Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Lun Mai 11, 2015 11:39 am

demential scrie:
Mihaela scrie: ... din Jumbo din Limenas.

e Jumbo in Limenas ?
am vazut un Jumbo pe autostrada, intre Komotini si iesirea spre Thassos http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=4&t=550, dar nu stiam ca e si in Limenas ...

Este minuscul comparat cu cel de pe autostrada, dar acum ca au venit si in Romania nu mai suscita asa un interes, doar daca ramanem in pana de chinezarii.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde AlinE » Dum Iun 07, 2015 2:56 pm

Dupa o balaceala pe cinste merge un ROM autentic romanesc
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde gabriel » Dum Iun 07, 2015 7:53 pm

in Thassos cand avea doar cateva luni! :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde demential » Dum Iun 07, 2015 8:02 pm

gabriel scrie:in Thassos cand avea doar cateva luni! :)

pare sa fie San Antonio :)
viewtopic.php?f=39&t=285 / viewtopic.php?f=77&t=700
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde gabriel » Dum Iun 07, 2015 8:15 pm

demential scrie:
gabriel scrie:in Thassos cand avea doar cateva luni! :)

pare sa fie San Antonio :)
viewtopic.php?f=39&t=285 / viewtopic.php?f=77&t=700

una dintre plajele noastre preferate anul trecut :D
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Mie Iun 10, 2015 8:40 pm

Acum aproape 3 ani pe ferryboat la venire. Ce repede trece timpul.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde tacl2013 » Mie Iun 10, 2015 10:00 pm

Se insereaza si nu mai iesim din apa!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Joi Iun 11, 2015 10:48 am

Sa-ti traiasca! Cati ani are?
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde tacl2013 » Joi Iun 11, 2015 5:23 pm

Multumesc frumos. 5 ani si 4 luni si e pregatit din nou pt Thassos :-)
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Joi Iun 11, 2015 7:29 pm

E mai mare decat baietelul nostru cu 1 an si jumatate. In ce perioada mergeti?
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde AlinE » Joi Iun 11, 2015 7:44 pm

Asa se dormea la un an dupa o zi de plaja si balaceala.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde tacl2013 » Joi Iun 11, 2015 9:49 pm

Mihaela scrie:E mai mare decat baietelul nostru cu 1 an si jumatate. In ce perioada mergeti?


12-25 iulie
Skala Potamia
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Andreea76 » Sâm Iul 04, 2015 4:42 pm

Buna,

Peste patru zile, plecam pentru al patrulea an in Thassos, una familie cu doi copii (3 ani jumate / un an jumate). Din diferite motive, i-am luat locul sotului la abonat/citit/cules info de pe forum. Am gasit o gramada de informatii folositoare (bravo si felicitari!), dar m-am si distrat, cu toate ca timp nu am (ar trebui sa incep sa fac bagajele..iuhuuu!!).
Anul trecut piticuta de un an jumate avea 9 luni jumate, a stat mai mult in piscinuta si carucior, impreuna cu surioara ei care se teme de apa, nu a mancat borcanasele carate si numarate pe zile, a mancat insa peste si cartofi prajiti (beh dar in concediu, o data pe an, ne scoatem cu ei).
Am fost cu inca doua familii, tot cu cate doi copii fiecare, a fost super, mult mai usor decat ne-am asteptat: drumul de 12 h cu piticele in spate..acceptabil de linistit :thumbup: , cazarea acceptabila: hotel Golden Sand in Chrissi Amoudia - un fel de a spune apartament format din o camera normala si un hol transformat in "camera", insa plaja si restaurantul Fedra ne-au facut viata mai usoara la orele pranzului (...si bani mai putini in buzunar Fedra ;) .
Neasteptat a fost ca ne-am mobilizat si am fost si pe alte plaje,in afara de Chrissi Amoudia (San Antonio, La Skala, Paradise), ba chiar ne-am plimbat dupa amiezele in Panagia, Limenas (in 2009 cand eram singuri si "in love" :crazy: nu am stat mai mult de o zi din 11, intr-un singur loc, insa acum nu mai speram la asa dezmat).
Primele doua zile au fost de "acomodare cu bucluc": cea mica a cazut din pat in cap pe gresie, cu noi in camera in timp ce desfaceam bagajele, a stat "fardata" vreo doua - trei zile, iar cea mare a dat un piciorus in suportul unei umbrele la restaurant (picior gol), incat intr-o ora se dublase si doua - trei zile i-a luat locul surioarei in carucior. Deci dupa doua zile..toate inconvenientele de a pleca cu doua bebeluse (plansete de oboseala, mofturi la mancare etc), ni s-au parut distractive si nimic nu ne-a mai scos din "mood-ul" de vacanta, incat dupa 8 zile am mai cautat cazare..cu copii la purtator, la fata locului, pentru ca nu ne-a venit sa plecam. Fiind in sf de august - inceput de septemb, cu greu am gasit la Achillion Hotel (la Shrek :angel: ) intr-o livada de maslini, la demisol (se intra in camera direct din livada ceea ce a fost pe placul fetitelor) insa imediat au inceput ploile, si a plouat si a tot plouat..pana am plecat (au fost doua trei zile cu inundatii si drumuri inchise pe insula incat incepusera sa ne sune de acasa ptr ca stirile de la TV exagerau - ca de obicei).
Anul asta...panica: cele doua familii cu care mergeam "ne-au parasit" (si-au mutat concediul cu o luna mai tz) si fetele vin dupa un episod de enterocolita, sunt mofturoasele mofturoaselor la mancare (mai ales cea mica care abea asteapta sa-si etaleze costitele de 9 kg cu tot cu pampersi).
Stam in Skala Potamia, la Sunrise Studios (daca are cineva date sau pareri despre el, m-ar ajuta), am vazut ca este aprox aproape de plaja (nu cea din golf ptr ca mi se pare aglomerata) - pe site scrie 50 m dar eu cred ca e ceva mai mult pana la zona cu umbrelute si sezlonguri.
Odata ajunsi pe plaja, va fi ok, asta pana are vre-unul din noi ceva nevoi speciale, atuci ai doar doua optiuni: ori te duci insotit oriunde de una fetita mica, ori cel care ramane de serviciu, alearga dupa cea mare cu cea mica la subrat :lolno:
Problema va fi la masa: in doua minute ele termina tot ce vor sa manance (adica mai nimic), dupa aceea vor sa plece (sau sa alerge cineva dupa ele) asa ca noua nu ne ramane decat cura de slabire si bani mai multi in buzunar :wtf:. Dar e concediu si pentru noi nu!?..asa ca daca mi-ati recomanda niste terase cu locuri de joaca si mancare ok, v-as ramane indatorata cu mii de multumiri :D . In Skala Potamia am vazut Art Cafe si inca una pe care am uitat-o..uff..tre' sa iau iar la "rafoit" topicul cu terase :?

Va pup si daca cumva ne intersectam in concediu, nu ne ocoliti, suntem o familie ok :angel: :D
Andreea76
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:30 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Sâm Iul 04, 2015 4:58 pm

Andreea, funny relatarea ta :lol: , m-am regasit pe alocuri, doar ca la voi e double trouble :lol:
Trebuie sa imi fac timp sa povestesc si eu vacanta cu mofturoasa de 1an si 9luni...alergare usoara de dimineata pana seara :crazy:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Andreea76 » Sâm Iul 04, 2015 5:52 pm

Multumesc Ade!
Sper ca nu m-am lungit cu postarea, dar am prins curaj dupa ce am citit postarea ta si a Alinutei despre concediul cu copiii de anul trecut.
Andreea76
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:30 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori