Croatia

Germania, Norvegia, Marea Britanie, Belgia, Ungaria, Cehia, Serbia, Slovacia, Macedonia, Elvetia, Polonia, Portugalia

Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 1:07 pm

Planificata toata iarna, amanata apoi ... reluata in ultima clipa, vacanta noastra a durat exact 2 saptamani si pana in 4000 km. Mi s-a resetat kilometrajul pe drum ... si pe ala din bord au uitat sa il iau.
Initial am vrut sa mergem cu rulota la Rovinj, camping Amarin, dupa care calculand de zor am zis ca nu merge ... prea multe cheltuieli pentru a merge la o mare la care nu prea se poate face plaja. Deci, totul sau nimic, ori o vizitam pe toata ori mai bine in alta parte. Dupa niste simulari in care peste tot erau necesare cele 17 ore de drum, am eliminat Austria din cauza conditiilor meteo si a ramas de ales intre Antalia, Lefkada si Croatia.
In ultima clipa am gasit o reducere la un mobile home, care era mai pe bugetul nostru, si anume 130 eu pe noapte pt doua familii. Am optat pentru camping pentru a avea macar un pic senzatia ca suntem la mare, mai aproape de plaja. Intradevar se ajungea in cam 10 minute pe plaja sau la piscina, dar macar pe jos in siguranta. Despre camping ce sa zic, te trezesti intr-un loc in care nu te deranjeaza nimic, nu vezi nimic anormal. Mda, asta e viata in alte tari ... alea civilizate. Am avut onoarea s ane trezim si in campingul vecin, unde am aflat si eu intre timp ce inseamna naturism :lol: ... dar au aflat si copii :D , numai ca ei au fost mai zgomotosi ...
Containerul in care am fost cazati era nou nout, totul era perfect imbinat, doua camere, doua bai, living, bucatarie si o super veranda cu piesa de baza ... jakuzzi. Ala da si cadouri ... otite la copii.
Campingul fiind foarte mare, lumea e diversa ... de la "sarantoci" olandezi cu duster si rulota veche pana la autobuze facute la comanda de ordinul sutelor de mii ... Nimeni nu este prea prietenos, dar toata lumea este toleranta.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde HHR » Sâm Iul 11, 2015 1:20 pm

Frumos, interesant si, mai mult ca sigur, relaxant.
Sa va fie de bine !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 1:27 pm

Rovinjul, sau perla Istriei, Venetia nordului cum i se mai spune ... era la vreo 6 km de noi.
Este intradevar special, l-am vizitat si seara la apus, arata frumos dar poze iok, dar si dimineata la prima ora, cand abia se dezmorteau treburile.
Parcarea in oras nu este chiar asa o problema ... intradevar daca vrei in port te cam ustura, dar la 10 minute de mers pe jos in oras, poti gasi si loc gratuit.
Peninsula respectiva e foarte accesibila, am vazut turnuri mai greu de cucerit :shh: , pana si la Istanbul mergi de iti iese limba cat un cot pana la Galata, singura problema ar fi dalele lucioase si mai alunecoase .. unde te duci la vale si in adidasi ... imi inchipui cum e sa fii doamna cu tocuri pe acolo :lol: . Oras medieval, cetate cu strazi inguste, iesire brusca in mare, case mai noi sau nespoite, orasul seamana mult cu Venetia. Remarcabil este ca, in lipsa unor plaje cu nisip, croatii au amenajat tot ce au prins in cale, daca li se pare ca e accesibil, apa nu-i periculoasa, trantesc repede niste trepte si niste bare inoxidabile si au rezolvat problema.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 1:43 pm

HHR scrie:Frumos, interesant si, mai mult ca sigur, relaxant.
Sa va fie de bine !


intradevar a fost ... daca se mai adunau si cateva grade in plus afara era perfect ... din pacate ne-am inceput sejurul la 26 de grade ... si a urcat pana la 29.
Cand se incalzit, am plecat spre alte meleaguri ... mai intai in orasul cu nume falic.
Unde sincer, nu prea vezi nici un falus ... :).
Un amfiteatru uitat de romani de pe vremea cand erau sefi acolo, iar orasul slabut. Si totul era muuult mai ieftin ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde HHR » Sâm Iul 11, 2015 1:53 pm

Ceea ce m`a uimit in Croatia (ulterior am auzit aceeasi chestie si din realtarile altora) este ca, proprietarii pensiunilor nu isi incuie pensiunile. Turistii gasesc pensiunea cu usa deschisa, cheile in incuietoare si pe masa ceva de bun venit, din partea casei (o sticla de vin, spre exemplu). Proprietarul apare ulterior sa verifice daca totul este in regula. Fata i`o vezi, din nou, la plecare. Data naibii Croaria asta !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 2:46 pm

asta cu apa, cola, tuica lor, sau vin la rece asa este ...
In Kotor de exemplu ... gazdele au fost super dragute, totusi am luat hotararea sa nu vorbim deloc deocheat :crazy: , dupa ce el ne-a zis ca a fost marinar ... si cunoaste Mamaia bine ... . Deci, pentru ca nu le venea nimeni imediat dupa noi, ne-au zis sa ramanem oricat in acea zi, ne-a luat a doua zi banii si ne-au spus ca la plecare sa punem cheia sub pres pentru ca ei pleaca in oras. ... deh ... daca nu aveau ghiveci cu flori la usa ... ;)
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 3:17 pm

dupa ce am iesit din orasul al carui nume iti provoaca hlizeala oriunde l-ai citi acolo, cu ajutorul autostrazii dar si a unui tunel de vreo 6 km am iesit din nou pe coasta, drum pe care l-am strabatut cat de mult am putut pana am virat spre Plitvice Lakes.
Recomand din start, pe langa purtarea centurii de siguranta .... si un costum de baie, ori usor accesibil ori direct la purtator. Nu stii niciodata unde gasesti locul potrivit pentru o baie.
Peisajul e altfel de cat te-ai asteptat ... nu vezi nicaieri nemarginirea de la Mamaia ... pentru ca peste tot este presarat cu insule ... iar frumusetea lui nu prea te lasa sa mai faci altceva ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Sâm Iul 11, 2015 3:17 pm

HHR scrie:Ceea ce m`a uimit in Croatia (ulterior am auzit aceeasi chestie si din realtarile altora) este ca, proprietarii pensiunilor nu isi incuie pensiunile. Turistii gasesc pensiunea cu usa deschisa, cheile in incuietoare si pe masa ceva de bun venit, din partea casei (o sticla de vin, spre exemplu). Proprietarul apare ulterior sa verifice daca totul este in regula. Fata i`o vezi, din nou, la plecare. Data naibii Croaria asta !


exact. nu-i vezi, nu-i auzi. te trezesti doar ca ti-a lasat pe masa din curte un cos cu struguri sau alte fructe din gradina
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 3:31 pm

am parasit coasta pe undeva la Senj si am intrat spre Plitvice Lakes. Am evitat macar aici autostrada, am mers pe drumuri pitoresti de tara ... fara pic de gaura.
La Plitvice Lakes, nu conteaza unde te cazezi, oricum trebuie sa mergi pe jos din parcare pana la pontonul de unde iei vaporasul. Doar sa stai la hotelurile din incinta care sunt cam scumpe. Noi am stat in Rakovica, la vila lu' tanti Monika dupa cum ii poarta numele ... am careva poze, poate gasesc si ceva din filmarile dronei. Locul e de vis ... pe langa discutiile ca astia nu au usi inchise, dar nu au nici gard :shh: . Proprietara e o femeie super de treaba, are vreo trei copii care toti lucreaza in turism in zona, foarte draguta si foarte serviabila.
De aici dej aau inceput si regretele noastre, ca nu ne-am macar doua nopti in fiecare locatie.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 3:49 pm

La lacuri trebuie sa fii cam poet ca sa poti descrie ... deocamdata las imaginile sa vorbeasca ...

doar chestii administrative ...110 kuna intrarea, copchila a intrat moaka ... am declarat-o pana in 7 ani( la cele 20 de kile ale ei nu muta mai multi bolovani decat unu' mai mic de varsta da'mai rotofei), masina se lasa in parcare, nu mai stiu cat costa ... dar costa ... se merge destul pana la pontonul unde te imbarci (in cazul nostru numai cu chinezi) ... plimbarea cu vaporasul nu e cine stie ce ... colorant mai mult in apa au pus doar dincolo unde ajungi doar cu talpasita proprie. Plimbarea e foarte lejera, pana si faleza de la galati e mai greu de "facut" iar indiferent de traseul ales, dai bani la fel. Din loc in loc sunt chioscuri, restaurante, bude ... nu moare nimeni de sete, dau de pofta de o bere ... si clar apa lacului nu e colorata de la pipi.
La intoarcere se merge cu un titicar mai mare ... te lasa la locul de imbarcare ... de unde fuguta la masina sa mai salvezi ceva din timpul alocat parcarii.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 4:15 pm

Cu parere de rau am spus bai bai si am plecat mai departe spre Zadar.
Am incercat noi sa fentam autostrada (cam scumpa) dar in momentul in care in fata noastra am vazut un munte si nici un drum ne-am dat seama cat de importanta este. Deci s-a deschis o serie de tunelul ... inca unul ... si inca unul ... .... si hop deja la mare.
Inainte de a merge la Zadar am oprit la Nin, o mica cetate, si asta tot de pe vremea romanilor, cam secolul II, unul din cele doua locuri care au plaja cu nisip din croatia. Celalalt, era peste drum, adica peste apa ... se vedea de acolo insula Pag, faimoasa pentru plaja de la Novalja ... care are nisip, domle :mrgreen:
Oraselul e situat intr-o laguna cu apa mica si calda.
Locul e de vis, dar au grija repede sa te trezeasca cei ce il pazesc, nu de alta dar cand pentru o ora ei iti cer sa platesti parcarea pe o zi intreaga, iti cam trece cheful. ... adica 40 kuna - 24 lei. Romani fiind mai descurcareti ca altii, ne-am lasat masini in fata portii unei fabrici care avea un intrand in fata. A vrut si un italian sa faca la fel ca noi dar s-a razgandit. :lol:
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 4:31 pm

nin
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde HHR » Sâm Iul 11, 2015 9:53 pm

teo scrie:exact. nu-i vezi, nu-i auzi. te trezesti doar ca ti-a lasat pe masa din curte un cos cu struguri sau alte fructe din gradina


exact ca la noi; numa` ca, la noi iti iau, nu`ti dau ... :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Croatia

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Iul 11, 2015 10:22 pm

http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Croatia

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Iul 11, 2015 10:24 pm

Fabuloasa poteca aia printre pastravi :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Următorul

Înapoi la Alte calatorii in Europa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron