SKOPELOS

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Vin Apr 04, 2014 9:06 pm

...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Bosley » Vin Apr 04, 2014 9:15 pm

Daca as sti italiana poate ar suna frumos blogu ala :)
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Vin Apr 04, 2014 11:08 pm

Cu bucurie constat ca insula Skopelos va fi in acest an o destinatie de vacanta pentru multi.
Va doresc tuturor un concediu placut si va rog sa respectati aceasta insula si sa va comportati impecabil acolo, asa incat sa facem o impresie cat mai buna ca natie.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde angelica » Lun Apr 07, 2014 11:04 am

va multutumesc pentru Link.
Totusi, credeti ca ar trebui sa fac rezervari la ferry, cu ceva vreme inainte? nu am putea gasi bilete la fata locului, pt noi si LOLITA- masinuta?
Asteptam impresii si amintiri din vacanta voastra in Skopeklos, daca va face placere sa le impartasiti si aici :lol:
angelica
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Apr 03, 2014 11:41 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 25 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Lun Apr 07, 2014 5:15 pm

Plecarea fiind in septembrie, eu zic sa mergi pe varianta cu bilete cumparate din port.
Asa te protejezi impotriva grevelor, intarzierilor neasteptate, evenimentelor de alta natura, etc.
Daca ai putea rezerva acum si sa platesti atunci...ar fi perfect.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Dum Apr 13, 2014 12:10 am

Continui periplul virtual al insulei cu plajele Staphylos si Velanio, aflate printre atractiile principale si pentru care merita alocata cel putin o zi de explorat. Sunt situate la 4 km de capitala, accesul se face la capatul unui drum asfaltat care coboara o panta destul de abrupta. Din soseaua principala, se coboara pe jos cam in 10-15 min pana la prima plaja, Staphylos. Plaja este denumita dupa regele Staphylus care stapanea in antichitate insula si al carui presupus mormant s-a gasit in promotoriul din nord-est (in mormant s-a descoperit o sabie regala cu manerul aurit, care se afla acum expusa la Muzeul National de Arheologie din Atena). Pe aceasta plaja este o combinatie de pietris cu mici "insulite" de nisip. In anul 2011 nu era amenajata cu sezlonguri dar se puteau imprumuta gratis umbrelute si scaune de la un beach-bar aflat pe plaja. Apa foarte limpede, de culoare smarald, se adanceste treptat la 5-8 m de mal. La intrarea in apa sunt pietre, dar n-am vazut arici de mare. Dupa ce se adanceste pe fund predomina nisipul, vizibilitatea este buna, se recomanda snorkeling-ul. In stanga plajei, cum te uiti la mare, se merge pe o poteca, peste un mic povarnis, pana la plaja Velanio. Plaja destul de lunga, salbatica, neamenajata, izolata, pe alocuri practicandu-se nudismul. Predomina pietrisul si intrarea in apa este abrupta (2-3 m).
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Lizicat » Dum Apr 13, 2014 1:10 pm

Pe http://www.directbooking.ro am gasit oferte, cu charter, inclusiv din Cluj. Nu prea imi e clar cum se procedeaza, dar pare interesant. Mai mult chiar, sunt oferte si pentru 14 zile, iar diferenta de la 7 la 14 zile este, de exemplu, la un hotel de 3*, de 128 euro.
Maine... voi da un telefon.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde angelica » Lun Apr 14, 2014 10:00 am

multumesc ! florin 04 pentru poze si detalii, trag concluzia ca plajele nu sunt prea usor accesibile, nu prea ajungi cu masina pana la plaja? intreb asta pentru ca o am in dotare si pe "mamma mia" care sta rau cu reumatismul si durerile de picioare, oare va face fata, sau se pune in drum si-mi zice, eu mai departe nu mai merg :cry:
angelica
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Apr 03, 2014 11:41 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 25 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Lun Apr 14, 2014 10:26 am

Angelica, stai fara grija, se ajunge lejer cu masina la majoritatea plajelor (Kastani, Milia, Panormos, Limnonari). Scuze pentru neintelegere, la Staphylos se ajunge cu masina intr-o parcare, dupa care se coboara pana la plaja pe o scara de lemn de vreo 30-40 trepte (cand am spus 10-15 min m-am referit la mers pe jos din statia de autobuz, aflata in soseaua principala).
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Dum Iun 01, 2014 9:15 pm

Pentru cei care vor vizita anul acesta Skopelos, un obiectiv “must see” este bisericuta Sf. Ioan (pe numele ei Agios Ioannis sto Kastri), aflata in varful unei stanci (de fapt, a unei mici peninsule), cea care apare in filmul “Mamma Mia!” in scena de final a nuntii. Se ajunge la ea din Glossa, pe un drum asfaltat, la distanta de cca. 6 km. Din pacate nu exista mijloace de transport in comun, asa ca pentru cei fara masina exista doar taxi-ul din piata centrala din Glossa (25 euro dus-intors) sau optiunea de-a merge pe jos.

Legenda acestui loc este interesanta si merita aici mentionata. Se spune ca intr-o noapte fara luna un pescar din Glossa, aflat in zona, ar fi vazut o luminita in varful stancii. Istoria s-a repetat si a dus la descoperirea de catre localnici in varful stancii a unei icoane a Sf. Ioan Botezatorul. Acestia, plini de devotament, au luat icoana si au pus-o intr-o biserica din apropiere. Nu mica le-a fost mirarea in ziua urmatoare, cand au vazut ca icoana a disparut din biserica. Uimirea le-a fost si mai mare cand icoana a reaparut in varful stancii. Atunci, convinsi ca este un semn divin, au construit bisericuta, cateva incaperi monastice si au plantat cativa maslini in curtea ei.

Dupa ce parcurgi un peisaj deosebit (pantele impadurite ale muntelui Delphi care coboara spectaculos in mare), curiozitatea te imbie sa urci cele cca. 200 trepte si sa ajungi intr-un loc mirific, binecuvantat de spiritualitate. Nu va asteptati sa gasiti interiorul bisericii din film, scena s-a filmat in alta parte. Va asteapta o camera austera, un altar, cateva icoane si o carte de oaspeti in care, cu surprindere, am gasit marturii ale multor romani care au vizitat locul.

Si fiindca suntem totusi la mare, nu uitati sa va luati cu voi costumul de baie, in apropiere de bisericuta fiind o mica plaja, unde te poti racori dupa efortul depus...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Dum Iun 08, 2014 10:39 am

Cateva harti pentru cei interesati... :D

Plaje Skopelos.docx
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Dum Iun 08, 2014 1:42 pm

Skopelos autentic! ;)

Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Dum Iun 08, 2014 3:20 pm

Dar la Adrina Beach a fost cineva??? Cum e acolo?
In afara de Limnonari si Kastani mai e vreo plaja cu intrarea lina in apa (pt copiii mici)?
Stiu ca nici in cazul acestora situatia nu e prea roz, dar macar au nisip fin pe plaja...

Merci anticipat!
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Dum Iun 08, 2014 3:43 pm

Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Dum Iun 08, 2014 4:34 pm

De fapt, cea mai buna harta a principalelor plaje si obiective turistice din Skopelos, gasita pana acum, se afla in pg. a 3 a a doc-ului pe care ma vad nevoita sa-l mai incarc inca o data:

Plaje Skopelos.docx
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 73 vizitatori