Intrebari despre cazare 2014 - 2017

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde lorenzo » Mar Ian 06, 2015 9:31 pm

April scrie:
lorenzo scrie:salutare.ma gandeam ca anul acesta sa schimb putin si sa merg in limenaria.astept de la voi ceva sfaturi,pareri...impresii.e o alegere buna sau nu?

Unde ai mai fost si ce asteptari ai?
Plaja aproape, taverne, agitatie / liniste...?
Mergi cu masina sau inchiriezi ceva?
Cu / fara copii?

merg cu masina,suntem 2 familii,am o fetita de 11 ani deschisa oricarei aventuri.am fost in skala panagia..si am vizitat aproape toata partea de la limenas pina potos.am gasit deja cazare.700 euro 2 fam.vroiam sa stiu cum este limenaria..ca si magazine,taverne etc. ;)
lorenzo
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 30, 2014 8:51 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde tacl2013 » Vin Ian 09, 2015 11:18 am

La Thassian Villas a fost cineva ? Am auzit ca ar fi ok. Vila mare piscina proprie..
Sau sugestii similare ?
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde demential » Vin Ian 09, 2015 12:04 pm

tacl2013 scrie:La Thassian Villas a fost cineva ? Am auzit ca ar fi ok. Vila mare piscina proprie..
Sau sugestii similare ?

daca e vorba de http://www.thassian-villas.com/en/locat ... as-thassos , nu am fost. dar pot sa iti spun ca :
- mi se pare destul de departe de plaja si centru. daca pretul obtinut este FOARTE bun si ai masina, poti rezerva.
- camerele arata foarte bine (in poze).
- Limenas (Thassos Town) este o localitate buna pentru a te caza, din punctul meu de vedere, pentru ca sunt multe taverne, portul aproape, magazine :arrow: viewtopic.php?f=40&t=168
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9338
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19850 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde demential » Vin Ian 09, 2015 12:12 pm

lorenzo scrie:merg cu masina,suntem 2 familii,am o fetita de 11 ani deschisa oricarei aventuri.am fost in skala panagia..si am vizitat aproape toata partea de la limenas pina potos.am gasit deja cazare.700 euro 2 fam.vroiam sa stiu cum este limenaria..ca si magazine,taverne etc. ;)

daca mergi cu masina, e perfect :) ai vazut doar de la Limenas pana la Potos ? eu iti recomand cel putin 1 tur complet de insula, cu opriri scurte si dese :d peste tot :)
eu personal am vizitat Limenaria la pas o singura data in 4 vizite pe insula. tinand cont ca este (din cate stiu eu) al doilea cel mai mare oras de pe insula, sigur are magazine multe :) si taverne :)
iti recomand aceste 2 topicuri :
-despre orasul Limenaria - viewtopic.php?f=40&t=138
-Taverne in zona Limenaria - viewtopic.php?f=57&t=239
eu mi-am propus ca in cel putin una din cele 2 vizite pe care o sa le fac in 2015 in Thassos sa acord mai multa atentie Limenariei :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9338
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19850 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde lorenzo » Vin Ian 09, 2015 5:37 pm

Multumesc frumos :thumbup:
lorenzo
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 30, 2014 8:51 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde camelot » Lun Feb 02, 2015 7:38 am

A fost cineva la Sunny hotel (Golden Beach)?
Preturi pt Liberty hotel (promovat pe forum) avem pe undeva deja puse?

Pt noi ar fi prima vacanta in Grecia si m-am zapacit deja in atatea oferte :)

multumesc
camelot
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 5:12 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Mihaela » Lun Feb 02, 2015 1:47 pm

Nu am fost la Sunny Hotel, insa din ce am observant in Insula Thassos cam toate pozele corespund cu realitatea.
Referitor de preturi, din experienta iti spun ca la greci rar obtin 2 persoane diferite acelasi pret. Depinde de mai multi factori: early booking, nr de zile, nr de camere solicitate, daca respectiva cazare are si taverna si mancati acolo. Cel mai bine e sa va notati ce va place si apoi sa dati email-uri. Sa nu va impacientati daca veti primi raspuns mai greu, dar de primit sigur veti primi.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde April » Lun Feb 02, 2015 8:21 pm

camelot scrie:A fost cineva la Sunny hotel (Golden Beach)?
Preturi pt Liberty hotel (promovat pe forum) avem pe undeva deja puse?

Pt noi ar fi prima vacanta in Grecia si m-am zapacit deja in atatea oferte :)

multumesc

Pentru Liberty Hotel:
Aici viewtopic.php?p=7811#p7811 opinii si pret din 2013 - 40 euro pentru 21-25 august, 25 august - 3 sept., 35 euro.
Pentru sezonul 2015, vezi aici info: viewtopic.php?p=19970#p19970.
Trimite un email la hotel hoteliberty@gmail.com si vezi ce pret obtii.
Ca utilizator activ - min. 10 postari ne poti solicita un voucher de reducere de 10% / trimițănd un mesaj privat utilizatorului "Publicitate" - PM pe forum.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31078 times
Been thanked: 28919 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde altcineva » Mie Feb 04, 2015 8:54 am

Salutare.

Vrem sa mergem in august in Skala Potamia. Suntem 2 familii, una cu 1 copil, cealalta cu 2. Am trimis mailuri la majoritatea studiourilor de pe go-thassos... Am filtrat raspunsurile la cele mai aproape de plaja si accesibile ca pret. Ce imi puteti spune despre urmatoarele:

Vila Elisavet - 45 studioul de 3 (vedere in gradina - 50 la mare) si 65 apartamentul - http://www.go-thassos.gr/visiting-thass ... r=node-822
Theodora - 42 studioul de 3 - http://www.go-thassos.gr/visiting-thass ... r=node-756
Lena - 100 - maisoneta formata din 2 studiouri de 3 - http://www.go-thassos.gr/visiting-thass ... r=node-623
Suzana - 50 studioul de 3, 60 studioul de 4 - http://www.go-thassos.gr/visiting-thass ... r=node-744

Noi am prefera aproape de plaje, intrucat mi-e greu sa-mi conving sotul sa ne urcam in masina sa plecam spre plaje - cel mult 1-2 plimbari pe concediu...

Si inca ceva... din ce am mai gasit chiar pe forumul acesta, anul trecut au fost preturi semnificativ mai mici (spunea cineva de Elisavet la 50 de euro apartamentul la final de iulie). Au crescut asa de mult preturile sau trebuie negociat cu grecii? Apropo, cum faceti cu negocierile, cat sa insist? Noi am mai fost inThassos de vreo 3 ori mai demult, dar am mers prin agentii pana acum, asa ca nu stiu cum functioneaza partea asta cu negocierea.

Multumesc...
altcineva
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 14, 2015 10:56 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Ade » Mie Feb 04, 2015 12:33 pm

Buna!
Pretul depinde mult si de posibiliatatea ca cel ce a fost acolo sa fie client fidel, obtii asa reduceri bune pentru anii viitori. Trebuie neaparat negociate primele preturi primite, nu cred ca e grec care sa iti dea din prima pretul pe care se asteapta sa il obtina. Incearca sa ii propui o suma ceva mai mica si din aproape in aprope ajungeti la un numitor comun.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde florin04 » Mie Feb 04, 2015 12:38 pm

altcineva scrie:
Au crescut asa de mult preturile sau trebuie negociat cu grecii? Apropo, cum faceti cu negocierile, cat sa insist? Noi am mai fost inThassos de vreo 3 ori mai demult, dar am mers prin agentii pana acum, asa ca nu stiu cum functioneaza partea asta cu negocierea.



Da, trebuie negociat, asta le face chiar placere ... :)
Le poti spune ca pretul dat depaseste bugetul programat si sa-i intrebi daca au vreo oferta speciala sau daca iti pot face un discount. Oricum, sunt mici sanse sa lase pretul mai mult de 10%.
Bafta!
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde dragos2007 » Mie Feb 04, 2015 8:40 pm

altcineva scrie:Salutare.

Vrem sa mergem in august in Skala Potamia. Suntem 2 familii, una cu 1 copil, cealalta cu 2. Am trimis mailuri la majoritatea studiourilor de pe go-thassos... Am filtrat raspunsurile la cele mai aproape de plaja si accesibile ca pret. Ce imi puteti spune despre urmatoarele:

Vila Elisavet - 45 studioul de 3 (vedere in gradina - 50 la mare) si 65 apartamentul - http://www.go-thassos.gr/visiting-thass ... r=node-822
Theodora - 42 studioul de 3 - http://www.go-thassos.gr/visiting-thass ... r=node-756
Lena - 100 - maisoneta formata din 2 studiouri de 3 - http://www.go-thassos.gr/visiting-thass ... r=node-623
Suzana - 50 studioul de 3, 60 studioul de 4 - http://www.go-thassos.gr/visiting-thass ... r=node-744

Noi am prefera aproape de plaje, intrucat mi-e greu sa-mi conving sotul sa ne urcam in masina sa plecam spre plaje - cel mult 1-2 plimbari pe concediu...

