Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Dum Iun 26, 2016 11:02 am

este mult mai usor de calatorit cu un copil mai mic , doarme tot drumul aproape , mananca si doarme :D Mai greu dupa 1 an incolo cand nu mai vrea deloc sa stea in scaunul de masina sa te intrebe din jumatate in jumatate de ora cat mai avem ... Nu am avut niciodata probleme cu copiii mici la mare , chiar mananca mai bine si obosesc mai repede . Cum incepe sa mearga nu prea mai stau locului dar noi suntem genul care luam copiii peste tot , ne mentinem in forma :lol:
Profitati cat este mic , este mult mai usor , va dormi si va manca , le prieste mult aerul . Concediu placut !
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Iun 26, 2016 1:03 pm

Sindrom scrie:Mai am si eu o intrebare. Cum e cu adaptarea la schimbarea de mediu pentru un om mic de 4-6 luni?

Asa cum spune si Silvia, la fel a fost si la noi, la 3 luni l-am dus pe munte, la 5 luni la mare, in general a dormit si n-am simtit ca e un copil cu noi, nu am avut nici un fel de probl. La mare, scos/tinut afara doar dimineata si seara
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Dum Iun 26, 2016 3:44 pm

Bun atunci. In sept o sa fac 3 luni...daca primim verde si de la doctor...m-as baga la un thassos.
Singura temere e sa faca fata drumului.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Iun 26, 2016 4:01 pm

Mai depinde si de metabolismul particular, mai ales la drumuri lungi. Dar la cum conduci tu..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Dum Iun 26, 2016 10:06 pm

Da cum conduc eu?...Ca de cand cu copila in masina incep sa cred ca au fugit caii de frica ei.
Cand merg singur parca se intorc :))

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Lun Iun 27, 2016 6:34 pm

Update: abandonam anul asta Grecia din motive de safety dupa discutia la pediatru. Avem timp destul la anul. Pana atunci o sa invete sa si inoate :)))


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde andrulina » Joi Iun 30, 2016 12:44 am

Buna seara.
Am si eu o intrebare. Urmeaza sa plecam in concediu cu baietelul nostru de un an si 3 saptamani, si mie mi se pare ca sta/ doarme mai bine in scoica, decat in scaunul pt bebe. Credeti ca as putea avea probleme daca as alege scoica? ( pe ea scrie pana la 13 kg), el are abia 10.3 ( si nu cred ca sunt sanse sa depaseasca greutatea admisa acolo :crazy: la ce trebuie sa suporte saracul datorita eruptiei dentare)
andrulina
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 06, 2016 10:33 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Joi Iun 30, 2016 6:00 am

Daca nu are probleme cu dimensiunea, adica sa fie mai mare decat scoica, puteti merge.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Malex » Joi Iun 30, 2016 7:09 am

andrulina scrie:Buna seara.
Am si eu o intrebare. Urmeaza sa plecam in concediu cu baietelul nostru de un an si 3 saptamani, si mie mi se pare ca sta/ doarme mai bine in scoica, decat in scaunul pt bebe. Credeti ca as putea avea probleme daca as alege scoica? ( pe ea scrie pana la 13 kg), el are abia 10.3 ( si nu cred ca sunt sanse sa depaseasca greutatea admisa acolo :crazy: la ce trebuie sa suporte saracul datorita eruptiei dentare)


Depinde si de perioada zilei cand calatoriti - daca mergeti noaptea si doarme, este mai bine in scoica pt ca este protejat si are o pozitie confortabila; daca mergeti in timpul zilei si el nu doarme o sa se cam plictiseasca sa se uite atata timp la plafonul masinii.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Sâm Iul 02, 2016 4:19 pm

Am diversificat meniul.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Sâm Iul 02, 2016 4:30 pm

zanga2 scrie:Am diversificat meniul.

Sa introduceti treptat in meniu, sa vedeti daca il tolereaza :lol:

Ps: unde sunteti cazati? Arata f bine!
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Dum Iul 03, 2016 2:16 pm

Ade scrie:Ps: unde sunteti cazati? Arata f bine!


In Kinira.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Dum Iul 03, 2016 2:33 pm

zanga2 scrie:Am diversificat meniul.


E bine sa-l inveti cu mancare greceasca de mic. Cica e foarte sanatoasa si nu contine colesterol.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde dancraciunel » Mie Iul 06, 2016 3:59 pm

Recomand cu mare drag Paradise Garden Studios in Limenas, e prima oara aici la aceasta cazare pentru noi, suntem 2 adulti cu 2 copii, unul 3 jumate si altul 1 si 3luni. Ne-am cazat intr-un studio cu pat matrimonial si paturi suprapuse, cel de la parter are si babycoat. Avem frigider, aer conditionat, fierbator, plita.. loc de joaca exterior, studioul are doua intrari doua terase ambele cu loc de servit masa, o data la 3 zile o tanti face curatenie si schimba prosoape asternuturi,avem bicicleta trcicleta kart, tractor cu pedale.. si cel mai importanta foarte multa verdeata. Azi e ultima zi in care nu am putut merge la plaja, tati a avut treaba si l-am sustinut de pe margine sinspre surprinderea mea, am reusit sa le gasesc de lucru astfel incat sa treaca repede aceste zile. P.s. nu am venit cu nici o jucarie de acasa decat cu o bicicleta .
dancraciunel
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iul 03, 2016 12:07 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde dancraciunel » Mie Iul 06, 2016 4:07 pm

Si ai mei sunt mofturosi la mancare, dar spre surprinderea mea au inceput sa prinda drag de fructe, banane, cirese, mere, pere, caise,pepene.. cam astea le-am avut pe masa. Loc de cinste l-a ocupat iaurtul, lapele, branza feta greceasca, rosiile si castravetii. Am mancat in prima zi o ciorba de rosii si una de pui, celui mare i-a placut cea de rosii, la taverna zorba parca, a fost buna mancare dar mai scumpa fata de celelalte, am vazut asta seara urmatoare cand ne-am plimbat si am mancat la mythos. Recomand acolo o specialitate de caracatita cu miere.. foarte buna, am gasit si un chelner roman care ne-a explicat ce nu intelegeam in meniu..
dancraciunel
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iul 03, 2016 12:07 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori