Retete culinare

Restaurante, diete, retete etc.

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Alinuta » Sâm Apr 26, 2014 9:19 pm

kerkyra scrie:Arata tare bine, Alinuta, dar foile de bezea... ies bine? Ca eu am o problema cu foile tip bezea.

Asta e partea cea mai simpla... :D

Pt ca toata compozitia pt blat se toarna intr-o singura tava tapetata cu hartie de copt (si nu pe dosul tavii, ca la alte prajituri).
Eu am folosit o tava din aceea de placinta si nu dreptunghiulara (pt prajituri).
Daca se tine la cuptor exact cat scrie in reteta (respectiv 35 de min) se coace suficient de bine cat sa nu puna probleme mai tarziu.
Dupa ce se raceste un pic se taie in 2 parti egale (eu le-am masurat cu un metru de tamplarie pe care il aveam in bucatarie :lol: ), se indeparteaza hartia de copt si gata foile!!! :thumbup:

Mai greu e cu crema: eu pe prima am aruncat-o! :shh:
Abia a doua mi-a iesit bine si nu mi s-a mai taiat.
La "bain marie" cred ca exista un punct de fierbere care nu trebuie depasit.
E o chestie de experienta pana la urma, dar si de noroc... :wtf:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Ade » Sâm Apr 26, 2014 9:53 pm

Nu sunt prea dulci foile alea? O fi bai daca mai reduc din zahar? Ma tenteaza maxim :shock:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Alinuta » Dum Apr 27, 2014 9:23 am

Ade scrie:Nu sunt prea dulci foile alea? O fi bai daca mai reduc din zahar? Ma tenteaza maxim :shock:

Pai daca sunt foi de bezea...normal ca sunt dulci!!! ;)

Eu nu as modifica deloc cantitatile, ci as manca mai putin....
Teoretic......... pt ca practic, am mancat juma' de tava cred! :roll:
Nu te poti abtine, asta vi-o garantez eu!!! :thumbup:

Gata, de maine la dieta!!!! :cry:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde kerkyra » Dum Apr 27, 2014 5:15 pm

O s-o incerc si, imi plac prajiturile cu ness
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Ade » Lun Apr 28, 2014 3:12 pm

Niste retete de scapat de raceala n-are nimeni? :sick:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde damblagiu » Lun Apr 28, 2014 6:31 pm

Ade scrie:Niste retete de scapat de raceala n-are nimeni? :sick:


Aspirina saracului :lol:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Ade » Lun Apr 28, 2014 6:54 pm

damblagiu scrie:
Ade scrie:Niste retete de scapat de raceala n-are nimeni? :sick:


Aspirina saracului :lol:

Recunosc, la asta nu m-am gandit :lol:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde eugenm » Dum Mai 11, 2014 6:54 pm

Astazi am reinceput sa facem iaurt in casa ... Sper sa avem rabdare sa ne perfectionam metoda !

Am cumparat lapte proaspat de la ferma din Pantelimon si un borcan cu iaurt ce contine culturi lactice ACTIVE (bifidus, acidosilus si casei) drept starter cumparat dintr-un magazin cu produse Bio. Am fiert laptele pentru 20 minute la 85gr.C (ar fi trebuit 30 de minute, dar nu vreau ca iaurtul sa iasa foarte inchegat), dupa care am lasat sa se raceasca pana la 40gr.C. Am amestecat bine laptele cu 3 linguri de iaurt, am pus in borcanasele sterilizate in prealabil (trecute prin apa fiarta) si am pus totul in incubator (iaurtiera) pret de 8 ore ... Acum astept sa se raceasca si dupa pun toate borcanasele in frigider ... Maine dimineata voi da un verdict.

Y1.jpg Y2.jpg Y3.jpg Y4.jpg

Are cineva o alta reteta ?

P.S. Dar are cineva ciuperca pentru Kefir ?
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde kerkyra » Dum Mai 11, 2014 6:58 pm

Am avut eu ciuperca pentru kefir dar mi se parea ca iese prea acru. Cum si asa eu nu prea consum lactate iar sotului nu-i placea ce iesea, am renuntat.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Alinuta » Dum Mai 11, 2014 7:26 pm

DSC_0017.jpg

De Duminica si pana azi am fost..."masina" de facut prajituri: :lol: :crazy:

1) am inceput cu un FIGARO (vezi reteta mai sus);
2) marti mi-a aparut pe FB o postare de-a Laurei Sava cu o nebunie de reteta cu foi de napolitana, crema de ciocolata si blat de cocos, asa ca nu am rezistat tentatiei si seara m-am pus pe "prajiturit"

Napolitane cu nuca de cocos si ciocolata.doc

3) iar azi am gasit o reteta simpla si rapida de Semiluni cu nuca: delicioase!!! Au fost pe placul intregii familii, de la bunici la nepoti!!! :thumbup:

Semiluni cu nuca.docx

V-am atasat fisierele tocmai bune de printat si atasat la dosarul vostru cu retete de deserturi!!!
Sa aveti spor! :wave:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde eugenm » Lun Mai 12, 2014 8:48 am

Iaurtul a iesit perfect ... Nici prea zemos nici prea inchegat, acru atat cat trebuie, textura cremoasa !... Recomand ! :thumbup:
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Alinuta » Lun Mai 12, 2014 9:06 pm

NEeee-BUuuu-NIiiii-Eeeee prajitura, "NEBUNA" si eu... :lol:

Inca un desert azi, pentru ca cel de ieri era pe sfarsite: PRAJITURA RUDY CU BRANZA DE VACI

Prajitura Rudy - cu branza de vaci.docx

Se serveste fierbinteeeeeeeee!!!
Dar merge langa ea si-o Corona rece, cu cateva feliute de LIME in pahar... ;)

L.E. Tips:
1) Daca aluatul vi se pare prea sfaramicios mai adaugati putin unt topit, pana obtineti consistenta dorita;
2) Eu am folosit pe post de branza doua cutii de Mascarpone si un pachet de branza dulce Pilos.
3) Pentru un plus de savoare, adaugati o fiola de esenta de rom in blat si doua fiole de esenta de lamaie in crema de branza.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Ade » Joi Iun 05, 2014 1:35 pm

Plavova
O reteta simpla si aratoasa, compusa din 3 straturi: blat de bezea, frisca, fructe zemoase.
Singura dificultate a retetei o da blatul de bezea, recomand urmarea instructiunilor de aici:http://www.laurasava.ro/2012/07/13/bezele/, dar asezat intr-un singur strat cu varfulete, cum vedeti in poza.
Exact inainte de servire se aseaza peste frisca obligatoriu naturala(I hate hulala) si fructele taiate bucati(eventual amestecate inainte cu putin zahar). :thumbup:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde Ade » Sâm Aug 02, 2014 4:28 pm

Pui in stil "Kfc" la cuptor
Nu am cantitati, o fac din ochi :wtf: se ajusteaza gustul din condimente dupa preferinta fiecaruia.
Ingrediente:
Piept de pui
Lapte batut
Condimente dupa preferinta
Fulgi de porumb si pesmet
Putin ulei
Preparare:
-cu o seara inainte se pune la marinat puiul taiat in fasii de marimea unui deget in lapte batut+sare&condimente(dupa propiul gust) eu pun boia, usturoi, piper, rozmarin, dar se pot adauga si chestii mai picante, de exemplu fulgi de chilli.
-in momentul prepararii se trec bucatile de pui prin un amestec de pesmet cu fulgi de porumb pisati(se pot adauga si aici alte condimente)
-se pun pe o tava cu hartie de copt, se stropesc cu putin ulei(ideal e un spray cu ulei), se coc pentru aprox 20-25 min in functie de grosime. Se testeaza unul sa fie copt suficient.
Neaparat facut un sos de usturoi langa...sau un traziki :)
E destul de simplu si rapid, sunt f bune, dar nu au chiar gustul acela de prajit in ulei :mrgreen:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Retete culinare

Mesaj necititde kerkyra » Lun Aug 04, 2014 7:49 pm

Tarta cu rosii si branza
Ingrediente
Pentru blat: 200 g faina, drojdie cat o aluna, 50 ml apa calduta, 20 ml ulei, 1 praf de zahar, 1 praf de sare.
Pentru umplutura: 7-8 rosii cherry, 300 g telemea de capra (sau de oi), 3 linguri smantana groasa, 4 oua, sare, piper, salvie pentru decor.
Amesteci intr-un castron drojdia cu apa calduta, sare, zahar si ulei, apoi adaugi treptat faina si framanti pana se formeaza un aluat omogen si elastic. Il lasi circa 30 de minute la dospit. Intinzi aluatul in foaie si o asezi intr-o forma rotunda de placinta, tapetata cu folie speciala de copt. Separat, bati ouale, adaugi branza rasa, smantana, condimentezi, dupa gust, cu sare si piper, apoi torni compozitia in forma. Adaugi rosiile deasupra si introduci forma in cuptorul bine incins pentru circa 40-45 de minute, cand este frumos rumenita. O servesti calda, decorata cu crengute de salvie.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori