Ypsario

Obiective turistice

Re: Ypsario

Mesaj necititde Maria » Joi Mai 28, 2015 5:32 pm

Pai parca auzisem pe cineva care propunea de 1 mai sa mergem pe Ypsario. aaa, eu eram! :silent:
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Ade » Joi Mai 28, 2015 5:44 pm

Maria scrie:Pai parca auzisem pe cineva care propunea de 1 mai sa mergem pe Ypsario. aaa, eu eram! :silent:

Ne-a fost frica sa nu slabim, gafaim etc. :mrgreen:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde fnicolau » Joi Iun 11, 2015 12:28 pm

Exista mai multe drumuri de acces cu auto 4x4 catre Ipsario. Cel prezentat de Damblagiu este drumul cel mai usor (se face fara probleme si fara 4x4).

Eu am urcat anul trecut la inceputul lui iulie cu Duster-ul din dotare dinspre Teologos, pe un drum foarte frumos, ingust, pe alocuri mai greu (pe o mare parte a acestui drum am vazut si stupi, erau insirati in padure cam la 100m distanta unul de celalalt). In apropierea varfului acest drum iese in drumul "de Maries", care pare drum european cand ajungi in el. :) Am urcat chiar pana in varf unde se termina drumul, pe langa platforma de beton (la coborare ma filmau oameni veniti cu Suzuki-uri inchiriate pe care le lasasera in parcare la baza; li se paruse cam mare inclinatia).

Am coborat pe drumul de Maries, sa vizitez lacul si cascadele, iar de acolo mi-am incercat norocul catre Manastirea Sf. Pantelimon (pe care imi recomandase s-o vizitez proprietara unul magazin de bijuterii din Limenas). Cum o iei de la lac spre Ipsarion, la intersectia cu indicator de Ipsarion nu faci dreapta catre varf, ci tii drumul inainte. Apoi am iesit din drum in stanga (are un indicator mic cu manastirea, dar vizibil dor de pe celalalt sens; am vazut ce scrie doar dupa ce am trecut de el). Din nou un drum foarte frumos, recomandat doar pentru 4x4 sau masini inalte, pana la Manastire. De manastire avea grija o singura maicuta, tot acolo era si o mica pestera cu un izvor (impropriu, spus izvor, picura apa din stanca intr-o adancitura) a carui apa era recomandata ca fiind "aghiasma". Din afara manastirii nu se vedea decat munte si padure, dar o data intrat pe poarta gaseai o minunata priveliste a partii nordice a insulei; este construita pe un perete destul de abrupt.

De la Manastire am coborat pe drumul asfaltat catre Kazaviti.

Zilele urmatoare poate am timp sa caut si sa adaug si niste poze.

Anul asta vom merge 3 Dustere in august (si-au facut efectul pozele de anul trecut cand am fost singur cu familia), si sper sa reusim sa exploram mai mult partea centrala a insulei, din poza de aici: http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=13&t=13&start=30#p10104 se vede ca mai sunt drumuri de explorat pe acolo, si poate gasim si unul care sa ne scoata in nord.

P.S.: o mare parte din drumurile din partea centrala a insulei sunt si pe IGO.
fnicolau
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 11, 2015 8:27 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 24 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iun 11, 2015 6:04 pm

fnicolau scrie:P.S.: o mare parte din drumurile din partea centrala a insulei sunt si pe IGO.


Incearca si asta.
viewtopic.php?f=13&t=140
http://vplay.ro/watch/rsv34e6y/
http://vplay.ro/watch/fei9n88u/

Credeam ca sunt singurul care imi pierd zile intregi umbland pe drumurile alea. Bravo :clap: :clap: :clap:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 15, 2015 8:36 am

fnicolau scrie:, iar de acolo mi-am incercat norocul catre Manastirea Sf. Pantelimon (pe care imi recomandase s-o vizitez proprietara unul magazin de bijuterii din Limenas).

Un drum frumos care are o liniste aparte. Am petrecut multe ore pe drumul asta si nu a fost an in care sa nu-l parcurg macar odata.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde HHR » Lun Iun 15, 2015 11:21 am

Realizez, citindu`va, ca si anul acesta voi sta foarte putin la plaja ... Oricum nu sunt un prieten al soarelui.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde onisoru » Lun Iun 22, 2015 9:18 am

Ypsario, ieri orele 10-11!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Banii nu trebuie sa fie un scop, ci un mijloc de a atinge alte scopuri.
onisoru
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iun 05, 2015 8:14 pm
Has thanked: 180 times
Been thanked: 170 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde onisoru » Lun Iun 22, 2015 2:51 pm

Multumita informatiilor oferite de @demential( thx. man!), drumul a fost fara poticneli! Este 'facubil' cu un auto non 4x4, insa cu o garda ceva mai mare, gen Logan. Nu va speriati, nu este nici un bai, chiar daca tineti la masina, nu o sa o rupeti decat daca doriti! La intoarcere, am virat-o catre Theologos, drumul este mult mai rau decat cel din Maries, insa , cu atentie, se poate face! Am fost cu o masina cu garda destul de mare( Hyundai Tucson, 4x2, nu aveti nevoie de 4x4 pe nici unul din trasee!). Poze si detalii, cand ajungem acasa(Ro), aici netul ...biip...bip... bip...
Banii nu trebuie sa fie un scop, ci un mijloc de a atinge alte scopuri.
onisoru
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iun 05, 2015 8:14 pm
Has thanked: 180 times
Been thanked: 170 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde sam30monca » Mar Iun 30, 2015 12:13 pm

Buna! Anul acesta ma duc pentru prima oara in Thassos si as vrea sa stiu daca as putea sa urc pe Ypsarion pe jos (la picior) si cam cat ar dura asta. A mai facut cineva asta? Noi vom sta in Skala Rachoniou si am vrea o zi sa ne-o dedicam pentru a face o drumetie pe Ypsarion. Ma poate ajuta cineva? Observ ca multi dintre voi ati facut traseul cu masina. nu se poate si "perpedes"?
sam30monca
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 26, 2015 2:22 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Mihaela » Mie Iul 01, 2015 8:19 pm

Buna si bine ai venit! Pe Ypsario am mers o singura data, dar cu masina, Acum 3 ani un roman cazat in acelasi hotel cu noi a urcat pe jos din Potamia si zicea ca I-a luat 4-5 ore. Ma interesez cum se poate ajunge din Skala Rachoni si iti scriu.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde HHR » Joi Iul 02, 2015 6:38 am

M`as baga la o urcare la picior, singur, fara apartinatori ....
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Xdrive » Joi Iul 02, 2015 10:17 am

Salut

Cei care ati mai fost acolo de curand, credeti ca as putea urca cu o masina mai joasa? gen bmw seria 5
Xdrive
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iun 28, 2015 2:02 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Mihaela » Joi Iul 02, 2015 10:30 am

HHR scrie:M`as baga la o urcare la picior, singur, fara apartinatori ....

Nu cred ca e asa greu, mai ales ca mergi mult cu bicicleta si ai conditie fizica. Romanul de care povesteam era pe la 120-130 kg si a putut. Era tare mandru ca a facut asta.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde sam30monca » Joi Iul 02, 2015 2:40 pm

Mihaela scrie:Buna si bine ai venit! Pe Ypsario am mers o singura data, dar cu masina, Acum 3 ani un roman cazat in acelasi hotel cu noi a urcat pe jos din Potamia si zicea ca I-a luat 4-5 ore. Ma interesez cum se poate ajunge din Skala Rachoni si iti scriu.



Ma bucur tare de mult de acest forum care imi da o gramada de informatii despre Thassos. Mie mi-ar placea mult sa urc la picior si sa ma bucur de peisaje si miscare. Noi suntem cazati in Skala Rachoni dar daca e mai usor sa urcam din Potamia nu e problema. Mergem cu masina pana acolo si de acolo urcam "marele" munte! Peste 2 saptamani voi fi in Thassos si promit sa postez poze si informatii. Abia astept!
sam30monca
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 26, 2015 2:22 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde shine » Joi Iul 02, 2015 4:02 pm

cu voia deschizatorului de topic, un copy-paste din sectiunea de biciclete, strict bucata cu "expeditia" pe Ypsario.

Ziua 6: Intr-un final vremea arata super bine si puteam sa ne facem un pic de cap pe munte, ca doar de-aia ne luasem MTB-urile cu noi. Planul era simplu: Din Skala Potamis in Limenaria pe de-a dreptul, prin munti. Pauza de mancare, apoi din Limenaria inapoi in Skala Potamis, tot pe de-a dreptul, dar un pic mai sus, cu ocol pe Ypsario. Planul arata cam asa: http://www.bikemap.net/en/route/3096307-thassos-83-km/

Traseul l-am desenat inainte cu o seara, pe drumurile forestiere care apareau pe hartile de pe bikemap. Mare prostie, dar o sa vedem noi de ce :) GPS-ul meu e foarte misto, doar ca dupa ce i-am pus harta Romaniei acum 1 an (e GPS special ptr bicla), nu reusesc sa ii incarc alte tari. Asa ca daca ii pun un traseu, el imi arata unde sunt ca pozitie fata de traseu, doar ca ma aseaza pe o mare pata gri, nu imi arata drumuri, paduri, etc. Chiar si asa, e foarte misto, ca nu te lasa sa te abati de la drumul pe care ti l-ai planificat.
Plecam de dimineata, cei 3 baieti care mai ramasesem si tinem drumul de coasta. Vad ca ma indepartez fata de drumul planificat pe GPS, asa ca o luam inapoi. Practic drumul era prin Skala Prinos in sus, direct spre munte si nu mai aveam de-a face cu civilizatia prea mult. Mergem noi vreo 5 km pana cand drumul se transforma in forestier, din forestier in poteca, din poteca in carare si din carare intr-un minunat traseu de ciobani sau de alergare montana. Numa de bicle nu era pe-acolo. Dar cum suntem viteji, estimam ca pana in varf sunt maxim 5 km, vreo 500 de metri de altitudine de catarat, asa ca le luam in carca si ii dam bataie. Ca sa ne intelegem, "drumul de pe bikemap" nu era altceva decat o carare de genul celei de pe Jepii Mici (ptr cei care cunosc traseul).
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Ajungem intr-un final in varf, pe primul dintre ele. Habar nu am cum il cheama, dar privelistea era super misto:

Imagine

de acolo o luam usor la vale pe un drum misto forestier proaspat renovat, insa drumul ne e blocat la un moment dat de un gard.
Imagine
in momentul asta vedem si ca borseta de sub saua lui Cristi era deschisa si nu mai era nimic in ea. Facem repede inventarul: camera de rezerva ptr roata de 26 (era singurul cu roti de 26), multitool, petice, niste bani si cam atata. Coborasem vreo 5 km si nimeni nu mai voia sa urce inapoi, mai ales ca nu stiam daca le-a pierdut pe coborare, sau pe urcarea cu bicla in carca. Mergem mai departe si ne gandim ca doar n-o fi dracul atat de gol incat sa faca pana fix el, noi avand rotile de 29. Ajungem rapid in Teogolos, dam de asfalt, insa nici nu prindem bine viteza ca se aude un maaare rasuflat si in 2 secunde bicicleta lui Cristi are roata desumflata. Vorba proverbului: "de e sa ai ghinion, si-n p$%zda dai de-un cui. Si ala ruginit" . Pentru ca nu a facut pana pe drumul forestier plin de pietre colturoase, a facut pe sosea, in conditiile in care avea si lichid antipana in roti. In fine, probabil a luat un mare ciob sau o tabla, ca s-a taiat si cauciucul si camera. Facem un pic de misto de el, ca o sa ii umplem cauciucul cu iarba (era un filmulet in care unii chiar au facut asta, ptr ca nu aveau camera de schimb si au putut sa mearga pe bicla), dupa care ii da Bogdan o camera de 29, o inghesuim intre janta si cauciuc, punem 2 petice pe interiorul cauciucului taiat si ii dam bataie.
Imagine
Imagine
nu iesim din Teologos pe sosea, ca avem MTB-uri si nu are rost sa tocim cauciucurile pe asfalt. Asa ca o cotim la dreapta spre Limenaria, prin munti. drumul e bunicel, mergem frumos, doar ca brusc drumul face stanga pe langa o albie a unui rau, dupa care se termina in albia secata. Ma uit pe GPS, suntem fix pe traseu. Deci iar nu mai avem drum. Asa ca o luam usor la picior prin albia bolovanoasa, sperand la un viitor mai bun.
Imagine
Imagine

Ajungem in curand (dupa vreo 2-3 km de mers cand calare, cand pe jos. Mai mult pe jos) la un utliaj care parea ca face drumul. Langa buldozer, o Lada Niva, cu care probabil venise soferul. Deci drumul ar fi trebuit sa apara, nu ca Niva nu ar merge pe coclauri, dar practic asta facea utilajul: drumul. Ne urcam din nou pe bicle si coboram frumos pe un forestier brazdat din loc in loc de un parau pana in Limenaria. Practic prima parte a drumului era gata, doar ca erau doar vreo 30 de km din cei 90 pe care aveam de gand sa ii facem. Cautam de tampiti pe langa plaja o shawormarie (pardon, gyrosologie), insa numa` pizze si gratare. Nu avem timp de prostii, asa ca ne lasam ghidati de nas si instinct si ajungem la cea mai smechera terasa cu gyros. Dan 2 X gyros, Cristi 2 X gyros, Bogdan 1 X gyros + 1 X clatita cu banane si nutella, ca e mai special. Avea sa plateasca ptr fitza asta, dar mai pe larg in episodul urmator :)

Ptr ca gyrosul era cam uscat, incercam sa-l umezim cu Amstel Radler (probabil cel mai des intalnit produs in aceasta povestire) si cu o cola, refacem rezervele de apa si ii dam bataie.

Urcam pe sosea spre Maries si incep sa imi aduc aminte de drumul asta. Ajungem si la Cascade de mai sus de Maries si de Lacul artificial si imi dau seama ca am mai facut traseul asta. Doar ca din sens opus si doar ca eram cu cursiera pe offroad. Ce tampiti :) Trecem mai departe si ajungem la prima raspantie de drumuri, unde ne astepta un minunat dus. Nu, nu e o gluma, chiar montasera astia un dus in mijlocul drumului. Ma rog, nu era chiar in mijlocul drumului, era pe margine si nu era dus ci era o gaurica intr-o teava de apa, suficient insa pentru a ne racori:
Imagine
Facem usor dreapta si continuam pe drumul nostru. Drumul e perfect, un forestier cu panta nu prea mare, o urci cu 15-20 km/h uneori si ne rugam sa tina asa drumul pana in varf.
Imagine
Si intr-adevar, cu exceptia unor mici portiuni mai abrupte, drumul a fost ideal. Cu o masina normala ajungi pana la 1 km de Ypsario. A urcat inclusiv o duba Opel Vivaro de Ungaria. Cu ceva cu garda la sol mai maricica, ajungi relaxat pana in varf, fara sa fie nevoie de 4X4. Doar tupeu si cauciucuri decente. Poze nu prea am facut, ptr ca am preferat sa urcam sustinut. Ajungem pe varf pe rand, pentru ca sus urma sa facem regruparea. Nu mi-a venit sa cred ca pe cel mai inalt varf din Thassos nu era nicio taraba cu un nene care sa imi vanda mie o cola cu 10 euro. (Asta era pragul maxim pe care mi-l setasem in cap ca il pot da pe o juma` de litru de cola). Am eu niste intelegeri de-acasa cu corpul meu si el imi spune de fiecare data de ce are nevoie. Cum pe urcare intra Snickers de numa-numa, la capatul urcarii mi-a cerut niste Cola. Nu am avut sa ii dau, dar nu s-a suparat (prea tare). Ne pozam, admiram, ne uscam si incepem coborarea. Ce fusese mai greu trecuse, aveam timp berechet, deja uitasem de chinul de dimineata.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Ne-am uitat si in jos, spre Golden Beach, insa cum nu am vazut fetele pe care le lasasem acasa pe plaja, ne-am vazut de drum mai departe:
Imagine

Pai sa ii dam la vale zic. O luam usor, dam de intersectia unde ne abatusem spre varf dupa doar 5 minute (fata de 1 ora pe urcare), admiram un Unimog care aduna busteni de pe pantele padurii si plecam mai departe. Drum frumos, toate bune si frumoase.
Imagine

Trecem si pe langa o cariera de marmura care parea parasita, ne miram de imensitatea blocurilor de marmura, dar si de usurinta cu care dezbracam Pamantul si mergem mai departe.
Imagine
Imagine

Inca o mica urcare mai avem, pe care o facem fara prea mari probleme (mai mult de orgoliu decat de putinta) si avem o prima problema cu unul din oameni, Bogdan mai exact. Acesta se cam sperie de un nor de praf aparut din senin in jurul lui si ne intreaba de la ce o fi norul de praf, daca l-am starnit noi sau daca e vreo vijelie. Noi ne uitam in stanga, ne uitam in dreapta, nici urma de praf. Doar Bogdan. Care era atat de praf (de foame ne-a recunoscut ulterior) incat vedea niste nori de praf in jurul lui. Il linistim pe om si incepem sa coboram. Coboram noi ce coboram, pana cand drumul incepe sa aiba portiuni surpate. Dar surpate destul de nasol.
Imagine
Asa ca ne aruncam ochii in GPS si vedem ca drumul de fapt era un pic in dreapta. Ne uitam in dreapta, nimic. Ne mai uitam inca o data, tot nimic. Incercam sa dibuim drumul, dar acesta disparuse probabil de pe vremea dinozaurilor. Asta cica era drum:
Imagine

Asa ca urcam inapoi pe drum ptr ca vedem pe Google Maps ca drumul din fata noastra (cel surpat) urma sa se intalneasca cu cel de pe GPS peste vreo 5 km.
Imagine

Mai trecem de vreo 2-3 copaci cazuti pana ajungem la o raspantie de drumuri.
Imagine

Cred ca o sa imi aduc aminte intersectia asta cati ani voi trai. Bogdan deja nu prea mai gandea, era cumva in transa, asa de foame ii era.
Intersectia arata cam asa: Imagine

Practic noi veneam din jos si trebuia sa facem dreapta, sa iesim in Panagia si apoi in Skala Potamis.
Asa ca facem dreapta. In dreapta insa... eroare:
Imagine
Imagine
Dar nu avem ce face, asa ca incepem sa pedalam, pardon, inotam printre copaci, de parca eram intr-o proba de obstacole:
Imagine
Inaintam greu, pierdem 1 ora pe vreo 2-300 de metri si ajungem intr-o bucata unde chiar nu mai aveam pe unde sa mergem.
Asa ca facem cale intoarsa. Alegem drumul din dreapta, care ne scotea undeva inspre Limenas, dar deh, nu avem ce face. Asa ca o luam usor pe stanga, pana cand iar dam de copaci cazuti.
Imagine
Asa ca nu ne ramane decat sa ne intoarcem inca o data in minunata intersectie, unde bajbaiam deja de vreo 2-3 ore si sa alegem drumul din fata, care parea ca urca iar si urma sa ne scoata undeva spre Rachoni. Dar mai bine mergem mai mult decat sa stam prin boscheti. Singurul lucru de care ne e frica sunt niste dealuri pe care trebuia sa le trecem si sa nu avem iar parte de copaci cazuti. Ma mai uit inca o data pe Google Maps si observ ca drumul din fata trecea printr-o zona neimpadurita. BINGO! deci nu au de unde sa cada copaci, nu? Inaintam un pic prevazatori pana cand la 2-300 de metri se deschide un drumuletz. Realizez ca e drum spre o exploatare de marmura pe care o vazusem printre copaci, deci clar daca ajungem acolo trebuie sa gasim un drum, caci marmura trebuie carata cu camionul, pe un drum. Doar ca drumul nostru e prin padure si ne e frica de copaci cazuti ca de dracu`. Cum in fata noastra era un deal si Cristi a zis ca el nu mai urca nimic, ca noi dupa Ypsario trebuia sa avem doar coborare si el asa s-a setat, coboara un pic pe drum in recunoastere. Cei 2-3 copaci cazuti sunt taiati cu drujba, deci hai la vale! Ajungem imediat la cariera, nu inainte ca Bogdan sa ia o cazatura (probabil a vazut iar vreun nor de praf si s-a gandit sa ii faca un fratior cazand in mijlocul drumului) si de la cariera, pe un fel de autostrada forestiera (drum forestier ca in palma) care serpuia de-a lungul unui rau prin albia caruia am tot trecut, ajungem intr-un final in Limenas (capitala Insulei, locul de unde pleaca Ferry-urile).
Pentru ca nu mai aveam de gand sa urcam din nou nenorocirea de drum dintre Limenas si Panagia, chemam fetele cu masina sa ne recupereze si pana cand ajunge Iulia la noi, bagam repede cate 2 gyros, dupa ce trebuie sa indur un bucatar efectiv idiot. Primul gyros: carne, cartofi si rosii, NO KETCHUP, NO MUSTARD, NO ONION. e perfect, ma duc si la al doilea, vreau sa stau langa el, imi zice ca stie, no ketchup, no mustard, no onion si ca mi-l aduce la masa. Mi-l aduce, pline de ketchup si mustar. I-l refuz politicos, merge inapoi si imi aduce altul : plin de ceapa. Se scuza ca nu stie engleza, desi nu avea nicio legatura. in fine, culeg ceapa din el, ca era toata gramada si il mananc. Apoi ajungem acasa dupa o tura care intr-un final a aratat asa:
https://www.strava.com/activities/328735045 ( cu mentiunea ca nu am avut altitudine+ de 3000 si ceva cat e acolo ci undeva pe la 2500.
shine
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Mar 11, 2015 12:42 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 43 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori