Spre Grecia prin Serbia-Macedonia

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Grecia prin Serbia-Macedonia

Mesaj necititde 0mdc0 » Mie Mai 27, 2015 7:22 pm

stie cineva care e situatia din Macedonia in ultimele zile, tinand cont de ceea ce se intampla in imediata vecinatate(Kosovo)?
0mdc0

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Mesaj necititde ovydyu » Joi Aug 13, 2015 9:27 pm

Ceva demn de mentionat pe aceasta varianta de traseu ? Plec duminica 16.08 pe ruta Hunedoara-Naidas-Nis - Keramoti-Thassos,sunt curios daca au mai terminat din tronsoanele de autostrada aflate in lucru in Serbia si Macedonia.
ovydyu

Been thanked: 13 times

Mesaj necititde catacaine » Joi Sep 03, 2015 1:30 pm

ovydyu scrie:Ceva demn de mentionat pe aceasta varianta de traseu ? Plec duminica 16.08 pe ruta Hunedoara-Naidas-Nis - Keramoti-Thassos,sunt curios daca au mai terminat din tronsoanele de autostrada aflate in lucru in Serbia si Macedonia.

Deci cum a fost drumul? Plecam si noi duminica spre Thssos si cred ca tot prin Srb ssi Mkd.
catacaine

Been thanked: 3 times

Mesaj necititde teo » Mar Apr 19, 2016 12:54 pm

facem un update la rută:

SRB

Năidaș/Kaluderovo(RO/SRB) - Bela Crkva - Vracev Glaj - Kovin - pod Dunăre - centura Smederovo - Radinak - Ralja(intrare A1) = aprox. 80 km; indicatoare: Kovin; Smederovo; A1 Niș

A1 - poartă Niș(5 euro) - poartă Leskovak(2 euro) - ieșire Grdelica = aprox. 230 km; indicatoare: Skopje/Thessaloniki

Grdelica – Predejane – Dzep – Vladicin Han(intrare A1) = aprox. 30 km; indicatoare: Skopje/Thessaloniki

A1: Vladicin Han – ieșire Srpska Kuca = aprox. 35 km; indicatoare: Skopje/Thessaloniki

Srpska Kuca – Bujanovac – Levosoje(intrare A1) = aprox. 10km; indicatoare: Levosoje; Skopje/ Thessaloniki

A1 – Presovo/Tabanovce(SRB/MK) = aprox. 25 km; indicatoare: Skopje/ Thessaloniki

Note:
- Tarifele la portile de autostrada sunt valabile la 19.04.16
- La 19.04.16 nu existau porți de taxare pe segmentele din A1 dupa Leskovac
- Posibil ca în 2016 să fie inaugurat segmentul din A1: Srpska Kuca și Levosoje

MK

A1: Presovo/Tabanovce(SRB/MK) – poartă Romanovce(1,5 euro) – poartă Sopot/Otovica(1,5 euro) – poartă Stobi(1,5 euro) - ieșire Demir Kapija = aprox. 130 km; indicator: Thessaloniki

Demir Kapija – Smokvitsa(intrare A1) = aprox. 35km; indicator: Thessaloniki

A1: Smokvitsa – Gevgelija/Evzonoi(MK/GR) = aprox.15km; indicator: Thessaloniki

Notă:
- tarifele la porțile de autostrada sunt valabile la 19.04.16

GR

DN1: Gevgelija/Evzonoi(MK/GR) – Chalastra = aprox. 60 km; indicator: Thessaloniki; Katerini; Kozani

Note:
- Din Chalastra se intră pe autostrada în directia dorita:
est – Salonic, Halkidiki, Kavala, Thassos;
vest - Atena, Igoumenitsa
- DN1 până la Chalastra, e drum rapid, in cea mai mare parte a lui cu doua benzi/sens
ești frumoasă ca o prună!
teo
Consilier

Has thanked: 5612 times
Been thanked: 7825 times

Mesaj necititde teo » Lun Iun 13, 2016 9:06 am

un filmuleț util(chiar dacă e in sârbă :mrgreen: ) cu ruta SRB-MK-GR(mai exact Niș-Nei Pori). preturi combustibili, ponturi despre locuri unde sa poposiți pentru a mânca/cazari intermediare
pe pagina lor de youtube am vazut ca mai au filmulete cu ruta spre Thassos sau Halkidiki(din anii trecuti)
teo
Consilier

Mesaj necititde mnpmnp » Joi Iul 14, 2016 10:13 pm

Video no longer available...[SMILING FACE WITH OPEN MOUTH]

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
mnpmnp

Has thanked: 1 time
Been thanked: 73 times

Mesaj necititde teo » Vin Iul 15, 2016 6:50 am

mnpmnp scrie:Video no longer available...[SMILING FACE WITH OPEN MOUTH]

toate filmuletele pot fi gasite pe pagina televiziunii RTS. aici: http://www.rts.rs/page/tv/sr/news/20/rts-1/60/sat.html?position=-1
teo
Consilier

Mesaj necititde mnpmnp » Vin Iul 15, 2016 8:29 am

Multumesc Teo! See u!

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
mnpmnp

Has thanked: 1 time
Been thanked: 73 times

Mesaj necititde teo » Sâm Sep 03, 2016 9:43 pm

cateva updateuri

Serbia
- costul portii la Nis: 4,5 euro(de la Smederevo) sau 6 euro(de la Belgrad)
- costul portii la Leskovac: 1,5 euro
- in curand un toll la Presevo inainte de frontiera
- anul acesta sarbii vor da in folosinta si cei 8km ramasi intre Srpska Kuca si Levosoje, astfel incat nu le mai ramane decat sa termine cei 20-30km din defileul J.Moravei si astfel sa incheie autoastrada care taie Serbia in doua. Lucreaza in draci la portiunea aceasta, sincer eu nu o vad gata in 2017; 20-30 km de viaducte, tunele si munti captusiti cu mantale de beton.
- la Predejane se mananca la fel de bine :crazy: o sa-mi para rau de ei cand o sa fie gata autostrada :(
- radar pe sensul spre Macedonia, cu 5 km inainte de poarta de la Nis. Un Peugeot206 verde, neinscriptionat(sa nu uit sa le fac o oferta, le-o vand pe Beoji :mrgreen: ) iar baietii te asteptau la poarta. Am crezut ca ma salta si pe mine(aveam 150 in loc de 120) dar i-au saltat doar pe aia care chiar faceau raliuri :twisted: sunt curios ce amenzi le-au stabilit judecatorii

Macedonia
- si la intrare si la iesire din Macedonia, autostrada este in lucrari, pe unele portiuni chiar a fost demolata si se reconstruieste. sunt cateva portiuni proaste pe ambele sensuri, la peste 100km/h risti sa-ti rupi ceva sau in unele cazuri sa te rastorni
- intre Demir Kapja si Smokvitsa(30-35km) lucrarile la constructia bucatii de autostrada lipsa au avansat. si aici nu cred ca vor reusi sa o termine in 2017
- motorina la fel de mega ieftina :mrgreen: btw, imi plac romanii care de frica nu alimenteaza in macedonia si se infig in primul MOL din Serbia unde platesc dieselul DUBLU!!!! :clap: bravo ba, aveti principii :mrgreen:
teo
Consilier

Mesaj necititde damblagiu » Mie Sep 07, 2016 1:34 pm

Macar in drumul vostru spre Grecia bagati un ochi si in Macedonia. Merita.
Nu cere unei femei imposibilul. S-ar putea sa ti-l aduca
damblagiu
Super Fan Thassos

Has thanked: 8518 times
Been thanked: 11248 times

Mesaj necititde cccccc » Lun Dec 04, 2017 7:16 pm

la aproximativ 2 km sud de predejane sunt doua bucle de iesire si intrare pe autostrada atat spre presevo cat si spre lescovac. distractie placuta la predejane restaurant si odihna serioasa la motel.
o cazare buna gasiti in gevgelija la vila garden in centru prima strada dupa girator
cccccc

Been thanked: 1 time

Anterior

Înapoi la Rute/ Trasee