Si inca ceva... din ce am mai gasit chiar pe forumul acesta, anul trecut au fost preturi semnificativ mai mici (spunea cineva de Elisavet la 50 de euro apartamentul la final de iulie). Au crescut asa de mult preturile sau trebuie negociat cu grecii? Apropo, cum faceti cu negocierile, cat sa insist? Noi am mai fost inThassos de vreo 3 ori mai demult, dar am mers prin agentii pana acum, asa ca nu stiu cum functioneaza partea asta cu negocierea.

Multumesc...

Eu am scris direct pe mail-ul afisat pe site-ul Studio Theodora si initial am primit un pret de 40 euro/noapte pentru 17 - 25 august (8 nopti), apoi grecul a revenit cu un mail (inainte sa incep eu negocierea) in care imi propune pretul final de 300 euro pentru tot sejurul. Si noi suntem o famlie cu un copil de 8 ani.
dragos2007
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Dec 09, 2014 7:39 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 41 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde sorin_w » Joi Feb 05, 2015 3:00 pm

Pentru TOTI cei care citesc acest post, chiar daca s-a mai spus sau nu, va asigur ca in 99% din cazuri preturile la cazari se pot negocia drastic( eu am reusit de mai multe ori negociere de 30% din pretul cerut initial) ,daca se fac din timp, si plata cash( cu cel putin 3-4 luni inainte). Adevarat ca am fost la sfarsitul lui iunie si la inceputul lunii septembrie, cam in extra-sezon. Dar per total, cam 100 euro reducere (de cuplu)pentru o saptamana de cazare eu zic ca e bine. La ultima vacanta, am inchiriat 5 studiouri, iar de la pretul initial cerut de 1500 euro am ajuns la 1000 euro.
Deci daca discutati direct cu proprietarii, lasati rusinea la o parte, si treceti la negocieri.
Si un pont: daca ati negociat la o cazare folosind mailul si doriti si la anul sa mergeti tot acolo, folositi replay-ul cu mailurile precedente.Cu noroc si indemanare de negociator, puteti reveni cu sume asemanatoare anterior.
Grecii sunt mai obisnuiti cu tocmelile decat romanii. Iar greseala preconceputa pe care unii dintre noi o avem: "si in concediu sa stau sa ma tocmesc?" a avut-o si un coleg cu care am fost, pana cand i-am demonstrat ca plasa mea cu suveniruri e mai plina decat a lui , la aceeasi bani cheltuiti :lol: Deci da, si la magazinele cu suveniruri se poate negocia.De ce? pont: BONUL FISCAL si evaziunea fiscala ! Daca negocierea esueaza, mentionati ca nu va trebuie bonul fiscal.(bineinteles vorbim de cumparaturi de bun simt de la 20 euro in sus, nu nu apucam sa negociem pe un magnet de 1 euro :lol: ) De asemenea, nu prea putem negocia daca platim cu cardul, evident.
sorin_w
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 21, 2014 12:45 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 6 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde signal_ro » Sâm Feb 28, 2015 11:34 pm

Imi poate da cineva informatii despre La Mer Villa, skala Potamia, Thassos?
http://www.go-thassos.gr/visiting-thass ... -mer-villa

am cautat reviewuri pe net si nu am gasit. Multumesc anticipat
signal_ro
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 28, 2015 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde signal_ro » Lun Mar 02, 2015 12:32 am

Mihaela scrie:Pare cam mult la prima vedere, dar in iulie dupa 15 incolo se considera plin sezon. Are si avantaje: aproape de mare, 2 dormitoare, 2 bai. Am vazut ca tranzactia se face prin Arabella Rodriguez, care are agentia Thassos Holiday Rentals si va sfatuiesc ca atunci cand ajungeti la destinatie sa verificati toate plasele de tantari si alte detalii pt ca riscati sa va opreasca cei 100 euro pe care ii veti da garantie. De asemenea, sa intrebati despre curatenie pt ca noi am inchiriat acum 3 ani un apartament prin dansa si in 14 zile nu prea s-a facut curatenie, iar cand am ajuns acolo nu era curat. Bafta!

multumesc
signal_ro
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 28, 2015 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori


cron