Skala Prinos

Limenas, Limenaria, Potos, Skala Potamia, Panagia si alte localitati

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde demential » Mie Iul 22, 2015 10:59 am

Mi-e dor de linistea din Dasilio Prinos :)
De bulevardele aglomerate si de plaja super animata :mrgreen:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde danim1 » Lun Sep 28, 2015 3:11 pm

Am fost in Skala Prinou.Daca doriti distractie sau plimbari sau de vizitat,ocoliti-o.E ok daca ai peste 65-70 de ani si vrei sa te obisnuiesti cu linistea si locul de veci.Sau e ok daca ai masina sau inchiriezi masina,ATV sau scuter ca sa nu stai pe acolo
Dupa ora 19.30 seara,nimeni-nimeni,te mananca uratul pe strazi.Are un centru pe care il traversezi la pas in circa 2-3 minute.Doua mini-marketuri,atat.De aceea nu exista plaje private,nu trebuie nimic consumat pe plaja pentru sezlonguri,poti merge cu berea de la market.Apa limpede, aia e clar,nu sunt arici de mare.Bulgari si romani cati vreti.In dreapta"statiunii".In stanga,doar englezi,nemtoaice batrane grase,francezi si greci.Nu stiu cum s-a facut trierea asta,dar ma rog.Am vazut in opt zile circa zece copii
Ocoliti hotelul Elektra.Bufet suedez la micul dejun,dar pentru romani,nu.Pentru romani portie,or fi patiti cu ceva ghiolbani,ce stiu eu.Ghidul facea:-Asa fac ei.Nu e discriminare.E meniu mediteranean.Dar sa nu credeti ca e discriminare!.M-a pufnit rasul.
Eu am stat la Calypso,micul dejun bun,bufet suedez la toata lumea,nu discriminat,dar aceeasi mancare timp de opt zile.
M-am tot plimbat cu autobuzul(4,20 euro dus-intors de persoana)prin alte orase,ca simteam ca mor de urat.Am urcat la Limenas la vechiul teatru,in refacere,macarale,buldozere,doar trei randuri de banci.N-ai ce vedea.Am urcat apoi pana la cetatea Atenei,traseu neamenajat,nu sageti,nu indicatoare.Ne-am luat dupa vechiile lampi ruginite ca sa ajungem acolo.Dezamagire.Panourile care explicau istoria cetatii,cazute,spalate de ploaie nu se intelege nimic.Daca vrei sa stii ce dracu e aia,vii acasa si cauti pe net.Atentie la prapastii nu exista garduri de protectie!
Limenas-ul e beton.Cafenele,bazar,taverne.
Sa nu ratati targul din Prinos,nu Skala Prinou.E doar lunea.De la chiloti pana la treninguri,covoare din piele grecesti.Au chinezarii,dar atentie,nu sunt boarfele de rahat care ajung la noi si in Europa de Est.Treninguri foarte bune calitativ,pantaloni trening 10 E,hanorace sau bluze10-20E.tricouri3-15 E, boxeri1,5-2E,doar bumbac 100%,cusaturi foarte bune.Am vazut copii la Converse de nu mi-a venit sa cred.Eu am Converse originali.Daca nu stii de punctul ala de pe talpa,nu ai cum sa iti dai seama de copie.Scris,sireturi,emblema,lipituri,cutie absolut identice.10 euro-negociabil.Nevasta-mea si-a luat patru rochii foarte frumoase de bumbac intre 15-28 E
In rest labareala,doua zile cu ploaie,televizor mic in camera,doua posturi romanesti NasulTv(lua-i-as fatza!) si TarafTV,sa dilesc.Jenant.Restul -grecesti.Mori incet.In afara de pompat la muiere n-ai ce face.A, ba da,m-am uitat la filme pe telefon.Cand am ajuns acasa si am deschis Sony meu de 102 am crezut ca sunt la Cinema City.M-am uitat la un film cum se uita aia la tenis.Miscam capul de la stanga la dreapta incontinuu.
M-am maidistrat pe plaja cu niste babe machitoare.Intamplator aveau cina la aceeasi terasa cu noi Brian's.Fratele meu cum beau alea:Rachie(de acasa)vin alb,vin rosu si bere.Dupa doua ore urlau la bietul chelner grec ,David,un timid si jumate:Davideeee,sa traiesti o mie de ani fara sarbatori!!!Mai ad-o o bere!!!!!"
ASa ca ocoliti Skala Prinou!

P.S.Nu mai merg cu autocarul cat mai traiesc io!
P.P.S.Foarte important!Care sunteti dependenti de filme si nu vreti sa carati laptop cu voi,vedeti ca astia au niste receivere putin mai destepte decat jafurile de la Digi ,si au intrare de USB,asa ca puteti umple unul cu filme si sa-l luati ca nu ocupa spatiu
danim1
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 07, 2015 12:03 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde damblagiu » Lun Sep 28, 2015 3:53 pm

Chiar daca nu sunt de acord cu tine experienta ta e valoroasa. Ar fi bine sa continui cu mai multe detalii. De exemplu cu babele machitoare, la Sony poate ne dai si adresa, etc. Lipsa indicatoarelor turistice si panourile ruginite unde nu intelegi nimic face parte din farmecul Thassosului. Cu muierea puteai sa mergi si pe plaje pustii, dar pe care nu aveai cum sa ajungi cu autocarul. Limiteaza-te si tu la un autoturism. Astept continuarea. In rest, bafta.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde danim1 » Lun Sep 28, 2015 5:41 pm

Cu babele ce sa...ca le-am prins doar doua zile.Ce adresa sa dau la Sony?Ala e televizorul meu ,locuieste cu mine."Lipsa indicatoarelor turistice si panourile ruginite" cu asta nu-s de acord,traseul trebuie marcat si prapastiile alea gaunoase ar trebui ferite cu vreun gard,ca te duci naibii cu vreo 6-7 Mythos la bord,si te mai gasesc...arheologii.
Cu autocarul nu mai merg nu din cauza de oboseala,cat din considerente de miros.Am scapat de babele machitoare si am dat de alea" basinoase de autocar".Tam-tam!...si dadeau numai de alea fasaite,mortale,cum dau navetistii aia prin trenuri,de alea de ceapa necuratzata.Am cautat juma de ora in bagajul de l-am luat cu mine o.b.-urile nevesti-mii(dupa aia mi-a spus ca sunt in bagajul mare),ca pe cuvantul meu ca fara jena imi bagam doua in nas.Sa ma fi vazut sarbii la granita cu tampoanele in nas.Asa ca m-am multumit cu perdeaua de la autocar
danim1
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 07, 2015 12:03 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Skala Prinos

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Sep 28, 2015 6:05 pm

Salut danim1,
La ce peripetii povestesti, ori ai fost in concediu in Zabrauti, ori aberezi ca sa treaca timpul.
Sa-ti argumentez de ce spun asta: tot in zona Skala Prinou am stat si noi, 11 adulti + 4 copii si ne-am simtit excelent! Si am ales sa mergem acolo tocmai ca am vazut si primit recomandari f bune, care nu ne-au inselat asteptarile!
Nu mai intru in detalii cum a fost concediul nostru, sunt postate deja aici, stiu doar ca la anul tot acolo vom merge, sa recuperam ce nu am reusit sa vizitam anul asta, pt ca, copiii au fost prioritari.
Apropo, tu in concediu pleci ca sa te uiti la filme??
Noi mai devreme de 12-1 noaptea nu ne culcam niciodata, tocmai pt ca ai ce face si intr-o zona 'pustie'.

Si recomand oricui/oricand, sa viziteze/petreaca in Thassos!

Succes la filme bune, in concediul la anul!


Sent from my afoneTapatalk
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde danim1 » Lun Sep 28, 2015 6:14 pm

Nu am de ce sa aberez,tu nu gandesti clar si la subiect
Sa-ti argumentez de ce:pentru ca voi ati fost un grup mare si v-ati putut distra iar noi am fost doar doua persoane,de varsta noastra nu am gasit,distractie seara in S.Prinou nu este.Ne-am plimbat pe toate strazile si straduletele.Am mai circulat pe zi in alte localitati .Dar seara?Ce vroiai sa fac seara?Sa alung matzele de pe proprietate?In perioada asta erau cate 3-4 pesoane la cate o taverna incepand cu 19.30-20.00,in rest tipenie de om.Da,am mai simtit nevoia sa mai vad cate un film.
Daca eram cu trupa de aici,nu stiu daca ne culcam pana incepeau sa plece feriboturile
Ca nu-ti convine ca nu m-am distrat eu in statiunea aia e doar problema ta.Nu ma intereseaza unde ai facut tu concediul, ca eu nu ma rahatesc pe gustul omului
Si eu recomand Thassos oricui,dar cel putin doua familii
danim1
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 07, 2015 12:03 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Sep 28, 2015 6:23 pm

danim1 scrie:Si eu recomand Thassos oricui,dar cel putin doua familii

Pai atunci, hai sa fim oameni si sa nu mai denigram aiurea, ok?
Recomandam la toata lumea!!


Sent from my afoneTapatalk
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde danim1 » Lun Sep 28, 2015 6:36 pm

Pai cum adica ,hai sa fim oameni si sa nu denigram,am zis eu ceva de cineva?Am zis eu ca-i prost ala de merge in Thassos?Mi-am exprimat punctul MEU de vedere;m-am plictisit pentru ca n-am fost cu mai multi.Da,am denigrat faptul ca un traseu cat de cat nasol,catre cetate, nu e marcat corespunzator.Aia as face-o pentru oriunde.
Normal ca Thassos are majoritatea partilor frumoase.Sa le mai enumar si eu inca o data?A facut-o toata lumea pe aici
Mie poate imi place la Zabrauti,iar tie nu.Asta inseamna sa nu te consider om?Ca-l denigrezi?
danim1
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 07, 2015 12:03 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde demential » Lun Sep 28, 2015 7:44 pm

danim1, iti recomand Limenas, Limenaria sau Potos :)
acolo nu te plictisesti : muzica, galagie, harmalaie, mii de oameni, lumini, masini, motoare turate, scutere, atv-uri :) ceva de vis :)
un fel de Mamaia vs. Vadu :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Sep 28, 2015 8:02 pm

danim1 scrie: Mie poate imi place la Zabrauti,iar tie nu.Asta inseamna sa nu te consider om?Ca-l denigrezi?

Am si prieteni care stau in Zabrauti.
Dar nu despre asta e vorba aici


Sent from my afoneTapatalk
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde danim1 » Lun Sep 28, 2015 8:12 pm

demential scrie:danim1, iti recomand Limenas, Limenaria sau Potos :)
acolo nu te plictisesti : muzica, galagie, harmalaie, mii de oameni, lumini, masini, motoare turate, scutere, atv-uri :) ceva de vis :)
un fel de Mamaia vs. Vadu :)

Dar am zis ca Limenasul e beton,si ca m-am mai plimbat.Imi place mai mult pe plaja in S.prinou decat la Golden Beach,pentru ca liniste.Dar seara mori incet in Skala Prinou.Eu nu pot sa ma duc sa stau in port pe banca sa ma uit la pescari sau la valuri cum tot vin,ca incep sa ma gandesc la infint si ma ia groaza.Nu e un karaoke,nu o seara greceasca,orice fel de distractie.Hai sa lasam Mamaia,ca de prin 2006 n-am mai dat pe acolo,numai de sila mucilor care ti se lipesc de slapi pe trotuar.Mister Grecu a inteles ca daca mi s-a parut plictisitor seara acolo,DENIGREZ TOT THASSOSUL.Asta e!
danim1
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 07, 2015 12:03 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde Ade » Lun Sep 28, 2015 8:26 pm

Probabil multi se regasesc in experienta si asteptarile tale si daca citesc pe aici vor sti sa ocoleasca Sk Prinos din start, asa ca povestirea e folositoare si pe alocuri amuzanta :lol:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde danim1 » Lun Sep 28, 2015 8:53 pm

Pai pe bune.Nu mai imi place harmalaia aia cocalareasca de Mamaia cu pacalicii aia de bani gata care abia stiu sa scrie pe telefonul luat de tati.Am trecut demult de varsta aia.Ma asteptam la putina miscare acolo,doar e la mare,nu?
Dar nici sa stau seara la opt singur la taverna cu cinspe matze in jurul mesei care se uita-n gura ta,de nu-ti tihneste gyrosul.Parca eram in "Parisul Vesel"
danim1
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 07, 2015 12:03 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde damblagiu » Mar Sep 29, 2015 8:38 am

Damian ca sa inpaci si capra si varza spune si ceva de bine aici viewtopic.php?f=40&t=168 in stilul tau plin de umor. Ai vorbele la tine si ai un spirit de observatie f dezvoltat. Eu de ieri, cand simt ca navaleste tristetea peste mine iti recitesc postarea si imi trece. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Skala Prinos

Mesaj necititde danim1 » Mar Sep 29, 2015 4:09 pm

Cine-i Damian?Esti dator un miel :thumbup:
danim1
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Sep 07, 2015 12:03 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Localitati in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori