Top 5 Taverne in Insula Thassos

Unde se mananca bine / unde NU se mananca bine in Thassos ?

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde April » Vin Aug 07, 2015 11:28 am

tucerobert scrie:Hello,
Îmi puteți recomanda unde pot mânca bine în Skala Potamia?
Vă mulțumesc!

Vezi daca iti alegi de aici ceva: viewtopic.php?f=57&t=242
Tot acolo poti continua cu intrebarile.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde HHR » Vin Aug 07, 2015 9:39 pm

tucerobert scrie:Îmi puteți recomanda unde pot mânca bine în Skala Potamia?


In Potos .... :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde Paula M » Mar Aug 11, 2015 3:17 pm

Top 5 - 2014

1. Irene, Potos
2. Klimataria, Potos
3. Yatrou, Theologos (am oscilat daca sa fie 2 sau 3)
4.Platanos, Panagia
5.Paradise, Paradise Beach

In Sk. Potamia am mancat la Nautilos, dar nu am ramas impresionata.

Acum, inca un pic si facem topul pe 2015:)
Paula M
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 11, 2015 3:11 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 33 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde Dana_81 » Vin Aug 28, 2015 1:13 pm

cozonacutza scrie:Ca sa par mai credibila ;)) o sa pun si nite poze cu Glyfoneri, poate se mai lasa cineva cucerit. Ultima poza e cu golfuletul in care e asezata taverna. O minunatie.

unde este aceasta taverna ? in ce zona?
Dana_81
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 08, 2015 8:46 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 12 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde Ade » Vin Aug 28, 2015 1:19 pm

Dana_81 scrie:
cozonacutza scrie:Ca sa par mai credibila ;)) o sa pun si nite poze cu Glyfoneri, poate se mai lasa cineva cucerit. Ultima poza e cu golfuletul in care e asezata taverna. O minunatie.

unde este aceasta taverna ? in ce zona?

Pe langa Pachis: http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=39&t=439
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde honney_bunny » Mar Sep 15, 2015 3:13 pm

Prima data cand am scris postul, m-a deconectat deorece statusem prea mult sa scriu ditamai povestea, iar a doua oara s-a luat curentul.... poate a treia oara e cu noroc... :think: :crazy:
Deci:
1. Pyrofani (Tripiti) - excelent totul, mancarea, portii mari, meniu diversificat, desert din partea casei, atmosfera, linistea, peisajul. Am revenit de doua ori
2. Gekas (Skala Rachoni) - mancare foarte buna si gradina superba, te simti ca acasa
3. Glyfoneri (Glyfoneri)- peisaj sublim, liniste, mancare buna (singurul minus - minor de altfel- ar fi ca nu au dat desert)
4. Vasilis (Kazaviti)- o taverna rustica la munte, cu mancare buna, meniul ce este drept nu foarte diversificat, dar ne-a placut mult ce am mancat si taverna in sine
5. Klimataria (Potos)- o bolta superba de vie si mancare foarte buna

Am mai mancat foarte bine la Thassian/Doukas in Limenas, dar preturile sunt un pic mai marisoare. Mancarea insa este super buna.
La taverna Irene nu as reveni decat poate in extrasezon... era o aglomeratie ca la balamuc, mesele super apropiate, practic cot in cot cu vecinul de masa... la cativa pasi mai in colo, se afla pizzeria Irene... cred ca au vrut sa fure din clientii concurentei, luand acelasi nume, unde am asteptat o gramada si sa vina comanda si sa ne ia nota...mancarea a fost relativ ok, dar nu a excelat cu nimic.
honney_bunny
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 11, 2015 12:36 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 35 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde george_c_ro » Mie Sep 16, 2015 3:23 pm

Salut ,

Am fost si noi la taverna Irene din Potos ( eram cazati in Limenas) , desi era aglomerat in plimbarea prin oras am gasit o masa libera , servire rapida , mancare buna, inghetata la sfarsit (bonus ) , ne-a luat comanda o tipa care vorbea romana. Totusi ce nu ne-a placut , la un moment dat unul dintre chelneri a incurcat comanda noastra cu cea de la alta masa, am lamurit situatia cu el (nu vorbea romana) , dar la final comanda incurcata a aparut pe un bon fiscal separat de bonul nostru tot la plata la noi ....(6 eur) .De obicei cand comand ceva cam imi fac totalul , tipa care vorbea romana ne-a observat ca eram nelamuriti si imediat a sosit la masa noastra unde am lamurit situatia .

In rest am mai fost la Simi , Masabuka , Twins , Zorbas (toate in Limenas ) ; la Twins am primit atat la inceput cat si la sfarsit mici atentii si chiar reducere 10 % din bon .
george_c_ro
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 31, 2015 11:47 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 82 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde demential » Sâm Apr 09, 2016 10:55 am

Topul meu pentru Top 5 taverne in Insula Thassos 2015 este :
1) Irene, Potos viewtopic.php?f=77&t=533
2) San Antonio viewtopic.php?p=36947#p36947
3) Agistri, Limenaria viewtopic.php?p=36709#p36709
4) Zorbas, Limenas viewtopic.php?p=37287#p37287
5) Alfas, Skala Maries viewtopic.php?p=36813#p36813
* iar pentru desert, clatitele de la Snack Bar Mama's viewtopic.php?p=31134#p31134 din Potos :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde Iulia » Lun Iun 06, 2016 6:29 pm

1. Muses- Limenas .
Mancare greceasca buna si sambata am prins o seara greceasca. Stavros, patronul, a dansat impreuna cu sotia.Alte 2 domnisoare au dansat pe muzica traditionala. In poze calamar si mix fish. Am mancat aici de 3 ori si in fiecare zi desertul a fost mereu un fel de prajitura "negresa" buna dar nu spectaculoasa. Am mai mancat salata Muses potrivita pentru vegetarieni, musaka, fasole gigant si halumi si toate au fost foarte bune.
2.Agistri, Limenaria.Mancare foarte buna. Privelistea si atmosfera superba..fix pe plaja (plaja gratuita ca urmare a consumatiei la restaurant). In poza midii in sos de vin rosu si caracatita. Desert: pepene rosu si galben pe care l-am apreciat fiind servit in luna mai.
3.Platanos,Panagia. Mancare buna, servire rapida. In poza Musaka si caracatita. Desert:iaurt grecesc cu gem de gutui.
4.Pefka. Golden Beach. Spatiu mare de servire ceea ce da senzatia de intimitate la masa. O taverna pescareasca autentica.In poza un mix fish urias si foarte bun si desert -o cupa de inghetata cu 2 bucatele de blat de tort insiropat si toppind de ciocolata.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Iulia
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Oct 14, 2015 5:43 pm
Has thanked: 89 times
Been thanked: 133 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde aannyy » Sâm Iul 30, 2016 5:48 pm

Caracatita in Thassos (de preferat in Skala Potamia)????

Cu multa vreme in urma, in Paralia Katerini - Olympic Beach am mancat o caracatita foarte buna, in vin. As vrea sa o regasesc...
Imi puteti recomanda un loc, de preferat in Skala Potamia, in care ati mancat o caracatita gatita bine? Nu din cele uscate la soare a la Captain.
Anul trecut am vazut la o masa o caracatita intrega, pe un platou, si parea foarte apetisanta dar nu mai stiu unde
Astept recomandari si pentru alte fructe de mare si specialitati peste dar in special caracatita.

Multumesc!
aannyy
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iul 19, 2015 2:54 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 66 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde callatis06 » Sâm Iul 30, 2016 6:18 pm

Anul trecut am mancat de doua ori la Green sea. Au calamar umplut cu feta de te lingi pe degete, iar caracatita este pe masură. Asta nu inseamna ca va fi si pe gustul vostru. Dar gusturile nu se discută, nu-i așa? :lol:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde Dau » Dum Iul 31, 2016 6:45 pm

1. Taverna Irene - Potos
Este de departe cea mai buna taverna in care am fost in cele cinci zile in Thassos, raportul servire/calitate/portii/pret este cel mai bun!
Recomand cu placere! In momentul in care mi-au adus nota de plata (26,30 de euro), mi-au cerut 26 de euro, rotunjind in minus, moment in care am lasat 30 iar ospatarita mi-a spus ca nu este nevoie sa-i las bacsis, iar dupa ce am insistat de 2 ori abia atunci mi-a multumit si acceptat bacsisul.
+ inghetata foarte buna din partea casei

2. Thassian&Dougas - Limenas
Am mancat de doua ori in aceasta taverna, fiind pozitionata in imediata apropiere a locului unde soseste ferryboatul din Keramoti.
Portiile sunt destul de mari in acest loc iar preturile sunt cam proportionale in acest sens. Mi-a placut foarte mult musacaua si gyrosul de porc, in schimb mixul de fructe de mare nu pot spune ca m-a dat pe spate (cam multa prajeala).
+ cate o mini-inghetata din partea casei.

3. Captain Fish - Skala Potamia
In aceasta taverna am mancat doar o supa de pui care mi-a placut maxim! Totodata am vazut mai multe feluri de mancare cu care treceau ospatarii pe langa noi si aratau chiar bine.
+ pepene din partea casei.

4. Magic Coast - Skala Potamia
Am mancat un file de peste spada iar sotia niste hamsii. Ambele feluri de mancare au fost foarte bune.
+ pepene din partea casei.

5. Aginoras - Skala Potamaia
Este un fast-food/sanck-bar pozitionat in proximitatea Carrefour Express (zona de promenada) si il recomand celor care vor sa manance un gyros foarte bun (de porc sau pui) in schimbul sumei de 2,7 euro.
....
99. Dasirya - Panagia
Isi merita locul cu desafarsire. Initial voiam sa mancam vizavi la taverna Elena doar ca trebuia sa asteptam vreo 10-15 minute pana urma sa se elibereze o masa. Impinsi de foame am poposit la Dasirya unde am intalnit cei mai scarbiti ospatari din Thassos. Mancarea nu pot spune ca a fost chiar groaznica dar nici grozava. Desi eu am comandat o portie de miel la protap iar sotia mea o salata greceasca, cea din urma au adus-o imediat dupa bauturi iar portia mea dupa vreo 15 minute motivand ca cei din bucatarie se misca in reluare. Nu recomand aceasta taverna!
- ofereau prin selectie cate o mini-inghetata acolo unde considerau ei.
Dau
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 18, 2016 2:36 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 15 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde virgilius » Lun Aug 01, 2016 11:31 pm

Salut!

Am o intrebare legata oarecum de partea culinara , pentru cei care au fost deja la fata locului :). Am un prieten care e acolo si as vrea sa imi aduca o metaxa de la mama ei; stiti cumva daca in Thassos sunt preturi bune (mai mici ca la noi) pentru o Metaxa de 7/12 stele ?( I-as spune sa imi aduca si un vin (nu retsina) din zona, dar vinurile lor nu le cunosc deloc). Sau are variante mai ieftine pe drumul spre casa (nu stiu, duty free uri sau ceva de genul).

Mersi fain :)
virgilius
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 01, 2016 11:26 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde HHR » Mie Aug 03, 2016 2:33 pm

Locul de postare pentru intrebare ar fi fost aici: viewtopic.php?f=17&t=172&start=825
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Top 5 Taverne in Insula Thassos

Mesaj necititde Macovei Bogdan » Sâm Sep 03, 2016 10:21 am

1. O platanos - Panagia
2. Mouses - Limenas
3. Stelakis - Limenaria
4. Iatrou Kleoniki - Theologos
5. Glyfoneri - Glyfoneri Beach
Macovei Bogdan
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 07, 2016 3:17 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Taverne in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori