Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Totul despre ferry

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde Malex » Vin Iul 07, 2017 7:53 am

yuliansch scrie:as vrea sa intreb unde se plateste taxa de ferry in Keramoti? exista un ghiseu in zona de imbarcare? iti cere talonul masinii? cum se desfasoara imbarcarea?adica exista un anumit sens de imbarcare sau te dirijeaza ei? Multumesc.

Taxa se plateste la biroul din port (ghereta), fara talonul masinii, doar spui: o masina (marca si modelul), numar adulti si copii si ei iti spun cat ai de plata. Imbarcarea se face in mod organizat, dirijata de operatorii feribotului, intr-un ritm destul de alert si agitat si foarte aproape de masinile deja aranjate pe feribot. Numai soferul are dreptul sa urce pe feribot cu masina, restul pasagerilor se imbarca singuri, pe jos, de aceea trebuie sa le dai si lor biletele de acces, mai putin cel pt masina si sofer.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde demential » Vin Iul 07, 2017 7:53 am

yuliansch scrie:as vrea sa intreb unde se plateste taxa de ferry in Keramoti? exista un ghiseu in zona de imbarcare? iti cere talonul masinii? cum se desfasoara imbarcarea?adica exista un anumit sens de imbarcare sau te dirijeaza ei? Multumesc.

In Keramoti ai indicatoare catre port.
Ajuns in port, ocolesti parcarea.
Ajuns in parcare, un individ iti arata coada la care sa stai. Moment in care pasagerul din dreapta coboara sa plateasca nr. adulti x 3.5 euro si spune modelul/marca autoturismului (o sa fie 16-20 euro in functie de lungimea masinii). Nu este obligatoriu sa arati talonul.
Biletul masinii+biletul soferului ajung evident la sofer.
Biletele pasagerilor raman la pasageri care urca pe jos (teoretic).
Sunt 2-3 gherete in port, o sa fiti directionati catre ghereta feribotului care pleaca cel mai repede.
La imbarcare ti se indica de catre echipaj unde sa parchezi si cum. Te dirijeaza ei (agitati, grabiti, stresati).
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde Silviaaa » Vin Iul 07, 2017 7:54 am

Nu ai cum sa ratezi cand ajungi in port este foarte usor , toate masinile merg in directia aceea :) Se va forma o coada la urcarea pe ferry , pe partea dreapta ve-i observa 2 ghisee albe unde se poate plati ferry .
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde demential » Vin Iul 07, 2017 7:55 am

Silviaaa scrie:Nu ai cum sa ratezi cand ajungi in port este foarte usor , toate masinile merg in directia aceea :) Se va forma o coada la urcarea pe ferry , pe partea dreapta ve-i observa 2 ghisee albe unde se poate plati ferry .

pe partea stanga, in Keramoti :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde Catalin90 » Vin Iul 07, 2017 8:01 am

Plata se face inainte de imbarcare,se uita la masina si iti spune cat ai de plata (au ochiul format). 3,5€/pers.+16 sau 20€/masina(pana la 4.25m si peste 4,25m) .Nu coboara nimeni din masina ,decat dupa imbarcare cand parchezi.
Catalin90
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 22, 2017 6:11 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde adriaticad » Vin Iul 07, 2017 8:11 am

As vrea sa intreb unde se plateste taxa de ferry in Keramoti? exista un ghiseu in zona de imbarcare? iti cere talonul masinii? cum se desfasoara imbarcarea?adica exista un anumit sens de imbarcare sau te dirijeaza ei? Multumesc.[/quote]

