Spre Thassos prin Makaza 2016

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde tony.2016 » Mar Mai 31, 2016 10:51 am

alexd scrie:, pot sa nu mai scriu nimic.

@ alexd Pe mine me intereseaza chiar foarte mult. Nu te stresa degeaba, sunt multi care pleaca in Thassos si citesc forumul asta , asa ca posteaza dupa fiecare drum noutati, sunt destui interesati.
Ma gandesc acum daca sa aleg varianta Ormenio , google maps imi spune ca fac o ora in plus, sunt 745 km fata de 625 prin makaza. Nu stiu ce sa fac, am un copilot destul de panicos (care actioneaza si ca limitator de viteza ) si cred ca o sa aleg varianta safe.
tony.2016
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Mai 29, 2016 10:43 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 79 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde Malex » Mar Mai 31, 2016 11:06 am

@alexd, așa cum am spus și într-un alt mesaj legat de flora și fauna insulei, NIMIC nu se compară cu informațiile de la fața locului, proaspete și în cunoștință de cauză...mai ales cele legate de starea drumurilor, obstacole, ocoliri etc....așă că pentru noi sunt foarte importante informațiile primite de la tine, mai ales că sunt foarte proaspete și esențiale pentru toți șoferii și mă gândesc că în special pentru cei aflați la prima călătorie spre Thassos care au astfel posibilitatea de a lua o decizie în cunoștință de cauză referitoare la traseu...așa că, te rog, ține-ne la curent cu starea traseului și să ai parte numai de vreme bună și călătorii fără peripeții!!
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde alexd » Mar Mai 31, 2016 11:10 am

De acum si eu o voi ocoli pe Ormenio, nu numai din cauza inchiderii respectivei portiuni de drum, dar si pentru ca se va aglomera Makaza. Sunt 770 km, fata de 595, cat fac eu din Bucuresti.
Nu este dificil sa gasesti drumul, practic mergi pe acelasi traseu, si dupa Stara Zagora, in localitatea Sredet, va trebui sa faci stanga. Locul de facut stanga este usor de gasit, soseaua se face in Y. Dupa intersectie pui pe gps Lubimetz si gata, pretty straight forward. In grecia mergi drept pana la autostrada, apoi de pe autostrada nu cred ca mai sunt necesare explicatii.

Lasa-l pe google, ca nu faci o ora in plus, faci fix cat ai face pe Makaza, daca nu chiar mai putin, pentru ca nu mai stai la cozile interminabile de peste vara, formate la vama.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mai 31, 2016 11:15 am

alexd scrie:
Daca va deranjeaza contributia mea pot sa nu mai scriu nimic.


Contributia ta e binevenita, dar prea "prapastioasa". Cine conduce frecvent prin Romania nu cred ca se poate speria de starea drumurilor din Grecia, oricare ar fi ea. Loganuri cu strungareata poti vedea aproape zilnic pe DN1 intre Bucuresti si Ploiesti. De ce sa speriem lumea. De ce sa nu invadam insula macar vara. Acum ceva vreme imi era ciuda ca nu au la taverne meniu in limba romana. Am trait sa o vad si pe asta. Ba, la o taverna, nu spun care ca sa nu-i fac reclama mascata, cand am ajuns mi-au pus Florin Salam. Erau f. mandri de initiativa lor pana le-am spus sa schimbe muzica. Nu au inteles ei de ce dar au schimbat-o. Dorinta mea ascunsa, acum e sa-i aud vorbind in romaneste. Postarea ta o sa sperie lumea care care va cauta alte zari unde sa-si petreaca vacanta. In rest, bafta.

L.E. Drumul prin Zlatograd mie imi pare bun si f. relaxant.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde alexd » Mar Mai 31, 2016 11:25 am

Eu nu am intalnit in Romania si nici Bulgaria si nici prin alta tara, drum "international" intens circulat, a carui latime sa nu permita sa treaca 2 dube una pe langa alta pe marginea prapastiei cu un parapet ruginit. Cam asa este drumeagul asta.
Loganurile cu strungareata de pe dn1 sunt acasa. Este mega neplacut sa iti faci strungareata in concediu, in the middle of f*****g nowhere. Nu sunt prapastios, ci doar incerc sa responsabilizez macar pe cei care citesc pe aici, sa stie la ce sa se astepte si sa fie precauti. Mai bine sa fie speriati si intregi decat sa rateze saptamana de vacanta dintr-un motiv stupid sau sa se enerveze in necunostiinta de cauza. Stai linistit ca cei care chiar vor sa vina pe insula vor veni si daca trebuie sa o ia pe camp.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde tony.2016 » Mar Mai 31, 2016 11:37 am

damblagiu scrie:
alexd scrie: cand am ajuns mi-au pus Florin Salam. .

Ca drumul e deviat pe coclauri de la makaza, ok, ca probabil o sa ocolesc 100 km in plus pe la ormenio, ok si asta, dar sa ajung acolo si sa dau de tiganismele datorita carora nu calc pe litoralul romanesc, deja e prea mult, e motiv de cancel booking. Care e taverna aia sa stiu sa nu calc pe acolo?
tony.2016
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Mai 29, 2016 10:43 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 79 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde bujie » Mar Mai 31, 2016 3:01 pm

Alexd, cam cat se face strict pe drumul prost de care ai pomenit?

Mulțumesc anticipat.
bujie
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 1:04 am
Has thanked: 30 times
Been thanked: 75 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde alexd » Mar Mai 31, 2016 3:10 pm

40-50 minute
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde zanga2 » Mar Mai 31, 2016 3:19 pm

Asa arata la dus :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde tony.2016 » Mar Mai 31, 2016 4:33 pm

alexd scrie:De acum si eu o voi ocoli pe Ormenio

@alexd Am rugamintea sa faci o descriere a traseului daca zici ca mergi saptamanal in thassos si o iei pe aici .
Starea drumului, cat e de aglomerat ca stiu ca in BG e traseu de tiruri varianta asta, taxe autostrada GR, etc.
Sau daca e mai ok de la Stara Zagora sa o iei pe Dimitrovgrad - A4 - Ormenio
Multumesc
tony.2016
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Mai 29, 2016 10:43 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 79 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde Maria » Mar Mai 31, 2016 7:08 pm

Tocmai am vorbit cu un cuplu de romani care au venit aseara. Au spus ca dupa intrarea in Grecia au fost deviati, pe un drum cu serpentine. Au zis ca a fost o portiune de aprox 5 km, unde au mers cam cu 60km/ora si ca nu li s-a parut dificil.
Mai cercetez :)
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde teo » Mar Mai 31, 2016 7:16 pm

damblagiu scrie:L.E. Drumul prin Zlatograd mie imi pare bun si f. relaxant.


eu as zice ca are si momente in care te plictiseste :lol: fara misto :lol:

nu va mai speriati atat de zlatograd. nu-i deloc atat de „negru” :thumbup:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde alexd » Mar Mai 31, 2016 7:53 pm

tony.2016 scrie:@alexd Am rugamintea sa faci o descriere a traseului daca zici ca mergi saptamanal in thassos si o iei pe aici .
Starea drumului, cat e de aglomerat ca stiu ca in BG e traseu de tiruri varianta asta, taxe autostrada GR, etc.
Sau daca e mai ok de la Stara Zagora sa o iei pe Dimitrovgrad - A4 - Ormenio
Multumesc


Drumul este foarte bun, peste drumurile romanesti din toate punctele de vedere ( valori de trafic, capacitate de tranzit, semnalizare, utilitati, calitate covor asfaltic, reparatii) Eu plec de acasa pe la ora 9 sau 10 a.m., astfel incat nu am prins niciodata foarte aglomerat. Sunt ceva tiruri pana la Veliko, apoi mai putintele pana la Nova Zagora. Asta cu tirurile tine si de norocul momentului. Au fost dati cand m-au terorizat cat de multe erau, dar au fost si situatii cand ma intrebam "where the f*** is everybody". Eu o iau invariabil pe la Nova Zagora si ies pe autostrada spre Sofia pentru a reveni in drumul spre grecia la indicatorul spre Haskovo. Imi place ca trec printr-un sat de suedezi pavat pe partea carosabila cu piatra cubica. E fun.
Multi evita zona "pentru ca suspensii". Dar eu incurajez consumul, fara mine cum ar supravietui baietii din service? :)) . Glumesc.
Pe Dimitrovgrad - A4- Ormenio nu am luat-o niciodata, oricum e nou traseul, s-a deschis abia prin octombrie A4. Dar este o idee buna.
In Grecia, taxa de autostrada e 2.40 eur pentru zona dintre Komotini si unde faci dreapta spre insula.

Mai detaliata descrierea cred ca ar plictisi pe ceilalti coforumisti care cunosc traseul. Daca ai nelamuriri sau alte curiozitati, putem detalia in privat.

Am gasit prin telefon 2 poze cu drumul bulgaresc, facute din masina. Una de la inceput de martie, alta de la final de martie. Ca si zona, una este de la Byala, alta de la polski Trambesh conform telefonului.

IMG_0464.jpgIMG_0571.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde alexd » Mar Mai 31, 2016 7:59 pm

Maria scrie:Tocmai am vorbit cu un cuplu de romani care au venit aseara. Au spus ca dupa intrarea in Grecia au fost deviati, pe un drum cu serpentine. Au zis ca a fost o portiune de aprox 5 km, unde au mers cam cu 60km/ora si ca nu li s-a parut dificil.
Mai cercetez :)


Deviatia incepe de la BP-ul din Komotini si tine pana la ultimul tunel. Uitati-va si pe google maps, ca reliefeaza aplicatia si drumul paralel. Daca serpuiala aia are 5 km sa-mi fie iertat. Iar daca domnii respectivi au mers cu 60 km/ora pe acele alea de par unde cei cu masina mai lunga faceau 2 manevre, iarasi este destul de sci-fi. :) .


Oricare ar fi situatia, tot ce sper este sa se revina la ruta normala "like now".
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde bujie » Mar Mai 31, 2016 8:20 pm

alexd scrie:40-50 minute

Mulțumesc.
bujie
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 1:04 am
Has thanked: 30 times
Been thanked: 75 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 129 vizitatori


cron