Ypsario

Obiective turistice

Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Joi Ian 09, 2014 3:58 pm

Povestiri despre marele Ypsario. Cel mai inalt varf al insulei 1204m.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde demential » Joi Ian 09, 2014 4:00 pm

ne inveti si pe noi cum ajungem aici ? :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Joi Ian 09, 2014 4:07 pm

demential scrie:ne inveti si pe noi cum ajungem aici ? :)


O sa postez diseara traseul cu poze de la fiecare intersectie si daca o sa mai fie timp si cucerirea varfului cu bicicleta. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Bosley » Joi Ian 09, 2014 4:45 pm

Suna bine.
As incerca si eu sa ajung pe varf cu masina personala.

O varianta ar fi excursia cu nenea ala grec (nu am retinut numele) cu masini 4x4 si cu masa inclusa (parca prepara el un gratar si cu nishte salate )
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Delphinash » Joi Ian 09, 2014 5:08 pm

Stavros il cheama :)
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Joi Ian 09, 2014 5:32 pm

Am vazut ca multi nu au reusit sa ajunga la Ypsario pentru ca nu au gasit drumul sau s-au ratacit. Pentru asta am sa descriu cum se ajunge cu masina acolo. Prima etapa e cea de sosea pana in localitatea Maries. Varianta 1. se face dreapta in Limenaria cum vi dinspre Potos urmarind indicatorul "Maries". Se ajunge la o intersectie in forma de "Y"unde pe stanga e o statie de betoane. Aici se face dreapta. Varianta 2. din Skala Maries (Marion). venind dinspre Limenas se face dreapta pe a 2 intrare in localitate si imediat stanga in asa fel incat se trece pe sub podul respectiv. De aici se merge cam 3km. pana se ajunge la intersectia cu statia de betoane, asta fiind pe dreapta acum. De aici se merge in continuare inca 9-10 km pana in Maries. la intrarea in localitate e o bifurcatie unde se face dreapta, pe o strada ingusta. dupa circa 5-600m se iese din localitate pe un drum forestier bun. Se merge in continuare pe drumul asta pana se ajunge la lacul Maries. De aici seurca in continuare pana la prima intersectie unde se face dreapta. (poza 1.2.) se urca in continuare pana la urmatoarea intersectie unde se face stanga. (pozele 3.4.5.) la urmatoarea se face dreapta. (poze 6.7.8.9). Restul intersectiilor sunt cu drumuri secundare care nu pun probleme in a le deosebi.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Joi Ian 09, 2014 5:41 pm

Pozele din postarea de mai sus trebuiesc privite conform numerotarii adica de jos in sus. Intr-adevar, Stavros il chiama pe cel care organizeaza excursia si va da o frigaruie la popasul din poza atasata. Drumul sa poate face fara probleme cu orice tip de masina . Personal, l-am facut cu tot felul de masini de la Golf 3 la Peugeot 307 Citroen C5 Citroen C1 Renault Megan Audi A6. Singura portiune mai dificila e cea din poza dar care e f. scurta si cu atentie se poate trece . Bafta
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde AlinE » Joi Ian 09, 2014 6:17 pm

atentie mare sa nu patiti ca mine.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Ian 11, 2014 7:04 am

Rasarit de soare pe Ypsario
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Catalin S. » Sâm Ian 11, 2014 1:14 pm

Daca la vara voi ajunge in Thassos, si ma pun la punct cu bieletele si amortizoarele in prealabil, promit ca n-o sa-l ma ratez.

Multumim pentru poze.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde gabian22 » Dum Ian 12, 2014 12:30 am

Asa sa faci, merita.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
gabian22
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:15 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Dum Ian 12, 2014 8:59 am

Ascensiunea cu bicicleta pe Ypsarion a fost o experienta de exceptie.
Urcarea am facut-o in doua etape. Prima etapa a fost din Skala Maries pana la lacul Maries. Sunt cca 15km. din care 12 de asfalt cu pante line. Nu pune probleme deosebite. In poza 3 este localitatea Maries, iar in 4 este intrarea in localitate. Poza 6 e destinatia finala, lacul. Pe balustrada este tricoul pus la uscat. In postarea urmatoare o sa descriu partea a doua si cea mai frumoasa. Bafta.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Dum Ian 12, 2014 9:16 am

A doua etapa urcarii spre varf a avut loc a doua zi cand am mers cu masina pana la lacul Maries iar de aici am urcat cu bicla pana in varf. Ca distanta sunt tot circa 15km, dar drumul este forestier iar pantele mult mai abrupte. Intr-unele locuri a fost necesar sa urc cu piciorul din cauza asta. Nu mi-am propus un timp, motiv pentru care nici nu am cronometrat catararea. Coborarea a fost bestiala. A meritat tot efortul. Atasez cateva poze, facute in partea a doua a traseului, unde erau pante mai accentuate, iar oboseala incepuse sa-si spuna cuvantul, de multe ori urcand pe langa bicla. Coborarea a fost bestiala si plina de adrenalina. Bafta
P1030969.JPGP1030957.JPGP1030956.JPGP1040032.JPGP1040029.JPGP1040028.JPGP1040025.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde ella06 » Lun Ian 20, 2014 10:50 pm

Vara trecuta am mai sters de pe lista dorintelor un vis,acela de a urca pe Ypsarion,muntele pe care se oglindea rasaritul soarelui dimineata (il admiram de pe terasa vilei),dandu-i acea nuanta inca nedescoperita din paleta de culori.Inca de seara am fost la centrul de inchirieri masini din Skala Panagia si am inchiriat un Suzuki Jimny,a doua zi dis de dimineata am plecat in mica noastra aventura urmand traseul spre sud pana in Skala Maries de unde am parasit drumul ce inconjoara insula.Despre traseu nu am sa vorbesc,postarile colegului @damblagiu ne-au fost de mare ajutor in acest sens.Ne-am oprit sa vedem lacul Maries,inconjurat de pini apoi am urcat spre cascade.Frumusetea locurilor,soarele patrunzator de inceput de august,apa rece de la cismeaua de langa foisor,stupii de la marginea drumului,ne-au facut sa credem ca distanta dintre vis si realitate este mult mai mica decat am crede.Am urmat drumul cu mici popasuri pentru a ne incanta privirea si odata ajunsi aproape de varf am parcat masina ,am inceput urcarea pe un drum pietros pana sus unde peisajul spectaculos ne-a rasfatat ,ne-a incantat,ne-a facut sa ne pierdem in cuvinte...pozele vorbesc de la sine.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Viaţa poate fi înţeleasă numai privind înapoi, dar trebuie trăită privind înainte.
ella06
Fan Thassos
 
Mesaje: 326
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:30 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 4074 times
Been thanked: 1744 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mar 04, 2014 9:38 am

Un filmulet cu ascensiunea "per pedes" din Potamia.

https://www.youtube.com/watch?v=Yu3_ZZV27o4
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Următorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori