Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde ODA » Sâm Iul 22, 2017 1:26 am

demential scrie:
ODA scrie:Buna, pe 23 iulie plecam pt prima oara in Thassos, 2 adulti si 1 copil.
Care ar fi ora ideala pentru a trece prin Bulgaria?
Exista indicatoare catre ferry?, WAZE is face treaba bine?
Copilul meu este alergic la LACTATE, LAPTE, IAURT, UNT, BRANZA, CASCAVAL, TOATE LACTATELE.
Stiti daca am vreo sansa sa mananc in conditii de siguranta la restaurant?
Face SOC ANAFILACTIC si de la urme de lactate, adica daca vasele nu sunt suficient de bine spalate.
Stiti restaurante unde exista chelneri romani? sa ma pot intelege cu ei??

Va multumesc!

Daca iti place sa conduci noaptea, cred ca ideal este sa traversati Bulgaria noaptea.
Exista indicatoare catre Ferry in Keramoti. Waze merge foarte bine, la fel si Google Maps. Sa nu te astepti insa la prea multe avertizari pe drum (de gropi sau politie).
Teoretic la toate tavernele poti sa mananci in siguranta.
Multe taverne au chelneri romani si oricum te poti intelege cu toti ospatarii. La prima strigare pot sa iti spun de Casa di Pizza din Potos si Taverna Irene tot din Potos, cu ospatari romani. Unde o sa fiti cazati ?


Stam in LImenas, este prima data cand imi fac curaj sa o duc in Grceia tocmai din cauza alergiilor. Este mare mancatoare de caracatita, peste, toate bunatatile lummii dar din pacate, nu stiu daca voi putea sa ma inteleg cu oamenii acolo. Experienta imi spune ca e f greu sa gasesti chelneri care sa stie sa faca diferenta intre o alergie si o intoleranta.... nu dezvolt
In fine noi plecam duminica dimineata, sper cat mai devreme, am auzit ca e cam nesigur sa traversezi Bugaria noaptea, ca mai stau la panda... Oricum MULTUMESC tuturor pentru sfaturi, scuze sunt noua pe forum, pe orice forum acesta este unicul si inca nu stiu sa il folosesc corect
ODA
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 20, 2017 10:02 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 22 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Sâm Iul 22, 2017 8:23 pm

Experienta imi spune ca e f greu sa gasesti chelneri care sa stie sa faca diferenta intre o alergie si o intoleranta....


Logic, sunt chelneri.
Nici io nu am găsit medici care să servească o masă impecabil.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde April » Dum Iul 23, 2017 2:28 pm

Sorana, un an si doua luni. S-a jucat, a facut gym cu tati, acum nani. Cel mai cuminte copil de pe plaja, azi. Din Motru - Gorj.
Sa va arat si urlatorii de alte nationalitati ;) ?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde razvano » Lun Iul 24, 2017 8:12 am

Sindrom scrie:
razvano scrie:
Malex scrie:Salut,

sunt aceleasi restrictii ca la noi, legate de varsta si inaltime. Daca sunt copii mici, obligatoriu in Grecia trebuie sa ai scaun special sau inaltator, pentru locurile din spate.

Cel mic sta in spate in scaun de copil, nu e problema. Cel mare are 11 ani si inaltimea de 150 cm. Raportat la varsta, la noi nu are voie in fata. Problema e ca i se face rau in spate cand intru in zone virajate (munte in general) si lucrul asta e inevitabil, nu il ajuta niciun medicament, supliment sau mai stiu eu ce, indiferent cand si cum i-l dau.


N-am idee, dar...xanax sau ceva de genul n-are voie? Eu cu sotia care are tot probleme cu raul de masina mergeam noaptea ca dormea lemn. Dar in spate ca tratament, folie neagra pe geamuri si sa nu se uite pe laterale, in fata dai jos tetiera ca sa vada in fata, si frana utilizata la minim pentru a evita smucelile. Ah, si o masina teapana :) care sa nu faca balans.

De exemplu eu cu 308/passat/octavia/superb si alte specii nemtesti nu le pot cumpara ca sunt foarte moi si se balanseaza la drum lung. Honda, Mitsubshi sunt mai tepene, poate putin incomode prin oras, dar la drum lung fac minuni pentru cei cu raul de masina.

Gizas, no way! :)) Xanax-ul se da cu teama si la adulti, la copii exclus. :)

Da, in functie de masina se manifesta diferit. Acum am una mai rigida dar anterior, in Mondeo sau Insignia, era jale. Una la mana ca se balanseaza, dar in spate sunt si foarte "adanci", cel putin pentru un copil (mai ales daca are si centura), si nu stii ce se intampla in jurul tau, simti doar "tangajul". :)

De data asta o sa stea in fata, alta solutie nu am.
razvano
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iul 10, 2017 3:18 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 6 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde cornes » Mar Iul 25, 2017 6:25 pm

Am ajuns in thassos cu următorul "tratament" : o zi inainte veeo 4-5 cocculine de la boiron, plecat devreme la 3.30 si inca vreo 2 cocculine pe drum si un ciubuc drum bun parca (ghimbir bla bla, devorat cu poftă de copil). Suspensii destul de rigide fiecare imperfecțiune a soselei se transmite in caroserie /masina.
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde ODA » Mar Iul 25, 2017 8:35 pm

Lucreaza in alimentatie publica, ar trebui sa aiba cunostinte despre posibilele
situatii cand alimentele provoaca accidente medicale.
Nu intru in detalii dar cred ca aceasta atitudine ne tine acolo unde suntem.
Da chelnerii ar trebui sa aiba cunostine medicale despre ce si cum sunt alergiile, intolerantele si tot ce este legat de mancarea pe care o servesc!!

Din pacate suntem in urma rau de tot!!


HHR scrie:
Experienta imi spune ca e f greu sa gasesti chelneri care sa stie sa faca diferenta intre o alergie si o intoleranta....


Logic, sunt chelneri.
Nici io nu am găsit medici care să servească o masă impecabil.
ODA
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 20, 2017 10:02 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 22 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Reb3lle31 » Sâm Sep 02, 2017 3:43 pm

Urmeaza concediul în Grecia - Skala Sotiros. 2 adulți și un kid de 4.6 ani. Nu știu nimic despre zona dar ma interesează dacă este child friendly ( mâncare buna, locuri de joaca, nisip fără pietre, apa fără pietre, fără albine, viespi, arici de mare, etc, nu adanca, intrare lină în apa... Etc) eventual și ceva interesant de vizitat. Bineînțeles as vrea sa știu și locații pe unde v-ati cazat și cum a fost? Pe scurt tot ce puteți spune bun și rau, tips & tricks :)))) mulțumesc.
I love in horror movies how the person yells out "hello?!" as if the killer is gonna say "yeah I´m in the kitchen, want a sandwich?"
Reb3lle31
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Aug 25, 2017 7:52 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 42 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Mar Sep 05, 2017 8:31 am

Eu nu inteleg o treaba. Cum faci rezervare si dupa intrebi daca e child friendly.

E ca si cum m-as duce in Barcelona la vizitat cu un copil de 8 luni si unu de 2 ani, apoi sa intreb daca e child friendly...wtf people...what's wrong with you.....
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Sep 05, 2017 9:21 am

Sindrom scrie:Eu nu inteleg o treaba. Cum faci rezervare si dupa intrebi daca e child friendly.
E ca si cum m-as duce in Barcelona la vizitat cu un copil de 8 luni si unu de 2 ani, apoi sa intreb daca e child friendly...wtf people...what's wrong with you.....

welcome back, ne-ai lipsit :wave:
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Reb3lle31 » Mar Sep 05, 2017 10:36 am

Simplu. Vacanta cadou :) Nu am decis eu ce și cum.
Chiar nu am găsit informatii despre partea aceea de insula pe forum, asa ca nu mai trageți concluzii aiurea și dati oamenilor informatii nu morală!!!
I love in horror movies how the person yells out "hello?!" as if the killer is gonna say "yeah I´m in the kitchen, want a sandwich?"
Reb3lle31
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Aug 25, 2017 7:52 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 42 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Malex » Mar Sep 05, 2017 11:02 am

Ok, se pare că, așa cum spune proverbul : Appearances can be deceiving!
În regulă....revenind la solicitarea ta: Skala Sotiros este o localitate relativ mică, situată în parte de vest/sud-vest a insulei, pitorească, dar mai puțin ofertantă decât sudul sau estul insulei, mult mai dezvoltate. Există și in Skala Sotiros câteva plaje, mai multe informații găsești aici: viewtopic.php?f=39&t=572 . În general, partea de vest a insulei nu se confruntă cu atâtea probleme legate de viespi/albine...anul acesta noi am stat în sud și a fost teroare din acest punct de vedere, dar când am vizitat vestul insulei a fost super ok, parcă ne aflam pe altă insulă. Dacă mergeți cu mașina (presupun) aveți la dispoziție, la distanțe relativ scurte, și alte plaje/taverne în localitățile apropiate, gen Skala Prinos, Rachoni, Maries etc plus obiective turistice (mânăstiri, sate de munte, muzeul uleiului de măsline etc). În general plajele din vest sunt cu nisip și intrare lină în apă, cu umbră naturală de la pini și alte tipuri de vegetație, mai puțin aglomerate și cu o atmosferă child friendly. Desigur, puteți face și turul insulei pentru a vizita alte plaje/ taverne și obiective turistice....dacă mergeți cu autocarul, atunci ați putea închiria o mașină pentru a vă putea deplasa...depinde de voi, există multe locuri frumoase în vestul insulei și din punctul meu de vedere este o zonă foarte bună pentru familiile cu copii.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Reb3lle31 » Mar Sep 05, 2017 12:30 pm

Malex scrie:Ok, se pare că, așa cum spune proverbul : Appearances can be deceiving!
În regulă....revenind la solicitarea ta: Skala Sotiros este o localitate relativ mică, situată în parte de vest/sud-vest a insulei, pitorească, dar mai puțin ofertantă decât sudul sau estul insulei, mult mai dezvoltate. Există și in Skala Sotiros câteva plaje, mai multe informații găsești aici: viewtopic.php?f=39&t=572 . În general, partea de vest a insulei nu se confruntă cu atâtea probleme legate de viespi/albine...anul acesta noi am stat în sud și a fost teroare din acest punct de vedere, dar când am vizitat vestul insulei a fost super ok, parcă ne aflam pe altă insulă. Dacă mergeți cu mașina (presupun) aveți la dispoziție, la distanțe relativ scurte, și alte plaje/taverne în localitățile apropiate, gen Skala Prinos, Rachoni, Maries etc plus obiective turistice (mânăstiri, sate de munte, muzeul uleiului de măsline etc). În general plajele din vest sunt cu nisip și intrare lină în apă, cu umbră naturală de la pini și alte tipuri de vegetație, mai puțin aglomerate și cu o atmosferă child friendly. Desigur, puteți face și turul insulei pentru a vizita alte plaje/ taverne și obiective turistice....dacă mergeți cu autocarul, atunci ați putea închiria o mașină pentru a vă putea deplasa...depinde de voi, există multe locuri frumoase în vestul insulei și din punctul meu de vedere este o zonă foarte bună pentru familiile cu copii.



Finally un răspuns pozitiv.
Da, vom merge cu mașina personală și da avem de gând să mergem să vizităm toată insula, implicit plajele și stațiunile celebre.


Mulțumesc mult mult pentru răspunsul încurajator!
I love in horror movies how the person yells out "hello?!" as if the killer is gonna say "yeah I´m in the kitchen, want a sandwich?"
Reb3lle31
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Aug 25, 2017 7:52 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 42 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Malex » Mar Sep 05, 2017 12:37 pm

Cu placere!! Vacanță frumoasă să aveți și să ne povestiți cum a fost!
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Mar Sep 05, 2017 12:43 pm

Reb3lle31 scrie:Simplu. Vacanta cadou :) Nu am decis eu ce și cum.
Chiar nu am găsit informatii despre partea aceea de insula pe forum, asa ca nu mai trageți concluzii aiurea și dati oamenilor informatii nu morală!!!



E acelasi lucru, Oare daca-mi face cineva cadou in Siria, ma duc cu copii. In Siria care btw, cam ai ce vizita, sau cel putin aveai inainte de nebunia actuala.

Hai si ca nu fiu rau pana la capat. Ideea de baza e ca seara nu aveti ce face in statiune si ziua o sa va plimbati pe insula.

Noi anu asta am mers decat odata in vestul insulei si intradevar, mari probleme cu viespiile, nici fumu vietii nu le mai alunga.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Reb3lle31 » Mar Sep 05, 2017 1:13 pm

Sindrom scrie:
Reb3lle31 scrie:Simplu. Vacanta cadou :) Nu am decis eu ce și cum.
Chiar nu am găsit informatii despre partea aceea de insula pe forum, asa ca nu mai trageți concluzii aiurea și dati oamenilor informatii nu morală!!!



E acelasi lucru, Oare daca-mi face cineva cadou in Siria, ma duc cu copii. In Siria care btw, cam ai ce vizita, sau cel putin aveai inainte de nebunia actuala.

Hai si ca nu fiu rau pana la capat. Ideea de baza e ca seara nu aveti ce face in statiune si ziua o sa va plimbati pe insula.

Noi anu asta am mers decat odata in vestul insulei si intradevar, mari probleme cu viespiile, nici fumu vietii nu le mai alunga.


Este ok, ma interesau câteva păreri :) mulțumesc frumos.
I love in horror movies how the person yells out "hello?!" as if the killer is gonna say "yeah I´m in the kitchen, want a sandwich?"
Reb3lle31
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Aug 25, 2017 7:52 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 42 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori