 times

Re: Sithonia - Ormylia

Mesaj necititde damblagiu » Dum Ian 18, 2015 8:47 pm

Μιχαέλα scrie:Mihaela de Ormylia


Adjudecat
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Sithonia - Ormylia

Mesaj necititde damblagiu » Mar Ian 20, 2015 7:56 pm

Mihaela de Ormylia ne-ai sedus si abandonat?

Asteptam si noi, muritorii de rand ceva poze cu iarna greceasca in Ormylia.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Sithonia - Ormylia

Mesaj necititde Μιχαέλα » Mar Ian 20, 2015 10:20 pm

Nu, nu am uitat de voi. Doar ca sunt cu treburile prin casa, in pregatiri de a-mi vizita familia in Romania :) .

Iarna in Ormylia :lol: :lol: :lol: :lol: !

Iarna asta s-au anuntat ninsori si ger in peninsula Halkidiki , cele mai apropiate localitati de noi sunt Gerakini si Metamorfosis - statiuni in apropiere de mare, iar o localitate de munte Vrastama ... cum era in decembrie-ianuarie? ninsori si zapada, numai in Ormylia nu ! Iarna asta a nins inainte de Craciun chiar cu fulgi mari, ce bucurie pe mine ca pana a doua zi se va depune... din parti, frate! numai 2 cm pe masini si razlet pe jos, care in secunda urmatoare s-a topit. E chestia ca imprejurul comunei sunt dealuri si un punct mai caldut, de-asta e si lipsa zapezii, in rest "mancam" frigul din zonele unde ninge.

Pe timp de iarna e mai mult plictiseala, or fi barulete , eu le frecventez fff rar, mai mult suntem prin jurul comunei la fotografiat, la "vanat" de peisaje. Pe timp de iarna , grecii instariti se plang ca nu au bani... asta o urasc cand ii aud, nu sunt multumiti de ceea ce au pe masa, pe cand in alte familii de greci care nu au avut atat de mult noroc ca restul, traiesc pe o zi pe alta cu munca si castigurile fff subtirele si ei sunt cei mai fericiti oameni care niciodata nu-si arata supararile in fata celorlalti, se bucura de viata, se distreaza in functie de posibilitatile pe care le au. Vara toata lumea e infloritoare, vara tuturor le merge bine din punct de vedere financiar.
Avatar utilizator
Μιχαέλα
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 10:32 pm
Localitate: Halkidiki
Has thanked: 16 times
Been thanked: 88 times

Re: Sithonia - Ormylia

Mesaj necititde damblagiu » Mar Ian 20, 2015 10:25 pm

Zeii Olimpului ne-a ascultat ruga. A raspuns Mihaela de Ormylia. Pe deasupra mai e si vanatoare de peisaje. Mamaaa!!!... sa vedeti voi cand se va intoarce din Romania ce de poze ne va pune! Zeii au nevoie de o ofranda acum. Ma duc sa deschid o sticla de vin
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times


Înapoi la Halkidiki

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori