Traseu Constanta-Thassos

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Traseu Constanta-Thassos

Mesaj necititde mad002 » Dum Iul 19, 2015 1:29 pm

Salutare,

S-a intors cineva de curand care a plecat din Constanta spre Thassos? As vrea sa stiu care este cel mai bun traseu, am inteles ca ar fi un nou punct de trecere mai accesibil iar drumul ar fi nou bine facut, ar fi perfect daca s-ar putea pune o harta (google map) ca sa o pot printa. Orice infromatie este bine venita.
Va multumesc.
mad002
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 23, 2015 3:03 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Traseu Constanta-Thassos

Mesaj necititde callatis06 » Dum Iul 19, 2015 3:10 pm

Urmareste traseul de mai jos:

Vama Veche- Durankulak – Vaklino – Ezerets – Shabla – Gorun – Hadgi Dimitar – Kavarna – Bojurets – Topola – Balcik – Obrocishte– Albena – Kranevo – Nisipurile de Aur – Chayka – Ctin si Elena – Varna – Zvezditsa – Priseltsi – Bliznatsi - Staro Oriahovo – Rudnik – Goritsa – Byala – Obzor – Bania – Sveti Vlas – Slancev Briag – Aheloy – Travers Pomorie – Burgas nord – autostrada Trakia – Iastrebovo – Sredets – Trakia – Byal Izvor – Radievo - DimitrovgradHaskovo – Konush – Kozlets – Travers Nikolovo - Pchelarovo – Kableshkovo – Cerna Skala - Kardjali – Balabanovo – Vîrhari – Sedlari – Sadoviţa – Zagorsko – Vîrben – Pîrviţa – Travers Kirkovo + Lozengrad – Makaza – Nimfaya – Komotini (autostrada) – Chryssoupoli – Keramoti ferry.
Pentru primul drum ar fi indicat un aparat GPS. :wave:
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Traseu Constanta-Thassos

Mesaj necititde callatis06 » Dum Iul 19, 2015 3:27 pm

Urmareste si topicul: viewtopic.php?f=4&t=550
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Traseu Constanta-Thassos

Mesaj necititde AlinE » Lun Iul 20, 2015 12:07 pm

pe google maps cam asta ar fi traseul: https://www.google.ro/maps/dir/Constan% ... 600774!3e0
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Traseu Constanta-Thassos

Mesaj necititde mad002 » Mar Iul 21, 2015 5:58 am

Cel mai scurt e pe la Negru Voda- Varna-Shumen-Yambol si dupaia treseul bine stiut in continuare.
https://www.google.ro/maps/dir/Constan% ... d93f16!3e0
mad002
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 23, 2015 3:03 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Traseu Constanta-Thassos

Mesaj necititde callatis06 » Mar Iul 21, 2015 6:13 am

mad002 scrie:Cel mai scurt e pe la Negru Voda- Varna-Shumen-Yambol si dupaia treseul bine stiut in continuare.
https://www.google.ro/maps/dir/Constan% ... d93f16!3e0

Chiar daca e cel mai scurt, NU il recomand. Starea drumului nu este tocmai buna.
Vezi: dev.ivanatora.info/roads/
Sunt si portiuni rosii :thumbdown: pe traseu. In opinia, mea cel mai bun ramane cel postat de @AlinE.
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Traseu Constanta-Thassos

Mesaj necititde raduq » Sâm Iun 16, 2018 8:10 am

Καλημέρα
În așteptarea răspunsului de soare la Golden Beach vă povestesc despre drumul Constanța - Bădește (prima localitate după ce am ieșit de pe A1 și am intrat pe I-5 spre Makaza...
Am plecat undeva pe la 21:30 din fața casei (zona Tomis 3)... Cu idee a să trec pe podul vechi de la Agigea care urma să se închidă la ora 22:00. În 15-20 min am trecut de pod și imediat după am făcut un popas de 5 min să ne întâlnim cu prietenii noștri și tovarăși de călătorie.
La călătoriile cu 2 sau mai multe mașini e funny să ai woki toki cu tine pt a comunica eficient. Am setat frecvențele, făcu planul și hai spre vama Negru Vodă.
Drumul bun și liber spre vamă... Câțiva bizoni locali prin Amzacea care erau opriți pe contrasens și cu farurile aprinse pe faza scurtă+proiectoare... ca să îi vezi când ies din crâșmă/market ... :crazy: ... Vreo 2 vulpi care nu prea ne-au dat prioritate țâșnind de pe margine prin fața mașinii și un porc rătăcit la intrare in Negru Vodă care s-au încăpățânat să traverseze printre cele 2 mașini... :silent:
Pe la 10:30 ajungem în vamă... 2 mașini în fața noastră dar iese un vameș și strânge actele.
Nu știu cum mă foiesc și bag de seamă că tel. cu prof de navigație nu se mai încarcă... Scot alimentatorul din brichetă și îl pun iar: nimic... Îl schimb cu altul... Tot nimic... Mă uit la tel: 70% baterie. Zic hai că nu-i chiar rău... Vedem ce iese.
Cele 2 drăcușare din dotare de pe bancheta din spate vor să se joace cu stațiile cu drăcușorul din cealaltă mașină... Taman în vamă... Hai, fie și începu distracția...
Una alta... După 10 min ne dă vameșul actele și înaintăm 15 m să luăm vinietele... 2 buc pt 30 zile... 30 € - plătit , lipit și hai la drum. Era deja ora 23.
Drumul în .bg după vamă peticit și denivelat... Mașină are suspensia destul de tare ... mergem în limitele legale că altfel nu se poate... Ajungem în Kardam... 30 la oră și celebrele bump-ere la trecerilor de pietoni dar foarte bine semnalizate. Drumul devine acceptabil și autocarul din fața noastră ne dă semnal de să depășim. Eu sunt a doua mașină din coloană (ceva cai în plus... Cca 25% peste cea din față) și zburăm pe lângă el moment când începe detectorul din dreapta să prindă viață: ce accelerezi așa? Se trezesc copii...doar ce au adormit! Nu știam de ce e așa liniște !
După Gen. toșevo dau de știre să o luăm prin centru Dobrici-ului și să facem o oprire la Shell... Dar la sensul giratoriu al meu din față iese pe prima... Spre centura N. Eu o iau pe a 2 ieșire spre Shell cum spunea waze-ul... Da nu știu cum fac că în loc să o iau înainte și să intri direct în oraș fac Dr. După un bulgar și mă trezesc pe centura Est... Care e în reparații... Nivel de piatră compactată... Asta e... Îi dau înainte vreo 1-2 km cu 15 km/h după care dreapta și intru direct în oraș.
Ajung la Shell, vine un nene să mă ajute... Pun eu benzină, el spală geamurile și îl rog să facă și presiunea la roți 2,5 ATM. Rupe ceva română, mai dăm din degete/mâini... Ne înțelegem. Îi dau o monedă... Îmi cade în mână una de 2 €. Zic hai să fie primit și mă duc să plătesc la casă. Card contactless ... Achitat la 23:31 74,63 leva aia 34,55 litri benzină 2, 16 lev/l.
Să-i dăm drumul spre Shumen. La iesirea spre II-27 vb cu amicul meu să facă stânga la prima întersecție .. pe 2702... Că e mai bun decât 27... Eu fac stânga și bag mare spre Vălci Dol și Dobrotici. Tel zice 60% baterie... Îi dau bătaie să refacem coloana și să merg după Garmin-ul lui "Profi... De aviație"... :shh:
Drumurile bune, satele pustii... Mai încerc să dau de el prin stație... Stația nimic... Zic stai să vezi că nu a mai făcut st. Și a luat-o pe 27... Tel..."bă, unde dracu ești? Eu mai am puțin și ies in Dobrotici... El... Pai ... Gps-ul m-a dus înainte...
Bip, bip bip... Hai că ne vedem pe lângă Shumen.
Eu intru pe 207 la Dobrotici și după pe 2 după Vetrino după care A2... Mă sună că el e în zona industrială Shumen... Eu pe A2 mai am 2 km... Bag piciorul... In accelerație... După 30 sec văd îndicator Shumen.. și ies de pe A2 spre 7... Văd clipoceală de avarii în față și îi zic că ăla care dă fleshuri că disperatul sunt eu... Hai mai departe spre II-73. Drumul bun, km zboară ajungem repede în munți și încep virajele... Drăcușorii dorm toți 3... așa că nu-i problemă de pauze de curățat mașină după ..... da dar limitatoarele din dreapta... Eu la pressing în bară lui spate... Hai, bagă mare că mai avem drum lung.
După o oră, pe la 2 cred că era facem dreapta de pe 73 pe 7306 de care citisem pe un forum de infrastructură din bg că e parțial proaspăt asfaltat. Începe cu denivelări da după 2-3 km e ok... Mergem 80-90 km/h. Ieșim în scurt timp în 7 și zic că tb o cafea... Ajungem la sensul giratoriu cu E773 și al meu iar o ia aiurea... Intra pe E 773 în loc să o țină pe 7 înainte... După 2-3 km facem o întoarcere din 3 mișcări în mijlocul europeanului... Și înapoi spre sensul giratoriu.... O luăm pe unde trebuia și intrăm în OMV-ul de imediat după rondou.
Cafea, pauză de dezmorțit dar na belea că se trezesc și drăcușorii!
Hihihi hahaha trec cca 30 min. Ora undeva în jur de 3:30...joi, 14.06
Caut prin mașină și lanterna cu acumulator de unde îmi pun tel la încărcat că mai avea 12%.... Și îi dăm drumul spre A1.
Drăcușoarea mică din dotare are limbariță și îmi vace capul calendar cu găurile negre cum a auzit ea la grădiniță... Din dreapta mea liniște și pace... Somn de voie.... Scap piciorul în accelerație zbor pe lângă al meu care o arde la consum cu 110-120...da văd că îl pierd... O las moale să mă prindă că am doar 28% baterie șilanterna bipăie că s-a terminat energia din ea...
Ieșim în scurt timp de pe A2 la intersecția cu I-5 și o luăm spre Hascovo... Drumul ok la început da se nasolește repejor... Până în Hascovo începe a se miji de ziuă. Trecem prin centru Hascovo și spre ieșire începe să se lumineze și vedem vreo 2 echipaje de curcani pregăti de-și poziția strategică.
Va urma părea II-a
raduq
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 1:42 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 25 times

Re: Traseu Constanta-Thassos

Mesaj necititde raduq » Lun Iun 18, 2018 7:05 am

Partea II-a:
Odată cu ieșirea din Hascovo dăm și de trafic... O minicoloană de cca 10 mașini dar se merge o.k.: 60-70 în localități și în jur de 100 afară... Fără depășiri cu ceva distanță între mașini...
După vreo 20-25 min suntem la periferia Kărjali și ne oprim să adăpăm caii la celebrul deja OMV, unde surpriză... dăm de COADĂ... 2 mașini la fiecare pompă... Alimentez și surpriză: reușesc să îndes doar 20,557 litri... (2,21 leva/litru) Nu știu ce zeamă de casă au cei de la Shell da voi mai trece pe la ei ( fuel saver)... consum pt 398 km făcuți de la Dobrici la Kărjali.
Plătim și plecăm mai departe să nu ne prindă restul de invadatori până la Makaza. E ora 6:08 -bon OMV.
Ieșim din Kărjali și simptome că mașina nu mai trage ca până acum... Bănuiesc o până și oprim într-un scoate pe dreapta drumului. Dau o raită pe lângă mașină, toate-s bune și când să plecăm, bag de seamă că mașina pleacă repejor înapoi cum am lăsat frâna de mână... îmi dau seama că de fapt drumul urcă destul de accentuat, lucru insesizabil din cauza reliefului pe care în traversează.
În scurt timp ajungem la vama Makaza... Undeva la 6:40... În fața noastră vreo 7-8 mașini... Pe un singur rând... Durează vreo 10 min până trecem. În spate se vede începutul unei mini-coloane... Ne felicităm în gând că nu ne-am lungit la OMv mai mult!
Îi dăm la vale spre Komotini și când să intrăm pe autostradă al meu se așază strategic pe banda 2-a neglijând ditamai indicatorul de Xanthi.... Îi pun semnal dreapa+2 claxoane scurte.... El- nimic... Se duce spre stânga. Mă duc și eu după el să îl recuperez... hfhhryehhfhfj prin spațiere... Trec în față și întoarcem la primul nod... După vreo 4-5 km și intrăm pe sensul cel bun.
La 7:35 plătim tool-ul: 1,90 € pt o autostradă în genul A1 la noi! Brrrrr... :thumbdown:
În fine... ieșim de pe autostradă, trecem pe sub ea și al meu lovește din nou: la semafor face dreapta și o luăm pe lângă aeroport spre Keramoti. La 8:20 ajungem la ferry... Îl aburește grecul și ne trezim pe un ferry alb-albastru...plătim o taxă de 34€ pt mașină+2adulți+2copii-unyl sub 5 ani...în fine.... Nu urcăm bine că ferry începe să se pregătească de plecare... Nu apucăm să ajungem pe puntea superioară că am și plecat. Thassos here we come!
După 40 min încă eram în largul mării înconjurând insula... Îmi dau seama că ceva e putred... Ferry nu ne lasă în Lemnaria... Se duce la Skala Rachoniou...
Pe la 9:15 debarcăm și o luăm spre Panaghia sa ne oprim la o tavernă pe micul dejun și vedem în Lemnaria ferry roșu cu alb plecând înapoi spre Keramoti ... :lol:

Că rezumat: Constanța-Keramoti: 675 km făcuți în 10¾ ore . Timp de condus efectiv: pe la 9 ore.
raduq
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 1:42 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 25 times

Re: Traseu Constanta-Thassos

Mesaj necititde raduq » Sâm Iun 23, 2018 2:01 pm

Din pacate vacanta s-a terminat!

La intoarecere (21.06) am ajuns la Keramoti pe la ora 12:00 si am luat-o prin delta Nestos-ului (interesanta zona).. am făcut vreo 2 pauze rapide pt foto si inapoi la drum.
Am pus 20 litri de benzila da Shell-ul din Haskovo ( spre iesirea spre Stana Zagora... pe undeva prin dreapta in cartier) - 2,22 lev/l si am urmat drumul 5 pana la A1 pe care am mers pana la iesirea spre Karnobat (795 + 5391) - facut dreapta spre Aitos (drumul 6) - care este in coditii o.k. (se poate merge 100-110 km/h) fara probleme. Probleme au fost insa din cauza vremii ... la iesire din Karnobat a inceput o ploaie cu grindina de 1-2 cm diametru ce m-a facut sa trag pe dreapta la adapostul unui copac... in 5-10 min s-a potolit si am constatat ca la nici 500 m spre Aitos drumul era uscat....
A urmat Aitos si drumul 208 - 207 spre Dobrotici - Dobrici si acelasi traseu spre Negru Voda ca la dus.
Drumul 208 nu este de speriat ca si calitate... este echivalentul unui drum judetean mediu spre bun de la noi... dar peisajul este foarte frumos ... gen defileul Jiului.
Sunt portiuni de drum cu denivelari ale asfaltului dar se mere ok cu 70-80 km/h iar in zona defileului sunt viraje destul de largi ... nu se scade sub 50-60 km/h. In zona Asparuhovo este un depozit de carburanti... pe drum am intalnit cateva tir-uri... dar merg foarte tare pe aceasta zona...(probabil soferi locali care stiu zona foarte bine) - deabia te puteai tine dupa ei...
La Dobrici am alimentat (cca 42 litri la Shell - 2,18 lev/l) undeva pe la 21:30.
La 23:15 eram cu masina parcata in curte !
Am facut o pauza de 1 ora la Haskovo ... dar din cauza tmperaurii - 33-34 grade nu am mai stat... efectiv ne topea căldura.
La Aitos am mai facut o pauza de masa de cca 45min-o ora.

Costuri transport C-ta Thassos si retur + fâțâiala pe insula (in total 1600 km): 15 euro - vinieta bg (vama Negru Vod) - platit in Euro + 1,9 Euro doar la dus tool-ul grecesc.
75+45+44+90=254 lev - benzina ( - ultimii 90 lev puteau lipsi... dar cum la bg e mai ieftina benzina decât la noi, am preferat sa intru în țara cu rezervorul full).

La dus, pe 14.06 ora 6:40 la Makaza erau in vama 4 masini / 5 min asteptare...
La intoarcere (joi, 21.06) in jurul orei 14 la intrarea in Bulgaria era liber, dar la intrarea în Grecia erau cozi pe 2 benzi pe cca 700 m!

https://www.google.ro/maps/dir/Keramoti+Ferry+Dock,+Keramoti,+Grecia/Porto+Lagos,+Grecia/Shell,+zh.k.+Orfey,+Haskovo,+Bulgaria/43.4029566,27.4399574/Shell,+ulitsa+%22Han+Tervel%22,+Dobrici,+Bulgaria/Constan%C8%9Ba/@42.5792593,25.9806254,7.5z/data=!4m33!4m32!1m5!1m1!1s0x14ae91d1d90cdffd:0xd8b21f121411cd41!2m2!1d24.7026905!2d40.8572275!1m5!1m1!1s0x14add9b9adfb2a83:0xa00bd2f74c53030!2m2!1d25.1193757!2d41.006589!1m5!1m1!1s0x14ad5129e76b0ca1:0x4c7e045911017095!2m2!1d25.560837!2d41.943475!1m0!1m5!1m1!1s0x40a51425731c6671:0x371e194e9d01b863!2m2!1d27.8141404!2d43.5717205!1m5!1m1!1s0x40bae54a64345229:0x637be1cd3e654850!2m2!1d28.6348138!2d44.1598013!3e0?hl=ro
raduq
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 1:42 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 25 times


Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


cron