Retete culinare

Restaurante, diete, retete etc.

Re: Retete culinare

Mesaj necititde damblagiu » Dum Ian 26, 2014 10:57 am

eugenm scrie:
Mai jos pozele cu rata in timpul maturarii :
In prima poza sunt pulpele de rata sarate si "infuzate" cu cimbru proaspat si usturoi, iar in a doua poza este "solutia" mea de a presa pulpele in timpul marinarii.


Cand te joci tu cu preparatele alea, la final ce faci cu ele? Daca te incomodeaza chiama-ne ca debarasam noi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde eugenm » Dum Ian 26, 2014 11:00 am

damblagiu scrie:
eugenm scrie:
Mai jos pozele cu rata in timpul maturarii :
In prima poza sunt pulpele de rata sarate si "infuzate" cu cimbru proaspat si usturoi, iar in a doua poza este "solutia" mea de a presa pulpele in timpul marinarii.


Cand te joci tu cu preparatele alea, la final ce faci cu ele? Daca te incomodeaza chiama-ne ca debarasam noi.


Cu putina rabdare mai pe la ora 13:00 va mai arat !...
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde teo » Dum Ian 26, 2014 11:06 am

eugenm scrie:
damblagiu scrie:
eugenm scrie:
Mai jos pozele cu rata in timpul maturarii :
In prima poza sunt pulpele de rata sarate si "infuzate" cu cimbru proaspat si usturoi, iar in a doua poza este "solutia" mea de a presa pulpele in timpul marinarii.


Cand te joci tu cu preparatele alea, la final ce faci cu ele? Daca te incomodeaza chiama-ne ca debarasam noi.


Cu putina rabdare mai pe la ora 13:00 va mai arat !...


cred ca dupa ora 13 incep sa ma gandesc serios la o metoda de torturare a lui eugenm :P
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde eugenm » Dum Ian 26, 2014 11:59 am

Incepe foamea sa ne dea tarcoale asa ca trebuie sa ma apuc de pregatit rata intrucat va dura :

Dupa procesul de maturare scoateti rata de la frigider, dati la oparte usturoiul si cimbrul (dar pe acesta sa il pastrati) si intr-un bol cu apa rece curatati cu grija sarea ramasa pe pulpe si uscati-le cu grija. In acest moment aveti doua pulpe de rata maturate cu un gust TOTAL diferit fata de momentul in care le-ati cumparat. Sarea a patruns in pulpe, a deshidratat carnea eliminand diversele lichide printre care si sangele lasand o carne curata si parfumata de cimbru si usturoi. Perfect !

Preincalziti cuptorul la maxim 120gr.C si puneti o tigaie pe foc iute. Intr-o alta tigaie topiti grasimea de rata cumparata cu o zi inainte pana devine lichida si transparenta. Puneti pulpele de rata in tigaia incinsa pentru cateva secunde doar cat sa inchideti porii pielii. Luati tigaia de pe foc si printre pulpele de rata puneti cimbrul folosit la maturare dar mai adaugati si una doua foi de dafin. Turnati grasimea de rata peste pulpe pana le acoperiti complet. Puneti o folie de aluminiu peste tigaie si bagati-o la cuptor ! In acest moment pulpele se vor "confia" timp de 3 ore !
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Alinuta » Dum Ian 26, 2014 12:13 pm

eugenm scrie: In acest moment aveti doua pulpe de rata maturate

...daca ai fi fost fata, te-as fi inteles sa scrii ceea ce ai scris!!! :lol:
Dar asa, mi-am permis sa-ti modific subtil postarea ca sa nu inceapa doamnele sa pofteasca si la altceva la ora asta!! :angel:
Eu, una, m-am distrat teribil! ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde eugenm » Dum Ian 26, 2014 12:41 pm

alinuta123 scrie:
eugenm scrie: In acest moment aveti doua pulpe de rata maturate

...daca ai fi fost fata, te-as fi inteles sa scrii ceea ce ai scris!!! :lol:
Dar asa, mi-am permis sa-ti modific subtil postarea ca sa nu inceapa doamnele sa pofteasca si la altceva la ora asta!! :angel:
Eu, una, m-am distrat teribil! ;)


Nu stiu ce sa fac mai intai, sa rosesc sau sa rad cu pofta ... Momentan le fac pe amandoua !

PS Incerc sa fiu mai atent, doar ca sa mentin pofta corecta !
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde eugenm » Dum Ian 26, 2014 1:13 pm

Confit de canard 3.jpg

Ok ... Am inlaturat sarea in exces de pe pulpe intr-un bol cu apa rece si le-am uscat cu prosoape de hartie. Cine este suficient de curios il rog ca, odata ajuns in acest punct, sa miroasa carnea si sa vada daca nu este "atins" de acel parfum din targurile de pe coasta de azur sau cele madrileze unde carnuri maturate atarna apetisant la tarabele producatorilor...
Langa rata se afla cateva fire de cimbru pe care le-am pastrat, foi de dafin si caserola cu grasimea de rata !

Confit de canard 4.jpg

Puneti grasimea intr-o tigaie si incepeti sa o topiti.

Confit de canard 5.jpg

Asa arata cand incepe sa se topeasca.

Confit de canard 6.jpg

Si asa arata cand s-a topit complet ... Un galben frumos plin de savoare.

Confit de canard 7.jpg

Incingeti o alta tigaie pe foc mare, puneti o lingura din grasimea de rata ca sa nu se lipeasca pulpele si asezati rata pe partea cu pielea in aceasta. Pentru foarte putin timp, doar cat sa inchideti porii. Adaugati cimbrul si dafinul.

Confit de canard 8.jpg

Acoperiti complet pulpele cu grasimea de rata.

Confit de canard 9.jpg

Acoperiti tigaia cu folie de aluminiu si bagati la cuptorul incins la 120gr.C pentru circa 3 ore.
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde April » Dum Ian 26, 2014 4:01 pm

eugenm scrie:
alinuta123 scrie:
eugenm scrie: In acest moment aveti doua pulpe de rata maturate

...daca ai fi fost fata, te-as fi inteles sa scrii ceea ce ai scris!!! :lol:
Dar asa, mi-am permis sa-ti modific subtil postarea ca sa nu inceapa doamnele sa pofteasca si la altceva la ora asta!! :angel:
Eu, una, m-am distrat teribil! ;)


Nu stiu ce sa fac mai intai, sa rosesc sau sa rad cu pofta ... Momentan le fac pe amandoua !

PS Incerc sa fiu mai atent, doar ca sa mentin pofta corecta !


Iar eu am corectat discret, in prima postare se luau doua pulpe de fata :clap:
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9338
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31077 times
Been thanked: 28919 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde AlinE » Dum Ian 26, 2014 4:19 pm

Pulpe de curcan la cuptor - facut de mine, asa ca sa ma laud si eu. (acum 15 minute bagat la cuptor)

aprox 100ml de ulei de masline - eu folosesc Altis,
un pliculet de condimente de pui (cosmin)
5-6 catei de usturoi taiat marunt (eu ii zdrbesc cu furculita)
extra cimbru de gradina, oregano si boabe de mustar.

o cana de apa pusa in tava inainte de a adauga pulpele.

am amestecat toate componentele (am uitat de boabele de mustar pe care le-am adaugat ulterior). cu amestecul rezultat am uns bine pulpele de curcan. am adaugat ce a ramas din amestec pe pulpele puse in tava (bucatile de usturoi si surplusul de amestec).

acum astept sa se faca.

DSC_0017.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde April » Dum Ian 26, 2014 4:43 pm

Ultimate Garlic Peeling Trick -- How to Peel 20 Cloves in 20 Seconds!
http://www.youtube.com/watch?v=Dc7w_PGSt9Y
A mers, am tăiat capetele si am agitat cățeii de usturoi într-o oala mica cu capac.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9338
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31077 times
Been thanked: 28919 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde eugenm » Dum Ian 26, 2014 4:46 pm

Gata am incheiat "misiunea" ... In poza de mai jos se vede un borcan cu trufe negre pe care il folosesc pentru piureul de cartofi pe care il recomand langa pulpa de rata. Piureul il face fiecare dupa gustul sau, noi folosim lapte si unt si din cand in cand trufe negre. Langa trufele negre este o miere infuzata cu trufe albe pentru rata :
Confit de canard 10.jpg

Dupa trei ore am scos pulpele de rata din cuptor :
Confit de canard 11.jpg

Cu foarte mare grija se scot pulpele din tigaie, deoarece dupa 3 ore cade carnea de pe os :
Confit de canard 12.jpg

In acest moment se ridica temperatura cuptorului la 200gr.C (poate 180gr.C) iar pulpele se ung cu foarte putina miere pentru caramelizare :
Confit de canard 13.jpg

Dupa ce temperatura cuptorului a ajuns la 200gr.C pulpele se pun la loc in tigaia din care s-a scurs grasimea de rata (care se poate refolosi) si se mai tin la cuptor inca 15-20min pana ce mierea se caramelizeaza. Cel mai mare secret in ce priveste carnea (de orice fel) este "odihna". Orice carne dupa ce a fost scoasa din cuptor sau din tigaie contine sucuri nemaipomenite in interior. Daca aceasta este taiata imediat toate aceste sucuri se vor evapora uscand carnea. De aceea este bine sa fie lasata 5 minute sa se "odihneasca", sucurile sa se "linisteasca" astfel incat in momentul cand este taiata sa fie frageda si suculenta. Eu folosesc folie de aluminiu cu care acopar carnea pe un fund de lemn, deoarece aceasta tine preparatul cald :
Confit de canard 16.jpg

In poza de mai jos se vede pulpa ... Deasupra pielii este mierea caramelizata sub care se gaseste cea mai frageda si gustoasa carne din cate se poate manca ... Puteti sa puneti mai putin piure, doar ca eu am curatat mai multi cartofi decat trebuia si a rezultat o cantitate mai mare decat ar fi fost nevoie :
Confit de canard 17.jpg

Dupa 4:30 de gatit plus o zi pentru maturat farfuria a fost "data gata" in numai 10 minute :
Confit de canard 18.jpg
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde AlinE » Dum Ian 26, 2014 4:51 pm

April26 scrie:Ultimate Garlic Peeling Trick -- How to Peel 20 Cloves in 20 Seconds!
http://www.youtube.com/watch?v=Dc7w_PGSt9Y
A mers, am tăiat capetele si am agitat cățeii de usturoi într-o oala mica cu capac.


asta cu shake vigorously about 20 seconds e dementiala si dai in damblageala (sa ma scuze cei 2), mai ales dupa ce dai 45 minute la zapada.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde AlinE » Dum Ian 26, 2014 4:55 pm

eugenm foarte tare, dar cam costisitoare reteta pentru doar 10 minute de savoare gastronomica. ar trebui sa punem si cat costa fiecare ingredient.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde eugenm » Dum Ian 26, 2014 5:14 pm

Ai dreptate !... Nu am facut niciodata calculul :

1. 2 pulpe de rata : cca. 16 Ron ;
2. 2 cutii de grasime de rata : 12 Ron ;
3. O caserola cu cimbru proaspat : 5-6 Ron ;

Total : maxim 34 Ron cu mentiunea ca grasimea de rata poate fi refolosita de mai multe ori iar o caserola de cimbru proaspat contine mai mult decat este nevoie pentru aceasta reteta.

Restul ingredientelor presupun ca se gasesc in mod curent in bucataria fiecaruia : cartofi, miere, usturoi si dafin !

Eu zic ca pentru 2 persoane este foarte bine !

Preparatul tau "cat a costat" ?

L.E. Trufele negre si mierea cu infuzie de trufe albe le-am luat din Verona de la un producator si au costat cca. 35 Euro amandoua. Dar prezenta trufelor in acest preparat este optionala, lipsa lor nestirbind cu nimic gustul incredibil al ratei !
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde AlinE » Dum Ian 26, 2014 5:48 pm

pulpele de curcam 13 lei;
uleiul de masline (luat din thassos) - 0,53 euro - 2 lei;
condimente de pui 1,10 lei;
cimbru 0,50 bani o legatura mare (am pus cantitate infina) hai 0,05 bani;
oregano (luat acum 3-4 ani din thassos) - 1,5 euro borcanul (cantitate infima) 0,05 bani;
usturoi 0,5 lei;

salata+ceapa verde+un ardei kapia- 5 lei

cu rotunjire 22lei pentru 3 persoane.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori