Retete culinare

Restaurante, diete, retete etc.

Re: Retete culinare

Mesaj necititde teo » Lun Dec 01, 2014 4:13 pm

daca stau bine sa ma gandesc, de Craciun mancam panettone, asa ca iahnia cu curry n-ar trebui sa ma surprinda. si acum ma scuzati, dar tocmai ce distilam niste mangostan si guave pentru rachiu
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde April » Lun Dec 01, 2014 4:23 pm

teo scrie:daca stau bine sa ma gandesc, de Craciun mancam panettone, asa ca iahnia cu curry n-ar trebui sa ma surprinda. si acum ma scuzati, dar tocmai ce distilam niste mangostan si guave pentru rachiu

Poti sa pui de prin livada de langa casa batraneasca si:
Castravete african cu coarne
Ackee
Rambutan
Physalis
Jabuticaba, asta e interesant, creste direct pe trunchi
Aguaje
indulcesti cu Miraclefruit

Sa nu pui Durian, fructul regilor sau “cel mai urat mirositor aliment din lume”
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Ade » Sâm Dec 06, 2014 5:28 pm

Poate cu reteta aceasta simpla se incumeta si domnii sa isi ajute consoartele :lol:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Maria » Lun Dec 15, 2014 1:37 pm

When life gives you lemons, fa-le dulceata!
Desi dulciuri mananc, dulceata nu prea imi placea. Asta pana m-am mutat la o casa care are in gradina doi lamai de dulceata – arata de parca s-au imperechiat cu portocalele. Cica se numesc “pergamonto”, au coaja groasa si parfumul mai intens:
3-4 pergamonto, ½ kg zahar, 200ml apa, vanilie, o lingurita zeama de lamaie, coaja de lamaie rasa.
Se curata lamaile de coaja galbena cu un cutit pentru curatat cartofi. Se taie in 2 si se stoarce zeama. Se taie jumatatile in 4 si se curata pe interior pulpa – sa ramana doar coaja alba curata. Se taie in fasii si se oparesc de 2 ori. Se pun din nou la fiert 30 min – pana se inmoaie, si se pun la scurs. Punem la fiert apa cu zaharul si dupa ce fierbe 5 min, punem si fasiile de lamaie si fierbem pt 30 min. Lasam sa se raceasca si mai fierbem inca 30 min sau pana se leaga siropul. Se ia de pe foc, se pun coaja si zeama de lamaie si vanilia si se pune calduta in borcane. Eu am facut din vreo 20 si ceva de lamai si 3 kg de zahar si au iesit 5 borcane mari si 2 mici. Am facut ieri si inca mai miroase a lamaie toata casa :)
Merge de minune cu iaurt grecesc!!!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde HHR » Lun Dec 15, 2014 8:03 pm

deci, le ai cu gatitul'; asta e un plus !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Maria » Mie Dec 17, 2014 6:42 pm

Deci Pastitsio:
250 gr macaroane nr 2 cu gaura pe mijoc, 800 gr rosii decojite, 2 cepe mijlocii tocate marunt, un catel de usturoi, 6 linguri ulei de masline, ½ kg carne tocata amestec, 2 linguri bulion, 2 linguri pesmet fin, 2 oua, 400gr cascaval ras, un betisor de scortisoara, piper macinat, sare, ½ l lapte, 4 linguri faina, 50 gr unt, un varf de cutit de nucsoara, 3 cuisoare, vreo 6-8 boabe de coriandru, 3 boabe de ienibahar
Se incinge uleiul si se calesc usor ceapa si usturoiul.
Se adauga carnea tocata si se tine pe foc, pana se evapora toata zeama lasata de carne. Se adauga si rosiile cu bulionul, scortisoara, coriandrul, ienibaharul si cuisoarele (pe astea 3 le pun intr-un saculet) si se lasa pana se evapora tot lichidul de la rosii.
Se da carnea de o parte si dupa ce se raceste se adauga pesmetul si un ou batut
Se pun pastele la fiert si se prepara beschamel-ul: se amesteca laptele cu faina, untul si oul si se pun pe foc pana se ingroasa ca o budinca. Se ia de pe foc si se adauga sare, piper, nucsoara si 100 gr cascaval.
Se scurg pastele si se trec prin jet de apa rece.
Se unge o tava cu putin unt sau se pune hartie pt copt si se pun jumatate din macaroane.
Deasupra macaroanelor se pune carnea si se niveleaza frumos.
Deasupra carnii se pune jumatate din beschamel si 100 gr cascaval. Dupa care, ultima tura: restul de macaroane, restul de beschamel si 200 gr cascaval. Vreo 35 de minute la 200 gr. Ies cam 6 portii. Kali oreksi :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde HHR » Mie Dec 17, 2014 9:41 pm

Despre taierea porcului:
http://www.taiereaporcului.ro/

Imagine
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Maria » Joi Dec 18, 2014 12:33 pm

Μελομακαρονα - Melomakarona, la cererea publicului:
250 gr unt, 2 cani si jumatate de gris fin, un sfert de cana zahar, o jumatate de cana faina, o jumatate de ceasca coniac (metaxa ;) , sucul si coaja de la 2 portocale, zahar vanilat (2 pliculete), o lingurita bicarbonat.
sirop: o jumatate de cana miere, un sfert de cana zahar, o jumatate cana apa, jumatate de cana miez de nuca putin copt, un baton de scortisoara, putin zahar vanilat.
Eu fac prima data siropul: mierea, zaharul, zaharul vanilat, scortisoara si apa se pun intr-o craticioara si se dau intr-un clocot. Atentie, ca face spuma.
Se aduna toata spuma si se lasa sa se raceasca, cat timp se fac melomakarona. Sirop mai imi ramane mereu.
Nuca se coace si se toaca marunt.
Untul la temperatura camerei se bate impreuna cu zaharul la mixer. Se adauga coniacul, coaja de portocala si bicarbonatul dizolvat in sucul de portocala. Se adauga cate putin gris si faina. se framanta foarte bine (pana nu se mai simte foarte tare grisul). Se fac melomakarona in mana (ca niste guguloaie, apoi se apasa putin).
Se pun in tava, pe hartie de copt, si se apasa putin cu furculita, cat sa rama dungi. Se coc la 200 grade pt 20-25 minute.
Eu dau cptorul pe ventilatie. Se scot din cuptor cand se rumenesc (or sa isi mareasca putin volumul la coacere), si fierbinti se pun in siropul rece, dupa care se tavalesc fara mila prin nuca :D
Fotografia scuze, dar e de prin 2010, cu un aparat foto de prin epoca de piatra. Va atasez si o fotografie de pe internet (http://www.greek-islands.us/)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde sorindrag » Joi Dec 18, 2014 5:48 pm

Despre porc
"un roman stabilit in State explica colegilor din firma, procesul de taiere si prelucrare a porcului"


De criză, de dor şi de fiţe mi-a venit ideea să tai porc de Crăciun, cum se făcea pe timpuri la mine la ţară .
Bine, ai mei nu îl tăiau de Crăciun, ci înainte de Sfântul Andrei, noi nemaiavînd răbdare şi nici prea multe prin cămară să-l putem păsui pînă la Ignat.

După ce mi-am ascuţit cuţitele pe gresia de la baie şi am procurat doi baloţi de paie, decor, uitaţi de un vecin în faţa casei încă de la Halloween, m-am pus să caut porc. Prima dată am dat anunţ pe internet că doresc să achiziţionez, pentru sacrificare, animal de talie medie, pînă în 150 de kilograme, dar nu mi-a răspuns nimeni, în afară de un sonat care mi-a zis că-i plac ideile mele şi, dacă vreau, putem să sacrificăm împreună, mai mulţi!
Eu cred că toţi nebunii au fugit din lume şi s-au ascuns pe internet!

Dar divaghez! Cînd mi-am întrebat colegii la serviciu dacă ştiu pe undeva un porc viu, au devenit foarte curioşi că ce vreau să fac cu el, că e mare de pet, că face mizerie multă. Cînd le-am spus că vreau să-l tai, au făcut ochii cît cepele şi m-au luat la rost că de ce.

Ca să-l mănînc, de-aia, le-am răspuns, moment în care şi ultimele rămăşiţe de simpatie, toleranţă şi înţelegere pe care le aveau pentru mine au dispărut.Cum să omori un animal şi să-l manînci, aşa, ca un barbar?
Eh, cînd am văzut eu că ăştia sunt gata să sune la peta, am început să le descriu în amănunt operaţiunile specifice, insistînd pe secţionarea carotidei şi colectarea sîngelui într-un lighean, de preferinţă cu smalţul sărit, ca la mama acasă, în vederea preparării sîngeretelui şi mai ales a borîndăului.
N-am ştiut eu cum se zice în engleză la borîndău, la fel cum nu ştiu nici în româneşte, dar le-am explicat că e un fel de mămăligă din făină de porumb cu sînge în loc de apă. Cred că vreo trei, mai simţitori, aşa, au dispărut spre baie, iar restul, că acum deja se strînsese tot compartimentul în jurul meu, să mă asculte, mă priveau cînd cu milă, cînd cu dezgust. Apoi, zic, pîrlim şoriciul cu paie, sau la butelie, dacă stăm la bloc, şi tăiem urechile animalului, pe care le consumăm pe loc, cu puţină sare. Mai trimisei vreo doi la baie , dar i-am dat înainte, fiind conştient că un alt moment în care să mă asculte oamenii cu atîta atenţie nu o să mai prind, poate, niciodată. După ce epilăm animalul cu flacăra, continui eu, îl despicăm cu securea sau toporul, ce ne vine la mînă, şi scoatem organele, pe care le fierbem împreună cu capul, în vederea preparării caltaboşului. Ştiţi, bănuiesc le-am zis eu degajat, că pentru caltaboş se foloseşte intestinul gros, spălat facultativ şi opărit în apă cu ceapă, pentru mascarea miasmelor naturale. S-a plecat cu grupul după fraza asta, şi am mai rămas cu vreo trei, cei mai tari de înger şi de stomac, cred, de fapt doi, că unul dintre ei era un coreean care nu pricepe engleză şi stă toată ziua cu căştile pe urechi, dar se alătură oricărui grup şi dă din cap aprobator la orice discuţie.
Cu restul cărnii, am zis eu mai departe, facem cîrnaţi, grătare şi sarmale, iar dacă răposatul a fost gras, putem să frigem şi o oală de jumări, aşa, de poftă, care să mai taie din tăria băuturii.


Eu zic că au scăpat ieftin totuşi, pentru că dacă m-aş fi apucat să le povestesc cum se fac hot dogii şi parizerul pe care le înfulecă ei la lunch, băgam toată firma-n spital.
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde damblagiu » Joi Dec 18, 2014 8:05 pm

sorindrag scrie:Eu cred că toţi nebunii au fugit din lume şi s-au ascuns pe internet!
.


:lol: :lol: :lol: Am observat si eu asta de ceva vreme incoace. De asta umblu si eu pe aici.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Maria » Vin Dec 19, 2014 1:56 pm

Ρεβανι/Ραβανι - Revani sau Ravani:
Cand am mancat prima data nu a fost o singura portie :lol: : insiropat, usor acrisor si inmiresmat!
8 oua, 1 1/3 cana zahar, 4 linguri lapte caldut, 1 1/3 cana gris marunt, 1 1/3 cana faina care creste singura, 1 lingurita praf de copt, 1 vanilie, putina sare.
Pt sirop: 3 cani zahar, 2,5 cani apa, 6 linguri unt proaspat (aici se gaseste la borcan. Puteti lua unt normal, il topiti, il lasati sa se raceasca si il separati de celalalt lichid), 2 linguri suc lamaie, 1 ½ linguri coaja rasa de lamaie.
Batem ouale intregi la viteza mare 15 min - isi maresc foarte mult volumul. Adaugam laptele si batem si mai tare. Micsoram viteza la mic si adaugam si celelalte ingrediente usor.
Coacem la 175 grade pt 30-35 min, intr-o forma cu diametrul de aprox 30 cm. Scoatem si lasam sa se raceasca.
Fierbem apa cu zaharul 5 min, adaugam si celelalte ingrediente si punem cald, peste prajitura rece cu o lingura, putin cate putin.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Mihaela » Sâm Dec 20, 2014 1:03 am

Am mancat asta-vara un fel de tocana cu pui gatita de mama gazdei noastre. Era dementiala. Cred ca avea vinete, ceapa, rosii si alte legume. Cand am cerut reteta mi s-a spus ca e secreta. Ai idee ce ar putea fi?
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Maria » Sâm Dec 20, 2014 4:47 pm

Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Maria » Dum Dec 21, 2014 5:06 pm

Orez cu creveti :silent:
Cum se curata crevetii:
Se aleg creveti proaspeti care sa nu miroasa a peste si sa fie cat de mari ne tine buzunarul. Cu cat sunt mai mari, cu atat mai scumpi. In Thassos crevetii de marime medie sunt 12euro/kg. Sa fiti constienti ca se micsoareaza destul de mult - ramane cam un sfert/o treime din cantitatea cumparata dupa ce sunt gatiti.
Se spala, li se indeparteaza capul, invelisul, coada si piciorusele dar nu le aruncam. Pe burta (acolo unde sunt piciorusele) crevetele are un intestin gri-negru care contine nisip. Acesta trebuie indepartat ca sa nu avem surprize cand mancam: strapungem cu o scobitoare pe sub intestin si in tragem afara. Daca se rupe intestinul, mai strapungem si in alt loc, pana iese tot - pe astea le aruncam :) .
Se pot face pe gratar, prajiti, cu orez, cu paste ... cu de toate. Eu am facut cu ce aveam l'andemana.
Capetele si ce am mai inlaturat de la creveti se spala si se pun intr-o craticioara cu apa putina (cat sa le acopere) si se fierb vreo 5 min, dupa care strecuram.
Calim o ceapa tocata marunt, punem acolo si crevetii pana se fac un pic roz, adaugam jumatate de cana de orez si o cana si jumatate de apa in care am fiert capetele. Lasam pana fierbe orezul. Eu pun la sfarsit si kefalotiri ras, cam 50gr (un fel de parmezan grecesc), sare si piper.
Kali oreksi :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Maria » Mie Dec 24, 2014 7:41 pm

Cum sa faci toba si sarmale in Thassos:
Cu o zi inainte sa pleci din Romania prin noiembrie, iti trimiti tatal la Obor sa iti ia urechi si picioare. Pe urma il trimiti si la matusa Ani, sa ia lada frigorifica pe care tu ai uitat-o in insula. Cu o saptamana inainte de Craciun oparesti o varza si vezi ca nu prea e buna.

Te duci la magazinul bulgaresc si gasesti, ascuns printre alte muraturi unul si singurul la parinti, borcan cu cateva foi de varza murata. Iti ia bulgarul 3euro pe ea.

Te duci la carmangeria satului sa comanzi ficat de porc. Macelarul: "dar pentru ce iti trebuie? Dar eu nu il mananc, am auzit ca nu e bun. Bine, ti-l comand." Ma suna mama macelarului: "a venit ficatul, daaa, mi-a zis ca e pentru tine. Daaa, va stiu eu pe astea care mancati ficat". :)))) . Ziceai ca mananc cel putin copii!!!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori


cron