Faze de toata jena

Politica, evenimente etc.

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 03, 2018 6:50 pm

Vedeți de ce nu am votat si nu votez cu psd!? Sunt fraieri si se bâlbâie neștiind ce să facă. I a derutat si pe bieții suedezi, pai, ce faceți bre!? ori e înjurătură, ori nu?
Vad că e folosită frecvent "bagatul copilului în fața" O dUamna nu vrea să se legitimeze la cererea agentului de politie, iar când acesta ia măsuri strigă cât o țin plămânii, copilu, copilu!!!! Pai bre doamnă, daca te interesa copilul, te legitimi, iar dacă nu erai de acord cu măsura luată de agent o contestai. Așa e normal si civilizat. Am mai văzut pe la alții că, la război bagă copii în fața.
Catre asta a dus nebunia declanșată la sfârșitul lui 2016. Nu mai respectă nimeni nici o autoritate oricare ar fi ea. Nu parlament, guvern, presidentie, ccr, politie, etc. Începutul haoaului. Cine beneficiază de el?
damblagiu scrie:
iuliangrecu scrie:I-au dat mwia înapoi..
Acum trebuie să ne repezim la autoritățile suedeze să le valideze, că omu' a dat bani pe ele.

Trimis folosind Tapatalk


Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde dflc03 » Vin Aug 03, 2018 10:01 pm

damblagiu scrie:Nu înțeleg și nu sunt singurul care înțeleg mai greu, cu ce ar fi fost mai puțin castigator psd ul dacă ar fi existat milioane de voturi anulate? Cu ce i ar fi ajutat voturile anulate pe aia de la usr? Ar fi defilat prin parlament cu coli A3 în loc de A4?
Socoteala se face matematic si nu contează ce spune base sau altul despre cei ce nu s au prezentat la vot. Revin; un vot masiv va legitimă mult mai puternic pe cei ce vor câștiga alegerile. Una e să iasă castigator, un partid , cu 45% din voturi la o prezență la vot a 30% din populație și alta e să iasă cu același scor la o prezență la vot a 75-80% chiar dacă jumătate din voturi ar fi anulate. Contează scorul, în procente, cu care au fost câștigate alegerile și prezenta la vot. Restul e poveste.


Trimis folosind Tapatalk


Jumatate din voturi anulate ar fi un indiciu ca societatea s-a maturizat politic. Un indiciu si pentru politruci, dar mai ales pentru cei care si-au anulat votul - nu numai ca nu sunt singuri, dar sunt o masa critica, una care poate delegitima clasa politica si poate pune presiune pe ea. Dar mai dureaza...

Cat despre "Vai, cui foloseste haosul actual?" - pe bune? Iar incepem cu "agenturili straine", soros, extraterestrii? Sau cu" inainte era mai bine"? Haosul actual e o etapa (normala pana la urma) generata de zeci de ani de conducere politica tembela si iresponsabila, pe masura societatii din care provine. Haosul e bun, forteaza societatea sa se adapteze/sa evolueze sau sa dispara. Mai toate societatile dezvoltate din vest au avut parte de asa ceva in anumite momente ale istoriei - disolutia autoritatii, conflicte interne, amenintari externe, etc. Trebuie sa fim pregatiti si pentru succes si pentru dezastru.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 03, 2018 10:15 pm

dflc03 scrie:
damblagiu scrie:Nu înțeleg și nu sunt singurul care înțeleg mai greu, cu ce ar fi fost mai puțin castigator psd ul dacă ar fi existat milioane de voturi anulate? Cu ce i ar fi ajutat voturile anulate pe aia de la usr? Ar fi defilat prin parlament cu coli A3 în loc de A4?
Socoteala se face matematic si nu contează ce spune base sau altul despre cei ce nu s au prezentat la vot. Revin; un vot masiv va legitimă mult mai puternic pe cei ce vor câștiga alegerile. Una e să iasă castigator, un partid , cu 45% din voturi la o prezență la vot a 30% din populație și alta e să iasă cu același scor la o prezență la vot a 75-80% chiar dacă jumătate din voturi ar fi anulate. Contează scorul, în procente, cu care au fost câștigate alegerile și prezenta la vot. Restul e poveste.


Trimis folosind Tapatalk


Jumatate din voturi anulate ar fi un indiciu ca societatea s-a maturizat politic. Un indiciu si pentru politruci, dar mai ales pentru cei care si-au anulat votul - nu numai ca nu sunt singuri, dar sunt o masa critica, una care poate delegitima clasa politica si poate pune presiune pe ea. Dar mai dureaza...

Cat despre "Vai, cui foloseste haosul actual?" - pe bune? Iar incepem cu "agenturili straine", soros, extraterestrii? Sau cu" inainte era mai bine"? Haosul actual e o etapa (normala pana la urma) generata de zeci de ani de conducere politica tembela si iresponsabila, pe masura societatii din care provine. Haosul e bun, forteaza societatea sa se adapteze/sa evolueze sau sa dispara. Mai toate societatile dezvoltate din vest au avut parte de asa ceva in anumite momente ale istoriei - disolutia autoritatii, conflicte interne, amenintari externe, etc. Trebuie sa fim pregatiti si pentru succes si pentru dezastru.
Bine

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Vin Aug 03, 2018 10:25 pm

Lui muie psesde i se va da clasare. Cum altfel ? Totuși, fiziologic, cum e să iei muie colectivă și să te doară în fund (că cur nu pot să spun).
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Sâm Aug 04, 2018 10:25 pm

În plus, sînt epici (a se citi jenanți) cei cărora guvernarea Dragnea&Dăncilă le sporește antipatia față de Băsescu.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Aug 05, 2018 1:07 pm

Eu sunt epic, sa se stie.
Antipatia pentru Basecu creste oricum pentru ca el a perfectionat un sistem putred preluat de la cei care l-au creat, niste securisti si niste descendenti de securisti, precum insusi Basescu. Singura diferenta este ca oamenii lui Basescu erau niste smecheri odiosi (mai putin frate-sau, de care "n-avea cum sa se apere") pe cand astia ai lui Dragnea sunt niste idioti odiosi. Toti sunt insa din aceeasi oala spurcata, a "serviciilor care l-au invins" pe Constantinescu. Poate cei mai batrani isi amintesc o campanie electorala in care "draga Stolo" il sustinea pe Iliescu pe o scena, cu microfonul in mana, pentru ca "datoria lui era sa vada valoarea acolo unde exista". Se stiu traseul si manevrele lui politice care acum sunt "democratice" si "de dreapta". Basescu ii spunea fostei maini drepte iliesciene "Petre, esti cel mai bun!" etc. Toti cu fiecare ... iar principiile se schimba dupa caz si dupa interesul momentului. Exemplu:
"Acum un deceniu, în opinia reformatoarei Macovei, guvernul, prin ministrul Justiției, era îndeptățit să tuteleze strașnic procurorii, să îi pună în funcții, să le ceară socoteală periodic, inclusiv să aprecieze ce este prioritar și ce nu în privința dosarelor, pentru că guvernul era factorul responsabil de politica penală și de combaterea criminalității, deci inclusiv de anticorupție. Sau, cum ar fi spus Lazăr, Justiția să nu facă un pas fără un control riguros din partea guvernului.
Azi, de la aceeași tabără înțelegem că miniștrii Justiției ar trebui să fie doar un soi de popîndăi-spectatori în ce privește actul de justiție.
Care o fi varianta corectă?
Macovei 1 ori Macovei 2?
Cineva ar trebui să ne lămurească urgent." (explicatiile argumentate de fecioara justitiei basiste printr-un punct de vedere oficial preluat in comentariile articolului de la https://www.flux24.ro/macovei-contra-ma ... justitiei/ )
De-aia sunt jenant cand vad lucrurile care ma jeneaza.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Dum Aug 05, 2018 3:22 pm

Bă, eu sunt cu muie! dacă tot s a dat drumu la muie......Mă supără vecini!? Hop un număr cu muie vecinu. Mă supără primarul!? Hop un număr și cu el! Si uite așa voi avea portbagajul.plin cu numere. Vorba lui Chirilă pe când cânta si nu făcea politică.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Dum Aug 05, 2018 11:20 pm

Io nu am nominalizat :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mar Aug 07, 2018 6:49 am

Eu da.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Aug 07, 2018 9:23 am

Io m-am nominalizat singur, sa-mi fac autocritica in plenul forumului aici ... Si daca tot mi-am recunoscut faptele, sa mai precizez cateva motive cu Bas.
Lumea e suparata pe Dragnea, ca-i smecherul cel mai rau. Dar nu va aduceti aminte, erati prea mici (astia TFL), ca Dragnea si-a inceput cariera politica_ca prefect de Teleorman din partea PD, unde a fost membru. Ba chiar a castigat sefia consiliului judetean sub aceasta acoperire, taman cand presedintele PD era nimeni altul decat Bas. Apoi lumea face mare caz azi de astia din Teleorman, ca ne-au napadit. Dar de unde era Adriean cand punea borduri in Bucuresti sub acoperirea partidului lui Bas? Lumea zice azi ca ce sluga e Viorica. Dar de sclavul Boc al lui Bas nu mai zice nimeni nimic? De slugile tip Livache scoase la inaintare cand Bas nu-l voia pe Iohannis premier? Pai nu facea Boc "da sa traiti!" si executa intocmai si la termen? E adevarat, nu era chiar atat de penibil ca Viorica dar doza de penibil era recuperata de EBA, trimisa ca sa arate fata Romaniei in parlamentul european ...
Deci despre astea imi aduc eu aminte, ca roata nu s-a inventat azi. E doar internetul mai important azi decat pe vremea cand EBA, desi era o tuta necalificata, facea bani buni la Luxten , o firma cu care primaria taticului ei avea contracte grase. Ce vremuri, "conflict de interese" sau "abuz in serviciu" nu se vanturau inca asa de repede si de usor iar dosarele se inchideau foarte repede cand aveai o avocata tanara si energica ce pracica azi prin Costa Rica ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Mar Aug 07, 2018 10:14 am

mișto e că majoritatea celor care-l urăsc pe boc au fost sau sunt bugetari. :lol:
pentru sectorul privat e un motiv suficient de a-i ridica lui boc statuie! :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mar Aug 07, 2018 10:17 am



Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mar Aug 07, 2018 10:20 am

damblagiu scrie:

Trimis folosind Tapatalk
Hai la revoluție. O țară de mici Che Guevara. Voi fi acolo.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Aug 07, 2018 10:21 am

teo scrie:mișto e că majoritatea celor care-l urăsc pe boc au fost sau sunt bugetari. :lol:
pentru sectorul privat e un motiv suficient de a-i ridica lui boc statuie! :mrgreen:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Joi Aug 09, 2018 10:18 am

În județele afectate de pestă, porcii se vând pe OLX
În Ialomița, județ în care s-au confirmat 25 de focare de pestă, am găsit la vânzare inclusiv porci mistreți, sursa zero a virusului de pestă porcină africană. Vânzătorul era cât se poate de relaxat: „Am vorbit și cu medicul veterinar, pot să vând mistreții liniștit”.
https://recorder.ro/in-judetele-afectat ... ci-pe-olx/
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori