POTOS Hotel, Potos

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde Ade » Mie Ian 07, 2015 12:07 am

Anul trecut am cautat un hotel decent care sa ofere neaparat demipensiune, asa am dat peste Potos Hotel din localitatea cu acelasi nume. Hotelul este condus de 2 frati, mereu unul din ei era present, la fel si mama lor, o doamna destul de in varsta si simpatica.
Proprietatea cuprinde o piscinuta, un bar, un restaurant si 2 corpuri cu camere(din cate stiu unul din corpuri are camere renovate).
Camerele sunt micute, dar bine intretinute si foarte curate(curatenie zilnica), vederea la mare mai in zare, peste o bucata serioasa de pomi si boscheti.
Mancarea destul de buna si variata. MD: ceai, cafea, unt & gem, fructe, oua in 2-3 feluri, 2-3 feluri de produse din carne. C: un fel traditional(musaca, fasole gigant, pastitsio etc), o supa, 1-2 feluri de carne, 2-3 garnituri, 2-3 salate, fructe, prajituri. De metionat ca si proprietarii mancau din aceeasi mancare din care mancam noi(mama lor era mereu prezenta la masa de seara), un mare plus dpmdv. Serviciul de demipensiune peste media greceasca, ei nefiind mari fani ai acestei variante, am apreciat mult faptul ca nu practicau reciclarea mancarii, totul parea proaspat. :clap:
Entertainment: sambata seara party greceasc(cu formatie, dansuri si aruncat cu servetele) si in alta seara disco prichindei. Eu m-as fi lipsit de ele, dar asa sunt eu mai antisociala :twisted: .
Ce m-a deranjat la locatie, era faptul de desi era destul de aproape de mare, nu se putea ajunge direct, fiind interpusa o alta proprietate, trebuia sa ocolim pe la ulita principala.
Per total multumiti de locatie, la anul incercam altceva :lol:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde catacaine » Lun Aug 24, 2015 8:34 pm

Buna...
Am si eu o intrebare ....vom merge si noi la acest hotel in septembrie si as vrea sa stiu daca se merita sa iti cu cina inclusa, si intre ce ore se serveste md si cina?
ms
catacaine
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iul 28, 2015 1:27 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde Ade » Lun Aug 24, 2015 8:43 pm

catacaine scrie:Buna...
Am si eu o intrebare ....vom merge si noi la acest hotel in septembrie si as vrea sa stiu daca se merita sa iti cu cina inclusa, si intre ce ore se serveste md si cina?
ms

Buna!
Micul dejun era dupa 9. Cina parca intre 19-21, nu mai tin minte exact, dar noi ne grabeam adesea sa o prindem, 1 data am si ratat-o.
Daca se merita DP greu de spus. Daca nu sunteti genul "aventuros" care sa incerce taverne, nu sunteti fani peste si fructe de mare si va puteti incadra in program merita luat DP, mancare cinstita si curata, am apreciat ca nu erau cu refolositul(cum am patit in Bulgaria: ce nu se manca la md era facut salata la pranz si apoi supa crema la cina :lolno: ).
Daca va asteptati la mancaruri foarte sofisticate, cu pesti si fructe de mare atunci veti fi dezamagiti.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde catacaine » Mar Aug 25, 2015 7:25 am

Multumesc de raspunsul prompt....
Noi ne gandeam sa luam si cina tot acolo pentru ca din spusele unora care au mai fost in Grecia mancarea era destul de scumpa...
catacaine
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iul 28, 2015 1:27 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde Ade » Mar Aug 25, 2015 7:32 am

Scumpa iar e dificil de judecat daca e sau nu, depinde cu ce compari.
Arunca un ochi aici, mai sunt pozate si meniuri si vezi cum ti se pare: http://www.forumthassos.ro/viewforum.php?f=57
Noi pe 9 zile in aprox aceeasi perioada am platit mai putin luandu-ne mancarea se unde am avut chef decat anul trecut cu DP la H Potos. Comparatia nu e foarte corecta pentru ca am stat la un hotel mai slab clasificat anul acesta decat Potos.
Totusi nu stiu cat poate sa scada din pret daca nu luati masa de seara, deci probabil nu are sens sa faci schimbarea acum.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde catacaine » Mar Aug 25, 2015 12:27 pm

Din pret scade cina care este de 16 E pentru 2 persoane, de asta am intrebat fiindca daca o masa pentru 2 persoane la alte taverne este apropiata de acest pret, am prefera sa diversificam putin...
catacaine
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iul 28, 2015 1:27 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde Ade » Mar Aug 25, 2015 12:34 pm

catacaine scrie:Din pret scade cina care este de 16 E pentru 2 persoane, de asta am intrebat fiindca daca o masa pentru 2 persoane la alte taverne este apropiata de acest pret, am prefera sa diversificam putin...

Noi 2 persoane mancam intre 15 si 30 eur(cel mai des am dat cam 20-25), depinde ce ne luam, cat ne e de foame.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde elia_elle » Joi Mai 12, 2016 3:46 pm

Buna!
Micul dejun era dupa 9. Cina parca intre 19-21, nu mai tin minte exact, dar noi ne grabeam adesea sa o prindem, 1 data am si ratat-o.
Daca se merita DP greu de spus. Daca nu sunteti genul "aventuros" care sa incerce taverne, nu sunteti fani peste si fructe de mare si va puteti incadra in program merita luat DP, mancare cinstita si curata, am apreciat ca nu erau cu refolositul(cum am patit in Bulgaria: ce nu se manca la md era facut salata la pranz si apoi supa crema la cina :lolno: ).
Daca va asteptati la mancaruri foarte sofisticate, cu pesti si fructe de mare atunci veti fi dezamagiti.


Sigur micul dejun era dupa 9 dimineata?? Mi se pare ffff tarziu!! pai si cand mai ajungi la plaja? in toiul zilei cand e caldura mai mare?? :shock:
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde Ade » Joi Mai 12, 2016 8:22 pm

elia_elle scrie:
Buna!
Micul dejun era dupa 9. Cina parca intre 19-21, nu mai tin minte exact, dar noi ne grabeam adesea sa o prindem, 1 data am si ratat-o.
Daca se merita DP greu de spus. Daca nu sunteti genul "aventuros" care sa incerce taverne, nu sunteti fani peste si fructe de mare si va puteti incadra in program merita luat DP, mancare cinstita si curata, am apreciat ca nu erau cu refolositul(cum am patit in Bulgaria: ce nu se manca la md era facut salata la pranz si apoi supa crema la cina :lolno: ).
Daca va asteptati la mancaruri foarte sofisticate, cu pesti si fructe de mare atunci veti fi dezamagiti.


Sigur micul dejun era dupa 9 dimineata?? Mi se pare ffff tarziu!! pai si cand mai ajungi la plaja? in toiul zilei cand e caldura mai mare?? :shock:

Da, asa era. Dupa experieta asta am revenit la obiceiul de nu mai combina masa cu cazarea pentru a avea mai multa libertate in program.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde elia_elle » Mar Mai 24, 2016 2:12 pm

Am intrebat direct la hotel si asta a fost raspunsul:

"Thank you for contacting Hotel Potos!

The hours are:
Breakfast: 08:00 - 10:00
Dinner: 19:00 - 21:00

We remain at your disposal for any further information."


Deci poate au schimbat anul asta si orele sunt mai ok.
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde April » Mar Mai 24, 2016 8:11 pm

Cateva poze de la hotel. Nu am stat acolo, doar intr-o scurta vizita
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde fraktor » Dum Mai 29, 2016 5:18 pm

Am stat 8 zile la acest hotel chiar vara trecută. L-am ales bazându-mă pe bunele referințe găsite pe net.
Nu merită demipensiune, există alternative pentru toate buzunarele, care chiar depaşesc clar oferta hotelului.
În rest locația a fost ok, nu am avut aşteptări prea mari de la condițiile de cazare, însă curățenia m-a dezamăgit. Potosul şi insula te fac însă să reții doar ce a fost frumos şi să numeri zilele rămase până la vara viitoare.
AMR fix 32 zile. Urmează Astir Notos...
Vacanțe lungi şi frumoase tuturor!
fraktor
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mai 03, 2015 1:31 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde elia_elle » Lun Aug 15, 2016 10:47 am

Am stat 5 zile la acest hotel, intre 21 - 26 Iulie si a fost destul de OK. Nu pot sa zic ca e super, dar decent. Ne-au cazat in cladirea renovata cica, cea cu lift, insa camera nu prea arata a fi fost renovata...nu exista capac la WC, cabinei de dus ii lipsea un panou de sticla si prin urmare nu se putea inchide, de unde rezulta numai apa pe jos dupa ce faceai un dus, cearcefurile erau rupte, da, exact RUPTE! Albe, curate, dar rupte destul de tare....Si probabil ar mai fi, dar nu-mi place sa fiu carcotas si aleg sa imi amintesc numai lucrurile bune, ca doar capac de WC, usa la dus si ceaceafuri intregi am si acasa :lol: Nu pentru asta m-am dus acolo, nu??!! :D

Ma rog, in rest, mancarea ok, am avut doar mic dejun inclus, insa se putea lua si cina pentru 8 euro de persoana, fara bauturi incluse, insa apa la 1,5 l de ex. era doar 1 euro, deci acceptabil.

Micul dejun: salate, rosii, catraveti, tzatziki bun, oua fierte, oua omleta, carnaciori, bacon, paste, pateuri, miere, gemuri, fructe, lapte cald/rece, sucuri si cafea de tot felul de la dozator - la micul dejun.

Cina: Cartofi, paste, salate, porc, pui, miel parca intr-o seara, ciorba (nu am gustat), musaca, frigarui orez, mazare, fasole - cam asta ce am mancat / vazut seara la cina. Cum am zis, mancarea OK, nu sunt dintre cei care fac mofturi si am gasit mereu ce sa-mi iau. Imediat ce se golea sau era spre golire un platou venea o doamna draguta si inlocuia platoul cu unul plin, deci nu au fost probleme cu mancarea.

Curatenie zilnic, schimbat lenjerie la 3 zile, prosoape de cate ori le puneam pe jos. Aer conditionat amplasat prost, cumva in stanga patului si batea exact spre noi, asa ca nu a putut fi folosit noaptea...Frigiderul facea un zgomot asurzitor si a trebuit sa-l scoatem din priza noaptea...

Super de treaba tipa de la receptie, Victoria, cu care ne-am imprietenit si am vorbit zilnic de mai multe ori :thumbup:

Plaja cam la 100 de m, inconjuram putin si ajungea imediat, insa nu ne-a placut aglomeratia de pe plaja Potos si am fost mai mult la San Antonio.

Patronii cam absenti, nici nu ne-am dat seama care sunt pana destul de tarziu...

Piscina curata insa nu am incercat-o in nicio zi - cine are nevoie de clor cu asa o mare curata si frumoasa aproape...

Per ansamblu recomand, a parut o alegere ok, insa nu m-am putut retine in a o compara cu cazarile de anul trecut (din Platamonas - Nei Pori si din Kallithea / Kassandra) care au fost la superlativ absolut! In general nu dau gres cu cazarile, asa ca ma declar multumita de alegerea de anul acesta si sper la mult mai bine pentru anul viitor! :)
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde April » Lun Aug 15, 2016 11:02 am

Ne spui si cat a costat, sa ne facem o idee?
Si cu cat timp inainte ai facut rezervarea / ai achitat.
Cum ai rezolvat cu parcarea, are hotelul ceva rezervat in zona?
Cu galagia cum e? Am o parere preconceputa ca la hotelurile cu piscina e galagie...
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: POTOS Hotel, Potos

Mesaj necititde elia_elle » Lun Aug 15, 2016 11:28 am

Am facut rezervarea cu o luna si ceva inainte direct pe siteul hotelului, am platit cu cardul, in jur de 90 euro pe zi cu mic dejun inclus.

Hotelul nu are pacare DELOC. In general nu prea vreau sa vorbesc depre parcare pentru ca sunt unii care sar in sus cand aud ca exista o reala problema cu locurile de parcare, in sensul ca nu considera asta ceva important. Insa pentru noi a fost atat de important, incat dupa ce cu greu am gasit un loc de parcare cand am ajuns, nu ne-am mutat masina de acolo 5 zile!!! Unde am fost, am fost pe jos, sau cu masina abia cand ne-am mutat la a doua cazare, in Skala Potamia. Ar fi ceva locuri de parcare aproape de hotel, insa nu sunt ale hotelului si parcheaza cine ajunge primul! Deci despre parcare....numai "de bine" - functioneaza principiul norocului si atat.

Nu am stat la hotel in timpul zilei, asa ca nu pot spune daca era galagie, insa nu m-ar fi deranjat sa fie galagie, ca nu m-am dus acolo sa dorm. De fapt, puteam dormi chiar si pe plaja, unde este ceva galagie...Nu am avut vedere spre piscina, ci spre straduta cu intrarea spre hotel, deci nu am fi putut auzi daca era galagie oricum...Muzica nu era decat seara, la cina, cam dupa 8.30 - 9 pm si nu foarte tare. Nu am prins seara greceasca de marti (am stat de joi pana marti dimineata), asa ca nu stiu nici cum a fost asta.

Raspund cu placere daca mai sunt intrebari. Sunt sigura ca nu am acoperit toate detaliile care ar putea fi importante pentru unii, deci nu-i bai daca mai intrebati! ;)
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times


Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori