Thassos LIVE 2017

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde HHR » Mar Iun 20, 2017 10:43 pm

After ză curcubeau !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde HHR » Mar Iun 20, 2017 11:11 pm

Orice drum de acasă pînă la Potos are, deopotrivă, părți plăcute și părți neplăcute. E plăcut, la prima oră, să încaleci traseul cu convingerea că urmează unșpe zile de relaxare. Dar, este neplăcut să vezi că șoseaua din Ialomița o bate la fund pe cea din Brăila. În fine, intri în Slobozia și se reface echilibrul valoric. Uneori mă întreb ce caută unele orașe pe hartă. Slobozia, alături de Fetești sau Făurei sunt doar cîteva exemple. E plăcut să urci pe bacul de la Călărași și acesta să plece după numai trei minute de la îmbarcare dar, este neplăcut să cobori de pe bac și, ignorînd un virați dreapta al gipiesului, să ajungi la Ostrov de Constanța. Este plăcut să te redresezi, traseistic vorbind dar, este neplăcut să prinzi schimb de tură la vama Silistra. E plăcut să vezi că traseul Silistra-Shumen este decent spre bun dar, este neplăcut să traversezi țigănimea bulgară în drum spre autostrada Trakia ce leagă (sau va lega, că nu știu exact în ce stadiu sînt cu lucrările, Sofia de ceva oraș de la Marea Neagră). Localități descurajante cu nume de personaje sau cîntece țigănești te fac să te piși pă poveștile cu și despre Balcani și balcanici. Este plăcut să te dai vreo optzeci de km pă o autostradă decentă și să ieși aproape dă Haskovo dar, este neplăcut să dai de șosele ca în unele zone dîn Romînia (de exemplu Brăila). E plăcut să te înfigi în curul unui sibian cu gipies care să te ducă spre Kardzali fără să te treacă prin centrul metropolei Haskowo. Chiar mi-a plăcut de sibian. Păcat că la intrarea în Kardzali a tras un viraj stînga și a intrat la ceva Rompetrol. Am zis că pe acolo e traseul și m-am trezit la rompetrol. Mi-am schimbat radical părerea despre dînsul cînd am constatat că nu și-a mișcat loganul de la pompă pînă ce nu i s-a pișat și ultimul membru de familie și erau destul de mulți. Deci, plătește vita benzina, se urcă în vehicul și stă acolo pînă i se pișă copiii, soața și suacra. Boul din spatele lui trebuie să aștepte cu alimentarea pînă i se dezalimentează oligofrenului familia lărgită cu afini și rude. În fine, e plăcut să mergi întins pînă la Makaza, chiar fără vită care să te orienteze să-ți iasă din prima intrarea pă autostradă și să urci direct pă bacul lor ....
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde demential » Mar Iun 20, 2017 11:26 pm

live de marti 20.06:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde BiVAT » Mie Iun 21, 2017 11:34 am

O mica contributie
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
BiVAT
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Apr 09, 2014 12:21 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 84 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde hepea » Mie Iun 21, 2017 4:31 pm

Cum e apa?
hepea
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mai 07, 2016 10:11 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 35 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde HHR » Joi Iun 22, 2017 6:59 am

E bună dă baie !

Am fost, ieri, pă plaja de la San Antonio. Decentă, aerisită, apa așa-și-așa, cînd rece spre caldă, cînd invers. Am vrut să mă joc cu ochelarii și tubul dar, am constatat că aveam lipsă labele. Clar, îmi trebuie cel puțin o labă. Ideal ar fi două. Niște labe ușoare pentru începători. Am plecat dă pă plajă cu gîndul la labe și oripilat de festivalul de celulită vizionat.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde demential » Joi Iun 22, 2017 7:18 am

De ieri: apa, cum sunea si hhr, ba calda ba rece...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde Silviaaa » Joi Iun 22, 2017 11:49 am

demential scrie:live de marti 20.06:

Ce fain !!! Imi poti spune te rog pe unde ati urcat pe Ypsario ? Anul trecut nu am nimerit si sunt hotarata ca anul acesta sa ajungem sus :) .
Concediu placut !
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde HHR » Joi Iun 22, 2017 5:22 pm

Azi, plaja cu rezonanță egipteană, psiliamos. Apa, cristal dar rece ! Fiind de abia iunie, nu era aglomerat dar, senzația de aglomerat apare oricum datorită distanței imbecil de mici între șezlonguri, practic te afli la o distantă indecentă de coleg, și lateral, și sus, și jos. Dacă ar fi putut, grecii ăștia evazioniști, ar fi făcut și plaje supraetajate. A fost fuarte cald, nesimțit de cald. Nefiind prieten cu soarele am băgat, la umbră, două audiobukuri în amintirea anilor dă liceu: loreley și maitrey. Apoi, am băgat o porție dă caracatiță. Am mîncat juma dîn ciorba dă pește a lu acela micu și juma dă kil dă pepene despre care comesenii au spus că are gustul pepenului dă altădată. Le-am spus că altădată este relativ și am mai băgat și un pepene galben cu gust, și el, dă altădată. Conchizînd, grecia dă azi, din punct de vedere al gustului este romînia dă altădată, pepenistic vorbim. Rahat, romînia dă altădată este romînia lui ceușescu sau a lu Iliescu, o țară dă tot rahatul. Aloha !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde HHR » Joi Iun 22, 2017 5:44 pm

Mîine urmează chestia cu vaporașul. O să-l las pe deme cu pozele și o să bag numai povestea, că o să fim pă același vaporaș și nu are rost să facem și să vă punem aceleași poze, chiar dacă îs dîn unghiuri și poziții diferite.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Iun 22, 2017 10:18 pm

Daca tot sunteti 2, poate trimiteti si poze de +18, dar nu de la concursul de celuloza


Sent from my iPhone using Tapatalk
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde demential » Joi Iun 22, 2017 11:05 pm

Silvia: Skala Maries > Maries > Lac si cascada > Ypsarion (am scris la topicul dedicat).
Azi San Antonio + Kastro. Dezolant spre Kastro, povestesc la intoarcere.
Pana atunci, cateva poze de joi ( ca nu mai pot sa zic "de azi", pana se incarca toate...):
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde HHR » Joi Iun 22, 2017 11:55 pm

Italiancă, sărită de patruzeci. Artistă, face oriceuri, de la magneți de frigider pînă la lampadare și rochițe unicat. Are bun gust. Stă zece luni în insulă și două luni acasă. Deși acasă, pentru ea, este insula, acasă înseamnă și cele două luni petrecute în Veneția. Da, este venețiană, comunicativă, are două fete, una născută în aceeași zi cu mine iar magazinul îl găsiți uundeva înainte de farmacia din Potos. Își va prezenta cu lux de amănunte produsele și chiar dacă nu cumpărați ceva vă va face cadou ceva mic din ceranica. Grazie !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde Silviaaa » Vin Iun 23, 2017 9:02 am

demential scrie:Silvia: Skala Maries > Maries > Lac si cascada > Ypsarion (am scris la topicul dedicat).
Azi San Antonio + Kastro. Dezolant spre Kastro, povestesc la intoarcere.
Pana atunci, cateva poze de joi ( ca nu mai pot sa zic "de azi", pana se incarca toate...):


Multumesc frumos !!!!
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Thassos LIVE 2017

Mesaj necititde HHR » Vin Iun 23, 2017 4:37 pm

Am pus ceasu să sune la cinci jumate să nu pierdem vaporașul. Nu l-am pierdut. Vaporașul a plecat pe la nouă. Am ieșit pă teresă, deci, pă terasă, să simt cum prinde Potosul veață. Nu am simțit. Era prea frig. Am luat o pătură. Am zis să (mai) ațipesc o juma dă oră pă terasă, deci, pă terasă, să simt cu prinde potosul viață. Nu am putut, niște păsări dă apă croncăneau isteric. Cu alte cuvinte, m-am sculat ca pruasta la cinci și, după un sfert dă oră dă stat în gălăgie și frig, m-am întors în pat unde era liniște și cald. Am mai dormit juma dă oră, m-am resculat în timp ce apaținătorii s-au sculat și am plecat la Limenaria. Am găsit greu portul deși, Limenaria este jumate cît Măcinul. Ne-am urcat pe vaporul Agios Sostis. A venit căpitanul de grup, deme, și atmosfera s-a animat, pentru că, el însuși era animat. Am plecat din port și am ascultat ce ne-a zis o duamnă simpatique ce vorbea foarte bine pă romînește pentru că era romîncă și deși era romîncă vorbea la fel de bine pă grecește. Am oprit și am făcut baie la plaja Aliki. După Aliki s-a pescuit peștele de serviciu, adică peștele care trebuie să se lase prins de cel puțin două ori, cît timp Agios Sostis se află în zonă. Chiar mă întreb cum este plătit peștele ăla de se lasă prins de două ori pe zi în fiecare sezon. Sînt sigur că contractul lui dă muncă stipulează clar că după fiecare prindere va fi lăsat liber să nu se sufoce cu aer, ca prostu. Oamenii căpitanului dau un ouzo la fiecare prindere. Azi, prima captură a fost relizată de o minoră, așa că, un șat de uzo a rămas în patrimoniul firmei. Am mai văzut mănăstirea dă maici cu poveștile ei despre turcul ce a urinat în izvorul cu agheazmă și copacii care cresc pă invers, adică cu vîrful în jos. Am văzut Giola despre care știe tuată lumea că e ochiul domnului și/sau piscina afroditei (alegeți varianta preferată). Am trecut pă lîngă situl arheologic Aliki cu mormîtul găurit (pentru amănunte relative la mormînt, nu aveți decît să veniți și să studiați personal), am văzut urmele incendiului de anul trecut cînd pompierii păzeau mănăstirea și niște civili ardeau dă vii, cariera dă marmură ...etc. Am oprit la o altă-plajă-decît-aliki și echipajul a făcut souvlaki (crecă așa să scrie) în timp ce optzeci la sută din turiști s-au dus cu o barcă la mal, să se coacă acolo. Am rămas cu deme și niște moldoveni strașnici pă vas. Am făcut baie și am perscuit. Un moldovean a prins un pește (probabil răzeș, că ăștia le aveau cu pescuitul). Deme nu a prins pește, vorba grecului de la cîrmă: ”oxi fis”. Greci nu le au cu ”ș”, deci, ei spun: ”fis market”. Deme s-a plictisit de fising și a băgat un laiv pă feisbuc. S-a terminat grătarul și s-au întors și sinistrații dă pă mal. Am mîncat bine, fuarte bine, pă fuame ! Am mai oprit pentru o baie. Căpitanul a făcut cinste cu uzo. A fost mișto, am băut trei, și pentru soție și, respectiv, minorul din dotare. I-am zis duamnei că mai am unul acasă dar, nu s-a lăsat dusă. Ne-am debarcat la Limenaria pă la cinci fără jumătate într-un soare ce te îngropa în beton.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron