Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Informatii despre toate plajele din Thassos

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde zanga2 » Dum Feb 01, 2015 10:57 am

Aglomeratia de dimineata !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Mihaela » Lun Feb 09, 2015 2:47 pm

In 2009 la o ora de varf
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde gabitu31 » Mie Mar 04, 2015 5:23 pm

Catalin S. scrie:In primul si in primul rand postez un filmulet despre cum se ajunge la plaja de marmura... facut de subsemnatul, dupa care incerc cateva cuvinte despre balciul de acolo.



Am promis cateva cuvinte dar nu stiu exact cu ce sa incep... Cu galagia, camioanele sau cu apa adanca? :D

Localizare:

- in apropiere de capitala insulei
- mai sus de Makryammos

https://www.google.com/maps/place/40%C2%B045'02.1%22N+24%C2%B044'53.6%22E/@40.7508512,24.7483682,18z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x0

Accesibilitate:

- se ajunge greu pe un drum forestier
- locuri de parcare prea putine pentru cata lume vine

Plusuri:

- priveliste superba
- "nisip" facut din pietricele fine de marmura
- posibilitatea de a inchiria un baldachin sau fotolii in partea din stanga a plajei si de a sta "regeste" (nu stu cat costa, n-am intrebat)

Minusuri:

- intrare ain apa se face "brusc" mai exact apa se adanceste dupa doar 2-3 m.
- galagie
- muzica tare
- aglomeratie
- multi romani

Conditii de inchiriere sezlonguri + umbrela:

- exista, parca 6 euro + umbrela, nu mai retin

Altele (sau pe larg):

Atentie ca fata de alti ani nu mai aveti voie cu lada frigorifica pe motiv ca, atentie! - se face prea mult gunoi. In realitate stim prea bine ca nu asta este motivul. Granulele albe de marmura sunt puse de om, sa nu credeti ca asa s-a "inventat" plaja, iar cei care au fost la inceputul anilor 2000 au prins-o in toata splendoarea salbaticiei ei.

Muzica este data la maxim uneori, astfel ca ai doua variante. Ori te consolezi ori iti pui castile de la mp3 player, telefon, laptop, etc. Aucm sa nu credeti ca totul e "negru" pe acolo... In linii mari zona este superba si se vede clar ca grecul este inventiv si se pricepe la turism... Am spus superba, da... insa mai putin cand trec camioanele spre cariera de marmura. Dar daca veniti in week-end, scapati de ele pentru ca nu-i asa? stau si grecii acasa, nu lucreaza, logic.

Inca o chestie...

Pentru cei care sunt "amatori" de cearceafuri, paturi, rogojini... nu se recomanda vizita la plaja pentru ca nu este loc efectiv decat de umbrele si sezlonguri.. Dar acum, fie vorba intre noi, poate reusim si noi, romanii, sa trecem la nivelul urmator. :mrgreen: Despre durm v-am prezentat mai sus in filmulet. As adauga ca e bine sa aveti amortizoarele si bieletele puse la punct, altfel o sa va zgaltaie ca la balamuc. Cei aproape 5 km o sa vi se para o vesnicie.

Revin mai pe seara cu poze.


Drumul spre Plaja Marble Beach se poate face si pe jos, din Panagia, pe coasta, un drum de tara mai bun ca drumul E85 din Romania, timp de o ora, peisajul este superb si poti admira culturile de maslini, o stana de capre si flori carnivore. trebuie sa fii dotat cu rucsac, apa si busola pentru orientare.
gabitu31
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 14, 2014 8:54 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde callatis06 » Mie Mar 04, 2015 7:52 pm

gabitu31 scrie:
Catalin S. scrie:In primul si in primul rand postez un filmulet despre cum se ajunge la plaja de marmura... facut de subsemnatul, dupa care incerc cateva cuvinte despre balciul de acolo.
....
Drumul spre Plaja Marble Beach se poate face si pe jos, din Panagia, pe coasta, un drum de tara mai bun ca drumul E85 din Romania, timp de o ora, peisajul este superb si poti admira culturile de maslini, o stana de capre si flori carnivore. trebuie sa fii dotat cu rucsac, apa si busola pentru orientare.


Frumoasă şi utilă prezentarea. Cand am fost eu arăta cam aşa...fără umbrele sau şezlonguri.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde rares » Sâm Iun 20, 2015 11:05 am

plaja marble este deschisa turistilor? Am vazut postat ceva cu niste constructii???Anul trecut am fost si nu era nimic amenajat. Am inteles ca a maturat furtuna tot ce era pe plaja.
rares
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mai 25, 2015 5:40 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Ade » Sâm Iun 20, 2015 11:31 am

rares scrie:plaja marble este deschisa turistilor? Am vazut postat ceva cu niste constructii???Anul trecut am fost si nu era nimic amenajat. Am inteles ca a maturat furtuna tot ce era pe plaja.

E o insula libera inca, deci e deschisa Marble, dar nu e amenajata.
La urmatoarea plaja, am vazut ca au botezat-o Porto Vathi, e o constructie in curs de amenajare, saptamana trecuta nefinalizata.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde rares » Sâm Iun 20, 2015 11:55 am

Va multumesc! O zi frumoasa!
rares
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mai 25, 2015 5:40 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Aleksu » Sâm Iun 20, 2015 12:26 pm

din ce stiu eu au amenajat anul asta...anul trecut nu au fost umbrelute si sezloange din cauza naturii..dar anul asta iar e muzica si toate cele
Avatar utilizator
Aleksu
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Aug 06, 2014 4:33 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 127 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Mihaela » Lun Iun 22, 2015 1:05 pm

Acum 4-5 zile am vazut la cineva poze pe Facebook si inca nu se amenajase. Asteptam noutati de la cei care ne transmit Live :thumbup:
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Sindrom » Lun Iun 22, 2015 8:32 pm

Sper sa puna umbrele macar, ca n-o sa fie loc pe scuter si de barca si de pompa si de umbrela :)
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde demential » Vin Iun 26, 2015 6:58 am

Dragi colegi de forum, un anunt important pentru tara : Marble Beach este o RUINA "frumoasa" !
NU va opriti la plaja aici. Opriti doar pentru poze, dar nu stati. Mergeti 200m "mai sus", pana la Vathi, pentru baie si plaja ! Care din cate am observat o sa fie urmatoarea "Marble Beach" :)
Ia sa vedem :
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iun 26, 2015 7:40 am

demential scrie: pana la Vathi, pentru baie si plaja !


Faci confuzie. Plaja de care vorbesti tu este Portul Vathi, port care deserveste cariera de marmura si intr-adevar este urmatoarea plaja dupa cea de marmura. Plaja Vathi e ceva mai sus pe drumul ce trece prin cariera. Cand o sa am putin timp o sa pun poze
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Mihaela » Vin Iun 26, 2015 10:59 am

demential scrie:Dragi colegi de forum, un anunt important pentru tara : Marble Beach este o RUINA "frumoasa" !
NU va opriti la plaja aici. Opriti doar pentru poze, dar nu stati. Mergeti 200m "mai sus", pana la Vathi, pentru baie si plaja ! Care din cate am observat o sa fie urmatoarea "Marble Beach" :)
Ia sa vedem :


Vai cum a ajuns sa arate de la aluviuni :( Parca nici pietricele de marmura nu mai sunt atat de multe cum erau acum 5-6 ani.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde gabriel » Vin Iun 26, 2015 9:37 pm

damblagiu scrie:
demential scrie: pana la Vathi, pentru baie si plaja !


Faci confuzie. Plaja de care vorbesti tu este Portul Vathi, port care deserveste cariera de marmura si intr-adevar este urmatoarea plaja dupa cea de marmura. Plaja Vathi e ceva mai sus pe drumul ce trece prin cariera. Cand o sa am putin timp o sa pun poze

Ideea e ca nu mai deserveste portul si se pregateste ca plaja, viitoarea plaja de marmura, arata foarte bine si nu are nici un rau prin mijlocul ei :D
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iun 26, 2015 9:50 pm

gabriel scrie:Ideea e ca nu mai deserveste portul si se pregateste ca plaja, viitoarea plaja de marmura, arata foarte bine si nu are nici un rau prin mijlocul ei :D


De mai multe ori, cand gaseam plaja de marmura aglomerata ma opream pe plaja asta unde nu era nimeni, insa nu asta e plaja Vathy.

viewtopic.php?f=39&t=342
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Plaje in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 72 vizitatori