ITALIA - Sardinia

Roma, Veneția, Torino, Toscana, Sardinia

ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Mar 22, 2014 9:52 am

Am fost in Sardinia in interes de serviciu si nu am avut prea mult timp pentru vizitat, dar e o destinatie placuta care are multe de oferit. Traseul meu a inclus Cagliari, Macomer si Alghero.
Pentru inceput, cateva instantanee aeriene, de la nord la sud.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Mar 22, 2014 10:39 am

Cagliari a fost baza de plecare pentru calatoriile mele pe insula.
Am stat la hotel Panorama, situat intr-o zona linistita, la circa 30 de minute de mers pe jos fata de port.
Panorama e chiar panorama - micul dejun il seveam la restaurantul de la ultimul etaj, cre ofera o priveliste deosebita asupra zonei. Din nefericire, am pierdut pozele pe care le-am facut acolo. Hotelul e OK, dar cam scumput pentru ce ofera. Am platit 75 E pe noapte camera dubla cu mic dejun la sfarsitul lunii mai.
Sardinia 2012 Cagliari H Panorama 1.JPGSardinia 2012 Cagliari H Panorama 2.JPGSardinia 2012 Cagliari H Panorama 3.JPG

Din plimbarile mele prin oras, recomand o vizita la catedrala Nostra Signora di Bonaria (protectoarea marinarilor),
Sardinia 2012 Cagliari Bonaria 1.JPGSardinia 2012 Cagliari Bonaria 2.JPGSardinia 2012 Cagliari Bonaria 3.JPGSardinia 2012 Cagliari Bonaria 4.JPG

zona bastionului S Remy, mai ales la apus,
Sardinia 2012 Cagliari Via Martini.jpgSardinia 2012 Cagliari Bastione de S Remy.jpgSardinia 2012 Cagliari Bastione de S Remy 1.JPGSardinia 2012 Cagliari Bastione de S Remy 2.JPGSardinia 2012 Cagliari Bastione de S Remy 3.JPG


o plimbare pe bulevardul Largo Carlo felice si stradutele adiacente, cu un popas la terasele din piata Yenne
Sardinia 2012 Cagliari Largo Carlo Felice.JPGSardinia 2012 Cagliari Carlo Felice.JPGSardinia 2012 Cagliari Via Azuni.JPGSardinia 2012 Cagliari Piazza Yenne.JPG

Pentru papica, micile trattoria din zona portului aveau meniuri turistice cu aperitiv, fel principal si o carafa de vin la 15E sau mai puteti incerca Rosso Pomodoro (un lant de restaurante axate pe pizza si paste dar care au si alte oferte in meniu) unde pe o salata, un file de peste de exceptie si 1/3 sticla de Lacrima Christi am dat 20E cu tot cu tip.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Mar 22, 2014 4:59 pm

Bananaind prin Macomer, am dat peste o chestie despre care am aflat este simbol al unei civilizatii disparute si simbol al Sardiniei moderne - un "nuraghe".
Nuraghe este o constructie masiva din piatra, de forma tronconica, a carei destinatie originala ramane un mister. Am primit explicatii care mai de care mai "originale" din partea localnicilor, cum ca ar fi fost ba lacasuri de cult, ba depozite de cereale, ba adaposturi si chiar ipoteze conform carora ar avea legatura cu Atlantida sau cu ... extraterestrii.
Unele sunt simple, ca cel de la Macomer, altele sunt mai complexe.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de dflc03 pe Sâm Mar 22, 2014 11:09 pm, modificat 1 dată în total.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Mar 22, 2014 11:08 pm

Am incheiat scurta vizita in Sardinia cu o plimbare prin Alghero, in asteptarea avionului care avea sa ne duca la Roma. Oraselul mi s-a parut a fi intruchiparea calmului si starii de relax mediteraneean.

Orasul vechi e gata sa-si primeasca vizitatorii

Sardinia 2012 Alghero 1.JPGSardinia 2012 Alghero 2.JPG

si promenada acestuia merita vazuta,

Sardinia 2012 Alghero 3.jpgSardinia 2012 Alghero 4.JPGSardinia 2012 Alghero 5.JPGSardinia 2012 Alghero 6.JPGSardinia 2012 Alghero 7.JPGSardinia 2012 Alghero 8.jpgSardinia 2012 Alghero 9.JPG

ca si labirintul de stradute intesate cu mici magazine, restaurante si terase.

Sardinia 2012 Alghero 10.JPGSardinia 2012 Alghero 11.JPGSardinia 2012 Alghero 12.JPGSardinia 2012 Alghero 13.JPGSardinia 2012 Alghero 14.JPG

Plaja orasului am vazut-o doar de departe, dar si aceea parea promitatoare.

Sardinia 2012 Alghero 15.jpgSardinia 2012 Alghero 16.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde alinteanu » Dum Iun 22, 2014 7:01 pm

Vin si eu cu niste poze din nordul Sardiniei, facute cu prilejul unei excursii facute anul trecut prin august.
Si incep cu CASTELSARDO. Castelsardo se afla pe tarmul nordic al insulei, a fost costruit pe varful unei stanci, in secolul 12 da catre familia Doria de Genoa
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de alinteanu pe Dum Iun 22, 2014 7:25 pm, modificat 1 dată în total.
alinteanu
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mai 24, 2014 7:27 am
Has thanked: 64 times
Been thanked: 60 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde alinteanu » Dum Iun 22, 2014 7:23 pm

ALGERO
Despre Alghero a vb colegul meu inainte. Eu zic ca a fost cel mai frumos loc vazut din Sardinia. A descris destul de bine colegul meu de dinainte, asa ca eu am sa pun accentul pe plaja. Plaja se afla la aproximativ 300m de centru, se ajunge acolo pe un bulevard cu palmieri, nisipul este fin, plaja este lata 100m, iar lungime sa tot fie 800m. Intrarea in apa se face foarte lin, se merge chiar si 100 in larg iar apa are o adancime de 1,2m. Ce nu mi-a placut pe plaja asta, au fost vanzatorii ambulanti care incercau sa iti vanda tot felul de nimicuri cu iz african. Ultimile doua fotografii sunt facute la Capo Caccia, la 10 km de Alghero. La Capo Caccia se afla Grotele lui Neptun, doar ca de acolo nu am poze, pt ca fotografiatul este interzis cu desavarsire.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
alinteanu
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mai 24, 2014 7:27 am
Has thanked: 64 times
Been thanked: 60 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Mar 17, 2015 1:01 pm

Sardinia, 78€
Zbor+apartament+masina inchiriata. 8 zile

http://www.voyagespirates.fr/sejours/8- ... e-location
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Vin Apr 15, 2016 8:45 pm

Top 15/Top 50 plaje :shock: . La 1800 si ceva de km de coasta, au de unde.

Plaje Sardinia.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Joi Iun 30, 2016 2:47 pm

Live Faro Palau
WP_20160630_14_38_26_Pro.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Iun 30, 2016 8:14 pm

Cati mai stiu azi ca a existat un Regat al Sardiniei care-si baga nasul in treburile noastre pe la Sulina sau Galati ca putere membra in Comisiunea Europeana a Dunarii?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Lun Iul 04, 2016 8:33 pm

pozeDECAT scrie:Cati mai stiu azi ca a existat un Regat al Sardiniei care-si baga nasul in treburile noastre pe la Sulina sau Galati ca putere membra in Comisiunea Europeana a Dunarii?


Acel "Regat al Sardiniei" avea foarte putin de a face cu insula Sardinia (era condus de la Torino de casa de Savoia, fiind de fapt Sardinia - Piemont sau cam asa ceva). Istoria regatului Sardiniei e imbarligata, insula fiind ravnita pentru statutul traditional de regat, recunoscut de casele regale europene inca din evul mediu timpuriu (adica orice smecher care intra in posesia insulei putea sa ridice pretentii la titlul de rege). Oricum, ciudatenia e ca desi regatul Sardiniei a constituit fundamentul la care s-au alipit celelalte statulete italiene si si-a schimbat apoi numele in regatul Italiei, in prezent insula e o regiune autonoma care tine foarte mult la statutul autonom, la dialectul sard si la drapelul sard (care drapel e o alta ciudatenie - 4 capete de negri/mauri legati la ochi pe fond alb cu cruce rosie - a carui semnificatie e incerta si controversata).
Revin cu poze, ca istoria e imbarligata rau.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Oct 15, 2016 1:24 pm

Revin cu relatarea calatoriei din vara, ca a venit vremea rea si am ceva timp de povesti si poze din concediu.

