Faze de toata jena

Politica, evenimente etc.

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Aug 02, 2018 2:51 pm

Ăștia fac la concurență, altfel nu îmi explic..
Imagine

ImagineImagine
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Joi Aug 02, 2018 4:04 pm

iuliangrecu scrie:Ăștia fac la concurență, altfel nu îmi explic..


38204236_10209814658563216_7260303774760042496_n.jpg
via https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Aug 02, 2018 6:36 pm

:lolno: Cu un zero prea mult si strica efectul. Spre comparatie, votul meu prezidential din 2014 arata cam asa:
votat.jpg
Ca n-aveam ce alege dar, spre deosebire de @damblagiu, eu nu lipsesc de la niciun vot (d'aia am si pus stampilele cu parlamentarele)...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Joi Aug 02, 2018 7:17 pm

pozeDECAT scrie: Cu un zero prea mult si strica efectul


nope. "TRIcoaie" a zis, trei a primit!
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Aug 02, 2018 7:40 pm

... daca n-am avut rabdare sa deschid si linkul :oops: ...
Da' poate are circumstante atenuante omu' si are stramosi in TRIcule (https://www.pressalert.ro/2015/12/cetat ... isti-foto/)
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 03, 2018 10:24 am

pozeDECAT scrie:Ca n-aveam ce alege dar, spre deosebire de @damblagiu, eu nu lipsesc de la niciun vot ...


Si cu cine ar trebui să votez,Poze? Cu psd nu voi vota niciodată. Cu partidul lui Tariceanu, nu. Sub conducerea lui Tariceanu a făcut Macovei, ca ministru, nenorocirile din justiție. Pe Tariceanu l a făcut Udrea cu un bilețel. Nu! Cu pdl!? Nu. Cu cine!? Prefer ca weekendul ala să fac un grătar dă mici si să beau un pet dă bere.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde dflc03 » Vin Aug 03, 2018 11:22 am

Asa cum spuneam in decembrie 2016...

dflc03 scrie:Ma repet - adica am idei putine si alea fixe. :D Asta e...

Vad ca pe aici oamenii incep sa renunte la iluzia ca votul lor conteaza in Romania anului 2016. Da, votul nu conteaza in sensul pe care l-am dori - in cazul in care ne dorim ca votul nostru sa trimita in Parlament niste oameni care sa ne reprezinte interesele si sa contribuie semnificativ la binele colectiv, nu numai la binele personal/familiei/partidului. Societatea/oamenii nu se vor schimba in masa si peste noapte (spre supararea unora dintre noi :mrgreen: ).
Dar...
Votul unei minoritati neinregimentate in tipologia romaneasca traditionala (partid, pile, relatii, spagi, etc.) si care aparent "nu are pe cine vota" nu va schimba prea curand sistemul, doar are potentialul de a de castiga timp (timpul necesar schimbarii in masa/progresului la nivel social) si de a impiedica/sabota consolidarea unui sistem retrograd care va exploata aparenta reprezentativitate (aka fara numar fara numar % la vot, dar din votul a 40% din alegatori) pentru a elimina legislativ orice competitie in viitor).
Deci - informati-va si mergeti totusi la vot - daca nu pentru a vota pentru cineva, atunci macar pentru a vota impotriva celor pe care chiar nu vreti sa ii votati!


In stadiul actual al evolutiei sociale si politice a Romaniei ar trebui sa mergem (cei care mai mergem) la vot nu ca sa votam ceva/pe cineva, ci sa mergem la vot pentru a evita dictatura unei minoritati primitive dar disciplinate, sa mergem la vot ca sa ne asiguram ca in Parlament exista un oarecare echilibru care sa nu permita celor de la putere sa legifereze cu impunitate dupa bunul plac, sa mergem la vot sa castigam timp. Timp necesar pentru ca masa societatii romanesti sa evolueze si ajunga la nivelul de civilizatie adecvat sistemului democratic.
Cat o sa dureze situatia asta ? Ma tem ca e ca in bancul ala in care nici Dumnezeu nu putea da un raspuns.
Ultima oară modificat de dflc03 pe Vin Aug 03, 2018 11:54 am, modificat 1 dată în total.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 03, 2018 11:48 am

Si cam cum ar trebui să procedez ca să votez împotriva tuturor celor de pe listele electorale? Eu cred că o prezență masivă la vot va legitimă mult mai profund pe cei ce vor câștiga alegerile.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 03, 2018 11:53 am

@dflc03 a zis-o mai bine decat mine. Si ca sa nu creada lumea ca mint, iata si dosul buletinului meu. N-am buline mai vechi pentru ca nu l-am pastrat si pe ala de dinainte de 2012 ... Deci, zeci de mii de buletine anulate pe modelul pe care l-am indicat mai inainte cred ca poate fi un mesaj. Altfel vine unul ca Bas si zice ca aia care n-au venit la vot erau de fapt sustinatorii lui, care n-au fost de acord cu suspendarea. Sau vine PSD si spune ca are mega majoritate cand, de fapt, ei au megamajoritate din aia care au venit sa-i voteze ca sa le dea duamna primar general vreo excursie, vreun voucher, vreun revelion moca. Daca ar veni toti la vot cu protestul in gat, s-ar vedea care e majoritatea. Si a unora dar si a pacalicilor ceilalti.
votat stampile.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Aug 03, 2018 12:09 pm

I-au dat mwia înapoi..Imagine
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 03, 2018 12:16 pm

Nu înțeleg și nu sunt singurul care înțeleg mai greu, cu ce ar fi fost mai puțin castigator psd ul dacă ar fi existat milioane de voturi anulate? Cu ce i ar fi ajutat voturile anulate pe aia de la usr? Ar fi defilat prin parlament cu coli A3 în loc de A4?
Socoteala se face matematic si nu contează ce spune base sau altul despre cei ce nu s au prezentat la vot. Revin; un vot masiv va legitimă mult mai puternic pe cei ce vor câștiga alegerile. Una e să iasă castigator, un partid , cu 45% din voturi la o prezență la vot a 30% din populație și alta e să iasă cu același scor la o prezență la vot a 75-80% chiar dacă jumătate din voturi ar fi anulate. Contează scorul, în procente, cu care au fost câștigate alegerile și prezenta la vot. Restul e poveste.


Trimis folosind Tapatalk
Ultima oară modificat de damblagiu pe Vin Aug 03, 2018 12:32 pm, modificat 1 dată în total.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 03, 2018 12:31 pm

iuliangrecu scrie:I-au dat mwia înapoi..
Acum trebuie să ne repezim la autoritățile suedeze să le valideze, că omu' a dat bani pe ele.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Vin Aug 03, 2018 1:00 pm

iuliangrecu scrie:I-au dat mwia înapoi..


băi, cât de cutră e viața....cât s-au chinuit să ne explice cum e cu convenția, cum e ilegal, cât e de imoral.....și-au mai rămas pe cap și cu un slogan
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 03, 2018 2:00 pm

damblagiu scrie: Una e să iasă castigator, un partid , cu 45% din voturi la o prezență la vot a 30% din populație și alta e să iasă cu același scor la o prezență la vot a 75-80% chiar dacă jumătate din voturi ar fi anulate. Contează scorul, în procente, cu care au fost câștigate alegerile și prezenta la vot. Restul e poveste.
Trimis folosind Tapatalk

Cred ca scorul de la vot este ceva diferit de scorul pe care-l are in final in parlament. Adica s-ar putea ca PSD sa aiba doar 20% voturi daca vreo 40% dintre voturi se anuleaza. Alea 20% e adevarat ca se transforma in mandate proportional cu ceilalti competitori si s-ar putea sa fie tot 40 % sau chiar mai mult in parlament dupa redistribuirea mandatelor care s-ar fi ocupat in contul voturilor nule. Numai ca unii precum PMP n-ar mai prinde poate pragul de 5%. Adica ar fi mai clar cine ce reprezentare are, nu e corect sa defileze unii si sa spuna "ne-au votat 40% dintre romani" ca nu e asa. Iar 5-6% ar trebui sa fie ceva mai muncit, sa nu intre chiar toate rapandulele in parlament. S-ar putea supara UDMR (care oricum zice ca nu e partid) pentru ca n-ar mai face scorul si mandatele ... poate ca ar ramane reprezentati la fel ca toate celelalte minoritati, cine stie?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 03, 2018 2:47 pm

Vezi!? Din '96 cu votul lui damblagiu nu poate defila nimeni
Nu a fost nici redistribuit, nici reformat, sau ce re uri mai zici tu p' acolo
Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori