Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde michisor » Joi Iun 29, 2017 4:41 pm

mai exista si varianta homeopate - nux vomica :)
michisor
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Noi 30, 2016 12:56 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Joi Iun 29, 2017 5:15 pm

Aseară, la întoarcere din Panagia, am avut un mic incident pe tema asta. Întrucît nu aveam nici homeopate și nici alopate am folosit metoda tradițională ... spălarea mașinii postfactum.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde ams » Joi Iul 06, 2017 9:18 pm

Puteti incerca COCULINE. Unul dintre copii nostrii se lupta de ani de zile cu raul de masina - la noi asta functioneaza (chiar daca nu intotdeauna). Si noi tineam copilul nemancat, dar nu mai facem asta - o lasam sa rontaie biscuiti, sticksuri, daca este sa vomite o va face oricum, insa daca stomacul este gol, apar si durerile de burta.
ams
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 27, 2017 4:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 47 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Vin Iul 07, 2017 7:30 am

Nisip scrie:Se da un copil de 4 ani si vreo 8-9 luni si inaltime, cam pana mai sus de sold

Acum are un scaun de masina de cand era mai mic si clar trebuie schimbat. Sa merg tot pe un scaun sau merge si un inaltator.
Cum e cu treaba asta la BG? La greci nu cred ca sunt probleme, ca nu prea ii intereseaza pe ei... sau mai insel?

Acum, se ia copilul inapoi (vezi primul paragraf).


Sent from my iPhone using Tapatalk


Eu am scaun pentru fetita de 7 ani . Anul trecut chiar ne-a intrebat politia in Grecia pe autostrada daca copilul are scaun :D
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Nisip » Vin Iul 07, 2017 7:31 am

Silviaaa scrie:
Nisip scrie:Se da un copil de 4 ani si vreo 8-9 luni si inaltime, cam pana mai sus de sold

Acum are un scaun de masina de cand era mai mic si clar trebuie schimbat. Sa merg tot pe un scaun sau merge si un inaltator.
Cum e cu treaba asta la BG? La greci nu cred ca sunt probleme, ca nu prea ii intereseaza pe ei... sau mai insel?

Acum, se ia copilul inapoi (vezi primul paragraf).


Sent from my iPhone using Tapatalk


Eu am scaun pentru fetita de 7 ani . Anul trecut chiar ne-a intrebat politia in Grecia pe autostrada daca copilul are scaun :D


Sa inteleg ca intrebarea a venit in urma faptului ca fetita nu statea in scaun, nu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nisip
 
Mesaje: 34
Membru din: Joi Iun 23, 2016 12:30 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 77 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Vin Iul 07, 2017 7:46 am

Nu era in scaun caci oprisem sa faca cel mic pipi si a vrut sa coboare si ea :lol: . Dar si la vama ne-au zis sa stea copilul in scaun ...Noi am coborat din masina sa ne plimbam putin pana ajungeam la gherete dar a inaintat mai repede si ne astepta sotul acolo . Ne-a intrebat vamesul daca avem scaune pentru copii , asa ca am deschis geamul sa vada scaunele .
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 07, 2017 9:22 pm

Al nostru e învățat să spună ”Hi, how are you?”, chiar dacă vede o mufarină de bulgăroi-boje-moi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde diana28 » Dum Iul 09, 2017 4:36 pm

Recomand COCULINE pentru copii cu rau de masina. Si mai sunt si niste acadele - tot pentru rau de masina. Si noi avem pb asta cu fetita. Am ales sa plecam noapte ca sa doarma aproape tot drumul.
diana28
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iun 09, 2017 9:01 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 48 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde cornes » Lun Iul 10, 2017 10:02 am

Am incercat pana acum cocculine asta si pot spune ca prima oara a dat roade in semnsul ca pana la Moieciu (via Rucar-Bran) a fost ok. A doua oara pana la Buzau nu a mai fost ok dar am dat vina si pe micul dejun cu iaurt :D
La urmatoarea iesire incercam PreVomit Kids. Pentru Thassos vom aplica tehnica plecatului de dimineata devreme (2.00 se numeste dimineata?!).
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde ams » Mar Iul 11, 2017 9:21 am

Cocculine se ia o pastla cu o jum de ora inainte de pkecare si apoi cate una la 2-3 ore (daca drumul este lung) . Cand plecam spre Thassos mereu avem o cutie la noi si a functionat si pe ferry.
ams
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 27, 2017 4:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 47 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Joi Iul 13, 2017 12:54 pm

Gata la mine cu prima experienta cu princhidela la insula.

A fost cam asa, plecat pe la 1 noaptea, pe o ploaie tornada, furtuna de gradul 14, fimea dormea lemn. La alimentare in Kardjali, a facut un lapte in timp ce eu bagam 2 espresso, dupa care pana pe ferry iar somn.
Pe ferry a bagat niste fructe si n-am avut timp de perscarusi, plus ca era cam agitat vaporasu'

Pe insula, primele 2 zile, nu prea s-a dumirit ea ce s-a intamplat, dar dupa era mascota. Facea cu mana la toata lumea, show la masa cu paine si pepene, etc...oricum s-a distrat.
Cu apa a avut probleme la vathi ca nu s-a inteles cu pietricelele, iar in rest am fost la paradise si am stat in Skala Potamia. Am o vaga idee ca nu s-a prins de faptul ca daca intra cu capul in apa, numai poate respira.

La retur, am luat o cazare provizorie intre Makaza si Ferry, de unde am plecat in jur de 10:00PM. A bagat somn pana la Ruse unde am scos-o pentru dezmorteala, Dupa bineinteles iar somn si acasa in timp ce eu descarcam tiru, ea...a continuat cu somnul :))

Overall a fost ok, mai mergea de stat o saptamana ca abia se dumirise care-i treaba cu nisipu si pietrele :)

Cred ca 2 ani vom face pauza de copii in Thassos, ca deh, la anul prichindel no.2 o sa fie prea mic pt atata drum, iar peste 2 ani, mai vedem, dar imi surade o Turcie :))) ultra mega all super inclusive
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Pyro » Joi Iul 13, 2017 10:46 pm

Cati ani are? In sept plec si eu cu al meu de 3 ani si incerc sa trasez paralele la capitolul somn :D
Curiozitate: Cand ati plecat de acasa dormea deja, sau a adormit in masina?
Pyro
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Mai 08, 2016 4:58 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 44 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Vin Iul 14, 2017 12:04 pm

1 an si 1 luna.
La dus am plecat la 1AM
La retur dupa 9.30PM
De stat sta si treaza in scaun da cineva tre sa faca pe clovnul si sa o distreze. In plus tre opriri pentru mancare.
Asa daca mergi noaptea...nu sta treaz nu mananca.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde yuliansch » Dum Iul 16, 2017 6:41 am

buna. imi poate spune cineva care ar fi costul ( o medie ) unei zile in Thassos pentru 2 adulti si un minor?
-sezlonguri
-bautura ( o bere, un suc)
- mancare ( pranz si , eventual cina)
tin sa precizez ca nu suntem foarte pretentiosi, copilul mananca "superficial" ;).
multumesc.
yuliansch
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Aug 21, 2016 3:45 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 41 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Dum Iul 16, 2017 9:17 am

Deși există chestii ce diferă de la o plajă la alta, de la un local la altul, aș avansa, strict estimativ, o sumă de 60 euro. E bine ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori