Vigneta Bulgaria

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde April » Mar Aug 16, 2016 2:41 pm

Ideea era sa valorifici vigneta luata pe o saptamana in BULGARIA :)
Merita incercata o escapada in Bulgaria, poate iti schimbi impresia.
Am avut o intalnire extrem de reusita cu forumistii in Veliko viewtopic.php?f=72&t=387
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28916 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde callatis06 » Sâm Dec 31, 2016 9:16 pm

Pentru cei care au drumuri prin BG la inceput de an. Preturile au ramas identice cu cele din 2016.
Atentie :!: la ce se intampla daca nu achizitionati vigneta sau n-o lipiti unde trebuie :!:
http://bnr.bg/en/post/100769758/vignett ... -presented
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde protecties » Lun Ian 02, 2017 1:39 pm

tapatalk_1483357135434.jpeg Și o poza cu noile vigniete.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
protecties
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 28, 2014 12:43 pm
Has thanked: 107 times
Been thanked: 26 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde HHR » Mar Ian 03, 2017 10:17 pm

Salvador Dali ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Feb 02, 2017 2:36 pm

Atentie, modificare la plata taxei!

Șoferii care intră în Bulgaria și care puteau plăti taxa de drum la mai mulți agenți economici pot achita, de la 1 februarie, această taxă, doar în unitățile speciale din vămi, în urma unor modificări adoptate de autoritățile din țara vecină.
Ghișeele la care se achită taxa sunt amplasate în punctele de frontieră Vidin/Calafat, Ruse/Giurgiu, Silistra/Ostrov, Kardam/ NegruVodă și Duran Kulak/ Vama Veche, imediat după efectuarea controlului la intrarea pe teritoriul Bulgariei.

De la 1 februarie, taxa de drum percepută de autoritățile din Bulgaria, care se putea achita la mai mulți agenți economic după ce șoferii treceau de vamă, se plătește doar la unitatea specială din cadrul Agenției Vamale a Bulgariei, anunță un comunicat dat publciității joi de Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Giurgiu.

”Autoritățile de frontieră bulgare au informat Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu, prin intermediul Centrului Comun de Contact româno-bulgar, cu privire la faptul că, din data de 01.02.2017, au intrat în vigoare noi modificări la legea circulației pe drumurile publice pe teritoriul statului vecin.
Conform modificărilor legislative, conducătorii mijloacelor de transport care intră în Bulgaria își pot continua călătoria pe teritoriul statului vecin numai după ce efectuează plata taxei pentru drumuri, conform categoriei din care atovehiculul face parte, doar de la unitatea specială din cadrul Agenției Vamale a R.Bulgaria” precizează documentul citat."

http://www.profit.ro/stiri/taxa-de-drum ... i-16612742
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde Silviaaa » Joi Feb 02, 2017 3:43 pm

Un singur punct la vama ...deci se va face o coada de km :))
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Feb 02, 2017 3:50 pm

Posibil, sper primii care vor trece pe-acolo sa ne tina la curent!
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde April » Dum Feb 12, 2017 8:37 pm

Prima, va tin la curent :thumbup:
Azi: la intrare in vama bulgareasca, la ora 8, erau cam 10 autoturisme, dar o singura ghereta cu personal care sa verifice pasapoartele / CI. Si te dadeai jos din masina, nu stateau ei in frig...asa ca am stat cam 15 min.
20170212_081935.jpg
Surpriza a fost cu vigneta, in cladirea unde era marcat semnul era inchis.
20170212_083300.jpg
Am trecut si am dat de clasicele gherete. Desi aveau preturile afisate si erau deschise, NU ACOLO SE VINDEAU VIGNETE, ci la BENZINARIE!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28916 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde April » Lun Feb 27, 2017 10:59 am

Cu vigneta, inca nu sunt lucrurile clare: desi se anuntase ca de la 1 februarie vigneta se cumpara doar de la o unitate specială din cadrul Agenției Vamale a Bulgariei, preturile sunt afisate in continuare la tonetele din zona vamii si la benzinarii. Ar putea fi doar pentru bulgari?!
Am intrebat pe cineva care a intrat prin vama Vidin - a cumparat vigneta de la o benzinarie din zona vamii.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28916 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde Miku » Mar Apr 04, 2017 9:14 am

Daca tot s-a incalzit afara am zis sa fac un mic research pe tema vignetelor bulgaresti, mai exact a locului din care pot fi achizitionate. Am auzit si eu informatia ingrijoratoare ca s-ar putea plati doar in vama. Ceea ce insemna ca dupa cozile din ultimii doi ani la care a trebuit sa stam pentru lucrarile la pod, ar mai fi trebuit sa stam acum la cozi pentru vignete.

Din fericire informatia e falsa si chiar nu imi dau seama de ce a aparut intoxicarea asta in presa de la noi. Siteul oficial al Companiei de drumuri din bulgaria, intr-un comunicat din 31 ianuarie 2017, se spune clar ca vignetele pot fi cumparate din peste 2.500 de puncte, inclusiv benzinarii. Mai jos este linkul cu comunicatul respectiv.

http://www.api.bg/index.php/en/prescent ... res-today/
Miku
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Apr 22, 2016 10:14 am
Localitate: Cluj-Napoca
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Apr 04, 2017 9:56 am

Miku scrie:Din fericire informatia e falsa si chiar nu imi dau seama de ce a aparut intoxicarea asta in presa de la noi. Siteul oficial al Companiei de drumuri din bulgaria, intr-un comunicat din 31 ianuarie 2017, se spune clar ca vignetele pot fi cumparate din peste 2.500 de puncte, inclusiv benzinarii. Mai jos este linkul cu comunicatul respectiv.
http://www.api.bg/index.php/en/prescent ... res-today/

Buna Miku,

E posibil ca situl oficial al Bg sa nu fie updatat, intoxicarea de care zici, e lansata chiar de Politia de Frontiera Romana.
De regula, dureaza pana se implementeaza o noua schimbare..

https://www.politiadefrontiera.ro/ro/gi ... -8388.html

"Conform modificărilor legislative, conducătorii mijloacelor de transport care intră în Bulgaria își pot continua călătoria pe teritoriul statului vecin numai după ce efectuează plata taxei pentru drumuri, conform categoriei din care atovehiculul face parte, doar de la unitatea specială din cadrul Agenției Vamale a R. Bulgaria."
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde Miku » Mar Apr 04, 2017 10:40 am

Crede-ma ca am urmarit ca informatiile sa fie cat mai actuale, tocmai stiind ca se zice-se de la 1 februarie nu se mai pot cumpara vignete de la benzinarii. Comunicatul respectiv e din 31.01.2017, deci cu o zi inainte ca respectivele presupuse modificari sa intre in vigoare.

Cu balcanismul caracteristic atat noua cat si bulgarilor nu m-ar mira nimic, insa info de pe site-ul companiei bulgare sunt confirmate de April, care intr-un post anterior, din februarie, spune ca cautat degeaba sa cumpere vigneta in vama si a putut sa o plateasca la benzinarie.

Sper sa fie asa cum zic bulgarii si nu Politia de frontiera, insa probabil alti utilizatori care vor mai merge de Paste sau cu alta ocazie ar putea face mai multa lumina in acest caz. Pana atunci eu tind sa iau in calcul ce spune compania bulgara care administreaza drumurile si vinde vinete.

PS Ma gandesc totusi ce vor face bulgarii, care de asemenea trebuie sa isi cumpere vignete. Vor da o fuga in vama pentru ele? :wtf:

PPS Acum vad ca in comunicatul Politiei de frontiera e vorba despre "mijloace de transport". Poate doar camioanele si autocarele trebuie sa plateasca vineta in vama :P
Miku
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Apr 22, 2016 10:14 am
Localitate: Cluj-Napoca
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Apr 04, 2017 11:52 am

Cu cat se aplica mai tarziu reglementarea asta, cu atat mai bine
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Mai 02, 2017 8:32 am

Buna Maria,
N-am inteles bine, de unde ati luat vigneta, tot de la ghereta?
Maria scrie:Plecare vineri din Buc:
7.45 - Pod 13 lei
Vigneta vama coada 8€, pe 7 zile, a durat cam 15 min, 2 case, se poate plati in euro, leva sau card.
Ferry de 16.00

iuliangrecu scrie:E posibil ca situl oficial al Bg sa nu fie updatat, intoxicarea de care zici, e lansata chiar de Politia de Frontiera Romana.
De regula, dureaza pana se implementeaza o noua schimbare..

https://www.politiadefrontiera.ro/ro/gi ... -8388.html

"Conform modificărilor legislative, conducătorii mijloacelor de transport care intră în Bulgaria își pot continua călătoria pe teritoriul statului vecin numai după ce efectuează plata taxei pentru drumuri, conform categoriei din care atovehiculul face parte, doar de la unitatea specială din cadrul Agenției Vamale a R. Bulgaria."
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Vigneta Bulgaria

Mesaj necititde Maria » Mar Mai 02, 2017 8:33 am

iuliangrecu scrie:Buna Maria,
N-am inteles bine, de unde ati luat vigneta, tot de la ghereta?
Maria scrie:Plecare vineri din Buc:
7.45 - Pod 13 lei
Vigneta vama coada 8€, pe 7 zile, a durat cam 15 min, 2 case, se poate plati in euro, leva sau card.
Ferry de 16.00

iuliangrecu scrie:E posibil ca situl oficial al Bg sa nu fie updatat, intoxicarea de care zici, e lansata chiar de Politia de Frontiera Romana.
De regula, dureaza pana se implementeaza o noua schimbare..

https://www.politiadefrontiera.ro/ro/gi ... -8388.html

"Conform modificărilor legislative, conducătorii mijloacelor de transport care intră în Bulgaria își pot continua călătoria pe teritoriul statului vecin numai după ce efectuează plata taxei pentru drumuri, conform categoriei din care atovehiculul face parte, doar de la unitatea specială din cadrul Agenției Vamale a R. Bulgaria."

Din vama

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori


cron