Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Informatii despre toate plajele din Thassos

Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Catalin S. » Lun Ian 13, 2014 11:53 am

In primul si in primul rand postez un filmulet despre cum se ajunge la plaja de marmura... facut de subsemnatul, dupa care incerc cateva cuvinte despre balciul de acolo.



Am promis cateva cuvinte dar nu stiu exact cu ce sa incep... Cu galagia, camioanele sau cu apa adanca? :D

Localizare:

- in apropiere de capitala insulei
- mai sus de Makryammos

https://www.google.com/maps/place/40%C2%B045'02.1%22N+24%C2%B044'53.6%22E/@40.7508512,24.7483682,18z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x0

Accesibilitate:

- se ajunge greu pe un drum forestier
- locuri de parcare prea putine pentru cata lume vine

Plusuri:

- priveliste superba
- "nisip" facut din pietricele fine de marmura
- posibilitatea de a inchiria un baldachin sau fotolii in partea din stanga a plajei si de a sta "regeste" (nu stu cat costa, n-am intrebat)

Minusuri:

- intrare ain apa se face "brusc" mai exact apa se adanceste dupa doar 2-3 m.
- galagie
- muzica tare
- aglomeratie
- multi romani

Conditii de inchiriere sezlonguri + umbrela:

- exista, parca 6 euro + umbrela, nu mai retin

Altele (sau pe larg):

Atentie ca fata de alti ani nu mai aveti voie cu lada frigorifica pe motiv ca, atentie! - se face prea mult gunoi. In realitate stim prea bine ca nu asta este motivul. Granulele albe de marmura sunt puse de om, sa nu credeti ca asa s-a "inventat" plaja, iar cei care au fost la inceputul anilor 2000 au prins-o in toata splendoarea salbaticiei ei.

Muzica este data la maxim uneori, astfel ca ai doua variante. Ori te consolezi ori iti pui castile de la mp3 player, telefon, laptop, etc. Aucm sa nu credeti ca totul e "negru" pe acolo... In linii mari zona este superba si se vede clar ca grecul este inventiv si se pricepe la turism... Am spus superba, da... insa mai putin cand trec camioanele spre cariera de marmura. Dar daca veniti in week-end, scapati de ele pentru ca nu-i asa? stau si grecii acasa, nu lucreaza, logic.

Inca o chestie...

Pentru cei care sunt "amatori" de cearceafuri, paturi, rogojini... nu se recomanda vizita la plaja pentru ca nu este loc efectiv decat de umbrele si sezlonguri.. Dar acum, fie vorba intre noi, poate reusim si noi, romanii, sa trecem la nivelul urmator. :mrgreen: Despre durm v-am prezentat mai sus in filmulet. As adauga ca e bine sa aveti amortizoarele si bieletele puse la punct, altfel o sa va zgaltaie ca la balamuc. Cei aproape 5 km o sa vi se para o vesnicie.

Revin mai pe seara cu poze.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde traiand » Sâm Ian 18, 2014 3:08 pm

Nu m-am atins de picătură de alcool toată ziua (siguuuur:)) să pot conduce până la ”renumita” plajă de marmură. Cu două mașini și mai multe opriri, patru adulți și patru copii am ajuns în cele din urmă. acolo. Gălăgie, înghesuială... parcă eram la Mamaia. Groaznic, pentru mine. Deși eram cu copilul, ăla cu șezlongurile ne tot înghesuia să le luăm pe cele din dreptul boxelor. Îi arăt (că de înțeles nu se putea pe gălăgia aceea) că suntem însoțiți de ființe pure, cu urechi încă neatinse de ciuma manelelor. Ăla ridică din umeri - best places, best places, tot gesticula - și începe iar a căuta să ne așeze grupați câte doi după cum găsea el locuri libere.

Nu, nu e un loc pentru cei care merg cu copii sau caută plaje retrase și de bun gust. Noi am zis că nu se cade să ne înturnăm 40 de km fără să facem o baie, așa că am scos mașinile din ”parcarea” hiperaglomerată și am zis să vedem ce e și mai încolo. După vreo cinci minute, am mai găsit o plajă, cu nisip alb -alb și fin-fin, chiar în coasta micului port de încărcare a unor sorturi de marmură.

Dacă nu vă deranjează cele câteva imense balize (de treci pe sub apă pe lângă acestea se aud niște zgomote ciudate) și cele câteva benzi rulante, alături de lemnele aduse pe plajă de ploi, atunci vă veți simți mai bine ca la pomul... plaja lăudată. Nu e nimeni (nu era nimeni când am fost noi), nu trec mașini decât foarte rar, nisipul e foarte fin și se întinde mult în larg. Apa crește lin în adâncime, foarte - foarte fain.


Deoarece muntele e foarte aproape de plajă, umbra se lasă repede, așa că e bine să mergeți de dimineață.
Părerea mea :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
traiand
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 2:40 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde teo » Sâm Ian 18, 2014 3:12 pm

asa da mai Traiane :clap: :clap: :clap:
hai ca te asteptam cu impresii despre plaja inimii tale :P mai ales ca ai si condei :P
ai onoarea sa deschizi subiectul nou :thumbup:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde AlinE » Sâm Ian 18, 2014 3:15 pm

Noi laudam aceasta plaja pe vremea cand era virgina, putini turisti si multa liniste. Acum merita doar sa o vezi, cateva poze de la inaltime si sa pleci mai departe.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Bosley » Sâm Ian 18, 2014 10:11 pm

Eu am fost anul trecut de 2 ori acolo.
Prima oara eram curios.
A doua oara ne-am intalnit cu niste amici acolo.

Am ajuns prima oara spre ora 9, daca nu chiar mai devreme :)
Am parcat chiar la intrare. Mai erau vreo 4-5 masini de RO ;)
Pe la ora 12 am fugit de acolo ca nu mai aveam loc sa intram in apa.

A doua oara cred ca a fost putin dupa 9 si deja am parcat in zona din spate in praf :)
Tot la 12 am plecat.

Anul asta pbb ca mai dau o tura ca sa arat altor prieteni ce inseamna vestita Marble.
:mrgreen:
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde adriaticad » Dum Feb 23, 2014 6:06 am

Foto Marble Beach /Saliara .
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde gabriel » Dum Feb 23, 2014 4:42 pm

Adaug si eu cateva poze din 2012, 2 Septembrie, duminica.

Am ajuns devreme, foarte devreme 8.20 dimineata, ceea ce ne-a permis sa ne alegem locurile, in primul rand sa ne bucuram de frumoasa plaja.

Noua ne place sa facem plaja matinal pentru ca e mai liber, pe la pranz s-a aglomerat; din cauza asta la ora 15.00 am parasit plaja si am continuat drumul spre cariera de marmura ajungand si la o plaja pustie dar si la cariera de marmura.

Tin sa precizez ca am avut lada frigorifica si nimeni nu ne-a zis absolut nimic.

Abia astept sa revad plaja anul asta :)

Iata pozele cu drumul catre si frumoasa plaja de care am fost foarte incantati, dar si cateva poze cu plaja goala si cariera:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de gabriel pe Mie Mai 21, 2014 9:36 am, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde demential » Mie Apr 16, 2014 9:54 am

Experienta mea Marble :
2010 - din pacate, desi am inchiriat masina, nu am riscat sa intram cu masina inchiriata pe acel drum (nestiind exact cum este drumul).
2012 - primul contact cu drumul spre Marble, primul contact cu aceasta plaja speciala.
la prima vizita am ajuns in jurul orei 12:00. evident, EXTREM de aglomerat. era foarte cald, galagie, muzica, niciun sezlong liber. si pentru ca ne era foame, ne-am gandit sa nu poposim prea mult aici si sa mergem sa mancam.
am revenit peste cateva zile, dar de data aceasta in jurul orei 08:30. pustiu. ne-am ales sezlongurile si, facand consumatie, nu le-am platit. am petrecut cateva ore, la inceput linistite, apoi din ce in ce mai galagioase.
2013 - in luna iunie cand am fost noi inca nu incepusera sa o amenajeze, fiind o locatie PUSTIE, TRISTA, SALBATICA, darapanata. dupa cateva saptamani au renovat si arata din nou comercial :)

pozele atasase sunt din 2012.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde demential » Joi Mai 22, 2014 8:48 am

Marble Beach - vazuta "de sus" :
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde mischaela » Joi Mai 22, 2014 8:57 am

am inteles ca apa se adanceste brusc dupa 2-3 metri. cat de adanc?
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde demential » Joi Mai 22, 2014 8:58 am

cam 2 metri cred, spre infinit :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde mischaela » Joi Mai 22, 2014 9:01 am

adica "omul de rand" trebuie sa calce apa daca vrea acolo ...
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde demential » Joi Mai 22, 2014 9:01 am

daca vrea sa "iasa in larg" mai mult, da.
dar nu iti fa griji, in cei 2-3 metri poti face baie.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde mischaela » Joi Mai 22, 2014 9:06 am

nu-mi fac griji atata vreme cand nu vin valuri ca la vama veche pe timp de furtuna ...
oricum locul face parte din categoria "must see" ( desi, la naiba seamana cu nisipul pisicii mele! :lol: ), dar nu e pentru copiii din grup. asa ca probabil o sa ne sacrificam intr-o dimineata somnul si o sa fim primii pe plaja, asta ca sa ne bucuram de frumusetea ei, iar apoi sa mergem la una mai putin stresata. probabil vom face asta pe 25 sau 26.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde demential » Joi Mai 22, 2014 9:15 am

iti recomand sa ajungeti acolo in jurul orei 08:30 cel tarziu :) deci ar trebui sa plecati mai devreme din Limenaria, sunt cam 50 km pana la Marble, + drumul forestier.
vad ca plecam in Thassos in aceeasi perioada, poate ne vedem pe Marble :) ne-am propus pe 27.06 sa ajungem aici.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Următorul

Înapoi la Plaje in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori