Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Unde se mananca bine / unde NU se mananca bine in Thassos ?

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde demential » Vin Iul 04, 2014 8:39 pm

la recomandarile unor cunoscuti, am vizitat Taverna Lykos din Skala Rachoni.
preturi extrem de bune, servirea rapida, mancare putina dar buna.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 04, 2014 8:43 pm

Ciorba din aia de fasole am mancat si eu la una din tavernele mele de suflet.
In supermarketul de langa Prinus se gaseste la conserve uriase de cca 3-4 kg. Merita banii. In fiecare an imi iau 3-4 "galeti" cu fasole.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde April » Vin Iul 04, 2014 8:47 pm

demential scrie:la recomandarile unor cunoscuti, am vizitat Taverna Lykos din Skala Rachoni.
preturi extrem de bune, servirea rapida, mancare putina dar buna.

Par mari porțiile. Sau te-ai referit la varietate?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde demential » Lun Iul 07, 2014 3:19 pm

anul asta am mancat de 2 ori la Brians - in Dasilio Prinos.
prima oara, in prima seara de Thassos, am fost aproximativ 11 persoane la masa. langa noi mai erau 3-4 mese.
din ce am observat, se pare ca era un singur ospatar iar patronul tinea locul bucatarului, deoarece mancarea a venit FOARTE greu si in timpul asteptarii patronul nu se mai vedea.
ospatarul si-a cerut scuze pentru serviciile proaste si am primit desert din partea casei iaurt cu miere.
ce am gustat aici totusi si mi-au placut extrem de mult (fapt pentru care am revenit si in ultima seara de Thassos) au fost niste "cheese croquettes" senzationale, cum nu am mai mancat la nicio alta taverna de pe insula . nu stiu de ce erau asa diferite ... poate avea condimente in plus, poate altfel de branza ... habar n-am. DACA popositi la Brians, comandati "cheese croquettes" pentru ca sunt foarte bune !!!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde demential » Lun Iul 07, 2014 3:28 pm

April scrie:
demential scrie:la recomandarile unor cunoscuti, am vizitat Taverna Lykos din Skala Rachoni.
preturi extrem de bune, servirea rapida, mancare putina dar buna.

Par mari porțiile. Sau te-ai referit la varietate?

si la marimea portiilor si la diversitatea din meniu.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde demential » Mar Iul 08, 2014 4:37 pm

indestulat dupa mese mari si bogate prin alte orase, am vizitat totusi de 2-3 ori Taverna Faros din Dasilio Prinos (chiar langa intrarea in camping, pana sa ajungi la Batis).
ospatarul, un georgian (din Georgia) care stie engleza nu foarte bine, se misca foarte bine si e foarte serviabil.
meniul sa spunem suficient de stufos, dar poate si pentru ca preparatele sunt explicate si au in dreptul lor poze.
mancarea buna, vine repede, portiile suficient de mari, preturile bune.
2014-06-26 21.24.31.jpg2014-06-26 21.59.10.jpg

daca ar trebui sa fac un Top 3 2014 taverne testate in Dasilio Prinos as spune :
1) Faros (mancare buna, meniu explicat si diversificat, preturi ok, servire rapida)
2) Brians (mancare buna, meniu diversificat, preturi ok, servire greoaie)
3) Batis (mancare ok, meniul nu este diversificat, preturi ok).
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde Catalin83 » Vin Aug 01, 2014 6:13 pm

Confirm cele spuse de colegul de mai sus despre Taverna Sakis,servirea ireprosabila,ospatari cu zambetul pe buze,glumeti,si gata sa ti raspunde la orice intrebare
Mancarea proaspata,bine gatita,meniu variat
Din partea casei ca desert primesti un fel de gogosele cu inghetata,si cand te ridici de la masa restaurantul te cinsteste cu un ''cinzeci'' de ouzo
Iar ca preturi sunt undeva nici scumpi dar nici ieftini,sunt undeva la jumate,accesibili
Catalin83
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iul 21, 2014 3:43 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 22, 2014 9:08 pm

Ceva recomandari legat de satele mai din deal, Makros si Micros Prinos? Dar de Skala Sotiros?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 22, 2014 9:30 pm

pozeDECAT scrie:Ceva recomandari legat de satele mai din deal, Makros si Micros Prinos? Dar de Skala Sotiros?


Merita vizitate. Personal mi-a placut mai mult Sotiras ( Skala Sotiras e localitatea de la malul marii) De "folosit" tavernele din zona nu cred ca e bine. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 22, 2014 10:08 pm

Multumesc! Voi sta in Skala Sotiros si de aceea ma interesa unde se poate manca decent. Deci nu sunt taverne de incredere in Makros si Micros Prinos ?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 22, 2014 11:04 pm

pozeDECAT scrie:Multumesc! Voi sta in Skala Sotiros si de aceea ma interesa unde se poate manca decent. Deci nu sunt taverne de incredere in Makros si Micros Prinos ?


Mananca tot jos la litoral. Sunt mai frecventate.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde ovydyu » Vin Aug 22, 2014 11:21 pm

A doua zi in Thassos.Pana acum am mancat la Zorba's(Prinos)-mancare incorect gatita(din 9 persoane ne-am declarat cel mult multumiti 3)-carne de porc tare,calamarul crud,au incurcat portiile,am asteptat destul de mult dupa mancare.Anul trecut am mai mancat la ei si a fost ok,dar anul asta,jale.
A doua taverna vizitata-Batis-chiar ok,meniu mai putin diversificat dar gustos si preturile bune.Si aici am mancat si anul trecut si a fost la fel.
Nr.3-Larousse-super buna mancarea,preturi relativ ok,servire rapida,ospatarita romanca-Simona foarte amabila-a fost la fel si anul trecut.
Aceste impresii nu sunt doar ale mele personal,suntem un grup de 9 persoane ,am comandat si 8-9 feluri de mancare diferite la o masa deci am putut face comparatie.
Maine am de gand sa incerc la Faros(Dasilio Prinos) si in Limenas.
ovydyu
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mai 20, 2014 9:06 am
Localitate: Hunedoara
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde ovydyu » Mie Sep 03, 2014 9:48 am

Pe parcursul sejurului de anul asta am fost in doua seri in Limenas,unde am mancat intr-o seara la Mouses iar in alta seara la Doukas.La cele doua locatii a fost OK din toate punctele de vedere,cu un plus pentru Mouses (un fel de lipii mai groase calde sevite cu mancarea).
Am mancat si la taverna Faros ,langa plaja de doua ori la amiaza,fac o carne de vita buna si nu numai.Ce m-a deranjat intr-una din zile a fost aparitia unor tuciurii cu o duba din care au coborat si au inceput sa cante la mese,am crezut ca cei de la terasa(propietarul sau ospatarul) vor reactiona dar nu.A doua zi cand si-au facut din nou aparitia le-am facut(categoric)semn ca nu dorim prezenta lor si au disparut rapid.
Las la sfarsit taverna Bryan's din zona Prinos unde am fost 3 seri si cred ca asta spune totul-atmosfera superba,mancare buna,meniu diversificat,servire in regula-ospatar era un profesor de engleza-albaneza din Albania foarte simpatic.
ovydyu
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mai 20, 2014 9:06 am
Localitate: Hunedoara
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde AlinE » Joi Sep 18, 2014 12:37 pm

Fata de anul trecut Taverna Sakis si-a imbogatit meniul, portiile la fel de mari, preturile tot cam pe acolo (unele cu cativa eurocenti mai mai, altele mai mici). singura diferenta majora au redus pretul la pestele proaspat (kg de dorada - 18 Euro). In rest mancarea la fel de buna.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Taverne in zona SKALA RACHONI - PRINOS - KAZAVITI

Mesaj necititde lachmannmarcel » Lun Noi 03, 2014 9:27 am

Anul acesta am ajuns in Skala Prinos.
Cei de la agenție ne-au recomandat taverna Zorbas . Am mancat acolo primele doua zile. Mancare buna, servirea destul de rapida. Un avantaj este faptul ca au meniurile si in limba romana. Daca nu e suficient este si un ospatar roman , Gabi, care te poate ajuta sa alegi. A treia zi ne plimbam si asa am facut cunoștință cu Simona de la taverna Larousse(peste drum de Zorbas). Care este o fata vesela, plina de viata asa ca ne-am mutat cu masa alaturi.
Au mancare buna, diversificata, care se face pe loc(aveti grija ce comandati sa nu asteptati dupa ciorba de peste).
Au o pizza foarte buna, facuta cum trebuie. Apoi supa de pui e ok, ciorba de peste si mai OK :) .
Eu am incercat gavross care mi-au placut foarte foarte mult mai ales ca aveau si mujdei(adevarat nu apa chioara).
Am incercat un platou marin care sa dovedit mare(credeam ca nu il terminam) dar l-am ras complet.
Asa am descoperita ca ne place caracatita si midiile si sepia si tot ce este din mare.
Am mancat o dorada superb facuta, si o caracatita a la grec si multe alte lucruri de calitate.
Din pacate nu ne-am dus mai in munte sa incercam si alte specialitati. Ramane pe la anu cand mergem cu masina noastra.
Ne-am propus sa facem poze dar tot timpul am uitat fiind prea preocupați sa degustam ce ni se punea in fata :lol: .
Ca preturi sunt ok(atata vreme cit nu faceti conversia de la 3 euro jumatea de bere in lei). Daca va apucat de conversi nu mai mancati nimic :twisted: .

PS: Sunt sanse ca sa nu mai fie Simona la Larousse si la anul întrucât aștepta sa plece in alta țara la munca.
lachmannmarcel
 
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 10, 2014 9:49 am
Has thanked: 18 times
Been thanked: 112 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Taverne in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron