Faze de toata jena

Politica, evenimente etc.

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Mar Mar 31, 2020 10:28 am

Un fel de 23 August.
Tradițional rromânesc.

Colegiul Medicilor București le ia apărarea doctorilor care demisionează, în contextul epidemiei
https://newsweek.ro/sanatate/colegiul-m ... -epidemiei
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Mar Mar 31, 2020 1:56 pm

Zeci de angajaţi ai Spitalului Municipal Dorohoi au protestat, marţi dimineaţa, în semn de nemulţumire faţă de decizia autorităţilor judeţene de a transforma unitatea într-un spital suport pentru bolnavii de coronavirus.
https://newsweek.ro/actualitate/medicii ... e-covid-19


teo scrie:Un fel de 23 August.
Tradițional rromânesc.

Colegiul Medicilor București le ia apărarea doctorilor care demisionează, în contextul epidemiei
https://newsweek.ro/sanatate/colegiul-m ... -epidemiei


Gunoaiele se bagă sub preș!
- vorbă dân bătrâni -


Sau online, după caz! :mrgreen:

Cel mai mult âmi place vașnicii degustători dă lokum care pă motiv dă lokum ân cutia craniană âncearcă să facă dintro Veorică o savantă șî dân pesede un iezușcristus ieczact cum făciau pă vremuri când își turnau niamurile la băeții cu ochi bleu dupe care se pozau dă băețibuni can filmele cu bendiac.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Mar Mar 31, 2020 3:49 pm

Mic manual dă scăpat dă coronavruși

Turkmenistan bans the word “coronavirus
In this information black hole neighbouring Iran, people wearing face masks or talking about the coronavirus on the street, at bus stops or in lines outside shops are liable to be arrested by plainclothes police

https://rsf.org/en/news/turkmenistan-ba ... oronavirus
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Mar Mar 31, 2020 6:51 pm

“Știți de ce dau medicii acum bir cu fugiții care pe unde pot? Pentru că ei știu ce e acolo.
Acolo se tem să nu moară ei. Acum e despre ei. Cât a fost doar despre noi, ceilalți, nu le-a fost teamă."

https://www.catchy.ro/stiti-de-ce-dau-m ... pot/160134


Fătuca asta a spus tot ce trebuia spus. Indiferent ce-ar zice imbecilii.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Mar 31, 2020 10:02 pm

RISE Project e concentrata acum pe niste speculanti care pun in pericol grav sistemul sanitar (valizele gasite in curtile satenilor mai goale ca de obicei acum https://www.riseproject.ro/audio-corona-specula/) asa ca am vazut la astia de la Libertatea ceva cu explicatii pentru punerea in pericol a cadrelor medicale de la Suceava:
"Suceava este noul Colectiv: manageri de spital susținuți politic, achiziții cu firme de casă, o clinică nouă ce stă nedeschisă la Fălticeni și minciuni despre COVID-19
...
De-atunci, au ieșit la iveală următoarele: Șefa DSP, de meserie economist, e total depășită. Ea a fost o eternă pilă politică: ALDE, PSD și PNL. Oameni întorși din Italia au fost declarați decedați în urma unei insuficiențe pulmonară și nu de COVID-19; Cadrele medicale au fost înghesuite pentru a se testa de coronavirus. Primăria cumpăra luminițe pentru Paști în plină criză; Disprețul aplicării oricăror reguli în spital a fost posibil pentru că managerul Vasile Rîmbu avea el însuși proptele politice. Omul lui Gheorghe Flutur, unul dintre liderii PNL, Rîmbu se afla în pole-position anul trecut pentru postul de ministru al sănătății. Rîmbu fusese lăudat repetat anul trecut de președintele Iohannis. Abia după ce tot spitalul a fost infectat, managerul a fost înlăturat. Șeful Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, stătea într-o rezervă cu duș, în timp ce 30 de cadre medicale erau înghesuite într-o singură secție, cu baie comună, același șef al CJ fiind testat preferențial, ca medic. "

https://www.libertatea.ro/stiri/suceava-este-noul-colectiv-manageri-de-spital-sustinuti-politic-achizitii-cu-firme-de-casa-o-clinica-noua-ce-sta-nedeschisa-la-falticeni-si-minciuni-despre-covid-19-2934235

Cum ar veni, coruptia ucide in continuare. Si in timpul asta niste imbecili acuza medicii ca nu vor sa se expuna riscului de 100% creat de efectele incompetentei care ucide la fel cum ucide coruptia. Vezi doamne cadrele medicale trebuie sa stea pe pozitii in curu gol pentru ca, de-a lungul timpului nici ele n-ar fi pus mana sa dea cu un mop prin spitale, n-au stat sa stearga furtunuri, n-au iesit sa dea un batator pe saltele, n-au spalat colacurile de la WC, sa frece cu periuta de dinti cadita de dus din rezerve ... ai dracu' de nenorociti care n-au miscat un deget vazand ma ministerul, directiile de sanatate publica sau managementul spitalelor nu-si vad de treaba. Adica ei nu sunt ingrijorati ca-i scuipa si le tusesc in fata toti dezaxatii cand ei nu au masuri de protectie (https://evz.ro/revoltator-un-badaran-cu-coronavirus-ii-scuipa-pe-medicii-de-la-matei-bals.html), ei se tem de fapt ca nu ar mai fi niste privilegiati ai vietii ...

"Știți de ce dau medicii acum bir cu fugiții care pe unde pot? Pentru că ei știu ce e acolo. Știu ce e pe saltelele pe care ar sta întinși dacă ar fi bolnavi. Ce e pe colacul (care colac?) wc-ului la care ar fi nevoiți să își facă nevoile. Ce e în cădița de duș, acolo, sub gălețile și mopurile puse la scurs după ce au fost spălate în chiuvetă. Ce e pe mâinile și mănușile infirmierelor, asistentelor și colegilor care ar veni să îi îngrijească. Cât de departe, imposibil de atins de departe, e butonul cu care poți cere ajutor când zaci fără vlagă. Dar mai ales ce e pe tuburile și furtunurile care i-ar ajuta să respire, la nevoie."
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Mie Apr 01, 2020 7:15 am

Yeap, același personal medical care a tăcut și nu s-a mai revoltat că lucrează în spitale jegoase și fără materiale de protecție iar scuipați și bătuți erau și înainte de virus dar nu s-au mai plâns că n-au măști.
De un singur lucru s-au plâns și l-au obținut. Salariul. După care mucles. Orice problemă a lor a dispărut. Aveau de toate.
Și-a venit viruselu'.
Deci? Bătmănel, rămâne cum am stabilit. Lași.

anunț publicitar uoftopic:
caut ielectrician auto care să știe să taie firul dă la o semnalizare. rog seriozitate, mască și combinizon. și să nu scuipe că dreaqu ne ia!
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Apr 01, 2020 2:39 pm

Din ciclul "daca doriti sa revedeti" (si daca aveti mouse negru, care ajuta in cautarea pe internet), din aprilie 2019, aproape un an maine-poimaine:

"Laura Zarafin: O văd rezolvată numai într-un singur fel, dacă într-adevăr absolut toate partidele politice ar realiza cât de importantă este sănătatea și ar face un plan comun cu 10, 15, 30 de puncte. Nu o să rezolve niciodată separat. Pot să dea salarii și de 20.000 de euro. Ar putea să dea. Nu am sărăci bugetul. Am rămas foarte puțini. Nu ar sărăci România din salariile medicilor. Ăsta este un alt lucru de-a dreptul ofensator. De un an, aud numai... „medicii au niște salarii!”. Serios? Haideți să fim serioși! Câți au pensii speciale de sute de milioane pe lună în această țară? Dacă s-ar dori cu adevărat ca medicii să rămână în România, s-ar lua măsuri inteligente, nu așa de ochii lumii, praf în ochi și aruncăm vina pe medici. Nu. Trebuie luate punct cu punct. Problemele sunt extrem de multe, mult mai adânci decât un mop curat sau un mop murdar sau că nu s-a spălat medicul pe mâini. Asta deja este ofensator. Problemele sunt mult mai profunde și mai grave. Trebuie să le privim cu toții, medici și pacienți. Asta nu s-a înțeles. Asta s-a reușit cu ura și cu zâzania. Până nu o să înțeleagă că suntem de aceeași parte în acest sistem, noi suntem cei care suferim...și medicii, și pacienții. Și medicii suferă, pentru că noi suntem cei care stăm zilnic în acele spitale în care sunt infecții nosocomiale. Nu poți să amendezi personalul medical că e colonizat. S-a colonizat la locul de muncă, nu s-a colonizat în parc plimbându-și copiii. Există o medicină a muncii. Noi ar trebui să avem controale periodice. Eu îmi fac exudate că știu unde lucrez. Dar medicina muncii ce face? Există boli profesionale. În sistemul ăsta, sunt atât de multe probleme. Dacă ar fi după mine și după sufletul meu, vă spun un singur lucru, cine vrea să facă ordine în acest sistem trebuie să îi pună împreună pe pacienți și pe medici, nu să tot încerce să arunce vina pe personalul medical. Nu se rezolvă nimic. Nu o să fie decât mai rău. Cei care sunt tineri își vor lua lumea în cap. Nu pleacă de bani. Medicii nu pleacă din cauza banilor."
https://www.rfi.ro/social-111103-medic-la-rfi-ne-pleaca-medicii-tineri-nu-stiu-cine-mai-ramane-tara-asta-sa-ne-trateze
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Lun Apr 06, 2020 7:29 pm

Ce vrea să spună autorul în reclamă?Imagine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 22, 2020 10:24 am

Ieri sau alaltăieri îmi sare în ochi un titlu pompos. Citesc din memorie: Vor să despartă de familii patru milioane de bătrâni și să-i bage sub cheie. Bă, esti nebun!? Unde bagă frate patru milioane de oameni în carantină!? ne rechizitionează casele noastre, ne dau afară și-i bagă pe bătrâni!? Caut sursa originală să văd ce dracu e in mintea lor. Cu greu o găsesc și acolo nimic despre așa ceva. În hârtia respectivă se vorbea de carantinare la domiciliu și la o eventuală mutare a vârstnicilor care nu au unde să se autocarantineze. Dar cel mai ciudat lucru e că hartia respectiva e datată din februarie. De ce tocmai acum?! Nu am băgat în seamă. Am zis că e un fake news al respectivului organ media, dar au început să explodeze canalele de socializare: Unii cu 'te-n gură cercel, alții cu 'te-n gură Tatare. Imi zic, băi ce dracu se întâmplă!? Zic, hai cu Cercel înțeleg, sunt rezistenții aia, putin care au mai rămas si care nu citesc nimic ci merg cu valul, dar cu Tătaru..!? Ieri după amiază am primit și răspunsul. Dar nu asta e problema. Politica e politică. Problema e cei ce pun botu la harneală oricat de fantezistă ar fi ea. :lolno: :lolno: :lolno:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Mie Apr 22, 2020 6:23 pm

La cît de parazitat ”intelectual” a fost, virusul nu se mai întoarce în republica lui Puric și Cercel.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 22, 2020 6:33 pm

HHR scrie:La cît a fost parazitat ”intelectual”, virusul nu se mai întoarce în republica lui Puric și Cercel.


Sper si ca la cat a fost de "prostit" sa nu se mai intoarca nici in republica lui orban si werner. Oricum, asa cum spunea Eminescu, cat suntem inca pe pace eu iti spun bine ai revenit!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Lun Apr 27, 2020 6:29 pm

Ascult la ministreasa învățământului și râd de mor. Dăncilă era junioare pe lângă d-na ministreasă. În schimb nu-i văd pe rezistenții ăia care râdeau de Dăncilă ca la comici vestiți ai ecranului. Au trecut vremurile alea când vânau greșelile acesteia, le postau cine știe pe unde pe net și se hăhăiau, că așa era trendi, de! Nici scriitorul nu mai apare să scrie o caret cum a scris de Dăncilă. Rezulta clar că lumea e mai tristă cu ăștia la guvernare. Eu rad de mor. I-au manipulat ajungând să le spună când să râdă, când să se înfurie, când să tacă de cred că mai pe intimitate. așa, le spun și când să se ducă la wc. Eu sunt mai pe stil vechi, spun wc nu spun baie.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mai 19, 2020 4:53 pm

:lol: :lol: :lol: Acum cateva zile guvernul asta plin de competenta da o lege neconstitutionala. O lege banala nu lege complicata. Cum era normal si firesc avocatul poporului sesizeaza CCR ul care o declara neconstitutionala. Au sarit toti rezistentii, care au mai ramas ca multi au inceput sa deschida ochii, sa injure avocatul poporului, CCR ul dar in nici un caz pe cei vinovati de situatie. Acum nu au fost in stare sa sa dea niste hotarari de ministru ca politia sa poata aplica legea. Sigur vor apare iar latraii care sa infiereze politia, de data asta. Pana la urma, sa dea dracu, toti sunt prosti si rau voitori numai guvernul si johannis sunt buni. :lol: :lol: :lol: Cum sa nu ma duc la vot si sa votez PNL!? Cat despre johannis, a iesit iar sa le spuna dragilor lui de romani ca PSD ul e rau si nu stiu ce dracu rele face. Nu ma numar printre cei carora i sa adresat ca nici dansul nu-mi e drag mie si, daca m-ar cunoaste nici eu nu cred ca i-as fi drag dansului.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iun 17, 2020 2:32 pm

Ce a făcut mă și isărescu a fost informator!? Nu să poate! Cred că cenesasul lu' Dragnea a zis asta, nu cenesasul ăla bun.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iun 17, 2020 2:40 pm

.....si tapatalkul mă îndeamnă să vorbesc cu fetele din zona mea.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Imagine
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori