Cu barca proprie in Thassos

Obiective turistice

Cu barca proprie in Thassos

Mesaj necititde bogdanferariu » Lun Sep 07, 2015 8:33 pm

Buna.
Anul acesta am stat prima data pe insula, 2 nopti, si ne-am hotarat sa revenim la anu.
As vrea sa duc cu mine o barca mica gonflabila, un zodiac de 3.1 m si motor de 5 cp.
Intrebarea mea este daca se poate lasa barca in apa in fata hotelului, peste noapte.
In acest caz ar trebui un hotel mai retras, aproape de plaja.
Noi am stat la Astris si ne-a placut, vom cauta ceva asemanator, neaglomerat.
Cei care aveti barci gonflabile, le lasati in apa sau le carati cu masina la diverse plaje si le montati zilnic?
Motorul nu il am inca, oare 5 cp ajunge pentru plimbari pe langa mal, sau ar fi mai bun maximul ce il suporta barca, adica 10 cp? Ma gandesc aici si la greutate.
Multumesc.
bogdanferariu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 01, 2015 10:13 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 14 times

Re: Cu barca proprie in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Lun Sep 07, 2015 9:41 pm

Pe aici am vazut ca le ancoreaza la mal. Nu am vazut pe nimeni sa plece seara cu barca.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cu barca proprie in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Mar Sep 08, 2015 7:54 am

Pe cei cu barci maricele dar fara motor i-am vazut cu ele pe masina. Bine, si masinile 99% suv-uri mari sau break-uri.
Pe cei cu barcile cu motor, marea majoritate erau cu remorca dupa ei pentru barca.

Din ce am vazut eu, ca s-o lasi in apa ai putea sta in imediata apropiere a plajei Kekes. Acolo in proportie foarte mare o poti lasa in apa peste noapte. Partea proasta e ca daca bate vantul se agita destul de repede marea, in timp ce pe partea de est e liniste si pace.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu barca proprie in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Mar Sep 15, 2015 2:04 pm

bogdanferariu scrie:Motorul nu il am inca, oare 5 cp ajunge pentru plimbari pe langa mal, sau ar fi mai bun maximul ce il suporta barca, adica 10 cp? Ma gandesc aici si la greutate.
Multumesc.


Cam mic motorul. Ai grija sa nu te indepartezi . S-ar putea sa nu aibe putere sa va aduca la mal
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu barca proprie in Thassos

Mesaj necititde bogdanferariu » Joi Mai 05, 2016 5:55 pm

Se apropie plecarea, si fac ultimele pregatiri in ce priveste barca si motorul.
Voi lua pana la urma un motor de 5 cai, poate fi folosit si la noi fara permis.
Ca putere sper sa ajunga, barca poate glisa lejer cu 5 cp si 2 persoane, in cel mai rau caz, nu intra in glisaj ci merge in 'mars'.
Barca am folosit-o pana acum cu motoare electrice pe lacuri, adica 0,0x cai putere, si tot ne-a dus 4 persoane, e drept, incetisor.
Asadar, cu 5cp sper sa fie ok, ba mai mult o sa incerc sa trag si o gonflabila Jobe Rumble, chestie din aia gen banana, da rotunda, ce se trage dupa barca.
Despre cum va decurge in practica toata treaba, voi reveni la momentul respectiv, cu detalii si poze/filmulete.
Vom fi in Astris, in perioada 5 - 26 iulie.
bogdanferariu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 01, 2015 10:13 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 14 times


Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori