Religie

Politica, evenimente etc.

Re: Religie

Mesaj necititde mischaela » Mar Feb 21, 2017 11:29 am

Din pacate anul trecut am fost si eu in situatia de a oferi pomana. E delicat, al naibii ... iar intrebarea despre decedat ar trebui sa nu fie partea din scenariu. Atata vreme cat cel care iti ofera, o face cu vocea inceata, tremuranda, cu nodul in gat si cu canalul lacrimal desfundat, as prefera sa o ia, sa multumeasca, si ATAT.
cel putin din punctul meu de vedere ...
dupa ceva vreme ... se mai aseaza lucrurile.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Religie

Mesaj necititde teo » Mar Feb 21, 2017 11:38 am

damblagiu scrie:...Am sa raspund unei posibile intrebari a lui Teo...

cum le știi tu pe toate, bro :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Religie

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 21, 2017 12:08 pm

mischaela scrie: ... iar intrebarea despre decedat ar trebui sa nu fie partea din scenariu.


Eu nu sunt un obisnuit al celor bisericesti, ci doar un cititor de biblie. Consider ca rolul pomenilor nu e de a ghiftui pe cineva, ci de a trimite un gand catre cel disparut. Si asa actiunea aduce a mituirea unei persoane pt a se gandi la cel plecat din lumea asta. E cam delicata treaba si determina multe trairi sufletesti, unele frumoase, altele mai putin frumoase. In orice caz am simtit, cel putin la femeia de 45 ani de care vorbeam, ca-i face placere sa vorbeasca despre decedat. Ma rog, e cam greu in situatii d'astea sa spui cum e bine si cum e rau.

cum le știi tu pe toate, bro :mrgreen:


Pai am trecut cu ochii deschisi prin lumea asta mai Teo.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Religie

Mesaj necititde mirce4 » Mar Feb 21, 2017 12:22 pm

Cand primesti pomana se spune "bogdaproste, sa fie primit". Nici eu nu sunt dus prea des la biserica, dar sunt momente in viata cand inveti vrand-nevrand obiceiurile bisericesti. Si apropos la ce ai patit la cimitir cand ai vrut sa pleci se spune: "piei drace". ;)
Avatar utilizator
mirce4
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Feb 17, 2017 9:00 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 148 times
Been thanked: 119 times

Re: Religie

Mesaj necititde HHR » Mar Feb 21, 2017 12:23 pm

Asta cu pomenile e relativă. Cu ceva timp în urmă mă ruagă o colegă să o duc pi dînsa şi pi sora dînsei pînă la Tulcea să facă nu ştiu ce la cimitir şi să dea de pomană. Ambele femei erau în vărstă, deci familiarizate cu procedurile posttanatologice. Colega a pus la bătaie o mîndreţe de maşină. Eu trebuia duar să fiu şoferul. Am plecat de dimineaţa, am trecut fluviul cu bacul şi am ajuns la oraşul de la porţile deltei. Am mers la cimitir şi acolo s-au săvîrşitără cele de trebuinţă după rînduielile bisericeşti pentru sufletele morţilor şi ale viilor deopotrivă. Apoi s-a trecut la chestia cu pomana. Deja se înfiripase o micuţă cuadă la portiţa ce dădea spre mormînt. Fiecare primea o punguţă cu nu ştiu ce şi un pahar de vin. Sora colegei le spunea că acolo se odihneşte nea nae de la fabrica de conserve. Unii mai pofticioşi, dădeau un mic ocol şi se întorceau. Făceau pe niznaii şi întrebau …. Acesta nu e cumva nae de la fabrica de conserve ? Sora bucuroasă că cineva îşi mai amintea de defunctul părinte era tot un zîmbet şi mai turna un pahar. Unii au trecut de vreo trei ori pînă li s-au umectat ochii. Se aporpiau şi bolboroseau ceva … ăsta e nae de la fabrica de conserve, dumnezeu să-l ierte ! Pînă la urmă femeile s-au prins de cum mergeau treburile şi au închis robinetul cu vinoase, nu de alta dar nae de la fabriaca de conserve devenise vedeta cimintirului.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Religie

Mesaj necititde mischaela » Mar Feb 21, 2017 12:35 pm

damblagiu scrie:
mischaela scrie: ... iar intrebarea despre decedat ar trebui sa nu fie partea din scenariu.


Eu nu sunt un obisnuit al celor bisericesti, ci doar un cititor de biblie. Consider ca rolul pomenilor nu e de a ghiftui pe cineva, ci de a trimite un gand catre cel disparut. Si asa actiunea aduce a mituirea unei persoane pt a se gandi la cel plecat din lumea asta. E cam delicata treaba si determina multe trairi sufletesti, unele frumoase, altele mai putin frumoase. In orice caz am simtit, cel putin la femeia de 45 ani de care vorbeam, ca-i face placere sa vorbeasca despre decedat. Ma rog, e cam greu in situatii d'astea sa spui cum e bine si cum e rau.

poate sunt eu mai egoista ... dar plansul in public nu fae parte din scenariu.
Nu stiu, poate pentru ca natia noastra a facut din bocitoare meserie.
La moartea tatalui meu am fost ca un caine rau, nu lasam pe nimeni sa ma ia cu saracuta, bla bla (domle, e durere, dar sa fim constienti ca varsta de 80 de ani, netraita in huzur, putini o mai prind) si la fel faceam si cu maica-mea ... bai frate, asta abia se tine pe picioare, si voi ii dat un knock out?
Numa' taicamiu, statea calm, cu un zambet in coltul gurii, de parca le zicea tuturor, v-am ars!
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Religie

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 21, 2017 12:55 pm

mischaela scrie: ... dar plansul in public nu fae parte din scenariu.


Si eu consider cel putin naspa lucrul asta care in nici un caz nu reflecta durerea sufleteasca dar, asa cum spuneam subiectul e delicat si refuz sa-mi fac certitudini.

varsta de 80 de ani, netraita in huzur, putini o mai prind


Asa gandeam si eu pana acum ceva vreme, dar vazand ce sa intamplat in inchisorile comuniste a anilor '50-'60 mi-am reconsiderat parerea. Marea majoritate a detinutilor politici care nu au murit in inchisoare, raciti din cauza glontului rece au trait peste 80 ani. Despre conditiile de detentie nu mai are sens sa vorbim, iar cei care, dupa anii petrecuti in puscarie nu au emigrat nu au dus o viata de huzur.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Religie

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Apr 05, 2017 9:36 am

-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Religie

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Apr 05, 2017 6:26 pm

Nu e chip cioplit, e chip turnat. De ce n-ar lucra ultrafericitul cu niste turnatori?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Religie

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Apr 05, 2017 8:27 pm

pozeDECAT scrie:De ce n-ar lucra ultrafericitul cu niste turnatori?

De parca ar fi prima oara..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Religie

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Oct 15, 2017 12:15 pm

:lol: :lol: :lol:
Mi-a trimis consoarta prin mail ceva ce circula pe facebook (ceea ce ma incapatanez sa nu folosesc), luat de pe un blog marcat pe imagine:
moaste copy.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Religie

Mesaj necititde April » Dum Mar 18, 2018 3:01 pm

Intrebare primita pe Fb Fg:
Am si eu o nelamurire!Am niste icoane si nu stiu ce sfinti sunt..fiindca nu scrie in romana!Eu banuiesc ca ori e greaca ori este rusa...

Stiti voi?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Religie

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Mar 18, 2018 6:37 pm

Primul e un sfant Ioan (ca multi sunt). Al doilea pare a fi apostolul Pavel. Trebuie sa fie insotiti de niste simboluri care sa-i identifice. Daca-i cu blana, Ioan ala ar fi botezatorul, de exemplu.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Religie

Mesaj necititde HHR » Dum Mar 18, 2018 8:26 pm

Ca la poliție:
Numele - Blană
Prenumele - Ioan
Porecla - Botezătorul
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Religie

Mesaj necititde Maria » Dum Mar 18, 2018 8:54 pm

Al 2-lea e sigur sf ap Pavel. Ma mai holbez la primu'
Scrierea e chirilica
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori