Recomandare cazare 5 persoane (4 adulti si un bebe)

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Recomandare cazare 5 persoane (4 adulti si un bebe)

Mesaj necititde miruna_ral » Lun Apr 27, 2015 6:39 pm

Buna ziua! Ma intereseaza ceva recomandari de cazare pentru 2+2 adulti si un bebe de 8 luni. Vrem sa mergem undeva la sfarsitul lui iunie. Nu suntem pretentiosi, vrem 2 camere sau o camera si living cu canapea extensibila (apartament???) si care sa fie cam in jur de 25E de familie (50E in caz de apartament). Exclus hotel pt ca vrem si cu bucatarie ( pentru bebe mai ales :D ). Localizarea nu este chiar atat de importanta pentru ca o sa mergem cu masina si nu o sa stam numai intr-un loc.
O alta intrebare se merita la pret sa caut oferte gen last minute sau este riscant sa astept pana pe ultima suta de metri? (Doar cazare ma intereseaza, nu suntem fani all-inclusive).
Multumesc.
miruna_ral
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 27, 2015 2:56 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times

Re: Recomandare cazare 5 persoane (4 adulti si un bebe)

Mesaj necititde Mihaela » Lun Apr 27, 2015 7:19 pm

miruna_ral scrie:Buna ziua! Ma intereseaza ceva recomandari de cazare pentru 2+2 adulti si un bebe de 8 luni. Vrem sa mergem undeva la sfarsitul lui iunie. Nu suntem pretentiosi, vrem 2 camere sau o camera si living cu canapea extensibila (apartament???) si care sa fie cam in jur de 25E de familie (50E in caz de apartament). Exclus hotel pt ca vrem si cu bucatarie ( pentru bebe mai ales :D ). Localizarea nu este chiar atat de importanta pentru ca o sa mergem cu masina si nu o sa stam numai intr-un loc.
O alta intrebare se merita la pret sa caut oferte gen last minute sau este riscant sa astept pana pe ultima suta de metri? (Doar cazare ma intereseaza, nu suntem fani all-inclusive).
Multumesc.


Bine ai venit pe forum! E cam complicat de recomandat pt ca nu stim mai multe detalii. Cel mai bine ar fi in primul rand sa iti stabilesti localitatea in care vrei cazare. Daca vrei liniste: Skala Prinos, Skala Rachoni, Astris. Daca vrei statiuni mai animate ar fi : Skala Potamia-Golden Beach, Limenaria, Potos, Limenas.
Te-ai uitat pe aceste oferte viewforum.php?f=78 ? Iti recomand sa dai mailuri pt a cere o oferta de pret.
Cu bebe de 8 luni banuiesc ca esti la inceput de diversificare si e musai sa ai acces la o bucatarie pt fiert/pasat legume, fructe. Daca e alaptat ar fi mai simplu. Iti doresc bafta!
Posibil sa gasesti oferte bune last minute sau nu. Depinde de noroc.
In 2 ani am cautat si noi apartament si din zecile de site-uri pe care le-am gasit 95% dintre ele au living si dormitor. Cel mai mult mi-a placut la Mylona Residence (exceptand agenta de tursim prin care se inchiria la momentul respectiv).
In Skala Rachoni ne-am mai cazat la Olivera Apartments, dar nu prea se preteaza pt 2 familii pt ca in living canapeaua era f veche si incomoda de dormit. Poate intre timp au mai schimbat mobilierul.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Recomandare cazare 5 persoane (4 adulti si un bebe)

Mesaj necititde Ade » Lun Apr 27, 2015 7:27 pm

Buna Miruna! :wave:
Pentru varianta asta de echipaj 4+1 ati iesi mai bine la pret cu un apartament. De obicei apartamentele au dormitor, living+bucatarioara+o singura baie(aici apare singura posibila problema, daca nu sunteti f apropiati=familie e destul de inconfortabil, mai ales la mare). Un hotel care sigur e sub pretul amintit de tine, dar care stiu ca are ocupat apartamentul ultimele 8-9 zile din iunie: http://forumthassos.ro/viewtopic.php?f=78&t=562
Referitor la last-minute, eu nu as astepta daca vreti apartament, de obicei exista doar 1-2 pe unitate de cazare si se ocupa din timp(familisti planuitori de vacante din timp :lol: )
Vezi si aici cazari vizitate de forumisti poate te atrage ceva: http://forumthassos.ro/viewforum.php?f=6
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Recomandare cazare 5 persoane (4 adulti si un bebe)

Mesaj necititde Mihaela » Lun Apr 27, 2015 7:50 pm

Inca ceva: bebe fiind atat de mic ar fi de preferat sa ceri camera/apartament la parter pt ca veti avea multe de carat dupa el. Ar mai fi ideal sa fie aproape de plaja pt ca dimineata devreme si seara sa faceti o plimbare cu caruciorul sau in vreun sistem de purtare.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Recomandare cazare 5 persoane (4 adulti si un bebe)

Mesaj necititde Malex » Lun Apr 27, 2015 8:09 pm

Buna Miruna,

noi mergem de ceva timp (5 ani) in sudul insulei, in localitatea Astris unde exista in general spatii de cazare tip apartament in vila, curte generoasa, vegetatie bogata (unde te mai poti ascunde la umbra), fara surse de zgomot si la adapost de aglomeratie.

Cat am fost tineri si fara copil mergeam cu alti prieteni si imparteam un apartament compus din dormitor separat cu doua paturi single-care se pot unii, living – alte doua paturi single, chicineta, baie, balcon sau terasa (in functie de nivel – vilele au parter si etaj, cate un apartament pe nivel). Pretul nu depasea 40-45 euro/noapte, deci 20-23 euro / familie. Eram, deci, patru adulti intr-un apartament si ne simteam foarte bine.

Acum de cand avem fetita (acum are 2 ani si 9 luni) preferam sa inchiriem tot apartamentul pentru noi, cu o reducere de pret pentru faptul ca suntem doar doi adulti.

Spatiul este suficient pentru doua familii, chiar si cu copil mic, mai ales daca va cunoasteti bine...trebuie pentru ca aveti totusi de impartit casa, baia, atmosfera etc. Mai multe detalii si cateva poze gasesti in postarea mea despre Kalliopi’s Houses aici : viewtopic.php?f=6&t=328 . Acolo gasesti si pagina lor de web pentru poze mai multe si date de contact.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Recomandare cazare 5 persoane (4 adulti si un bebe)

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Apr 27, 2015 8:30 pm

miruna_ral scrie:Buna ziua! Ma intereseaza ceva recomandari de cazare pentru 2+2 adulti si un bebe de 8 luni. Vrem sa mergem undeva la sfarsitul lui iunie. Nu suntem pretentiosi, vrem 2 camere sau o camera si living cu canapea extensibila (apartament???) si care sa fie cam in jur de 25E de familie (50E in caz de apartament). Exclus hotel pt ca vrem si cu bucatarie ( pentru bebe mai ales :D ). Localizarea nu este chiar atat de importanta pentru ca o sa mergem cu masina si nu o sa stam numai intr-un loc.
O alta intrebare se merita la pret sa caut oferte gen last minute sau este riscant sa astept pana pe ultima suta de metri? (Doar cazare ma intereseaza, nu suntem fani all-inclusive).
Multumesc.

Mihaela scrie:Inca ceva: bebe fiind atat de mic ar fi de preferat sa ceri camera/apartament la parter pt ca veti avea multe de carat dupa el. Ar mai fi ideal sa fie aproape de plaja pt ca dimineata devreme si seara sa faceti o plimbare cu caruciorul sau in vreun sistem de purtare.

Buna Miruna,
La excelentele recomandari, sfaturile si experienta oamenilor de aici, noi am ales sa mergem la hotel America viewtopic.php?f=6&t=57&start=15#p383, este cam ce va doriti si voi, la 50 m de plaja, plus multe altele, exact aceleasi criterii cautam si noi.

Sa aveti vacanta frumoasa si reusita!
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Recomandare cazare 5 persoane (4 adulti si un bebe)

Mesaj necititde miruna_ral » Lun Apr 27, 2015 9:50 pm

Multumesc pentru sfaturi. Persoanele cu care o sa mergem sunt foarte apropiate (2 in 1 :D nasi si cumnati), deci nu e nici o problema cu cazarea impreuna. In privinta locatie inclinam mai mult spre zone mai animate (Golden Beach, Limenaria, Potos, Limenas, etc) chiar daca suntem cu bebe mic. Daca e prea multa liniste ne plictisim repede. Dupa cum am zis nu o sa stam numai intr-un loc, o sa colindam. Pe bebe l-am invatat ulitarnic :D , asa ca nu o sa fie nici o problema. Pentru ca nu stim inca cu exactitate data in care plecam (depinde de sotul cand poate sa isi ia concediu) nu am trimis cerere pentru cazare. O sa trimit cereri imediat cand stiu perioada. Va tin la curent. ;).
miruna_ral
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 27, 2015 2:56 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times

Re: Recomandare cazare 5 persoane (4 adulti si un bebe)

Mesaj necititde Mihaela » Lun Apr 27, 2015 10:18 pm

Daca e obisnuit cu linistea sa ceri apartament care sa nu fie la sosea pt ca noaptea am mai auzit motociclete. Trebuie sa iei in calcul si faptul ca ii poate lua 2-3 zile pana se obisnuieste cu marea, valurile, nisipul.Il poate obosi si drumul. Mai trebuie sa te gandesti ca daca nimeriti canicula e posibil sa trebuiasca sa mergeti in camera pt reprizele de somn, deci ar fi ideal sa va cazati cat mai aproape de plaja.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times


Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori