Faze de toata jena

Politica, evenimente etc.

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Ian 16, 2019 10:23 pm

damblagiu scrie:Vezi!? Începi să găsești. Dacă te am jignit când ți am spus că ești în confuzie scuză ma, nu asta a fost în intenție. O să detaliez zilele următoare ce i cu dispoziția de șantier. E prea târziu

Trimis folosind Tapatalk

Cum adica incep sa gasesc??? N-am gasit, aveam si mai spun o data. Articolul nu e din lege, e din normele de aplicare a legii. Eu zic ca esti in confuzie pentru ca NU AI SA GASESTI un astfel de articol care sa vorbeasca de dispozitie de santier in LEGE. Dar daca gasesi, inca o data, t erog sa-mi spui si mie, pe bune. S-o fi schimbat intre timp, ca textul meu e actualizat tocmai in mai 2016 si or fi introdus intre timp corectia ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mie Ian 16, 2019 10:24 pm

Iartă ma, nu am înțeles dar pt ca am citit fugitiv. Mâine promit să aprofundez. Eu si johannis

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Ian 16, 2019 10:30 pm

Bine, eu ma culc dar astept de la tine actualizarea legii si indicarea locului exact unde se defineste din punct de vedere legal dispozitia de santier. :wave: :yawn:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Joi Ian 17, 2019 1:20 pm

Așa cum ai spus dispoziția de șantier e menționată în normele metodologice de aplicare a legii. De a lungul timpului normele au fost modificate de mai multe ori, 2005, 2009, 2016, dacă rețin bine, dar fără să aducă modificări în ce privește dispoziția de șantier. Nici măcar atunci când a comasat Udrea ministerul turismului cu cel al construcțiilor și a emis ordinul de reorganizare a ministerului construcțiilor, slava domnului. Spuneam că ești în confuzie făcând o similitudine între dispoziția de șantier si protocoale. Spuneam că nu e o simplă înțelegere între constructor si proiectant ci e mult mai mult. Lipsa ei ca anexă la proiect e o treabă gravă ce atrage după ea efecte juridice majore. În altă ordine de idei, Normele de aplicare a legii fac parte din legea respectivă. În norme sunt stabilite, în cadrul legii, modul de organizare a ministerului si modul de lucru a diferitor organisme subordonate ministerului. În cazul protocoalelor ele stabilesc un mod de lucru între două ministere, lucru ce poate fi stabilit numai prin lege in cadrul constituției. Dacă protocolul respectiv mai si adaugă la lege e si mai grav. Mai pe scurt, dispoziția de șantier nu e o simplă înțelegere și în nici un caz nu poate fi asemuită cu protocoalele. Nu stiu daca m am exprimat clar. Sunt pe fugă.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Ian 17, 2019 1:38 pm

damblagiu scrie:Așa cum ai spus dispoziția de șantier e menționată în normele metodologice de aplicare a legii. De a lungul timpului normele au fost modificate de mai multe ori, 2005, 2009, 2016, dacă rețin bine, dar fără să aducă modificări în ce privește dispoziția de șantier. Nici măcar atunci când a comasat Udrea ministerul turismului cu cel al construcțiilor și a emis ordinul de reorganizare a ministerului construcțiilor, slava domnului. Spuneam că ești în confuzie făcând o similitudine între dispoziția de șantier si protocoale. Spuneam că nu e o simplă înțelegere între constructor si proiectant ci e mult mai mult. Lipsa ei ca anexă la proiect e o treabă gravă ce atrage după ea efecte juridice majore. În altă ordine de idei, Normele de aplicare a legii fac parte din legea respectivă. În norme sunt stabilite, în cadrul legii, modul de organizare a ministerului si modul de lucru a diferitor organisme subordonate ministerului. În cazul protocoalelor ele stabilesc un mod de lucru între două ministere, lucru ce poate fi stabilit numai prin lege in cadrul constituției. Dacă protocolul respectiv mai si adaugă la lege e si mai grav. Mai pe scurt, dispoziția de șantier nu e o simplă înțelegere și în nici un caz nu poate fi asemuită cu protocoalele. Nu stiu daca m am exprimat clar. Sunt pe fugă.

Trimis folosind Tapatalk

1. Deci am dreptate, nu e in lege
2. Nu am facut asociere intre dispozitia de santier si protocoale, "decat" am dat un exemplu de adaugare la lege, mai ales ca legea o face parlamentul pe cand normele le schimba ministrul de resort "cand vrea si poate muschiul lui" iar principiul ar fi ca ministrul nu poate face decat in limitele pe care i le lasa legea.
3. Din punctul meu de vedere, in niste norme nu poti sa detaliezi ceva ce nu exista in lege, pentru ca normele sunt in baza legii si ele trebuie sa detalieze ceva ce nu numai ca exista in lege dar despre care legea si spune in mod mai mult sau mai putin explicit ca face obiectul unei astfel de detalieri (asa ca in exemplul cu legislatia rutiera care spune ca modul de semnalizarea rutiera se stabileste prin regulament). De aceea, inexistenta dispozitiei de santier in textul legii este o scapare pentru ca dispozitia nu este o intelegere intre x si y ci o necesitate practica, de cele mai multe ori de neevitat.
4. Aia cu protocoalele cred ca e un pic excesiva interpretarea pe care o dai. In fond, daca legea precizeaza lucruri care "pot fi facute" sa care "trebuie" facute" dar fara sa stabileasca si cum din vedere tehnic, nu cred ca doua institutii, fie ele si ministere, nu pot face un protocol. Adica de ce nu ar putea sa stabileasca prin protocol calendarul unor actiuni, persoanele care asigura contactul, frecventa intalnirilor de lucru etc, etc? Problema este atunci cand protocolul incalca legea, de exemplu impunand divulgarea unor informatii care prin lege sunt restrictionate. Deci as zice ca nu protocolul in sine poate fi o ilegalitate ci continutul lui.

Parerea mea.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Ian 18, 2019 6:44 am

Protocoalele sunt ilegale pt ca sunt făcute fără nici un fel de control, între partenerii care execută prevederile lor. E ca si cum ar fi semnat un protocol constructorul cu proiectantul să facă ei dispoziția de șantier. Era total ilegal chiar dacă era fix ca în formă actuală. Hotărârea a dat o autoritatea imediat superioara lor, ministru construcțiilor.C constructorul si proiectantul puteau cel mult să propună ministrului. În cazul protocoalelor au fost date de "executanți" nu de un for imediat superior. Genul asta de înțelegeri între "executanți" emise tot de ei sunt ilegale pt ca nu au nici un control superior. În felul ăsta se pot naște abuzuri în justiție, construcții, etc. De asta, într un stat de drept sunt ilegale astfel de înțelegeri

Părerea mea.
Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Ian 18, 2019 11:23 am

Sa insemne asta ca toate protocoalele sunt din start ilegale? Ex: http://www.isjcta.ro/wp-content/uploads ... 5-2016.doc sau http://www.crj.ro/wp-content/uploads/2015/04/Protocol-PÎCCJ.pdf

Ca un protocol se semneaza intre doua parti care au ceva de facut impreuna nu intre doua parti care prin acel protocol dau de lucru altora sau le spun cum trebuie sa-si faca treaba (norme).
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Ian 18, 2019 12:15 pm

Dacă legea spune, colaborarea între "părți" se va reglementa prin protocoale atunci protocoalele sunt legale. Dacă legea spune modul in care se va face colaborarea, atunci orice protocol în sensul asta e ilegal.
Acolo unde legea spune că anumite reglementări vor fi stabilite prin........Asta nu înseamnă că legiuitorul nu avea ce face si a mai completat cu niste vorbe legea ca să fie mai stufoasă. Asta înseamnă asigurarea unui cadru legal pt decizii, ordine, protocoale, etc.
Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Sâm Ian 26, 2019 6:22 pm

Este evident că diferența dintre ministrul agriculturii și toate celelalte persoane cu funcții în aparatul de stat este metafora. Romînul s-a născut poet. Romînul este frate cu codrul. Romînul este frate cu oaia. Iată, acum, romînul face baie cu cormoranul. Destul de abruptă trecerea de la etapa ovină la cea cormoranică, dar, wtf, metafora nu are limite. Cine revendică și argumentează că oaia este simbol național, se poate lesne îmbăia cu cormoranii în piscină. Puteau fi pelicani, privighetori sau, de ce nu, ciocănitori, deși apetența pentru mediul aquatic, în cazul ultimelor două specii de păsăret, este discutabilă și nedefinitiv tranșată în lumea ornitologilor. Cormoran friendly people !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mie Ian 30, 2019 2:50 pm

Bai, declara CCR-ul neconstutionala lege privind declasificarea unor protocoale. Nu am vazut pe nimeni sarind de cur ca e de vanduta, politizata, etc, Curtea Constitutionala, asa cum procedeaza niste amarati, ca sa nu le spun tradatori de tara. Asta inseamna sa fi responsabil si sa respecti democratia si statul de drept, cum le place amaratilor sa spuna. In timp ce ambasada Suediei rade de Daia si cormoranii lui guvernul suedez tocmai vrea sa omoare 1000 de cormorani, fix din acelasi motiv pe care il sesiza Daia. Cine e prost in situatia asta? Intreb si eu ca sa ma dumiresc. :D
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Ian 30, 2019 3:11 pm

CCR responsabili??? distrugerea Romaniei s-a facut cu implicarea acestor jeguri, deci, sa nu ne imbatam cu apa rece
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mie Ian 30, 2019 3:23 pm

iuliangrecu scrie: deci, sa nu ne imbatam cu apa rece


Cu vin merge? :lol: :lol: :lol:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Ian 30, 2019 3:25 pm

damblagiu scrie:Cu vin merge?

Măcar o dată ești și tu de acord, deci merge!
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Feb 01, 2019 11:57 am

Auzi băi băiete treabă! Cică a descoperit Comisia Europeană ca OPT bănci s au asociat într un cartel făcând matrapazlâcuri în zona euro. Pai daca acolo fac așa ceva cum dracu sa nu facă în satul ăsta fără câini numit Romania unde, pe deasupra,mai e si lupul de paza la oi!? Întrebare retorică pt cei care mor de grijă băncilor.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Feb 01, 2019 12:51 pm

Mare, dar mare noroc avem cu vilcov si zdreanta ailalta, ca ne protejeaza de magariile bancilor
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


cron