Giola, piscina sirenelor

Obiective turistice

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde mischaela » Lun Iun 30, 2014 7:31 am

cale lunnnngaaa pana la giola :shh:
dar e prea frumoasa pentru a fi ratata ...
greu cu iesirea din ea:) mai mult trebuie sa fii tras de acolo ... in plus sub buza de intrare a gaura (aveam eu impresia ca exista canal de comunicare cu marea).
si atentie la incaltaminte ... trebuie sa fie in picioare nu in sacosa de plaja. Sotul meu s-a incantat ca a gasit o piatra mai inalta unde putea sta in picioare si a razuit un arici din plin.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde eugenm » Joi Iul 03, 2014 3:55 pm

Topul celor 14 piscine naturale din LUME intocmit de TripAdvisor : http://www.tripadvisor.com/TripNews-a_ctr.naturalswimmingpoolsEN ... Printre acestea se afla si Giola :thumbup:

LE Si "compania" este selecta (Mexic, Samoa, Galapagos, Vanuatu, Australia)
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde demential » Lun Iul 07, 2014 3:37 pm

anul asta am fost la Giola cu grupul. pentru ca stiam cum e si nu sunt fan al sariturilor, am hotarat sa raman in parcare "de pe deal".
am trimis totusi un spion sa faca poze :D
cica apa era tulbure, nu puteai sa ii vezi fundul, fapt pentru care un prieten s-a si intepat intr-un aricios.
2014-06-27 11.34.12.jpg
imediat dupa aceasta curba de la Hotel Aeria
_MG_7558.JPG
o sa vedeti 2-3 indicatoare cu "Giola". drumul mi s-a parut mai accidentat ca anii trecuti.
cum spunea si Maria, acum nu mai trebuie neaparat sa parchezi "sus" pe deal, poti merge mai departe pana la barul deschis anul asta.
am vazut 2-3 masini (majoritatea 4x4) care s-au incumetat sa coboare pana acolo.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Delphinash » Lun Iul 14, 2014 11:33 am

Am ajuns si eu prima data la Giola si am ramas impresionata. Nu credeam...dar la fata locului mi-a placut fff mult, e altceva decat ce vezi in poze. Mi-a placut albastrul marii....era superb...
DSCN4665.JPGDSCN4659.JPGDSCN4660.JPGDSCN4676.JPGDSCN4680.JPGDSCN4681.JPGDSCN4704.JPGDSCN4706.JPGDSCN4707.JPGDSCN4711.JPGDSCN4668.JPGDSCN4679.JPGDSCN4700.JPGDSCN4690.JPGDSCN4703.JPGDSCN4674.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde florin04 » Lun Iul 14, 2014 10:30 pm

Arici de mare la Giola ... din dorinta de a-i masura adancimea, am "luat" din greseala unul in palma... :o
Pe moment nu m-a durut...acele au iesit singure in zilele urmatoare :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde adryanos » Mie Aug 20, 2014 10:51 am

In excursia mea in Thassos am reusit sa ajung si la Giola. Chiar de 2 ori pentru ca o singura data nu a fost suficient. Din pacate nu am putut intra in apa piscinei fiindca mirosea ingrozitor si era foarte murdara. Dar am facut de ambele dati baie in marea de acolo. Pot spune ca senzatia e super.


Prima data am plecat pe jos din Potos cu gandul de a merge pana la Psili Ammos sa vedem plaja, dar am continuat si am decis sa ajungem pana la Giola pe care nu stiam ca vom avea si o a doua ocazie sa o vedem. Am coborat pe drumul de dupa Aeolis Thassos Palace (drumul numarul 1 din poza). Drumul are indicatoare din strada, deci e imposibil sa il ratezi. Jos am oprit la acel magazin (mai mult o rulota) de unde am cumparat niste apa pentru ca proviziile ni se terminasera (1 Euro sticla de 1,5 L de apa). Am mers si pe acea plaja salbatica care tind sa cred ca e plaja Aeolis Thassos Palace (cel putin asa pare din poze si mai am un motiv pe care il voi specifica mai jos).

Marea nu era asa agitata si se putea intra in apa fara prea mari probleme (mie mi-a luat ceva pana sa-mi faca curaj sa intru :lol:). Dupa prima intrare era super. Mai aiurea e la iesirea din apa cand trebuie sa te sincronizezi cu valul. Si dupa ceva timp petrecut acolo vei ajunge cu mainile zgariate din cauza stancilor de care trebuie sa te prinzi cand iesi din apa.

La intoarcere stiind cat de lung e drumul am decis sa il schimbam si la acel magazin am iesit pe plaja si apoi am urcat niste scari care duceau in interiorul Aeolis Thassos Palace. Sunt destul de multe scari, dar e mai bine decat sa urcam pe drum.


A doua oara ne-am oprit dupa un tur al insulei si am ales drumul numarul 2. Daca primul drum era ok, al doilea e exact ca si coborarea de la acel barulet pana la piscina, mai exact plin de pietre. Ce ne-a incurajat a fost faptul ca era scurt. In 10 min eram de pe stada la piscina, iar la intoarcere am facut 12 minute pentru ca ne grabeam sa ducem masina. Marea nu mai era asa prietenoasa, era mult mai agitata si am intrat doar o singura data in ea. Daca prima data erau destule persoane in mare, a doua oara era doar unul care se vedea ca stie sa inoate foarte bine. Atunci era curentul mai puternic si m-am chinuit ceva mai mult pana sa ies.


O sa revin si cu cateva poze cand o sa fac rost de ele.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
adryanos
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mai 10, 2014 12:59 am
Localitate: Galati
Has thanked: 92 times
Been thanked: 90 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde grA$ » Mie Sep 03, 2014 9:58 pm

Oare mai este accesibila Giola dupa furtunile astea, ca peste tot se spune ca partea de SUD e cea mai afectata. Cu masina si piciorul nu cu vaporul ...
grA$
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 15, 2014 8:09 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde damblagiu » Mie Sep 03, 2014 10:14 pm

grA$ scrie:Oare mai este accesibila Giola dupa furtunile astea, ca peste tot se spune ca partea de SUD e cea mai afectata. Cu masina si piciorul nu cu vaporul ...


Giola este in partea de est. Sigur vei putea ajunge pe jos daca nu vrei sa-ti fortezi masina, dar de regula dupa furtuna o zi doua apa din piscina e tulbure. Asteapta si du-te dupa 2 zile dupa ce se opreste furtuna.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde cozonacutza » Lun Sep 15, 2014 9:47 am

Am ajuns si noi dar nu prea am avut ce vedea, in afara de peisajul marin foarte frumos.
Apa era maloasa, maronie, tulbure. Era si foarte aglomerat si lumea continua sa se imbaieze, desi cred ca o tulburau si mai tare.
Drumul pana acolo e solicitant, noi am lasat masina mai jos si am mers destul de mult, am urcat si am coborat si apoi din nou.
Poate data viitoare o s-o vedem in toata splendoarea ei :)
cozonacutza
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Iul 29, 2014 3:40 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 64 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde demential » Joi Oct 02, 2014 10:08 am

oara la anul o sa ajungem cu masina pana la "piscina" ?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Maria » Lun Feb 09, 2015 10:42 pm

La Giola cum de nu am postat pana acum?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde demential » Lun Feb 09, 2015 10:45 pm

nu am mai vazut niciodata barcuta "andocata" la Giola !!!
dar spune-ne ... s-a facut drum de masina pana jos ? sau a ramas "la jumatate" ca anul trecut ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Maria » Lun Feb 09, 2015 11:13 pm

Dintre cele 3 barcute care pleaca din Limenaria in croaziera, este una care cand nu sunt valuri, poate ancora acolo. Asta se poate intampla mai rar...de vreo 3-4-5 ori pe sezon. Este impresionant sa vezi cum te apropii de Giola de pe vaporas.
Vara care a trecut nu am avut din pacate timp sa ajung. Asa ca referitor la drum, stiu doar ca cel care si-a deschis acolo barca/bar a facut si drumul mai accesibil. Nu am vazut, nu ma pronunt :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Mihaela » Mar Feb 10, 2015 12:54 pm

Ce interesant suna aceasta excursie cu vaporasul. De unde se stie daca va opri langa Giola? Se anunta inainte de a pleca din Limenaria sau cand? Ca poate marea mi se pare linistita, iar celor de acolo nu. As merge si eu doar pt oprirea la Giola.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Giola, piscina sirenelor

Mesaj necititde Maria » Mar Feb 10, 2015 2:56 pm

Doar capitanul poate sa decida asta, cand este deja pe mare! In functie de curenti, valuri, experienta... La Giola este perete de stanca si risca sa isi loveasca barca.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 76 vizitatori


cron