Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mar Iul 22, 2014 10:32 pm

Da Deme ne-am intors :D dupa o prelungire a vacantei pe la bunici, greu cu revenirea la normal :crazy:
Revenind la subiect, singurul loc unde am gasit o gama larga de produse pentru bebelusi a fost la Carrefourul aflat pe drumul spre Makriamos. Nu am avut nevoie sa cumpar nimic pentru ca am plecat blindati cu de toate pentru bebe, dar am observat ca preturile erau destul de mari comparativ cu Bucuresti.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mar Iul 22, 2014 11:40 pm

Cu bebelusul in Thassos :)
Am cam bagat toate rudele si prietenii in sperieti cu intentia de a pleca in Grecia cu bebelusa de 9 luni, dar a fost foarte bine si nu am intampinat probleme.
A fost o desfasurare de forte marisoara privind bagaje bebelusului, care au continut pe langa hainute & cosmetice uzuale:
-medicamente pentru absolut toate bolile posibile(din fericire nu am folosit nimic),
-biberoane & lapte praf(cine alapteaza scapa de o problema:))
- cana pentru incalzit apa
-multicooker de la Avent-pentru preparat mancare proaspata, gateste la abur si blenduieste, e indispensabil de cand am inceput diversificarea in vacante.
-cateva borcanele cu mancare pentru bebelusi pentru cazuri de urgenta cand nu puteam sa ii dau mancare gatita. Important ca toate sa fie testate inainte de vacanta pentru a nu avea surprize acolo;
- consumabile care se gaseau si acolo, dar am preferat sa nu schimb marcile folosite acasa: scutece, servetele, apa plata;
-neaparat scaun de masina fara care din cate stiu nu se poate iesi din tara. Oricum noi am obisnuit-o sa stea numai in scaun la drum, fara exceptii.
Cu desaga incarcata cu de toate am plecat spre Thassos in zorii zilei, alegere foarte inspirata copiii(bebelusa & verisorii) dormind aproape tot drumul, spre deosebire de drumul de intoarcere cand plecand ziua in jur de 11.00 copiii au fost foarte activi la inceput, apoi s-au plictisit, a fost nevoie de multe opriri, ca o lectie vom incerca pe viitor sa facem drumurile lungi dimineata foarte devreme-noaptea.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mie Iul 23, 2014 12:56 pm

Ajunsi pe insula nu am intampinat probleme cu bebelusul, aerul in mod cert avea o influenta benefica, dormea bine, manca bine.
Avem noroc de o bebelusa calatoare ce a parut incantata de plimbari, asa ca am putut sa mergem in fiecare zi in alte locuri, era incantata de valuri pe care le privea pana adormea, foarte incantata si de nisip pe care isi dorea sa il manance pe tot :) nu la fel de incantata era de apa si nici nu am insistat.
Pentru ca este subiectul ce ingrijoreaza multe mame, detaliez putin: mancare a avut doar gatita de mine sau rar borcanase. Legume/fructe proaspete se gaseau din plin la supermarketuri. Masa de fructe o lua in acelasi timp cu noi la micul dejun, iar pentru pranz ii puneam portia gatita dimineata sau seara precedenta in lada frigorifica, iar cand mergeam la masa rugam sa imi aduca un bol cu apa fierbinte. Seara apelam la cereale instant, desi acasa le evit de obicei.
Cel mai mult m-am temut de o alergie sau muscatura de insecta, celebrele albine au fost destul de rezervate, dar am avut mereu cu noi Fenistil si Zyrtec.
Per total a fost o prima vacanta reusita cu bebe in Thasoss, mai multe griji decat de obicei pentru noi, dar rasplatite cu zambetul ei :) ( cu 6 dinti la ducere si cu 8 la intoarcere :lol: )
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde FiRsT » Mie Aug 27, 2014 1:37 pm

Foarte utila postarea anterioara. Multumesc frumos.
Pe 31 August plecam si noi cu cel mic de 10 luni si cateva zile. :wave:
Sper sa fie un prim concediu fara peripetii.

Concediu placut celor care urmeaza sa-l faca.

Cu stima,
Marian
Avatar utilizator
FiRsT
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Ian 28, 2014 12:55 pm
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Bosley » Mie Aug 27, 2014 1:53 pm

Pe 31 August o sa fiu si eu cu copilu pe insula, dar el deja e obisnuit.
Aproape 6 ani si mananca de toate :)
Am scapat de perioada in care trebuia sa plecam de acasa cu borcanele si alte chestii...
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mie Aug 27, 2014 2:02 pm

FiRsT scrie:Foarte utila postarea anterioara. Multumesc frumos.
Pe 31 August plecam si noi cu cel mic de 10 luni si cateva zile. :wave:
Sper sa fie un prim concediu fara peripetii.

Concediu placut celor care urmeaza sa-l faca.

Cu stima,
Marian

Merci de apreciere! Eu recunosc totusi ca am exagerat cu unele chestii, gen apa plata carata din Ro :lol: dar nu am prea vrut sa risc nimic.
Vacanta placuta! Si sper sa ne povestesti cum a fost!
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Mie Aug 27, 2014 2:18 pm

Ade mai bine sa cari ceva si sa nu ai nevoie decat sa te trezesti ca nu ai ceva necesar.
First sunt sigura ca totul va fi bine. Si noi am mers cu baietelul nostru acum 2 ani cand avea 1 an si 1 luna si a fost totul ok, chiar mult mai bine decat ne asteptam.
Anul asta am carat un sac si o sacosa de jucarii de plaja, iar el utilizeaza doar o lopatica, 2 galetuse, un crab si o barcuta gonflabila :lolno:
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Alinuta » Mie Aug 27, 2014 3:16 pm

FiRsT scrie:Pe 31 August plecam si noi cu cel mic de 10 luni si cateva zile

Cum de mi-a scapat mie postarea ta??? :D

Am fost in Thassos cu mezina cand avea doar 11 luni.
E adevarat, fiind al doilea copil in familie, parca stresul nu a mai fost asa de mare, dar un lucru imi aduc aminte cu siguranta: am plecat cu juma de casa dupa noi!!!! :crazy:

In anul acela am fost un grup de 5 adulti si 5 copii, doar cu doua masini.
Clar, si spatiul din masina a fost redus simtitor, asa ca am folosit si un portbagaj exterior.

Ce am carat dupa noi in insula?
= Patut pliant + carucior (4x4, asa il "alintam" noi, la cat de adevarat a fost prin coclaurile pe care ne plimbam)
= sterilizator + biberoane + suzete
= mixer vertical pt pasat legume + cratita de fiert supa
= legume proaspete, piept de pui congelat portionat
= incalzitor de masina pt biberoane, pe care nu vi-l recomand, deoarece mai aveam putin si ajungeam in Thassos pana isi facea el tb-a
= cateva cutii de lapte praf, cerale, biscuiti pt bebelusi
= un bax mare de pampersi
= razatoarea pt mar, fructe si iaurtele
= apa plata
= fierbator...

...ufffff, parca nu se mai termina lista si au trecut ceva ani de atunci. :P

Ne-am conformat programului ei: portia de somn de dimineata si-o facea in carucior, plimbata pe faleza, inainte sa plecam spre taverna ii pasam legumele fierte de dimineata, i le puneam in borcanel, apoi ii dadeam sa manance pana sa ne vina comanda la taverna. Somnul de dupa-amiaza in camera, iar seara era fresh cand ne plimbam pe faleza.

Nu ni s-a parut greu, din contra!
Am fost extrem de incantati la intoarcere sa constatam ca i-a priit tare bine Thassos-ul, luand in greutate 800g, cat nu luase ea in juma de an acasa. :)))))

Mai greu ne-a fost in anul urmator, cand avea aproape 2 ani.
Trecuse de faza diversificarii si sa dea naiba daca manca ceva ce nu semana cu mancarea de acasa!!! :D
Am incercat cu vreo 5 feluri de supe (din locatii diferite)....NIMIC!!!!
Cartofi nu, paste rar...imi vene sa plang inaintea fiecarei mese pt ca stiam ca iar va refuza ce vedea la noi.

Cu ce credeti ca am scos-o la capat???
Cu pește!!! Si pâine prăjită....
Ii alegeam cu mare atentie carnea si a mâncat fata nostra la Dorada de nu ne venea nici noua sa credem!!! :thumbup:

De la 3 ani încolo deja si-a format propriile preferințe, asa ca si acum ar mânca la toate mesele calamar pane! ;)
Cam atat imi aduc aminte acum... :)

Daca mai ai întrebări, iti vom răspunde cu mare placere!
Daca nu, iti dorim cu toții un Concediu placut!!! :wave:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Mie Aug 27, 2014 5:02 pm

Cand am fost cu ala micu (10 luni) am luat si cateva borcanele de mancare pentru bebelusi; pentru momentele in care nu ai chef de gatit ... nici chiar pentru descendent. :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Alinuta » Mie Aug 27, 2014 5:26 pm

Ce bine ar fi fost sa-i placa si mofturoasei mele! :(
Din pacate, nu am avut norocul asta, desi am incercat fel de fel de combinatii...

Sor-mea in schimb a crescut doi copii fara sa știe ce-i aia sa prepare o supa pt Bebeluși. :P
A fost cu aia micii toată Europa. Cand li se făcea foame, doar scotea borcanelul si gata masa.
Plus ca era si diversificata, nu aceeași supa-crema in fiecare zi... :D

Si eu le recomand in concedii!
Calitatea Elvețiană își merita renumele! ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde mischaela » Joi Aug 28, 2014 7:45 am

numai gospodinele atotstiutoare de la bloc nu sunt de acord cu ele:)

fii-mea din pacate a crescut cu ele ... ii faceam fond de facultate cu banii de pe borcane si laptele praf ... :sick:
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Joi Aug 28, 2014 8:36 am

mischaela scrie:numai gospodinele atotstiutoare de la bloc nu sunt de acord cu ele:)


cat de bine poa sa sune chestia asta ! Like ! :clap:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde FiRsT » Joi Aug 28, 2014 11:54 am

Multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari.

Listele enumerate mai sus deja sunt facute si de sotie ... :lolno: (nu lipsesc nici bidoanele de apa plata, patutul, caruciorul, etc ... :) )
Deja aproape totul este catalogat si pus la locul lui.
Acum ma uit si ma gandesc cum o sa le inghesui in masina ...

Ce nu am vazut pana acum, bagajele noastre, sper sa nu le uitam :D

revin cu info la intoarcere.

Cu stima,
Marian
Avatar utilizator
FiRsT
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Ian 28, 2014 12:55 pm
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde AlinE » Joi Aug 28, 2014 1:41 pm

FiRsT scrie:Multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari.

Listele enumerate mai sus deja sunt facute si de sotie ... :lolno: (nu lipsesc nici bidoanele de apa plata, patutul, caruciorul, etc ... :) )
Deja aproape totul este catalogat si pus la locul lui.
Acum ma uit si ma gandesc cum o sa le inghesui in masina ...

Ce nu am vazut pana acum, bagajele noastre, sper sa nu le uitam :D

revin cu info la intoarcere.

Cu stima,
Marian


Patut pt bebelusi au cam toate hotelurile daca le ceri. Ai mai putea face economie de spatiu cu pampers pt ca si aici au la Latsouris cu 11,90 euro bax mare si sunt nemtesti, spre deosebire de cei de la noi care sunt polonezi. Parca au si Premium protection.
Daca vrei sa ma uit de ceva anume sa-mi spui si ma uit.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde FiRsT » Joi Aug 28, 2014 3:41 pm

AlinE scrie:
FiRsT scrie:Multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari.

Listele enumerate mai sus deja sunt facute si de sotie ... :lolno: (nu lipsesc nici bidoanele de apa plata, patutul, caruciorul, etc ... :) )
Deja aproape totul este catalogat si pus la locul lui.
Acum ma uit si ma gandesc cum o sa le inghesui in masina ...

Ce nu am vazut pana acum, bagajele noastre, sper sa nu le uitam :D

revin cu info la intoarcere.

Cu stima,
Marian


Patut pt bebelusi au cam toate hotelurile daca le ceri. Ai mai putea face economie de spatiu cu pampers pt ca si aici au la Latsouris cu 11,90 euro bax mare si sunt nemtesti, spre deosebire de cei de la noi care sunt polonezi. Parca au si Premium protection.
Daca vrei sa ma uit de ceva anume sa-mi spui si ma uit.


Multumesc pentru raspuns.

Patuturi sunt convins ca au, de fapt am si verificat, insa fiind mic mai pune gura pe marginea lui si prefer s ama car cu asta dejea balosit de el :)
Info cu pampersi e foarte buna. Ai idee cate bucati sunt la baxul nr 4 la pretul ala?

Cu stima,
Avatar utilizator
FiRsT
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Ian 28, 2014 12:55 pm
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


cron