Giola, piscina sirenelor

Obiective turistice

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde alexd » Dum Iun 14, 2015 10:33 am

Motivul pentru care a aparut shaormeria-n drum, sunt tot consumatorii. Cand am fost la sfarsit de mai, era plina ochi de lume, poate chiar mai multi decat la obiectivul propriu-zis. Si ca sa va dati seama cam ce conationali bantuie pe acolo, cand am ajuns fata in fata cu minunea naturii, pe o piatra generoasa chiar in punctul cu maxima vizibilitate era instalat un grup omogen de 4 baieti brunetei si 4 fete idem care rontaiau cu pofta seminte Nutline. Fiecare avea in mana punga lui verde cu continut prajit si sarat. Ati ghicit, nu scuipau in vreun vas sau cornet, ci direct pe jos. Radeau, se hlizeau si comentau cu glas cat de tare ii duceau plamanii tineri. A fost sublim. Am trecut pe langa ei comentand alaturi de amicii mei: "uite ce fraieri am fost, ne-am lasat semintele acasa! " . Unul dintre bruneti ne-a auzit si zambea complice catre noi in timp ce indeparta cu limba o coaja lipita de coltul gurii.

Asa ca ce a vrut majoritatea s-a si intamplat: shaormerie la Giola.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Delphinash » Dum Iun 14, 2015 11:37 am

Nu ati inteles inca ca tot ce-i frumos moare ?
Marble beach ce a fost si ce a ajuns?? La fel....
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde HHR » Dum Iun 14, 2015 12:46 pm

Da, dar nu e obligatoriu sa fie asa. O legislatie eficienta in continut si aplicare ne poate feri de asemenea surprize. Probabil ca legislatia elena in materia asta e mai laxa, mai permisiva. In statele scandinave, elvetia sau ... canada (enumerarea are doar exemplificativ) frumosul nu moare, este conservat, orice abatere lasandu-se cu sanctiuni drastice.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde ilonaileana » Dum Iun 14, 2015 2:11 pm

Live, Giola si controversata taverna.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
ilonaileana
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iun 03, 2015 9:26 pm
Has thanked: 35 times
Been thanked: 119 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde alexd » Dum Iun 14, 2015 2:22 pm

Bine, sa nu se inteleaga au facut shaormeria pe malul baltii. Este la o distanta, sa zicem, fair. Atmosfera este tipic greceasca : rustica, civilizata, calma. Mai mult decat shaormeria, chiar muuult mai mult, afecteaza cocalarii care din cand in cat si tot mai des scapa din bordeiele lor fara curent electric. Pt astia nu ai ce legislatie sa dai, ca te-ar compara lumea cu mustaciosul nazist. Nu e vorba aici numai de cocalarul de Romania. Mai erau pe acolo specimene cu botox de prin Rusia, chiar si niste Gyrosari locali. Ingrijorator este ca subcultura, vulgaritatea si prostia sunt cele mai la moda elemente ale ultimilor ani. Incet incet va trebui sa gasim o solutie sa "blend in" caci altfel vom fi marginalizati. De vreo 2 ani tot incerc sa exersez sa ascult manele, dar nu rezist mai mult de 30 de secunde orice as face...adevarat ca la inceput dupa 3 secunde inchideam tableta: deci luati-o incet.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Maria » Mie Iun 17, 2015 6:54 pm

Spre si de la Giola. Cocalari nu am vazut, cred ca a fost interdictie astazi. Dar ciudat, niste francezi...oui oui.
Despre taverna imi mentin pararea, nu e nici bine nici rau. Era frumos peisajul fara, dar si cand am urcat si am luat o apa de la frigider a fost racoros de bine!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Aleksu » Joi Iun 18, 2015 2:01 pm

se poate ajunge cu masina aproape de giola sau sfatul este sa o parcam pe langa sosea si sa o luam pe jos??
Avatar utilizator
Aleksu
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Aug 06, 2014 4:33 pm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 127 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Mihaela » Joi Iun 18, 2015 3:05 pm

Prima data am parcat aproape de cum se face dreapta din soseaua principal. A doua oara am fost cu altcineva cu masina si a mers pana la vreo cateva sute de m de piscina. E drum neasfaltat si in unele zone sunt denivelari. Apoi se coboara putin pe jos. Sa luati apa sau alte lichide.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Mairene » Vin Iun 19, 2015 2:10 pm

Aleksu scrie:se poate ajunge cu masina aproape de giola sau sfatul este sa o parcam pe langa sosea si sa o luam pe jos??

Noi am fost acum o saptamana la Giola. Am mers cu masina 10 minute, din soseaua principala pana in parcarea de pana in taverna (e o casa veche de piatra acolo) cu un c4 si n-am avut nicio problema. Nu e cel mai bun drum, dar nici imposibil de parcurs. Asa ca daca voi considerati ca masina si skill-urile va ajuta, aventurati-va fara grija pana acolo.
Mairene
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 26, 2015 2:51 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde HHR » Vin Iun 19, 2015 9:22 pm

Mihaela scrie: Sa luati apa sau alte lichide.


inutil, s`a deschis carciuma in zona.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Mihaela » Sâm Iun 20, 2015 9:00 am

Poate nu toti se opresc la carciuma. De obicei, nefiind prea multa umbra in zona e indicat sa se mearga dimineata sau dupa-amiaza spre seara. Se vor opri la noua taverna dupa ce viziteaza piscina. Ai fost anul trecut?
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde demential » Vin Iun 26, 2015 11:58 pm

Giola, azi :
drum mai bun ca in alti ani pana la parcarea "de sus".
de la "parcarea de sus" este un drum ok, nu foarte lat, pana la taverna, unde exista loc de parcare de aproximativ (estimez eu) 20 masini. mai multe masini erau in parcarea "de sus" decat in parcarea tavernei. parcarea este gratuita.
exista un "Giola Shuttle" care te ajuta sa cobori (nu am intrebat costul).
taverna arata ok si sunt foarte friendly :)
de la taverna mai cobori maxim 3 minute pe jos si ... gata ! ai ajuns ;)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde HHR » Sâm Iun 27, 2015 2:14 pm

vad ca preturile sunt (inca) in euro si includ sporul de gi(a)ola :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde wandererro » Sâm Iun 27, 2015 11:07 pm

Cam saracutza lista de mincare, nici un fel gatit, nici un peste... :(
wandererro
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 30, 2015 1:06 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 24 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Mihaela » Dum Iun 28, 2015 9:39 pm

Oricum e mai variat meniul decat la Astpas Beach unde se pot manca doar sandwich-uri cu chipsuri pe langa.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori