Istorie

Politica, evenimente etc.

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Vin Dec 02, 2016 10:44 pm

Conchizând, mi se pare aiurea ardealul frate cu vasluiul ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Dec 03, 2016 12:23 am

Romanii au fost, sunt si probabil vor fi (destula vreme de acum incolo) dezbinati. Inclin sa cred ca e o caracteristica a poporului roman.
Dar asta e si unul dintre motivele pentru care sarbatoarea de 1 Decembrie este de pomina. Si mai de pomina cu fiecare an de existenta a statului roman in granitele sale actuale, in ciuda vecinilor si a minionilor gen Sabin Gherman.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 03, 2016 9:50 am

HHR scrie: mi se pare aiurea ardealul frate cu vasluiul ...


Eu cred ca mai degraba rusine. Rusinea aia bolnava a copilului plecat de la tara si ajuns doctor, avocat sau mai stiu eu ce la oras isi evita fratele ramas acasa care nu a terminat scoala pt ca a fost cu vacile pe camp. In fiecare familie cu mai multi copii unul e mai prost altul mai destept. Unul mai urat altul mai frumos. Oameni sunt cei care stau langa fratii lor. Mai sunt unii care s-au nascut singuri pe lume. Vai si amar de steaua lor. Pe astia ii inraieste viata si ajung la batranete, mosii aia care taie mingia copiilor ce se joaca pe strada, cand o prind.
Nu trebuie sa-ti fie rusine, atunci cand iti vine un oaspete de seama sa-l duci in vizita si la rudele avute si cu stare si la cele mai sarace. Asa cum te cunosc eu, cred ca-i duci la crasma si gata. :lol: :lol: :lol:
Eu cred ca toate astea ascund dorinta de "reintregire" Oare, mama asta a voastra pe voi va vrea, sau vrea pamantul pe care traiti?
Asa cum spune dflc mai sus, romanii sunt dezbinati si asta cred ca e blestemul lor.
Teo, cand vei realiza de ce nu ne e rusine cu Mioritza si vei intelege cu adevarat miezul baladei o sa fie ca cum ti s-ar lua un voal de pe ochii
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Dec 03, 2016 10:14 am

Din nefericire istorioarele astea care se vor cu tâlc nu se aplică la nivel general. Mai mult, chiar și la nivel de individ au câte o ruptură logică. Mai ales când fratele sărman refuză să lucreze, își bea mințile din pensia părinților și o dată pe lună are prgram sexual cu vreo babă din marginea satului ... împotriva voinței acesteia. Dezbinarea, pe care bine a punctat-o dflc03, ține de diversitatea de neamuri aflătoare între granițele astea artificiale. Descendența din daci și romani, care ar fi la originea unui fond comun, este o teorie destul de precară, infirmată de viața cotidiană.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 03, 2016 10:21 am

HHR scrie:Din nefericire istorioarele astea care se vor cu tâlc nu se aplică la nivel general. Mai mult, chiar și la nivel de individ au câte o ruptură logică. Mai ales când fratele sărman refuză să lucreze, își bea mințile din pensia părinților și o dată pe lună are prgram sexual cu vreo babă din marginea satului ... împotriva voinței acesteia. Dezbinarea, pe care bine a punctat-o dflc03, ține de diversitatea de neamuri aflătoare între granițele astea artificiale. Descendența din daci și romani, care ar fi la originea unui fond comun, este o teorie destul de precară, infirmată de viața cotidiană.


Violatori de babe si ce mai spui tu acolo gasesti si in ardeal. Daca astea sunt granite artificiale care sunt alea naturale? Banuiesc ca pe la BV. In vest pe undeva prin Slovacia, iar la sud mai usor ca aia sunt mai ai dracului.
Folosesc pildele cu talc sa nu razbata furia. Daca, doar se vor a fi cu talc iarta-mi neputinta.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Dec 03, 2016 10:59 am

Graniţele sunt politice, azi sunt, mâine se modifică. Dacă sentimentele naţionale sunt atât de puternice, cel puţin în perioada asta de început de decembrie, de ce naiba peste prut e doar un pod de flori ? De ce nu aţi integrat şi slavii-români în marea familie a poporului român născut din daci şi romani ? Să staţi în nelucrare contemplându-vă latinitatea. Este inflaţie de afişe cu Basarabia e România în toate oraşele republicii. Unitatea, descendenţa şi continuitatea sunt miturile comuniste care, văd că încă mai chinuie mentalul colectiv. Cât despre violatorii din ardeal, e posibil să fie descendenţii vasluienilor căraţi de ceauşescu când a vrut să amestece populaţiile. În Arad, prin anii 70-80, erau clar delimitate cartierele muncitorilor aduşi din ţară la diferitele obiective industriale. De regulă, le evitam. În plus, copii de acolo erau agresivi şi nu vorbeau ungureşte :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 03, 2016 11:18 am

HHR scrie: Dacă sentimentele naţionale sunt atât de puternice, cel puţin în perioada asta de început de decembrie, de ce naiba peste prut e doar un pod de flori ? De ce nu aţi integrat şi slavii-români în marea familie a poporului român născut din daci şi romani ? Să staţi în nelucrare contemplându-vă latinitatea. Este inflaţie de afişe cu Basarabia e România în toate oraşele republicii.


Din acelasi motiv pt care Guvernul unguresc facu ce facu. Existenta marelui urs.
Cât despre violatorii din ardeal, e posibil să fie descendenţii vasluienilor
:lol: :lol: :lol:

Sa inteleg ca in tara vecina si prietena nu sunt violuri. Pe acolo nu au ajuns vasluienii, sau intre timp s-au civilizat si le scapa de la viol convingandu-le?

În Arad, prin anii 70-80, erau clar delimitate cartierele muncitorilor aduşi din ţară la diferitele obiective industriale. De regulă, le evitam.


Asta e stiut de mult. Voi sunteti ca uleiul, nu va amestecati cu apa.
Poate ca aici e greseala. Sa tii un copil izolat, sa se joace numai cu anumiti copii nu prea e bine. Trebuie lasat sa vada lumea asa cum e cu bune si cu rele si indrumat sa discearna corect. Altfel, e ca si cum la nastere i-ai pune masca de oxigen pe fatza ca sa respire aer pur, dar cand ii vei scoate masca, pe la 20 de ani, moare. Pilda
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Dec 03, 2016 11:26 am

Corect, trebuie mască atunci când în atmosferă apar gaze otrăvitoare (contrapildă).
De ieri ţi-am sugerat că irosim spaţiu virtual în mod inutil cu acest gen de discuţie.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 03, 2016 11:31 am

HHR scrie:De ieri ţi-am sugerat că irosim spaţiu virtual în mod inutil cu acest gen de discuţie.


Ba nu e inutil. Ce vrei, sa caut vreun ungur p' aici prin sat sa-mi vars nadufu !?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Dec 03, 2016 11:36 am

Stai că io sunt soft, puate dai de unul din secuimea enclavizată care te rezolvă cu brişka :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 03, 2016 11:44 am

HHR scrie: puate dai de unul din secuimea enclavizată care te rezolvă cu brişka :mrgreen:


Nu prea cred. Ai mei nu m-au ferit de a lua contact cu alte minoritati, iar de copilarit am copilatit pe Covaci. Asta e o strada in Bucuresti , unde la vremea respectiva gaseai de toate, de la curve la orice marfa de contrabanda. Restul a venit de la sine.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Sâm Dec 03, 2016 11:49 am

damblagiu scrie:Ai mei nu m-au ferit de a lua contact cu alte minoritati

de aia iti pac ungurii :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Dec 03, 2016 11:54 am

damblagiu scrie:Nu prea cred. Ai mei nu m-au ferit de a lua contact cu alte minoritati, iar de copilarit am copilatit pe Covaci. Asta e o strada in Bucuresti , unde la vremea respectiva gaseai de toate, de la curve la orice marfa de contrabanda. Restul a venit de la sine.


Văd că te-au ferit doar de minorităţile naţionale :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 03, 2016 11:56 am

teo scrie:de aia iti pac ungurii :mrgreen:

Nu toti, Teo. Numai aia de isprava.
App! pe ce drum apuci? Te lasa idolul tau politic cu ochii in soare. Acu trebuie sa alegi intre el si stirpea ta.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Dec 03, 2016 12:06 pm

Atansion, pentru politică există alt topique !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori