Kassandra - Kalithea

Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde romeohit » Mie Oct 01, 2014 3:39 pm

Anul acesta am ales si noi pentru prima data Grecia dupa ce in trecut incercasem doar Bulgaria si statiunile de la noi.
Am ales Halkidiki si am impartit concediul in 2 parti : primele 3 nopti in Kassandra- KALITHEA si urmatoarele 3 nopti in Sithonia-Vourvourou.
Ne axam in acest topic pe bratul Kassandra statiunea Kalithea.
Am ajuns in Grecia dupa un drum destul de obositor ce a durat aproximativ 11ore, prin vama Makaza(drumul prin Bulgaria a fost ok ,dar cei aproximativ 300km de condus pe autostrada m-au obosit complet) ne-am cazat in minunata statiune Kalithea , statiune care ne-a fascinat complet.
Nisipul complet fin, apa foarte limpede(pana si unde marea avea in jur de 3-4m, tot se fedea fundul acesteia) , pestisorii care inotau pe langa tine,totul era de vis.
Orasul este plin de viata seara cu o multime de magazine de suveniruri,imbracaminte,blanuri,taverne etc. deschise mult dupa miezul noptii.
La recomandarea patronului care detinea hotelul unde ne-am cazat am incercat 2 taverne:taverna Elena -portii generoase, preturi ok ,desert din partea casei si restaurantul Yellow situat chiar pe plaja Kalithea.
A doua zi ne-am gandit sa incercam si o alta plaja respectiv Plaja Hanioti situata la aprox 20km de noi.Ajunsi aici ne-am dat seama ca vorba romanului "dusmanul binelui este si mai binele" este adevarata-o aglomeratie de nedescris pe plaja,nisipul amestecat cu pietris...am facut cale intoarsa spre minunata plaja Kalithea unde am si ramas restul sejurului planificat pe bratul Kassandra.
Nu am vizitat alte plaje dar nici nu ne-a parut rau,statiunea Kalithea ne-a oferit tot ce aveam nevoie...liniste,un loc minunat pentru stat la soare,totul a fost perfect.

Pe final cateva poze
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
romeohit
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iul 21, 2014 3:56 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 45 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde lucretia » Mie Iun 03, 2015 2:08 pm

Buna ziua ,am si eu bilet in GRECIA ,Halkidiki hotel Alexander The Great ,cu demipensiune ,nu am fost niciodata in Grecia si vreau si eu unele informatii unde pot mege sa vizitez , la pranz unde pot manca ,suntem 2 persoane .ce preturi sunt ...orice informatie este bine venita .multumesc .
lucretia
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 03, 2015 1:59 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde demential » Mie Iun 03, 2015 2:23 pm

lucretia scrie:Buna ziua ,am si eu bilet in GRECIA ,Halkidiki hotel Alexander The Great ,cu demipensiune ,nu am fost niciodata in Grecia si vreau si eu unele informatii unde pot mege sa vizitez , la pranz unde pot manca ,suntem 2 persoane .ce preturi sunt ...orice informatie este bine venita .multumesc .

Buna si bine ai venit pe forum.
In primul rand : ai citit aceste topicuri viewforum.php?f=75 ? :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde lucretia » Mie Iun 03, 2015 10:00 pm

Buna , multumesc de primire am citit topicul , dar daca se poate vreau mai multe informații .
lucretia
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 03, 2015 1:59 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde danko » Vin Aug 14, 2015 4:07 pm

M-am intors de doua zile din Halkidiki Kassandra. Sunt foarte dezamagit de ce am gasit acolo.In afara de plaja din statiunea Kalithea, care s-a prezentat onorabil,totul este varza,drumuri proaste,balarii,gunoaie peste tot,parca se asteapta ca cineva sa vina sa le faca curatenie. Plajele neingrijite, pacat de marea care este superba,puturosi grecii astia,isi merita soarta.Am vorbit cu patronul hotelului la care am stat si mi-a spus ca municipalitatea nu mai face nimic in privinta curateniei,plajelor,motiveaza ca nu mai au bani.Normal sa nu mai fie bani daca nimeni in 8 zile cat am stat acolo nu mi-a dat bon fiscal.
Anul asta Grecia m-a DEZAMAGIT. Cred ca o sa iau o pauza de cativa ani, pana se vor mai schimba lucrurile.

P.S. Am fost cazat la hotelul Bella Grecia,foarte curat,piscina buna,patronul cam scarbos,are niste reguli imbecile.program piscina 8-20,interzis cu orice fel de bautura si mancare in zona piscinei,in schimb puteai sa consumi de la barul lui,nu ne-a lasat sa facem noi gratar,a organizat el intr-o seara un gratar(10€persoana).
danko
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 17, 2014 9:49 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde April » Vin Aug 14, 2015 4:34 pm

In alti ani unde ai mai fost in Grecia?
Pe acolo ti-a placut?

Referitor la curatenia pe plaje - acum stau sa ma gandesc, n-am vazut echipe de personal care sa curete plajele - nici in Sithonia, nici in Corfu, Lefkada, Thassos - pe unde am fost. Ori poate fac activitatea asta noaptea sau dimineata foarte devreme. N-am vazut tractoras cu plug si nici urme ca ar fi trecut sa adune gunoaiele- evident la plajele cu nisip, ca la cele cu pietricele... :mrgreen: dar nici gunoaie n-am vazut. ca mai zbura cate o punga, ca mai scapa un copil un ambalaj...da, ca exceptie.
Sunt cosuri sau tomberoane pe care le golesc cei cu administrarea zonei.
Mai sunt proprietarii / administratorii barurilor / tavernelor adiacente plajelor - care au grija sa fie curat, dar din ce am vazut lumea e civilizata.
In Lefkada, cei de la barul de la plaja Egremi, cum coborai pe plaja iti dadeau un carton - scrumiera de plaja.

Poate e vorba si de turistii din zona respectiva...?!
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde danko » Vin Aug 14, 2015 6:23 pm

Am mai fost in Paralia Katerini,Thassos,dar acolo nu am gasit problemele de aici din Halkidiki Kassandra.In privinta gunoaielor,erau tomberoane care dadeau peste si pe langa.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
danko
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 17, 2014 9:49 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde HHR » Sâm Aug 15, 2015 4:23 pm

danko scrie: ... nu ne-a lasat sa facem noi gratar,a organizat el intr-o seara un gratar(10€persoana).


Ca ipotetic patron de hotel as fi fost mai diplomat, lasam sa organizeze turistii gratar si bagam o taxa.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Aug 16, 2015 11:57 am

danko scrie:P.S. Am fost cazat la hotelul Bella Grecia,foarte curat,piscina buna,patronul cam scarbos,are niste reguli imbecile.program piscina 8-20,interzis cu orice fel de bautura si mancare in zona piscinei,in schimb puteai sa consumi de la barul lui,nu ne-a lasat sa facem noi gratar,a organizat el intr-o seara un gratar(10€persoana).


Sincer, nu vad unde este scarbosenia, omul isi mentine un standard la el in curte ca sa nu se intample lucrurile pe care le remarcai in spatiul public. Hai, ca la piscina mai putea prelungi programul pana spre ora 22.00 Pana se imbraca si se cara ultimul balacel mai dura 15-3- minute asa ca la 22.30 se putea lasa linistea incat sa poata dormi ceilalti turisti veniti in Grecia ca sa faca baie in mare dis de dimineata ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde irinag » Mar Sep 01, 2015 12:39 pm

Mie personal mi s-a parut infinat mai curat si oamenii sunt infint mai cinstiti fata de ce gasim pe litoraul de la noi. Am fost plecati un cuplu in Halkidiki intr-un sejur de 7 zile, iar ca si bani cheltuiti au fost in jur de 1100-1200 de euro, bani cu care 2 persoane abia am fi supravietuit 1 saptamana pe plajele de la noi din Mamaia Nord.

Sejur l-am achizitionat de la o agentie de turism si mi s-au parut destul de cinstiti la preturi.
irinag
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 01, 2015 12:28 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde xulica » Mar Sep 01, 2015 2:30 pm

Sunt oarecum uimit de ce citesc pe topicul asta. Am fost la sf lui iunie anul asta pe Kassandra si nu mi s-a parut deloc urat. Cu toate ca sunt indragostit de Sithonia m-am simtit bine si aici. E adevarat ca nu se compara la ordine si disciplina cu Croatia, insa plajele sunt muult mai placute decat cele dalmate.

Cine vrea plaja organizata impecabil sa mearga la Sani Resort, costa aprox 15 euro 2 sezloange, nu mai stiu exact insa e senzational totul. Dar cel mai bine m-am simtit tot pe plaje mai putin fitoase cum e cea din Afytos unde sunt niste taverne si beachbar-uri foarte placute, Siviri -o plaja linistita chiar daca erau multi copii, plaja de la Possidi e absolut incredibila, Paliouri in partea de sud a golfului nu mai stiu cum se numea beach bar-ul, dar a fost foarte bine si acolo... Si Kalithea si Pefkochori erau curate si ok, dar mai agitate si peisaj mai monoton.
Oricum mizerie ca in poza nu am vazut nicaieri, poate exista vreo scuza ...
xulica
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Aug 29, 2015 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde April » Mar Sep 01, 2015 3:10 pm

Ar fi bune niste poze...
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde xulica » Mar Sep 01, 2015 9:23 pm

Nu prea fac poze, sunt lenes... Chiar m-am mirat cate poze cu fiecare coltisor de plaja\munte\taverna din Thassos am gasit aici :) ft utile de altfel pt ca ma ajuta sa imi fac lista cu locuri de vazut.
Atasez ce gasesc prin tel de pe kassandra
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
xulica
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Aug 29, 2015 1:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde andreea.pala » Mie Iun 08, 2016 12:29 pm

Luna trecuta am ajuns pentru prima data in Kallithea Kassandra, Halkidiki si sincer, a fost cea mai frumoasa experienta din viata mea. Habar nu aveam ca existau oameni care au fost acolo si au fost nemultumiti in trecut, ca altfel poate eram mai sceptica. Sotul meu a auzit ca se deschide un hotel de niste prieteni de la munca si am fost ca orbii acolo, fara ne agitam prea mult, pentru ca ne doream mult o vacanta. Exemplari au fost cei de la agentie, pe mana carora ne-am lasat si totul a decurs perfect. Va personalizeaza ofertele, mergeti cand vreti. :wave:
andreea.pala
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 06, 2016 4:59 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Kassandra - Kalithea

Mesaj necititde Adi Sim » Mar Ian 31, 2017 1:10 pm

Va salut.
Doresc sa petrec 8 nopti in Kassandra, Kalithea, doi adulti si un copil de 7 ani, in regim demipensiune.
Tot citind o serie de review-uri, sunt oarecum bulversat.
Pareri si pareri...
Statiunea este ok ca si puncte de atractie, seara sunt destul de multe locuri unde te poti relaxa?
Se poate compara cu Skala Potamia/Thassos?
Va multumesc.
M-ar ajuta si o sugestie pt vreun hotel.

Trimis de pe Huawei Honor 6, folosind Tapatalk
Adi Sim
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iun 30, 2016 8:58 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 19 times

Următorul

Înapoi la Halkidiki

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


cron