Casele de bilete sunt amplasate exact pe platforma portului din Keramoti. Transferurile cu ferry alterneaza: o data o cursa cu ANETH-ul, urmand apoi una cu Thassos Ferries (cam la 30-35 min distanta intre ele), cele cu Thassos Link fiind ceva mai rare. Tot asa veti gasi deschise si casele de bilete, la care trebuie sa va asezati la rand si sa precizati marca si tipul masinii voastre, precum si numarul pasagerilor acestora.Nu este necesar sa prezentati talonul masinii ! Nu exista diferente de pret al biletelor de ferry, in cazul cele trei companii de transport. Dupa achizitionarea biletelor si verificarea lor la imbarcare de catre marinarul care va va indruma , urcati pe punte autoturismul . Pe ferry exista o „armata” de marinari care se ocupa cu aranjatul masinilor in incinta lui .Dupa parcarea masinii, va veti lua lucrurile de care credeti ca veti avea nevoie pe durata traversarii , apoi urcati pe puntea superioara . La debarcare, lucrurile sunt mult mai simple si foarte rapide. In momentul in care veti observa ca feribotul se apropie de tarm, este indicat sa coborati la masina si sa asteptati ca marinarii sa deschida puntea mobila. Odata asezata pe tarm, acestia incep sa va faca semne energice cu mana sa coborati de pe feribot, in ordinea impusa de ei. Drumuri bune si vacanta placuta !


https://goo.gl/maps/gFz9hF8MqjT2
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde Malex » Vin Iul 07, 2017 8:22 am

Catalin90 scrie:Plata se face inainte de imbarcare,se uita la masina si iti spune cat ai de plata (au ochiul format). 3,5€/pers.+16 sau 20€/masina(pana la 4.25m si peste 4,25m) .Nu coboara nimeni din masina ,decat dupa imbarcare cand parchezi.

Motivul pentru care, de obicei, pasagerii sunt imbarcati pe jos este simplu: spatiul dintre masini pe feribot este foarte ingust, iar feribotul are un program destul de strans de respectat. Daca toata lumea s-ar imbarca cu tot cu masina, timpul necesar coborarii pasagerilor din masina (unii dintre care sunt convins ca nu au bagajelul pregatit pt feribot - lucrurile de care au nevoie pe feribot pana la debarcare) si spatiul foarte mic ar crea haos pe feribot si ar intarzia cu siguranta plecarea acestuia. In cei 8 ani de cand vizitez insula, doar in doua ocazii au urcat cu tot cu pasageri la bord si atunci a fost cand am prins feribotul pe picior de urcare, am urcat direct si am platit direct pe feribot.

Decizia de a cobori pasagerii inainte de imbarcare nu apartine soferului ci personalului navigant. Cred ca lumea ar trebui sa stie aceste lucruri si sa fie pregatita si pentru acest scenariu, mult mai probabil.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde Silviaaa » Vin Iul 07, 2017 8:25 am

Malex scrie:
Catalin90 scrie:Plata se face inainte de imbarcare,se uita la masina si iti spune cat ai de plata (au ochiul format). 3,5€/pers.+16 sau 20€/masina(pana la 4.25m si peste 4,25m) .Nu coboara nimeni din masina ,decat dupa imbarcare cand parchezi.

Motivul pentru care, de obicei, pasagerii sunt imbarcati pe jos este simplu: spatiul dintre masini pe feribot este foarte ingust, iar feribotul are un program destul de strans de respectat. Daca toata lumea s-ar imbarca cu tot cu masina, timpul necesar coborarii pasagerilor din masina (unii dintre care sunt convins ca nu au bagajelul pregatit pt feribot - lucrurile de care au nevoie pe feribot pana la debarcare) si spatiul foarte mic ar crea haos pe feribot si ar intarzia cu siguranta plecarea acestuia. In cei 8 ani de cand vizitez insula, doar in doua ocazii au urcat cu tot cu pasageri la bord si atunci a fost cand am prins feribotul pe picior de urcare, am urcat direct si am platit direct pe feribot.

Decizia de a cobori pasagerii inainte de imbarcare nu apartine soferului ci personalului navigant. Cred ca lumea ar trebui sa stie aceste lucruri si sa fie pregatita si pentru acest scenariu, mult mai probabil.


Noi in 3 ani de cand mergem niciodata nu am coborat inainte , mereu am coborat dupa ce am parcat masina . MAjoritatea procedau asa .
Anul trecut niste prieteni nici nu au mai apucat sa plateasca ca-i facea nenea ala semn sa urce , nici macar nu s-a uitat la biletele noastre
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde Malex » Vin Iul 07, 2017 8:44 am

Nu cred ca problema imbarcarii pasagerilor este cea mai importanta in contextul calatoriei cu feribotul, DAR ca sa transam odata acesta problema atat mai spun: atunci cand mergi intr-un loc unde, sa spunem, nu cunosti neaparat regulile scrise sau necrise, este bine sa observi ce fac cei care par sa fie familiarizati cu obiceiurile locale. Intotdeauna pasagerii urca si coboara primii de pe feribot, apoi masinile. Nu spun ca este ceva gresit sa urci cu pasagerii la bord si nici nu spun ca acest lucru nu se intampla. Am facut si eu acest lucru atunci cand conditiile au fost de asa natura. In general, insa, pasagerii au urcat si coborat singuri, astfel incat pana cand operatiunea de imbarcare a masinilor s-a terminat, pasagerii erau deja instalati comod pe feribot, lasand, in acest fel, spatiul necesar inghesuirii masinilor, operatiune specifica feriboturilor in general si nu numai al celui catre Thassos, in particular.

Atat timp cat operatorii nu te obliga sa cobori pasagerii inainte de imbarcare, fiecare poate face cum doreste, pe jos sau in masina, pana la urma tot la Limenas ajung, cu acelasi feribot.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde cornes » Vin Iul 07, 2017 12:57 pm

Malex scrie:... pasagerii erau deja instalati comod pe feribot, lasand, in acest fel, spatiul necesar inghesuirii masinilor, operatiune specifica feriboturilor in general si nu numai al celui catre Thassos, in particular.


Asa este. Daca pasagerii ar cobora dupa imbarcare si fac referire la ficamea probabil ca ar trebui sa fac si vreo doua amiabile cu "vecinul" de punte la felul in care deschide usa :lol: :lol:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde Malex » Vin Iul 07, 2017 5:07 pm

Mă bucur că ai postat poza aceasta foarte elocventă - nu de alta, dar să vadă și cei aflați la prima călătorie cum arată, în sezon, un feribot bine împachetat, ca să-și poată face o idee despre cum vor decurge lucrurile acolo...restul o sa-l afle ei direct! :lol:
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde Catalin90 » Vin Iul 07, 2017 5:15 pm

IMG_20170620_075428.jpgIMG_20170620_075414.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Catalin90
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 22, 2017 6:11 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde demential » Joi Iul 20, 2017 9:59 am

(De) Pe ferry, in iunie :)
IMG_2215.JPGIMG_2217.JPGIMG_2224.JPGIMG_2226.JPGIMG_3632.JPGIMG_3633.JPGIMG_3634.JPGIMG_3635.JPG
Si pentru ca intreba cineva daca gaseste ceva deschis dimineata, raspunsul este DA, la 7:30 erau deschise cateva chestii in Keramoti.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde dragoselu » Dum Aug 13, 2017 7:28 am

In Limenas, dupa debarcare, in cazul in care doar soferul se urca in masina, restul pasagerilor, dupa ce coboara pe jos, pot fi recuperati in vreo parcare?
Avatar utilizator
dragoselu
 
Mesaje: 53
Membru din: Joi Iun 05, 2014 11:43 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 13 times
Been thanked: 188 times

Re: Ferry Thassos: Keramoti - Limenas si Kavala - Prinos

Mesaj necititde Catalin90 » Dum Aug 13, 2017 7:39 am

Cand cobori de pe ferry, este un platou, poti opri mai intr-o parte, sa se urce ceilalti, sau daca e loc intre auto, inainte de coborare.
Catalin90
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 22, 2017 6:11 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferry

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


cron