Birocratie

Politica, evenimente etc.

Re: Birocratie

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Iun 29, 2016 8:04 am

Pare se ca incepe sa se miste ceva si la noi
"Măsuri pentru simplificarea procedurilor și reducerea eforturilor cetățenilor de procurare a unor documente"

http://gov.ro/ro/stiri/masuri-pentru-si ... -documente
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 01, 2016 1:19 pm

Cu intarziere de mai bine de o luna ma duc la starea civila sa depun dosaru` de alocatie. Iau la mine cam ce intuiesc ca o sa``mi trebuie, certificate de nastere, de casatorie, buletine ..etc. Ma uit la avizier si constat cu placere ca am cam nimerit actele necesare si ca au program la primiri. Bingo ! Mai jos citesc: dosar cu sina. Cacat; din asta n`am. Afara sunt doua milioane de grade. Ma tarasc pana la prima librarie si cer un dosar cu sina. Intind cardul. Ah, aici nu merge cu cardul, imi spune ochelarista din spatele tejghelei. O injur de mama in gand pe vanzatoare si ies sa caut un bancomat. Gaesc un bancomat, soarele bate in ecran, nu vad nimic. Imi bag ceva in bancomat si suare si caut altul, bancomat, nu suare. Gasesc, scot ceva bani si cu chilotii transpirati ma intorc la librarie. Ies victorios cu dosarul si ma intorc la starea civila; e deja cuada. Imi vine sa`i scuip pe toti. E si zapuseala, miruase a transpiratie si mucegai. Cu doo persuane in fata mea vine o cunostinta a tipei si se trage oblonul de lemn, au ceva de discutat. Astept, nu dureaza prea mult si oblonul se deschide. Gaura e mica si trebuie sa te apleci ca sa discuti cu functionara. Ii intind actele, in copie, facute sul. Tipa e nemultumita ca le`am facut sul. Imi spune iritata ca de ce le`am facut sul. O injur in gand si imi cer scuze cu voce tare. Ma inteaba tare cand e nascut copilul. Ii spun. Se indispune instantaneu si ma intreaba cat mai aveam de gand sa astept pana la depunerea dosarului. O zice tare sa auda si aia din spatele meu. Baigui o scuza tampita si ii phut mortii masii in gand. Aranjeaza actele, scrie ceva intr-un registru si imi zice cu satisfactie: pe luna mai nu primiti. Raspund: Okey … si mai trag un sex cu toate rudele defuncte ale mamei sale. Mai aranjeaza cateva hartii si ma anunta ca prima plata va fi in sectembrie. Okey, zic din nou, si, mental, deja sunt calare pe ea carandu`i pumni in mufarina antipatica. Ies la cele doua milioane de grade si ma intorc calm la birou.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Iul 07, 2016 9:57 am

Incepand cu 5 iulie 2016, persoanele fizice vor putea plăti cu cardul peste 50 de taxe, inclusiv amenzile auto

"Până la acest moment, impozitele și taxele puteau fi achitate doar cash.
Facilitatea de plată prin card este valabilă doar pentru persoane fizice și persoane fizice autorizate (PFA)."

Dintre cele mai frecvente impozite ce pot fi plătite cu cardul:
- impozitul pe venitul din activități independente;
- contribuția la asigurările sociale de sănătate;
- contribuția la asigurările sociale – pensii;
- impozitul pe venitul din cedarea folosinței bunurilor;
- impozitul pe venitul din activități agricole;
- taxa pe valoarea adăugată;
- taxa pentru eliberarea autorizației de funcționare;
- venituri din amenzi aplicate de Direcția Antifraudă și alte instituții de specialitate;
- amenzi judiciare;
- penalități de nedeclarare.
Data la care este debitat contul plătitorului este considerată data efectuării plății respectivului impozit, conform art. 163 alin. (11) din Codul de procedură fiscală."

http://www.profit.ro/stiri/social/lista ... e-15518007
http://itva.ro/documents/OMFP943per2016.pdf
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde HHR » Joi Iul 07, 2016 11:04 am

Super, mai ramane sa`si umple contribuabilul cardul cu bani ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Iul 07, 2016 11:43 am

Si care n'are?
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde April » Mar Aug 09, 2016 11:15 am

Preschimbarea permisului de conducere ca expira
Am oscilat daca aici e subiectul sau la Faze de toata jena...
Pentru Fisa de consultatii medicale iti alegi dintr-o lista aprobata unde anume sa faci controalele pentru 6 specialitati.
Am ales MED-AS Unirii, sa fie aproape de serviciu sa rezolv in pauza de pranz sau dupa serviciu.
M-au programat intr-o zi la 4 specialitati in sediul Unirii, intr-o dupa-masa la sediul din Titan la o specialitate si mi-au zis ca neurologie n-au (desi in lista o aveau), sa ma duc in alta parte cu fisa si apoi sa revin la ei pentru semnatura finala. Cost 24 lei/ specialitate.
DAR
incercand sa ma programez la neurologie la alta clinica din lista autorizata, NU au acceptat sau tarifau la 120 lei consultatia (nu 24 lei).
Asa ca am anulat cele 5 programari si am ales o clinica cu toate cele 6 specialitati, merg o data si le fac pe toate la rand, 160 lei.
Desi m-am dus personal la MED-AS cu biletelele cu programarile si le-am lasat sa le anuleze, azi au venit mesaje pe telefon sa ma prezint la programari... Am sunat si dupa nenumarate optiuni apasati tasta X...am ajuns la un operator care a anulat programarile.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde April » Lun Aug 15, 2016 6:34 pm

Oare dupa faza jenanta cu Tariceanu șuntând o coada de 1000 de fraieri, dintre care probabil unii l-au si votat, s-o si schimbat ceva la permise auto?
Ca saptamana asta, o zi - doua din viata o sa mi le pierd pe acolo...
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde April » Lun Mai 15, 2017 12:28 pm

Anaf, Sector 4
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Anterior

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori