Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Informatii despre toate plajele din Thassos

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde nyekk57 » Dum Iul 03, 2016 10:30 am

Am fost pe 24.06.2016 la Porto Vathi si Saliara dinspre Golden Beach, drum practicabil fara probleme deosebite, o singura portiune scurta mai rea in apropiere de Golden Beach. Auto: Corsa C.
Saliara neamenajata, cu locuri de parcare, la Porto Vathi parcare, sezlonguri, terasa, dus, WC.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
nyekk57
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iul 02, 2015 5:08 pm
Localitate: Targu Mures
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Sindrom » Lun Iul 04, 2016 12:28 pm

La Vathi mai poti sa te urci pe plutele alea de fier?
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde nyekk57 » Lun Iul 04, 2016 12:57 pm

Plutele erau, (una se si vede pe o poza), parca doua sunt mai aproape de mal, eu nu am incercat sa ma urc pe ele. Chiar ma intrebam, la ce se folosesc?
nyekk57
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iul 02, 2015 5:08 pm
Localitate: Targu Mures
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Sindrom » Lun Iul 04, 2016 1:12 pm

E buna miscarea :) Te urci pe ele. Ai nevoie de ceva dexteritate, apoi jap in apa.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iul 04, 2016 2:20 pm

nyekk57 scrie:. Chiar ma intrebam, la ce se folosesc?


Pana acum cativa ani acolo ancorau un fel de barje in care era incarcata marmura din cariera. De "plutele" respective erau ancorate barjele si macaraua plutitoare cu care incarcau blocurile de marmura. Asta e si motivul pt care plaja se numeste PORTO Vati. Plaja Vati e ceva mai spre Golden Beach pe drumul paralel cu marea. Asta era una din plajele mele secrete si pustii :mrgreen: Acu', asta e. Am taiat-o de pe lista. In ritmul asta f curand voi sta si eu la plaja pe baldachin :D
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 07, 2016 8:01 pm

damblagiu scrie: Asta era una din plajele mele secrete si pustii :mrgreen: Acu', asta e. Am taiat-o de pe lista. In ritmul asta f curand voi sta si eu la plaja pe baldachin :D


In prima poza e plaja mea secreta, actuala Porto Vati acum cativa ani
viewtopic.php?f=13&t=13#p1296
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Dragospa » Vin Iul 08, 2016 3:19 pm

Buna ziua. Puteti sa-mi spuneti daca traseul de pe Google Maps este cel bun spre Sliara dinpre Skala Potamia? Sau este mai bine sa merg unde am coborat de pe ferry dinspre Keramoti si sa o iau spre Makriammos, apoi Saliara. Drumul il voi face cu o Kia Picanto inchiriata. Va multumesc
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Dragospa
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iul 02, 2016 12:43 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde demential » Vin Iul 08, 2016 3:43 pm

Dragospa scrie:Buna ziua. Puteti sa-mi spuneti daca traseul de pe Google Maps este cel bun spre Saliara dinpre Skala Potamia?

poti pe acolo, dar din Skala Potamia nu e cazul sa ocolesti "pe deal", poti sa o iei pe langa faleza si ajungi imediat in Skala Panagia :)
s-a discutat aici : viewtopic.php?p=50932#p50932

pentru ca e mai scurt si mai bun drumul forestier, eu am ales varianta Panagia>Limenas>Makryammos>Marble.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde zanga2 » Lun Iul 11, 2016 9:05 pm

Mi-a zis un coleg ca azi cica se asfalta drumul la marble dinspre Makryamos !!!

Sent from my XT1068 using Tapatalk
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde zanga2 » Vin Iul 29, 2016 9:51 pm

OK, Saliara este acum oficial in aer :)

zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Mirel85 » Lun Aug 01, 2016 1:49 pm

Am fost in 2014 la Marble Beach si anul asta la jumatatea lui August revin in Thassos. In 2014 Porto Vathy era neamenajat, la fel si Marble Beach, la Vathy era pustiu dar la Marbvle Beach era aglomerat. Am incercat sa ajung din Skala Panagia, zona Golden Beach, pe drumul neasfaltat de pe costa catre Marble dar nu am reusit cu un Fod Focus 2. Am ajuns pe drum pana in zona de deasupra portului si Island View Vila dar de acolo drumul era impracticabil si am fost nevoit sa ma intorc si sa urmez drumul clasic Skala Panagia - Panagia - Limenas - Makriamos- Marble Beach. Si acest drum incredibil de prost dar semiamenajat, cu multe hartoape dar cu calm, rabdare si viteza melcului am ajuns cu masina intreaga la detinatie.

Ulterior, peste cateva zile am inchiriat un ATV cu care am reusit cu succes sa merg pe drumul de pe coasta din Golden Beach catre Marble Beach, din zona unde am intors eu cu masina drumul devenea din ce in ce mai rau si in afara de un ATV sau o masina inalta sau un 4x4 nu aveai cum sa parcurgi drumul respectiv. Peste doua saptamani o sa merg in Skala Potamis si as vrea sa stiu daca drumul asta cel mai scurt, cel de pe coasta a fost inbunatatit? Am intales ca ar fi usor practicabil dar la cum mi-l amintesc...echivalentul unui drum de pamant semiforestier la noi in Romania...nu stiu cat putea fi inbunatatit. Cei care ati fost in trecut si ati fost si anul asta, cum vi se pare drumul, este accesibil drumul cu o masina cu inaltime medie, sau e de recomandat a se ocoli pe ruta Panagia - Limenas - Makriamos- Marble Beach ?
Mirel85
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 26, 2016 10:36 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde zanga2 » Mar Aug 02, 2016 3:16 pm

Varianta Makriamos- Marble Beach este OK, au nivelat drumul (forestier) si se merge decent.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde elia_elle » Mie Aug 03, 2016 11:51 am

Da, confirm si eu ca drumul cel mai bun spre Marble este cel prin Skala Potamia - Panagia - Makryamos - iar la intersectia cu Makryamos faceti la dreapta, cam 3 km, nu stiu exact cat, pe un drum cam cum sunt la noi cele de la tara, insa cu un praf alb fin fin fin....FIN, care se depune unde vrei si unde nu vrei :) si care nu este deloc bun pentru motor...dar asta este: o data-n viata macar am fost la Marble si la Porto Vathi.

Marble Beach este organizata anul acesta cu sezlonguri verzi (dupa cum se poate vedea in poza), insa nu am ramas aici, ci ne-am dus mai departe, la Porto Vathi - plaja cu muzica, sezlonguri aproape de apa, dar si mai sus, langa bar, printre maslini - frumos.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de elia_elle pe Mie Aug 03, 2016 12:01 pm, modificat 1 dată în total.
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde elia_elle » Mie Aug 03, 2016 11:57 am

Si cateva poze de la Porto Vathi din Iulie anul acesta.

Noua ne-a cerut fata care se ocupa cu sezlongurile 10 Euro (2 sezlonguri + umbrela) - de care am putut sa alegem ce vrem - frappe 3 euro, freshuri la 4 euro, sandwich la 6 - 7 euro, salate si ce mai aveau ei pe acolo, preturi foarte ok. Deci nu se platesc sezlongurile, insa se cere taxa de 10 euro upfront - inainte, si abia apoi se comanda de cei 10 euro. Puteti sa comandati si mai tarziu, de exemplu dimineata doar un frappe (3 euro) si pe la pranz un sandwich, o salata ceva, pentru ca va da chitanta si se uita pe ea sa vada cat a ramas din cei 10 euro (pe care ii platiti cand ajungeti, indiferent cand comandati).
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Mirel85 » Mie Aug 03, 2016 3:32 pm

elia_elle scrie:Noua ne-a cerut fata care se ocupa cu sezlongurile 10 Euro (2 sezlonguri + umbrela) - de care am putut sa alegem ce vrem - frappe 3 euro, freshuri la 4 euro, sandwich la 6 - 7 euro...........10 euro (pe care ii platiti cand ajungeti, indiferent cand comandati).


Si de exemplu daca nu vreau sezlong si stau pe prosop/rogojina, trebuie platita taxa de intrare ceva la Vathy sau la Marble? Intreb pentru ca in 2014 atat Marble Beach cat si Porto Vathy erau neamenajate cu sezlonguri sau baruri si fiecare statea cum vrea si unde vrea.
Mirel85
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 26, 2016 10:36 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Plaje in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


cron