Proprietar in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde April » Sâm Dec 20, 2014 9:12 pm

Delphinash scrie:Te rog eu, fa un cinema :D

Delphinash, de ce nu ceri direct, vrem un MALL, cu de toate... :D
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Delphinash » Sâm Dec 20, 2014 9:18 pm

Ma multumesc si cu un cinema...doar....
In rest incep sa ma obisnuiesc. Am venit acasa si deja am obosit de atata lume care cumpara si nu se mai opreste :D
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Maria » Sâm Dec 20, 2014 9:34 pm

Nu stiu daca am mai spus asta pe undeva, dar localnicii sunt destul de reticenti cand un strain (chiar si grec dar din afara insulei) vine sa isi deschida o afacere care in mintea lor le-ar "fura" clientii. Vara trecuta o romanca stabilita aici si-a deschis un magazin cu haine si sunt localnici care nu o mai saluta pentru simplul fapt ca au si ei un magazin similar.
Am auzit chiar discutii de genul: de ce sa ma duc sa imi cumpar ceva de pe continent? Nu dau banii mai bine unui thassiot?
A nu se intelege insa ca nu imi plac si ca nu ii respect pe localnici, ci doar va spuneam ca au fixurile lor!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde gabitu31 » Dum Dec 21, 2014 4:31 pm

La capitolul haine am vazut ca nu ai ce sa cumperi, cu ce sa te imbraci, mai elegant, mai stilat. tot ce au sunt numai de vara si chinezaraie proasta. Eu am vrut ceva sa imi cumpar o rochie, ceva ca amintire si nu am gasit. Preturi foarte mari . Asta la capitolul haine.

La mancare sunt mai buni ca noi si mananca mai sanatos. Aici nici nu ma gandeam ca avem vreo sansa. Cine vine in insula ca turist va incerca mancarea lor traditionala si nu a noastra.

Ceea ce m-at fi interesat e un salon de infrumusetare. Sunt? Eu una nu am vazut, nu am fost poate atenta, dar cat am stat in skala potamia nu am vazut asa ceva.

Cu autoritatile ce sa zic, iei un grec si te ajuta. Eu nu i-am vazut asa de rai ci dimpotriva noi ne-am facut amici acolo cu care corespondam.

Insa vara asta mie in august, la mijloc, insula mi s-a parut cam pustie fata de alti ani.
gabitu31
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 14, 2014 8:54 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde demential » Lun Feb 22, 2016 4:06 pm

Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Joi Feb 25, 2016 12:54 pm



Ahh.... lasa ca o sa castig eu la loto....dar trebuie sa ma apuc sa joc mai intai...
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Lun Apr 11, 2016 10:00 am

alexd scrie:Totul a inceput prin 2007, cand, intamplator, am descoperit insula. A trebuit sa ne intrerupem concediul din Bulgaria din cauza unor pene de curent enervante, ne-am luat bagajele si ne-am oprit in Turcia, la Canakkale. Aici, am gasit un hotel superb, dar care, nu avea disponibil apartamentul unde ne-am cazat, decat pentru o singura noapte. Dupa respectiva noapte, iar ne-am strans jucariile si am plecat in Grecia cu intentia de a ajunge la Nei Pori, unde am mai fost. Nu neaparat ne-a placut acolo, dar stiam mai multi greci din zona. Nu am mai apucat sa ajungem la Nei Pori, ci am ajuns pe Thassos. Aici, ca toti cei care vad insula pt prima oara am fost fascinati. Ne-am plimbat din plaja in plaja si ne-am ales un hotel (toate erau pe sfert pline pe atunci) . Ei bine, de la acest hotel a inceput totul. Ne-am imprietenit cu proprietarii si am revenit de cel putin 2 ori pe an. O data pentru mare, a doua oara pentru prietenie. De la proprietarii hotelului, prietenia s-a dus mai departe si catre alti localnici. Deja prin 2012 eram ca in familie. Nici macar nu trebuia sa dam telefon ca venim, ba chiar in ultima vreme faceam aparitii surpriza :) . Astfel, in acest mic sau mare grup de prieteni (sa nu credeti ca frigeam mititei si galgaiam bere in cadrul "relatiilor", nu este nimic de acest gen, totul este mult mai cald) , a aparut o casuta de vanzare, exact cand aveam noi cu ce sa cumparam. . Mai din nevoie, sau din cauza altor probleme, era musai sa vanda casa. Comunitatea din Potamia, desi pare deschisa, in esenta este conservatoare si nu foarte entuziasmata de ideea multicolra a multinationalitatilor conlocuitoare. Deja sunt multi albanezi care au inchiriat case, si cu toate ca sunt muncitori, au minusurile unei civilizatii cu educatie mai precara. Dar in jurul casei de vanzare, erau doar caminele copilariei multora dintre prietenii nostri de pe insula. Familii inrudite, veri, matuse, parinti, frati...cam cum e si pe la noi prin satele marunte. Astfel, accesul in zona ne era intr-un fel facilitat.
Long story short este ca am batut palma, si in uralele multimii am purces sa intocmim documentele. Ei, aici Grecia si-a dat arama pe fata. Daca la noi, sa cumperi o casa poate fi la fel de simplu ca si achizitia unei masini din targ, la greci nu. Exista nenumarate legi noi care se bat cap in cap, in special care afecteaza proprietatile vechi, asa zis nelegalizate. Adica acele proprietati care au fost construite fara autorizatie de constructie, care oricum nu era necesara prin anii 30-40-50. Pe insula, prima autorizatie s-a eliberat prin anii 90, dar asta e alta poveste. Cert este ca trebuia legalizata retroactiv, conform noii legi. Odata legalizata, o noua problema: comisia satelor traditionale: casa candva, in anii 2000 a primit ferestre de termopan. Alti bani pentru alta autorizatie. Daca ar fi fost nevoie doar de bani, ar fi fost ok, dar fiecare act in Grecia anilor 2014, dureaza minim 2 luni. Asta in cazul in care are cine sa proceseze actele, pentru ca am patit si asta : seful comisiei satelor de la Kavala, a plecat in concediu 1 luna si nu s-a mai intrunit comisia, bineinteles.
Nu va mai povestesc de cabinetul notarului sau de primarie: nu prea au auzit de calculator. La noi e lux, la ei troneaza maldare de dosare si de hartii legate cu sfoara, exact ca prin notariatele noastre de stat de prin 80.
A, sa nu uit sa va spun, ca, daca vrei sa cumperi vreo proprietate in grecia, inainte de orice, trebuie sa devi un fel de rezident, adica sa iti iei numar AFM (adica tax number). Daca nu esti grec si nu ai numar, trebuie sa garanteze pentru tine un girant nativ ca sa poti obtine numarul. Complet anapoda. Logic era sa cumperi proprietatea, apoi sa iti iei numarul AFM. Anapoda total (ca tot este anapoda cuvant grecesc) . Cu acest AFM iti faci abonament la mobil, la internet, la curent, la apa, la tot. Fara nu se poate face absolut nimic.
Una peste alta, a fost o aventura pe care am gustat-o din plin, chiar mi-a placut, si as repeta-o oricand. A durat 4 luni dar a meritat din plin. Am facut in aceste 4 luni 2 drumuri pe saptamana tur complet dus-intors din Bucuresti (32 in total). Multe dintre ele cu masina plina cu mobila sau cu decoratiuni, chiar si cu mocheta carata de la Bucuresti.
Vineri ma intorc din nou, pentru ca baiatul nostru sta acolo deja de 1 luna impreuna cu bunica-sa. Trebuie sa il vedem si pe el cel putin 2 saptamani pe luna, nu? :)

Cine vrea sa mai afle dedesubturi, subtilitati, care este cel mai bun pescar sau care este magazinul de peste cel mai cinstit, sau care pietrar albanez lucreaza mai curat sau macelaria cea mai buna sa intrebe. Doar sa tineti cont ca nu ma "pricep" decat la Limenas, Potamia si Skala Potamia. :)


Intreb si eu acilea, pentru ca postul de mai sus mi se pare destul de explicit si punctul blocant in cazul meu ar fi : "trebuie sa garanteze pentru tine un girant nativ ca sa poti obtine numarul. "

Stiti cum se rezolva sau ce presupune a fi girant nativ ?
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde alexd » Lun Apr 11, 2016 11:15 am

girant nativ = Adica un grec cu acte in regula.

Astfel incat statul grec sa nu piarda bani de pe impozite in caz ca "tu" esti baragladina si dispari in ceata dupa ce ti-ai cumparat casa, masina si ti-ai pus telefon si curent. Nu te gaseste pe tine, il ia pe girant.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Lun Apr 11, 2016 11:58 am

Daca as vrea sa ma mut in Thassos oare ce ce ma pot ocupa ? La apicultura nu ma pricep, cu crescutul caprelor am inteles ca e mai complicat, livida de masilini nu cred ca pot avea :crazy:
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Lun Apr 11, 2016 12:09 pm

alexd scrie:girant nativ = Adica un grec cu acte in regula.

Astfel incat statul grec sa nu piarda bani de pe impozite in caz ca "tu" esti baragladina si dispari in ceata dupa ce ti-ai cumparat casa, masina si ti-ai pus telefon si curent. Nu te gaseste pe tine, il ia pe girant.


Deci ideea de baza e sa stii un grec care sa te si cunoasca cat de cat sa iti poata fi girant.

@zanga2, poti sa dai la peste :)
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Lun Apr 11, 2016 12:42 pm

Sindrom scrie:
alexd scrie:girant nativ = Adica un grec cu acte in regula.

Astfel incat statul grec sa nu piarda bani de pe impozite in caz ca "tu" esti baragladina si dispari in ceata dupa ce ti-ai cumparat casa, masina si ti-ai pus telefon si curent. Nu te gaseste pe tine, il ia pe girant.


Deci ideea de baza e sa stii un grec care sa te si cunoasca cat de cat sa iti poata fi girant.

Cred ca pot gasi unul

Sindrom scrie:@zanga2, poti sa dai la peste :)

Nici nu vreau sa mai imi aduc aminte de asta :lolno:
Intr-un an am mers cu juma' de porbagaj plin de scule (desi nu prea le am deloc cu pescuitul), nu am prins nimic, decat un pic de insolatie iar la urma a alunecat pe niste bolovani si mi-am scrantit un deget de la picior, 3-4 zile am fost catelusul schiop :cry:
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Lun Apr 11, 2016 1:38 pm

Atunci nu-ti ramane de rezolvat problema bugetului.
Cred ca totusi trebuiesc facute niste calcule. Daca dai 30-40k pe o casa, asta inseamna vreo 13-16 ani de vacante la 2500e bucata.

Iar la 2500e bucata de vacanta, tre s-o faci prin Elvetia, Italia pe la Amalfi, etc., dar in limita bunului simt.

Cat despre dat la peste, ultima undita am luat-o acum 3 ani si am aruncat cu ea in apa de fix 3 ori maxim 10 minute, dupa mi-am vazut de berile mele ca se incalzeau. Cum pestele n-a venit dupa 3 beri am plecat acasa la alte beri :).
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Lun Apr 11, 2016 2:07 pm

Eu nu as vrea doar o propietate, ci si un job permanent acolo.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde alexd » Lun Apr 11, 2016 2:28 pm

Sindrom scrie:Atunci nu-ti ramane de rezolvat problema bugetului.
Cred ca totusi trebuiesc facute niste calcule. Daca dai 30-40k pe o casa, asta inseamna vreo 13-16 ani de vacante la 2500e bucata.

Iar la 2500e bucata de vacanta, tre s-o faci prin Elvetia, Italia pe la Amalfi, etc., dar in limita bunului simt.


Aici e o treaba de perspectiva a fiecaruia. Daca exista banii, se merita mult mai abitir decat cumpararea vreunui cazan de BMW care in 3 ani e zgariat si revopsit si mai valoreaza cat un bax de seminte Nutline. Plus ca se vor bucura de investitie si copiii si nepotii si in anii in care se bucura si cel care a facut investitia, poate merge oricand fara rezervare. Sa nu mai zic ca poate fi un loc de refugiu pentru acea perioada a vietii cand parul este mai alb, sau cand pur si simplu vrei liniste sau nu mai suporti atatia cocalari in jurul tau.

Job-uri permanente acolo, se gasesc foarte usor pentru cei harnici si priceputi in constructii sau in tot ce tine de activitati in jurul casei. Cum nu prea cred ca avem noi in tara vreun exemplar mai bun decat cel mai lenes albanez de acolo, practic e subiect inchis. Mai pot fi in avantaj cei cu specializari in diverse discipline medicale: si la ei este penurie de doctori. Oricum, toate job-urile de acolo sunt sezoniere. Cei din constructii muncesc iarna si primavara, cei din turism vara si toamna, cei din agricultura in functie de ce profil au, etc.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde demential » Dum Mai 22, 2016 2:49 pm

ce vorbesti ... super oferta :)
http://www.greekthassoshouse.dk/
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori