Mallorca

Barcelona, Gibraltar

Mallorca

Mesaj necititde verob25 » Mar Iul 21, 2015 10:31 am

Se afla in Insulele Baleare. Superba insula :mrgreen:

Septembrie 2007
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
verob25
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Apr 26, 2015 8:08 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 46 times

Re: Mallorca

Mesaj necititde dflc03 » Mar Sep 01, 2015 4:59 pm

Daca tot am fost deconspirat la Foto-ghicitoare, vin si eu cu cateva impresii despre Mallorca. Insula Mallorca :mrgreen: .

Intamplator am fost pe acolo tot in 2007, dar in august. Pot fi de acord cu antevorbitorul (frumoasa insula) pana la un punct (pacat ca turismul de mare masa a depersonalizat-o iremediabil). Pe insula, statiunile se transformasera in "colonii" germane si britanice.

In hotelul din Cala Santanyi pe care l-am ales ca loc de cazare eram singura familie nevorbitoare de limba germana. Nemti toti, mai putin o familie de elvetieni cu limba materna germana si o familie de danezi cu a doua limba materna germana. In consecinta – meniu in germana, programul de “enterteinment” seara in germana (mai putin niste dansatori spanioli, dar aia nu vorbeau cand dansau), Kids’ Club in germana … ajunsesem sa cred ca am nimerit in Germania.

Tot cu germana am patit cel mai "WTF moment" din istoria vacantelor mele cand, la "Cafeteria Drac" din Cala Santanyi, Mallorca, Spania (foto mai jos), desi am gasit pe masa un meniu tri-lingv (spaniol-englez-german) nu am putut comanda nici in spaniola, nici in engleza deoarece tanti care servea la mese nu sprache-uia decat Deutsch! Am fost nevoit sa iau meniul si sa ma bunghesc cum Drac ar suna ce voiam sa comand - in germana, evident. Oricum, “Crema Catalana” servita acolo a fost un dezastru. Prin contrast si in mod paradoxal, crema catalana foarte buna (si mancare spaniola foarte buna) am gasit intr-un restaurant spaniol din … Dusseldorf.

Nici britanicii nu sunt mai prejos, in zona din Palmanova unde am nimerit noi la plaja totul fiind English - de la breakfast la hairdresser, doctor, pub, food, beer, Premier League et all. Nici in Londra nu mai gasesti asa oaza englezeasca! (Probabil asta e secretul, vin in Mallorca sa scape de imigrantii de acasa :mrgreen: ).

Poze nu am cine stie ce. Nu ajungea ca am folosit cea mai proasta camera digitala pe care am pus mana vreodata (Sony S600), colac peste pupaza unul dintre cele doua CD-uri pe care am salvat pozele refuza cu indarjire sa se dea citit.

2007 Mallorca Cala Santanyi 1.jpg2007 Mallorca Cala Santanyi 2.jpg2007 Mallorca Cala Santanyi 3.jpg2007 Mallorca Cala Santanyi 4.jpg
2007 Mallorca Es Pontas 1.jpg2007 Mallorca Es Pontas 2.jpg2007 Mallorca Cala Santanyi 5.jpg

2007 Mallorca Palma 1.jpg2007 Mallorca Palma 2.jpg
2007 Mallorca Palma 3.jpg2007 Mallorca Palma 4.jpg

2007 Mallorca Palmanova 1.jpg2007 Mallorca Palmanova 2.jpg

2007 Mallorca Cala Llombards 1.jpg2007 Mallorca Cala Llombards 2.jpg

2007 Mallorca Es Trenc 1.jpg2007 Mallorca Es Trenc 2.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times


Înapoi la Spania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator