Traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Mesaj necititde Jupanu78 » Mie Iun 19, 2019 11:54 am

Buna ziua. Este prima data cand mergem in Grecia si va rog sa -mi recomandati un traseu din Cluj Napoca spre Halkidiki .
Am citit unele postari in care majoritatea turistilor recomanda iesirea prin vama Naidas .
Daca as iesi prin vama Moravita venind dinspre Timisoara e cam acelasi lucru ? Care e diferenta intre o vama si alta?
Suntem o familie cu doi copii aprox 6 -7 ani si va rog sa-mi recomandati daca ne-am caza o noapte in tara in apropiere de vama din Romania urmand ca apoi sa parcurgem Serbia-Mac-Grecia in ziua urmatoare ar fi ok ?
Sau e mai avantajos cazare in Macedonia si continuarea drumului spre Grecia in ziua urmatoare.
Drumul de la granita Romania-Serbia pana in zona Salonic in cat timp se parcurge ? O calatorie Cluj-Napoca - Salonic fara cazare de o noapte e prea mult ? Ar trebui sa exclud acest plan sau se poate merge ?
Va multumesc.
Jupanu78

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Mesaj necititde teo » Mie Iun 19, 2019 12:36 pm

Jupanu78 scrie: sa -mi recomandati un traseu din Cluj Napoca spre Halkidiki

CJ-(Simeria-Hațeg)sau(Lugoj)-Reșița-Grădinari-Naidăș-Kuvin-Smederevo-NMK-GR
Jupanu78 scrie: citit unele postari in care majoritatea turistilor recomanda iesirea prin vama Naidas .Daca as iesi prin vama Moravita venind dinspre Timisoara e cam acelasi lucru ? Care e diferenta intre o vama si alta

Moravița e PTF mai mare, folosit și de transportatori, de cei care merg spre Croația/Italia, deci mai aglomerat + că drumul spre Kovin e plin de restricții de viteză(din ce relatau unii)
Naidăș e un PTF mic, ieșirea din RO e doar o formalitate ce trebuie bifată. La întors este altă poveste însă .din cauza controlului vamal foarte strict

Jupanu78 scrie: va rog sa-mi recomandati daca ne-am caza o noapte in tara in apropiere de vama din Romania urmand ca apoi sa parcurgem Serbia-Mac-Grecia in ziua urmatoare ar fi ok ?Sau e mai avantajos cazare in Macedonia si continuarea drumului spre Grecia in ziua urmatoare.
Drumul de la granita Romania-Serbia pana in zona Salonic in cat timp se parcurge ? O calatorie Cluj-Napoca - Salonic fara cazare de o noapte e prea mult ? Ar trebui sa exclud acest plan sau se poate merge ?

Cluj->Nikiti sunt vreo 1100(+/-), adică vreo 14 ore de condus. Eu unul n-aș putea face drumul dintr-o bucată.
Aș recomanda o noapte intermediară, undeva la Nis sau cât mai aproape de frontiera cu NMK
Bă, luați 5 lei și cântați la altă masă!
teo
Consilier

Has thanked: 6563 times
Been thanked: 9457 times

Re: traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Mesaj necititde Jupanu78 » Joi Iun 20, 2019 8:01 am

Am inteles.Multumesc pt raspunsurile f bune si punctuale.
Jupanu78

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Înapoi la Rute/ Trasee