Transport aerian - Alitalia (Bucuresti-Roma, Roma-Alghero), nu foarte ieftin si foarte slabi italienii la incadrarea in program. Plecat cu intarziere si sosit cu intarziere (peste 30 min) in toate etapele. Partea nasoala e ca in Alghero la 23.00 inchidea la inchiriere masini, iar la 23.05 eu inca eram in avion, asteptand scara :D . Noroc ca avusesem prevederea sa mentionez in formularul de rezervare numarul cursei aeriene, au vazut ca are intarziere si m-au asteptat 15 minute dupa ora de inchidere. Firma serioasa :clap: . Altfel, taxi la miezul noptii pana la cazare m-ar fi costat cat inchirierea masinii pe o zi. :(

Inchiriere masina. Varianta 1, asigurare fara fransiza si fara bani blocati pe card in afara de pretul inchirierii – scump, aproape dublu fata de Grecia. Varianta 2, mai ieftin la pret/zi, dar cu fransiza plus blocat pe card intre 1100 EUR si 2000 EUR, plus pretul inchirierii si la unii si plus pretul unui rezervor de benzina. Ok, "plusurile" se recuperau, dar tot trebuie sa stai cu o gramada de bani blocati pentru o perioada incerta. :thumbdown:

Drumuri. Cam ca in Grecia, dar majoritatea cu 1 banda pe sens, cu multe limitari de viteza la 50 km/h si chiar 30 km/h. Autostrada – sunt vreo trei portiuni, dar si alea cu destule limitari la 90 km/h. In partea de nord, pe unde am mers eu, nu erau statii de taxare.

Parcare. Greu de gasit si costa 1-1,5 EUR/ora (cele cu plata-majoritare in zonele de interes, marcaj linia albastra). Trebuie identificate din timp si puse in memoria GPS zonele de parcare fara plata (marcaj linia alba, putine si, evident, aglomerate). Pe marcaje cu linia galbena se parcheaza doar daca vreti sa faceti cunostinta cu politia :mrgreen: .

Politia. Destul de prezenta, atat cea locala, cat si Carabinierii. Am prins doua echipaje cu radar pe zone cu restrictie la 50, respectiv 30 km/h. Nu se “ascund” si totusi aveau “clienti” gramada :wtf: .

Plaje amenajate. Multe, dar… Perechea de sezlonguri cu umbrela era 15-20-25 EUR/zi, asta si in functie de locatie si de apropierea de buza valului. Toalete si dusuri publice pe plajele pe unde am fost eu nu erau. Am vazut insa dus cu fise. Toalete aveau barurile de pe plaja, gratis pentru consumatori si 1 EUR taxa pentru neconsumatori. Dat fiind ca un espresso era 1,20 EUR, ne dam seama ce vanzare aveau italienii la cafea :D .

Restaurante/trattoria in zona plajei. Putine, scumpe si mancare proasta, inclusiv pizza (experienta mea). Exceptie poate Faro Palau, ala era doar scump.

Traseul meu a inclus Fertilia (cazare), Alghero, Bosa, Castelsardo, Stintino, Capo Caccia, Isola Rossa, Palau.

Fiind cazati in apropiere de Fertilia, prima oprire a fost la o plaja dintre Fertilia si Alghero, Maria Pia pe numele sau.

2016 Sardinia Maria Pia 23.jpg 2016 Sardinia Maria Pia 30.JPG 2016 Sardinia Maria Pia 9.JPG 2016 Sardinia Maria Pia 3.JPG

Dupa plaja, o plimbare pe stradutele din Alghero (chiar doua, ca'i dragut oraselul si nu foarte aglomerat la sfarsit de iunie).

2016 Sardinia Alghero 2.JPG 2016 Sardinia Alghero 11.JPG 2016 Sardinia Alghero 15.JPG

2016 Sardinia Alghero 8.JPG 2016 Sardinia Alghero 47.JPG 2016 Sardinia Alghero 53.jpg

2016 Sardinia Alghero 55.JPG 2016 Sardinia Alghero 40.JPG 2016 Sardinia Alghero 42.JPG

2016 Sardinia Alghero 44.JPG 2016 Sardinia Alghero 51.jpg 2016 Sardinia Alghero 27.JPG

2016 Sardinia Alghero 22.JPG 2016 Sardinia Alghero 30.JPG 2016 Sardinia Alghero 54.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde damblagiu » Dum Oct 16, 2016 10:18 am

dflc03 scrie:Revin


Reusit zoomul pozei 4. Surprinde frumosul si mai putin frumosul zonei Alghero
:thumbup: :thumbup: :thumbup: Pentru pozele 5 si 6
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Dum Oct 16, 2016 6:20 pm

Continuam calatoria... Azi, Castelsardo, Roca lu' Alifantu, Isola Rossa si o ctitorie a... fascismului - Fertilia.

Castelsardo (initial Castelgenovese, dupa ctitorii sai genovezi - Doria, apoi Castillo Aragones, dupa cuceritorii respectivi, si intr-un final, Castelsardo cu voia lu nasu' mare Carlo Emmanuele de Savoia) e o destinatie care merita o vizita, situata in nordul Sardiniei, cu ceva castel (doh!) la care se ajunge pe niste stradute in panta accentuata si apoi pe jos pe niste stradute mai mult sau mai putin in panta. Are si ceva plaja comunala, dar e jalnica.

2016 Sardinia Castelsardo 22.jpg 2016 Sardinia Castelsardo 6.jpg 2016 Sardinia Castelsardo 7.JPG

2016 Sardinia Castelsardo 8.JPG 2016 Sardinia Castelsardo 9.JPG 2016 Sardinia Castelsardo 10.JPG

2016 Sardinia Castelsardo 15.JPG 2016 Sardinia Castelsardo 17.JPG 2016 Sardinia Castelsardo 20.JPG

Roca lu' Alifantu, adica Roccia dell'Elefante, se afla in apropiere de Castelsardo, pe SS 134 (Strada Statale), si e o formatiune geologica cu o forma vag asemanatoare cu un elefant. In interior au fost sapate si niste morminte preistorice, dar accesul se face taras pe coate si genunchi - asa ca am zis pas. Oricum, peisajul e fain.

2016 Sardinia Roccia Elefante 1.JPG

Mai departe, statiunea litorala Isola Rossa. OK pentru o baie, o plimbare pe strada de-a lungul marii si o masa la...nu stiu cum ii zice (poza 2). Scoicile, caracatita si spaghetele cu arici de mare au fost de nota 10 (si la preturi ca in Grecia). Insula Rosie e stanca aia care se vede in poza 1, in plan departat, pe stanga.

2016 Sardinia Isola Rossa 1.jpg 2016 Sardinia Isola Rossa 2.jpg 2016 Sardinia Isola Rossa 3.jpg 2016 Sardinia Isola Rossa 4.JPG

Mai pe seara, inapoi catre cazare, cu un popas la Fertilia. Localitatea a fost intemeiata in anii 1930 de guvernul fascist care se lupta cu oricine si orice, inclusiv cu mlastinile din zona, care odata asanate au facut loc ctitoriei care este si anume Fertilia (era nevoie de ceva locatie pentru populatia italiana stramutata din Dalmatia si din zona Veneto). In afara de zona pietei San Marco (cu faleza) si a cateva strazi comerciale, nu e mare destinatie turistica. Noroc cu aeroportul, care se cheama Alghero Fertilia (e cam ca si cu Otopeni si Bucuresti, la scara mult mai mica) asa mai au si ei ceva oportunitati de afaceri.

2016 Sardinia Fertilia 2.JPG 2016 Sardinia Fertilia 5.JPG 2016 Sardinia Fertilia 8.JPG

Va urma...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ITALIA - Sardinia

Mesaj necititde dflc03 » Mie Oct 26, 2016 8:20 pm

Daca va urma...urmeaza - plaja/plaje, stanci/trepte si o grota.

Plaja La Pelosa e una dintre cele mai renumite (si aglomerate) din Sardinia, situata in N-N-V insulei, in apropiere de localitatea Stintino. I-am alocat doua zile, intrucat consoarta si odrasla nu au achiesat la o zi pe plaja Porticciolo.
Parcarea in zona plajei e 1,5 EUR/ora, iar in sezon (daca ajungeti mai tarziu de 9 dimineata) sunt toate sansele sa mai gasiti loc de parcare la ...1 km de plaja (si ala cu plata :shock: ).
Acolo ne-am luat cea mai mare teapa cu pizza - 10 EUR o pizza jalnica la Pelosetta (si la Pizza Hut se gaseste pizza mai buna). A doua oara am luat niste sandwich-uri proaspete (5 EUR bucata - mare si bun, cu focaccia, prosciutto, branza si rosii) si ceva salata pentru consoarta - OK salata dar si 13 EUR ... :cry: .
Apa e foarte faina si putin adanca - la turnul din poze se poate ajunge "prin vad", sunt pesti, cormorani , dar uneori si niste meduze mici si mov. Mi-am luat o meduza pe incheietura mainii - nasol vreo juma' de ora :o , dupa care a trecut de la sine si am ramas cu un semn mare si vanat pentru vreo doua saptamani.
Am preferat extremitatea stanga a plajei si plaja privata a hotelului La Pelosetta, mai putin aglomerata.

2016 Sardinia Pelosa 2.JPG 2016 Sardinia Pelosa 4.JPG 2016 Sardinia Pelosa 6.jpg
2016 Sardinia Pelosa 20.JPG 2016 Sardinia Pelosa 9.JPG 2016 Sardinia Pelosa 13.jpg

Plaja Porticciolo se afla la vreo 15-20 de minute de aeroportul Alghero-Fertilia si ii alocasem o zi. Socoteala mea de acasa nu s-a potrivit cu reactia consoartei - "Ce-i pustietatea asta? Si vezi catai dealul avem de urcat pana la buda?" (nu, nu pana la turn :D , in dreapta e un camping cu buda, iar dealul...e cam cat Dealu' Mitropoliei :mrgreen: ). M-am simtit cam ca Aliatii la podu' de la Arnhem, ala prea indepartat :cry: . Drept pentru care am mai dat o tura pe la Pelosa.

2016 Sardinia Porticciolo 1.JPG

Dupa una din zilele de balaceala la Pelosa, am zis sa tragem o tura la drum de seara pe la Capul Caccia (un promontoriu stancos de mare rasunet in Sardinia) si sa coboram pe "scara caprioarei/capritei" (Escala del Cabirol, vreo 650 de trepte numai dus) pana la Grota lui Neptun, situata la nivelul...marii, evident.
Pentru coborat (si urcat) pe trepte nu e nevoie decat de resurse ca pentru magar - apa, paie/grisine si bataie/incurajari :D . Pentru vizitat grota dincolo de "lobby-ul" subteran care serveste drept respiro racoros pentru pedestrasii cei vajnici si debarcader pentru cei mai comozi (si mai cu dare de mana, care sosesc cu vaporasele care organizeaza curse din Alghero si imprejurimi) va trebui sa scoateti din buzunar 13 EUR per adult si 7 EUR per copil. Cash only, poze cu flash canci, trepied vietato/forbidden. Nu bun :( , asa ca poze numai de pe trepte si din lobby.

2016 Sardinia Caccia 1.JPG 2016 Sardinia Caccia 2.JPG 2016 Sardinia Caccia 5.JPG
2016 Sardinia Caccia 7.jpg 2016 Sardinia Caccia 9.JPG 2016 Sardinia Caccia 15.jpg
2016 Sardinia Grotta di Nettuno 1.JPG 2016 Sardinia Grotta di Nettuno 3.JPG 2016 Sardinia Grotta di Nettuno 2.JPG

Mai urmeaza...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Următorul

Înapoi la Italia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron