Kastro, satul uitat de timp

Limenas, Limenaria, Potos, Skala Potamia, Panagia si alte localitati

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde Bosley » Mie Iul 23, 2014 4:11 pm

damblagiu scrie:Acum o intrebare personala. Ti-ai luat numere de schimb la tine? La numerele de la masina ma refer. :D

Ce spirit de observatie domne :)
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 23, 2014 9:37 pm

relativ la numere; doar pentru unii leasingul e peren. :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 24, 2014 7:53 pm

HHR scrie:relativ la numere; doar pentru unii leasingul e peren. :mrgreen:

Arata bine pt 5 ani.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde HHR » Joi Iul 24, 2014 7:57 pm

fiind un retro vehicle arata bine undiferent de varsta.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 22, 2014 9:04 pm

Un loc spectaculos. Am fost in 2009, am urcat cu Loganul desi unii spuneau ca urci numai cu masina de teren. E adevarat ca am urcat cam numai in viteza I si pe alocuri a II-a. Pe drumul marcat cu vopsea pe pietre de Kostas, colectionarul de bani din tarile vizitatorilor. Am luat de la el niste ulei in peturi de jua' de litru dupa ce am mancat un iaurt cu miere si nuci. Mi-a ramas in minte copacul cu robinet :wtf:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Sep 06, 2014 10:10 am

Drumul e in lucru si sperantele sunt ca la anu' ar fi gata. Ma indoiesc ca va fi gata mai devreme de 2016. Niciun localnic nu mi-a putut spune cum este drumul din Theologos pana in Kastro asa ca din cicaleala am renuntat sa-l parcurg. Am mers pe acelasi drum pe care am fost in 2009 si pe care nu prea l-am mai recunoscut.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Sep 06, 2014 10:14 am

pozeDECAT scrie: Niciun localnic nu mi-a putut spune cum este drumul din Theologos pana in Kastro


Nu te sfatuiesc sa te aventurezi pe acolo fara o masina cu garda mare. (4X4) Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde HHR » Sâm Sep 06, 2014 2:00 pm

Nie, bastinasul cu coasa mi`a spus direct sa ma intorc si sa o iau prin Limenaria.

O harta ce o aveam in masina se incapatana sa-mi arate ca cel mai apropiat drum este pe la Theologos, astfel ca, am luat-o spre Theologos; am tot mers pe ceva drum ce parea mai degraba pentru transhumanta caprelor pana ce un bastinas authentic (cu barba) mi-a spus ca trebuie sa o iau prin Limenaria. Cum ducea in spate o ditamai coasa nu am stat la discutii, m-am executat si cap compass Limenaria, dupa ce i-am aruncat aheului un arigato/köszönöm szépen/thank-you.
(vezi supra-pag.1)
Ultima oară modificat de HHR pe Sâm Sep 06, 2014 2:04 pm, modificat 1 dată în total.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde Alinuta » Sâm Sep 06, 2014 2:02 pm

HHR scrie:Nie, bastinasul cu coasa mi`a spus direct sa ma intorc si sa o iau prin Limenaria.

Patronul de la Kleoniki Yatrou ne-a sfatuit acelasi lucru!!!
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde HHR » Sâm Sep 06, 2014 2:05 pm

pozeDECAT scrie:Un loc spectaculos. Am fost in 2009, am urcat cu Loganul desi unii spuneau ca urci numai cu masina de teren.


no way, poti urca cu orice, chiar si pe jos ! :geek:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Sep 06, 2014 10:21 pm

HHR scrie:
pozeDECAT scrie:Un loc spectaculos. Am fost in 2009, am urcat cu Loganul desi unii spuneau ca urci numai cu masina de teren.


no way, poti urca cu orice, chiar si pe jos ! :geek:

Asa am constatat si eu, unii sunt mai speriosi sau poate "decat" mult mai prudenti. Drumul era foarte frumos inainte, @damblagiu are dreptate, noul drum va fi un lucru bun din punct de vedere al confortului dar Kastro nu va mai avea acelasi farmec. Faptul ca se lucreaza la drum cred ca a stimulat lucrarile sus in sat; am vazut ca aparut o concurenta fata de Kostas - o noua taverna/punct comercial (vindea miere si ulei) la inceputul satului. Si peste drum (chiar langa platanul cu robinet) mai erau vreo trei mese cu scaune asezate ca pentru oaspeti dar care nu prea-si dezvaluiau proprietarul.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde Maria » Dum Noi 30, 2014 2:00 pm

Kastro iarna:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Noi 30, 2014 4:49 pm

Maria scrie:Kastro iarna:

Oare de unde si-or fi luat lignitul pe care l-au pus pe foc? :wtf:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Noi 30, 2014 4:58 pm

Sa adaug un detaliu al casei in fumuri, fotografia e facuta in ultima zi de august.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Kastro, satul uitat de timp

Mesaj necititde Maria » Joi Dec 18, 2014 1:11 pm

Osuar - Osteofilako - de la osteoporoza ajungi la Kastro :mrgreen: Sau de ce la Kastro isi tin oasele intr-o camera?
In zona solul este cam pietros; tineau mortul in groapa vreo 5 ani si pe urma il bagau la osuar, lasand loc noului mort. Si mai este si varianta ca batranii care se trag de la Kastro vor ca oasele lor sa se odihneasca in satul mama - astea sunt cutiile mai noi. Si in cimitirul din Limenaria este un osuar.
Gata, s-a dus spiritul Craciunului cu tot cu jingle bells :))))
Putina istorie: o data exacta a infintarii localitatii nu se cunoaste, dar cu siguranta exista acolo la 1414 cand genovezul Kasteluzzi a construit aici un castel; cel ale carui ziduri se pastreaza sus pe deal unde este si osuarul. Localitatea se crede ca a luat nastere din mai multe sate care erau prin zona, cand in copacul din piateta unde este taverna lui Kostas s-a gasit icoana Sfantului Atanasie - actualul protector. Biserica a fost construita cu materiale de la vechiul castel si au vrut sa pastreze si sigla lui Kasteluzzi, numai ca ei pe vremea aia nu stiau carte, asa ca pe zidul exterior al Bisericii se gaseste sigla de marmura, pusa cu fundul in sus.
Cladirea tavernei lui Kostas este de fapt fosta scoala a satului.
Kastro a fost parasit la inceputul secolului 19, cand o firma germana de exploatari miniere - Spidel a dezvoltat in Limenaria o mina si o fabrica de prelucrare a metalelor. Pentru ca localnicilor din Kastro le era foarte greu sa faca naveta pentru a merge la munca, si-au parasit satul si s-au mutat in Limenaria si Kalivia.
De vreo 10-15 ani, nepotii muncitorilor lui Spidel si-au adus aminte ca parca au ceva proprietati prin Kastro si au inceput sa renoveze casele. Se duc acolo ca la o casa de vacanta, in extra sezon. Cele mai multe case sunt renovate frumos, pastrand accentele traditionale.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Localitati in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron