NEI PORI

Halkidiki, Peloponez, Macedonia, Meteorele, Atena si alte regiuni/ obiective

NEI PORI

Mesaj necititde ella06 » Vin Iun 12, 2015 1:45 am

La ora cand ma aflu in fata laptopului,adica ceva trecut de 2 din noapte,ar fi trebuit sa fim in autocar in drum spre Grecia cu aceasta destinatie ,dar din diverse motive plecarea s-a amanat pentru maine dupa amiaza,asa ca sambata la pranz ne vom scalda in marea Egee sau vom dormi pe sezlonguri invinsi de oboseala drumului,pentru mine nu-i ceva nou,nici destinatia si nici transportul cu autocarul,doar acceptarea sotului de a calatori in acest mod,departe de confortul din masina personala,dar aceasta placere ne-am rezervat-o in iulie cand vom pasi pe pamant thassosian .
Despre destinatia Nei Pori am vrut sa scriu de mai bine de 1 an,dar o voi face la intoarcere ca sa fie informatiile calde pentru acei posibili doritori.
Doresc vacante frumoase celor care pleaca in aceasta perioada si revin peste circa 10 zile cu mult bronz (da Doamne soare si nu ploaie),entuziasm,kilograme in plus :( ,poze si impresii,recomandari sau nu.
Viaţa poate fi înţeleasă numai privind înapoi, dar trebuie trăită privind înainte.
ella06
Fan Thassos
 
Mesaje: 326
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:30 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 4074 times
Been thanked: 1744 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde dflc03 » Vin Iun 12, 2015 6:46 am

Nu stiu cum aveti de gand sa va deplasati pe acolo,dar va recomand doua obiective mai putin cunoscute:
*Palios Panteleimonas (un sat pitoresc de munte, se ajunge acolo de la intersectia spre castelul Platamonas in directia opusa castelului);
*Plaja Platia Ammos (cam 30 km spre sud fata de Nei Pori).
Vacanta frumoasa!
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde April » Vin Iun 12, 2015 8:22 am

ella06 scrie:La ora cand ma aflu in fata laptopului,adica ceva trecut de 2 din noapte,ar fi trebuit sa fim in autocar in drum spre Grecia cu aceasta destinatie ,dar din diverse motive plecarea s-a amanat pentru maine dupa amiaza,asa ca sambata la pranz ne vom scalda in marea Egee sau vom dormi pe sezlonguri invinsi de oboseala drumului,pentru mine nu-i ceva nou,nici destinatia si nici transportul cu autocarul,doar acceptarea sotului de a calatori in acest mod,departe de confortul din masina personala,dar aceasta placere ne-am rezervat-o in iulie cand vom pasi pe pamant thassosian .
Despre destinatia Nei Pori am vrut sa scriu de mai bine de 1 an,dar o voi face la intoarcere ca sa fie informatiile calde pentru acei posibili doritori.
Doresc vacante frumoase celor care pleaca in aceasta perioada si revin peste circa 10 zile cu mult bronz (da Doamne soare si nu ploaie),entuziasm,kilograme in plus :( ,poze si impresii,recomandari sau nu.

Vacanta frumosa, Ella!
La intoarcere - sau chiar LIVE, de ce nu :P , te asteptam cu drag cu povesti si poze!
Si sper sa te decizi mergem impreuna in octombrie undeva la munte, sa reluam traditia intalnirilor forumistice viewtopic.php?p=33855#p33855
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde Mihaela » Vin Iun 12, 2015 10:44 am

Buna, Ella! Iti doresc concediu placut si relaxant. Nu mai mergeti in Thassos anul acesta?
Am fost si noi in Platamonas-Nei Pori in 2007 si 2009. Prima data am fost cu autocarul.
Va recomand sa nu ratati excursia in insula Skiatos, vizita la Meteora, mers pe Muntele Olimp, vizita la castelul din Platamonas.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde Ade » Vin Iun 12, 2015 11:16 am

Ella, esti o norocoasa anul acesta cu 2 vizite in Grecia! :clap:
Vacanta placuta si vreme buna!
Sa ne povestesti cum a fost, chiar mi-as dori sa revad Nei Pori sa vad cum a evoluat, ne-am simtit foarte bine acolo!
Cam ciudata intamplarea cu autocarul! :?

Aaaa...si cat mai putine kg in plus! :lol:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde Mihaela » Mie Iun 24, 2015 12:33 pm

Ella cum a fost? Vrem impresii si poze.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde kerkyra » Joi Aug 06, 2015 2:31 pm

Da, ceva impresii as vrea si eu. "Vanez" o oferta last-minute la inceput de septembrie aici sau in Nea Vrasna, sa vedem daca reusesc. Concediul de anul asta a fost in Toscana, as mai avea cateva zile si incercam sa ajungem totusi si la mare in grecia. Ca statiune pare ok pentru ce vrem, de odihna, dar ar fi si cate ceva de vazut, o zi-doua. Ceva centre de inchiriere masini ar fi?
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde Ade » Joi Aug 06, 2015 2:35 pm

kerkyra scrie:Da, ceva impresii as vrea si eu. "Vanez" o oferta last-minute la inceput de septembrie aici sau in Nea Vrasna, sa vedem daca reusesc. Concediul de anul asta a fost in Toscana, as mai avea cateva zile si incercam sa ajungem totusi si la mare in grecia. Ca statiune pare ok pentru ce vrem, de odihna, dar ar fi si cate ceva de vazut, o zi-doua. Ceva centre de inchiriere masini ar fi?

Da sunt centre de inchirieri masini, noi am inchiriat ATV, am fost pana la Platamonas si imprejurimi.
Aici m-am indragostit de Grecia...acum nici nu mai stiu cati ani. E foarte frumos de relaxare, plaja mareee, apa calda frumoasa, dar se pot face si excursii in jur chiar destul de extinse.
Trebuie sa caut niste poze :)
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde Ade » Joi Aug 06, 2015 2:40 pm

Apropo de oferte, aici am foat cred ca singura data cu o oferta 100 eur/ 2 pers cu autocarul, am zis ca la banii astia si daca nu ne place ne intoarcem :lol: . Camera foarte bine pt pretul patit, doar ca nu schimbau asternuturile si nu faceau curatenie pe durata sejurului(doar la capete), ceea ce pe mine nu ma deranjeaza. Dar drumul cu autocarul nu prea e de noi, suntem prea dependenti de masina :lol:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde kerkyra » Joi Aug 06, 2015 2:49 pm

Pai cam asa oferta vanez si eu acum, am vazut cate ceva si sunt cu ochii in 4 :lol: Noi am mers cu autocarul in Grecia, parca ne e mai comod asa, iar acolo inchiriem masina si umblam.
Nici eu nu sunt foarte pretentioasa la cazare, acolo doar dorm. As vrea sa fie o zona unde seara sa pot admira ceva vitrine, sa fie taverne, plaja ok si sa nu fim izolati. Iar aici cred ca se indeplinesc aceste conditii.
Nu ma mai gandeam la Grecia, dupa concediul din mai, dar m-a pus sotul pe jar si acum vreaaauuuu !!! Asa ca pune-te si cauta info si oferte :evil: .
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde Ade » Joi Aug 06, 2015 2:57 pm

Cel putin cand am fost noi nu era prea comercial, cateva magazinase, strazi destul de largi si linistite, plimbare seara pe faleza. Agitatie si magazine multe sunt in Platamonas, merge de iesit 1-2 seri acolo, dar nu cazare, prea aglomerat si plaja proasta cu pietre, aveau si un targ saptamanal acolo, am fost in ultima zi si ne-am luat "detoate".
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde Ade » Joi Aug 06, 2015 3:47 pm

Nei Pori 2009
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde dflc03 » Joi Aug 06, 2015 6:17 pm

Ceva poze proaspete si recomandari.
Am fost in Nei Pori acum vreo doua saptamani sa ne intalnim cu niste prieteni, intr-o sambata dupa amiaza, in capatul dinspre Platamonas al statiunii. Atmosfera cam asa:

2015 Nei Pori 3.JPG2015 Nei Pori 6.JPG2015 Nei Pori 7.JPG
2015 Nei Pori 8.JPG2015 Nei Pori 9.JPG2015 Nei Pori 10.JPG

Se pare ca am poposit cam pe unde a fost si Ade In 2009. Cu putin zoom, se poate vizita si castelul Platamonas :D

2015 Nei Pori 11.jpg2015 Nei Pori 12.jpg

O alta recomandare ar fi Paleios Panteleimonas, un satuc de munte dragut cu priveliste la mare si piata centrala cu biserica, taverne si umbra de la platani.

2012 Palaios Panteleimonas 12.jpg2012 Palaios Panteleimonas 7.jpg

Daca vrei si altfel de plaja, la vreo 30 km sud fata de Nei Pori este Platia Ammos, au si papa decent si cu vedere :D

2014 Platia Ammos 6.jpg2015 Platia Ammos 22.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde kerkyra » Vin Aug 07, 2015 10:25 am

Va multumesc pentru raspunsuri!
Si eu am citit ca plaja e mai buna in Nei Pori, dar agitatia mai mare in Platamonas. Oricum, sunt aproape cele doua, e si un minicar intre ele, am inteles, deci serile putem merge in Platamonas.
Probabil o sa-mi lipseasca plajele mai micute din Thassos, dar pana la urma caut ceva pentru odihna, sa nu am prea multe tentatii in jur (la capitolul vizitat, ca nu as rezista :) ). Oricum, satucul e pe lista, de fapt atarna greu in balanta alegerii locului (ma gandesc sa aleg intre Nei Pori si Nea Vrasna), acum depinde si ce si cum prind.
E buna sugestia si cu Platia Ammos, arata bine si daca tot ne gandim sa inchiriem o masina vreo doua zile... de ce nu?
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: NEI PORI

Mesaj necititde Mihaela » Vin Aug 07, 2015 12:27 pm

Noi am fost prima oara in 2007 cu autocarul, apoi in 2009 cu masina. De fiecare data ne-am cazat la Hotel Niko's Paradise in Platamonas. E un hotel frumos, unele camere au vedere la mare. Am avut demipensiune, dar nu recomand. Cel mult cu mic dejun. Sunt multe taverne unde se poate manca.
In Platamonas sunt magazine si stradute cu suveniruri cam cum sunt in Limenas.
Daca inchiriati masina aveti unde va plimba. Noi am fost la Meteora,pe Muntele Olimp, satucul Litochoro e frumos, am vizitat castelul din Platamonas, am fost intr-o excursie in Skiatos. In alta zi am fost sa vedem satul unde au trait bunicii sotului. Am vizitat si Salonicul.

L.E I Kerkyra ntre Platamonas si Nei Pori circula un trenulet cand am fost noi.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Următorul

Înapoi la Grecia continentala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori